Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Junkers ZWR 24-3 KE "Zawiesza się"

aload2 13 Lut 2010 08:30 16015 16
  • #1 13 Lut 2010 08:30
    aload2
    Poziom 9  

Witam Wszystkich,

Zima ciężka i długa a tu pojawił się niespodziewany problem...:-)
    Jak pisałem w temacie posiadam piec Junkers ZWR 24-3 KE który od kilku
    dni "zawiesza się", tj. na wyświetlaczu pojawia się błąd EA i piec staje ....
    Był serwisant, wymienił elektrody zapalające i jonizujące, przeczyścił piec ... a
    problem nadal pozostał ....był drugi raz coś mówił o błędzie A9 i generalnie sugerował
    wymianę pieca ...:-(
    Czy ktoś może mi pomóc, czy rzeczywiście opisane w/w usterki wskazują na kompletne zużycie się pieca i konieczność jego wymiany ?
    Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ...

0 16
  • #2 13 Lut 2010 09:12
    sqpien
    Poziom 15  

Raczej bym wymienił serwisanta na takiego co wie o co chodzi, a nie będzie wymieniał w kotle kolejne części metodą że może trafi.
    Co prawda, z tego co pamiętam to błąd EA dotyczy prądu jonizacji czyli postępowanie z elektrodami prawidłowe, ale potem coś się serwisantowi wymknęło z pod kontroli, i od razu kocią nowy? Masz jedno z lepszych urządzeń jakie robiono, i o ile było ono serwisowane , czyszczone i nie jest przekorodowane, przepalone czy zaklejone pyłem budowlanym czy brudem to na pewno jeszcze posłuży.

1
  • #3 13 Lut 2010 14:10
    netcomers
    Poziom 20  

A jak z podłączeniem elektrycznym? Czy prawidłowa jest biegunowość?

0
  • #4 13 Lut 2010 16:25
    aload2
    Poziom 9  

W samym podłączeniu pieca nic się nie zmieniło.
    Wtyczka zasilająca jest w gniazdku z bolcem, tak ja była dotychczas...
    zatem zakładam że biegunowość jest poprawna...ale proszę o informację w jaki
    sposób mogę upewnić się że tak jest, tzn że biegunowość jest poprawna....

0
  • #5 13 Lut 2010 20:08
    netcomers
    Poziom 20  

Nie wiem jak w tym kotle, ale w niektórych kotłach listwa przyłączeniowa jest opisana. Przewód L to faza, N to neutralny - jeżeli masz próbówkę to sprawdź czy te przewody są dobrze podłączone. W kotłach z jonizacyjną kontrolą płomienia biegunowość jest bardzo ważna. Jeżeli wtyczka od zasilania da się rozkręcić, to spróbuj zamienić przewody miejscami i zobacz czy błąd zniknie.

Junkers zaleca wymianę elektrody jonizacyjnej po 3 latach użytkowania. Sprawdź przewody od elektrod, wtyczki. Kiedy kocioł miał robiony przegląd? Kiedy pojawia się ten błąd?

0
  • #6 14 Lut 2010 12:54
    aload2
    Poziom 9  

Sprawdziłem podłączenie pieca i wygląda to dobrze, tj. przewód fazowy jest podłączony do linii L1 a neutralny do N1. Piec miał regularne przeglądy co roku, zazwyczaj sprowadzało się to to tego że serwisant go czyścił i regulował. W tym roku kolejny raz zostały wymienione obie elektrody jonizująca i zapalająca. Problem zazwyczaj występuje w sytuacji gdy piec się wyłączy na noc, przestygnie i później ma się ponownie załączyć.
    Wówczas na wyświetlaczu pojawia się EA, i aby go uruchomić muszę go zresetować.

0
  • #7 14 Lut 2010 14:49
    netcomers
    Poziom 20  

Jeżeli serwisant wymienił elektrody, przewody są dobre, została jeszcze droga gazowa. Jeżeli problemy pojawiają się po dłuższym przestoju kotła, to zanim załączy się kocioł proponowałbym sprawdzić ciśnienia gazu przed i za zaworem (to drugie po załączeniu kotła). Myślę że to już zadanie dla serwisanta z odpowiednimi przyrządami. Jeżeli elektrozawór gazowy jest w porządku to została już chyba tylko płyta główna. To co możesz jeszcze zrobić przed wezwaniem serwisanta to sprawdź dokładnie wszystkie wtyczki i przewody. Jeżeli masz jakiś preparat do czyszczenia styków - warto byłoby go użyć.

0
  • #9 15 Lut 2010 15:40
    karel 4
    Poziom 11  

chyba tylko v płyte główné.

1
  • #10 18 Lut 2010 14:58
    flamme
    Poziom 10  

Ta wersja kotłów posiada zespół sterujący (sterownik) składający się z dwóch płytek:
    - tzw. głównej, na której zabudowany jest wyświetlacz cyfrowy,
    - i modułu sieciowego zabudowanego w skrzynce sterownika po prawej stronie
    i umieszczonego prostopadle względem głównej.
    Do zacisku nr 32 modułu sieciowego doprowadzona jest końcówka przewodu kontroli jonizacji. Podłączając mikroamperomierz pomiędzy elektrodę jonizacyjną a przewód idący do zacisku 32, możemy w czasie pracy kotła (musi palić się płomień) zmierzyć prąd
    jonizacji. Winien on wynosić ok. 5 mikroamperów. Jeżeli jest dużo niższy, to albo elektroda jonizacyjna jest
    mocno zanieczyszczona osadami koksów, albo startowa ilość gazu jest zbyt mała.
    Identyczny objaw będzie występował w sytuacji gdy ciśnienie gazu na przyłączu kotła
    będzie niższe od 15 mbar. Regulacji ciśnień oraz sprawdzenia prądu jonizacji winna dokonać - TYLKO osoba uprawniona do tego rodzaju prac.
    W zespole GE 426 regulacji startowej ilości gazu dokonujemy małą śrubą po ustawieniu
    odpowiedniego przełącznika w pozycję "start".
    Opis powyższy, ze względów oczywistych, nie zawiera wszystkich możliwych sugestii.
    postępowania diagnostycznego.

0
  • #11 20 Lut 2010 21:53
    aload2
    Poziom 9  

tak, w tym typie kotła są dwie płytki:
    - główna z wyświetlaczem cyfrowym,
    - sieciowa montowana pionowo w stosunku do płyty głównej.

Na płycie sieciowej umieszczona jest elektronika odpowiedzialna za układ zapłonowy.
    Obserwowałem kocioł, aby zwrócić uwagę w jakich okolicznościach pojawia się błąd
    EA. Otóż błąd pojawia się w sytuacji gdy, załącza się gaz a nie występuje iskra zapłonowa.
    Za generowanie iskry odpowiedzialny jest moduł sieciowy od którego przez dwa styki
    odprowadzone są przewody do elektrody zapalającej. Wygląda na to, że generator iskry zapłonowej nie działa poprawnie. Zatem pytanie, czy ktoś może ma jakieś doświadczenie z takim przypadkiem i co można zrobić w takiej sytuacji ?

0
  • #12 21 Lut 2010 01:00
    flamme
    Poziom 10  

Na płycie modułu sieciowego zabudowany jest transformator zapłonowy,
    takie małe szare lub niebieskie pudełko, do którego podłączone są dwa czerwone przewody biegnące do elektrod iskrowych. Istnieją dwie wersje tych przewodów.Jedne posiadają rezystory ograniczające wielkość prądu
    iskrowania, drugie nie są wyposażone w rezystory. Jeśli oba przewody mają
    jednakową rezystancję i nie są zwarte do masy lub pomiędzy sobą to należy sprawdzić czy w momencie inicjacji jest podawane napięcie na stronę pierwotną transformatora na końcówkach lutowniczych obwodów płyty.Brak tego napięcia świadczyć może o uszkodzeniu modułu lub wadliwym połączeniu tzw. taśmy z płytą główną. Również możliwa przyczyna to brak dobrego kontaktu na stykach przełącznika głównego ale tych, które załączają obwód 5 Volt. Przełącznik ten ma 6 styków.

-1
  • #13 21 Lut 2010 10:32
    flamme
    Poziom 10  

aload2 --przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post. Wspominasz, że serwisant spostrzegł iż jest również wyświetlany błąd A9, otóż taki błąd jest niesklasyfikowany
    w systematyce kotłów Junkers.
    Natomiast możliwym jest pojawianie się błędu E9, który sygnalizuje następujące
    przyczyny:
    - przegrzewanie głównego wymiennika (nagrzewnicy) spowodowane albo niskim po-
    ziomem wody w kotle jak też jej zakamienieniem, albo ustawieniem pompy na
    pierwszym zakresie pracy, lub uszkodzeniem "rurkowego" czujnika temperatury
    znajdującego się po prawej stronie nagrzewnicy. Rezystancja tego czujnika w tem-
    peraturze ok. 20° C winna wynosić ok. 14,5 kΩ, ten czujnik jest typu NTC i przy
    wyższej temperaturze będzie miał niższą rezystancję.
    Gdyby jednak rzeczywiście pojawiał się błąd A9 to należy liczyć się z możliwością
    uszkodzenia w obszarze modułu sieciowego, o którym mówiłem w moim poprzednim poscie.

0
  • #14 26 Lut 2010 16:33
    aload2
    Poziom 9  

kocioł został naprawiony, uszkodzeniu uległ moduł sieciowy (wg. mojej wiedzy elektronicznej prawdopodobnie uszkodził się któryś z elementów generatora iskry zapłonowej, iskra nie zawsze była generowana - stąd brak płomienia i błąd EA).
    z całej historii pozostaje mi nadal sprawny kocioł oraz moduł główny (jeśli ktoś jest zainteresowany mogę odsprzedać :-) )
    Wszystkim serdeczne dzięki za pomoc !

2
  • #15 04 Paź 2010 21:28
    Jarek_h
    Poziom 2  

Witam

Mam podobny problem z EA. Serwisant twierdzi ,że trzeba wymienić płytę główną a ty piszesz Aload2 piszesz ,że to moduł sieciowy .Czy możesz zapodać zdjęcie tego modułu ??/

0
  • #16 05 Paź 2010 22:38
    aload2
    Poziom 9  

U mnie przyczyną był uszkodzony moduł Art.-Nr. 8 748 300 194, problem polegał na tym że nie zawsze generował iskrę zapłonową...

0
  • #17 27 Mar 2017 17:04
    tsmki
    Poziom 10  

Dwa lata temu również u mnie wystąpiło to zjawisko braku iskry. Wezwany serwisant stwierdził awarię modułu wysokiego napięcia, ale nie miał nowego na wymianę. Po dokładnym oglądaniu uszkodzonej płytki zauważyliśmy, że transformator wysokiego napięcia miał zimny lut na jednej nóżce. Trafo ma dość dużą masę, a zamontowane jest w takiej pozycji, że bokiem wisi na nóżkach. Przy długotrwałych wibracjach spowodowanych pracą pompy cyrkulacyjnej zalutowany styk mógł puścić. Poprawne zlutowanie nóżek transformatora pomogło, piec bez problemów działał do wczoraj. Niestety zjawisko to ponownie wystąpiło. Tymczasowo pomogło postukanie w ten transformator. Domyślam się, że znowu puścił lut przy transformatorze. Chciałbym go zalutować, niestety bez pomocy serwisanta nie wiem, jak się dostać do płytki. Próbowałem zdjąć plastikową osłonę, ale po odkręceniu wkrętów sama nie chce zejść, a obawiam się siłować z nią, aby czegoś nie zniszczyć. Czy ktoś poratowałby mnie procedurą wydobycia tej płytki?

0