Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik Geigera, detektor promieniowania beta i gamma.

gregrzesiek 17 Feb 2010 22:16 57515 88
 • #31
  gregrzesiek
  Level 13  
  :arrow: tesla44

  U mnie jest tak, że jeden timer zlicza impulsy, a drugi odmierza czas.
  Program wyświetla na wyświetlaczu wartość pierwszego timera, drugi timer pracuje sobie aż do odmierzenia 30 sekund, po tym czasie zatrzymują się oba i wyświetlana wartość jest stała (program czeka na wciśnięcie przycisku).

  Spróbuj użyć Timer0 do odmierzania czasu, na pewno w plikach przykładowych bascoma coś takiego znajdziesz.

  Jeśli nie tak, to możesz zrobić to prościej. Można dodać pętlę for (nie wiem jak to jest w bascomie) liczącą np. od 0 do 40, a w niej kod który, zatrzyma program na sekundę i wyświetli wartość na wyświetlaczu, niestety wynik będzie zmieniał się co sekundę.

  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  simon40
  Level 17  
  To jak w "sosnie" jezeli jest dobrze wykalibrowany to po zatrzymaniu timera powinno byc 1024 miligajgerów.
 • #33
  gregrzesiek
  Level 13  
  Zdaje się że taka jednostka nie istnieje :)
 • #34
  simon40
  Level 17  
  Oile pamietam tak pisalo w instrukcji ale moge sie mylic widzialem ja 15 lat temu.
 • #35
  jag61
  Radiation protection specialist
  To pamięć cię "myli" - co najwyżej 1024 mGy (miliGreyów) - 1,024 Gy (Greya)
 • #36
  kulpina
  Level 14  
  I ten zegarek tak bardzo promieniuje, czy ten licznik jest tak czuły?
  To daje jedno mignięcie na każdą cząstkę, trafiającą do tuby?
  Jak ktoś nosił takie cudo to zdrowy był? :D
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #37
  jag61
  Radiation protection specialist
  Nie do końca tak jak myślisz :) . Standardowo, mierniki o podobnej budowie (np. seria RKP ) zliczają impulsy w jednostce czasu - sekundzie..
  P.s.
  :arrow: gregrzesiek - czytałeś może te materiały : Link1 i Link2 ?
  P.s.2
  Może uda mi się w przyszłym tygodniu wrzucić schemat + instrukcję od RKP...
 • #38
  gregrzesiek
  Level 13  
  :arrow: kulpina
  To co widać na filmie, to liczba impulsów, w tym trybie liczy sobie aż do 9999, przycisk koło włącznika zmienia tryb na mierzenie jednostek i wtedy zaczyna zliczać jednostki w czasie.
  Każde tyknięcie, mignięcie żółtej diody to jedna cząstka przechodząca przez tubę, ilość tych impulsów jest zależna od modelu tuby i jej zasilania. :)
  Zdrowy taki zegarek nie był/jest na pewno, od dołu promieniowanie jest słabsze, ale biorąc pod uwagę to, że zwykle nosiło się go 12 godzin dziennie przez kilkanaście lat, ściągało i kładło na stoliczku koło łóżka...

  :arrow: jag61
  Materiały widziałem już wcześniej, jednak nie mam dostępu do tak zaawansowanego sprzętu, we wzorach występują stałe dla danej tuby więc nie wykorzystam ich za bardzo, szukam aktualnie innego licznika i spróbuje wykalibrować go z funkcji liniowej. :)
 • #39
  jag61
  Radiation protection specialist
  Powiem tak...
  Oddziały Higieny Radiacyjnej (w Sanepidach) posiadają mierniki ze źródłami kalibracyjnymi (np. Victoreen 470A, Babyline 81, RK-67 - wymieniłem te ze względu na "łatwość" dostępu do źródeł) - może spróbujesz się "dogadać" z kimś stamtąd ?
 • #40
  Urgon
  Level 37  
  AVE...

  @Gregrzesiek...
  Wyjdź z licznikiem na dwór i połóż na ziemi. Powinien tykać mocniej, niż od zegarka. Podobnie możesz zmierzyć dym z pieca opalanego węglem. Sprawdź też sobie promieniowanie morza, jak mieszkasz nad Bałtykiem. Powinno ładnie tykać...
  Wbrew pozorom te zegarki nie były aż takie zabójcze...

  @Jag61...
  Połowa tego sprzętu w sanepidach leży w sejfach i nie była wyciągana od czasów Czarnobyla...
 • #41
  jag61
  Radiation protection specialist
  :arrow: Urgon A skądże masz takie informacje ?? Victoreen i Babyline (kerma) są używane prawie codziennie, RK-67 nie - ale ma źródło ;) . Jeśli się zmienią przepisy, to kto wie, może i RK-67 wróci do łask ? (nie wspominając RUST-ach, czy Contamacie FHT 111M :) )
  P.s.
  Ostatni "wyjazd w teren" z użyciem RKP 1-2 i RUSTA 3 mieliśmy w zeszłym roku (na szczęście ;) )
 • #42
  gregrzesiek
  Level 13  
  :arrow: Urgon
  Ziemię mogę zmierzyć, ale to dopiero gdy śnieg stopnieje, do morza mam jakieś 500 km :D
  :arrow: jag61
  O sanepidzie też myślałem, ciekawe czy udostępnią takie urządzenie komuś kto przyjdzie tak "z ulicy" :D
  Nawet na miejscu bym to zrobił, potrwałoby to góra 15 minut ...
 • #43
  kulpina
  Level 14  
  To chyba niezbyt dużo, jeśli jedno pyknięcie to jedna cząstka ;)

  A co do ilości promieniowania w jednostce czasu.
  Nie bawiłem się jeszcze w takie coś, ale czy to duży problem zliczyć ile cząstek przelatuje w ciągu sekundy/minuty?
  Przedstawić to w Bq, to chyba żaden problem
 • #44
  speedboss
  Level 11  
  chaka wrote:
  Wspomnieliscie o promieniowaniu w niewietrzonej piwnicy. W nieduzej piwnicy przedwojennej kamienicy mam mala pracownie. Keidys jak skladalem tranzystorowy wzmacniacz m. cz. to podczas uruchamiania slyszalem cykliczne trzaski kilka razy na sekunde. Dlugo szukalem przyczyny ale poza trzaskami wzmacniacz pracowal stabilnie. Wkurzylem sie i dalem sobie z nim spokoj, zajalem sie czym innym. Po kilku dniach (w tym czasie piwnica byla niejednokrotnie otwierana) gdy wrocilem do wzmacniacza ku mojemu zdziwieniu wszystko bylo w porzadku i nic nie cykalo:) Po 2 tygodniach nieobecnosci zlozylem nowa podobna koncowka mocy ktora takze pykala i podobnie jak poprzednia po pewnym czasie przestala. Czy moze to swiadczyc o jakims rodzaju promieniowania w mojej piwnicy? Z tego co wiem to kondensator moze sluzyc za czujnik promieniowania a ich we wzmacniaczu nie brakuje.


  Czy to prawda że kondensator potrafi wykryć promieniowanie?
 • #45
  jag61
  Radiation protection specialist
  :arrow: gregrzesiek -
  Quote:
  ... ciekawe czy udostępnią takie urządzenie komuś kto przyjdzie tak "z ulicy"
  - a co szkodzi Ci zadzwonić i porozmawiać, powiedzieć o co Ci chodzi ? Ale w Opolu - chyba tylko tam jest Higiena Radiacyjna.
  Tylko obecnie jest "gorący czas" - okres sprawozdawczy..
  :arrow: kulpina - nie mieszaj rozpadu promieniotwórczego z wyładowaniami w liczniku Geigera..
  :arrow: speedboss - jest możliwe, że w jakiś sposób promieniotwórczy radon (gaz - produkt rozpadu Ra-226) wpływał na elektronikę (a właściwie produkty jego rozpadu) - patrz Wiki - natomiast czy to kondensator ...?? nie wiem...
 • #46
  speedboss
  Level 11  
  A jest możliwość by np. podłączyc baterię 9V do głośnika po przez kilka kondensatorów tak by w obecności promieniowania wystepowały zakłucenia i głosnik wydawał jakieś dźwięki?
 • #47
  gregrzesiek
  Level 13  
  :arrow: speedboss
  Myślę, że nie ma takiej możliwości, trzeba by użyć jakiegoś wzmacniacza o bardzo dużym wzmocnieniu. Pewnie nawet gdyby coś to wykryło, to zlałoby się to z szumami pochodzącymi ze wzmacniacza.
  :arrow: jag61
  Zadzwonię, chociaż myślę, że lepiej wpaść osobiście i pokazać o co chodzi. :) Muszę tylko znaleźć czas, bo rok szkolny się zaczął...
 • #49
  Dementorin
  Level 10  
  Zakupiłem niedawno miernik Geigera Mullera [HUPRA HJ001] no i teraz mam kilka pytań. Jeżeli ktoś jest głębiej w to wciągnięty, to proszę o odpowiedź. U mnie w pokoju po kilkunastu minutach wybija okolice 300. Jak widać na zdjęciu poniżej, jaka jest norma z ustawieniami pokazanymi na poniższym zdjęciu?
  Licznik Geigera, detektor promieniowania beta i gamma.
  Po wywietrzeniu pokoju wartość spadła do 275. Zanim miernik nie będzie się wachał o 2/3 to mija z 13 minut, czy nie może tego mierzyć jakoś na szybciej? Nie posiadam instrukcji do tego miernika, jednak na internecie jest masę takich, znaczy inna firma ale taka sama budowa prawdopodobnie i klapka.
 • #50
  c4r0
  Level 36  
  Masz teraz ustawione na pomiar aktywności próbki w Ci/kg. Ustaw środkowy przełącznik w prawo a ten po prawej od niego na pozycję górną. Wtedy będzie pomiar promieniowania gamma w uSv/h. Przecinek powinien pojawić się na środku wyświetlacza, wówczas powinieneś mieć wynik około 0.15, ale może się mocno wahać bo ten sprzęt jest przeznaczony do pomiaru raczej silniejszego promieniowania niż samo tło. Pod przełącznikami masz ładny opis co, jak i do czego się ustawia, masz podane zakresy i jednostki więc powinno być wszystko w miarę jasne jeśli masz jakieś pojęcie o promieniowaniu :)
 • #51
  Dementorin
  Level 10  
  Dzięki! Pokazuje między 9 a 11, czasami skoczy do 15. Gdzie się przykłada coś do sprawdzenia? Z tyłu pod klapką są dwa pręty, pewnie tuby Geigera Mullera, ale tego nie ruszam. W domu mam Medal za Czarnobyl kupiony przed rokiem, wątpię czy coś się zmieni na liczniku, ale zaraz spróbuję. Na UMCS'ie (Lublin) jest na wystawie Ce144, pojadę na weekendzie to zbadam sprawę. A to [Ci/kg] to co to mi dokładnie podaje? O, skoczyło do 25! Już spadło. ;/ Z góry dzięki za odpowiedzi.
 • #52
  c4r0
  Level 36  
  Napisałem że pomiar tła będzie się mocno wahał. Ten miernik uśrednia po małym czasie więc jeśli masz średnio jeden impuls na dwie sekundy w losowych odstępach czasu to nie ma się co dziwić że tak to wygląda. Dozymetr biełła na przykład uśrednia po czasie 40s a i tak wahania kolejnych pomiarów są wyraźne. Medal możesz zostawić w spokoju bo na pewno miernik nic nie wykryje bo nie ma powodu, To, że coś ma w nazwie "czarnobyl" nie znaczy że promieniuje :) Tak, te "pręty" to detektory promieniowania i do nich przykłada się próbkę (właściwie umieszcza się ją w odpowiedniej odległości). Ta metalowa pokrywka to osłona blokująca cząstki beta. Jeśli mierzysz promieniowanie gamma to ją zakładasz żeby beta nie zakłócało pomiaru, a jak mierzysz betę to zdejmujesz osłonę. Ci/kg to jednostka aktywności promieniotwórczej właściwej.
 • #53
  Dementorin
  Level 10  
  Ahaaa! Wszystko stało się jaśniejsze! :D Czyli jak rozumiem gdy zdejmie się tą pokrywkę z tyłu to miernik wykrywa Beta, a jak nałożę to gamma?
 • #54
  c4r0
  Level 36  
  Jak zdejmiesz to wykrywa TEŻ beta, a jak założysz to wykrywa tylko gamma a beta nie. Nie ma fizycznie możliwości zrobienia tak, żeby beta przechodziło a gamma nie.
 • #55
  Dementorin
  Level 10  

  Link

  Byłem dzisiaj na UMCS'ie, jak się podoba filmik?
 • #57
  Dementorin
  Level 10  
  Środkowy przełącznik mam w prawo, a ten po prawej od niego jest na górze, tymczasem ten pod nim jest na dół. No i dochodziło do 6. A, mam jeszcze jedno pytanie. To co teraz mierzę to są mikrosiwerty na godzinę czy co? :| A jeżeli tak to jak to się przelicza na rentgeny czy rady?
 • #58
  c4r0
  Level 36  
  Dementorin wrote:
  To co teraz mierzę to są mikrosiwerty na godzinę czy co?
  Tak

  Dementorin wrote:
  A jeżeli tak to jak to się przelicza na rentgeny czy rady?
  gregory8833 na forum strefazero.org wrote:
  Rentgen - jest jednostką dawki ekspozycyjnej (mówi nam tylko o natężeniu promieniowania gamma w miejscu pomiaru - czyli jak bardzo fotony zjonizują nam kilogram powietrza). Jest to stara jednostka i uwaga: dotyczy tylko promieniowania gamma! (co wynika z jej definicji) Rozdział 3.3. Teraz odpowiednikiem Rentgena jest po prostu C/kg.

  Jeżeli chcemy mówić o wpływie promieniowania na dowolną materię tudzież człowieka, używamy pojęcia dawki pochłoniętej lub dawki równoważnej (pomijam na razie inne dawki).
  Jednostką dawki pochłoniętej jest Grej (SI) (a był rad (CGS)).
  Aby uwzględnić rodzaj i energię danego promieniowania na organizm żywy, wprowadzono pojęcie dawki równoważnej.
  Jednostką dawki równoważnej jest Siwert (SI) (był rem (CGS)).

  To co pokazane jest na którymś tam zdjęciu wcześniej, to właśnie rem-y (cyrylicą Бэр - биологический эквивалент рентгена ((biologiczjeskij ekwiwalent rentgena))!

  I teraz jak przeliczyć dawkę ekspozycyjną na dawkę równoważną?
  Otóż 1 Rentgen to z definicji ładunek elektryczny 2.57976*10^-4 C wytworzony poprzez jonizację promieniami gamma 1 kilograma powietrza (0'C i 760 mm Hg (1 Tor)). Aby tak zjonizować tyle powietrza, należy dostarczyć w postaci promieniowania gamma energię 87600 ergów, czyli na każdy gram powietrza to będzie 87.6 erg/g.
  Jednostka dawki pochłoniętej 1 Rad = 100 erg/g. Czyli 1 Gy = 100 rad = 10000 erg/g. Ponieważ jak już wspomniałem Rentgen ma sens jedynie w przypadku promieniowania gamma, współczynnik (biologicznej efektywności promieniowania) dawki równoważnej będzie równy 1.
  A więc dawka równoważna o wartości 1 Sv (= 100 rem) = 1 Gy (= 100 rad) = 1 J/kg = 10000 erg/g = 114.155 R (10000/87.6)

  W skrócie:
  1 Sv = 100 rad (rem) = 114.155 R
  1 R = 0.876 rad (rem) = 0.00876 Sv = 8.76 mSv
 • #59
  Dementorin
  Level 10  
  Aaa, dzięki! Już rozumiem! :D A jakbym chciał na chemię z promieniowania przenikliwego takie zadanie zrobić?

  1R = 8,76 mSV
  1R = x μSv

  Chyba trzeba pomnożyć na krzyż, ale mi nic nie wychodzi. ;/
 • #60
  c4r0
  Level 36  
  Mili to jedna tysięczna, mikro to jedna milionowa. Stąd od razu wiadomo że 1m = 1000µ więc 8,76mSv = 8760µSv, nic nie trzeba kombinować.