Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy

240sx 13 Feb 2010 10:35 8839 17
 • #1
  240sx
  Level 10  
  Witam,

  Stałem się właścicielem małego (24m) mieszkania w kamienicy. Mieszkanko mi się bardzo podoba, nowa instalacja CO i kaloryferki, tylko piec elektryczny (4kW). Podobno przy tej powierzchni można spokojnie ogrzewać klimatyzatorem. Wychodzi taniej, szybciej się robi cieplej i nie trzeba się martwić wodą w rurach.

  Doczytałem, że takie ogrzewanie działa do -5'C. Nie jest to problem bo w razie czego mam się gdzie wynieść, ale zauważyłem, że kiedy na zewnatrz było -18'C to na klatce schodowej, na moim 3-cim piętrze, było +1'C.  Czy praktykuje się w ogóle coś takiego jak powieszenie jednostki zewnątrznej na klatce schodowej? Jedyny problem to pewnie hałas wiatraka i sprężarki. Jeśli by to jednak działało, to jedyny sąsiad z przeciwka pewnie sam by coś takiego zamontował (na razie nosi węgiel). W lecie, jeśli bym chciał chłodzić, to też byłoby lepiej bo łatwiej wypchnąć ciepło na klatkę gdzie jest +25'C niż na zewnątrz gdzie +32 i słońce. Czyli same plusy, tylko czy nie ma innych przeciwskazań, np. przepisy.

  Ostatecznie jednostkę zewnętrzną można by zamontować u mnie w mieszkaniu i zrobić tylko kanały na powietrze z i do klatki.

  Jeszcze inna możliwość to klimatyzatory "przenośne". Tylko czy to na pewno klimatyzator?

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • Helpful post
  #2
  interrk
  Level 1  
  Generalnie klimatyzacja nie działa na zasadzie chłodzenia czy grzania lecz na zasadzie przenoszenia ciepła, nośnikiem którego jest czynnik chłodniczy więc klatka schodowa, na której chcesz umieścić jednostkę zewnętrzną (skraplacz) bardzo szybko osiągnie temperaturę grubo pow. 25 st.C. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w zimie, ponieważ klimatyzator pobiera ciepło z otoczenia jednostki zewn. i przenosi go do jednostki wewn. W prosty sposób można to wytłumaczyć na zasadzie lodówki - lodówka nie chłodzi tylko zabiera ciepło ze środka i i oddaje na zewnątrz.
 • #3
  240sx
  Level 10  
  Zgadzam się w 100%. Ciepło gdzieś zabrane/oddane musi być gdzieś oddane/zabrane.

  Z tym, że klatka w kamienicy to olbrzymia studnia (mieszkam na 3-cim piętrze, a schodów mam jak na 5-te w bloku) i wydaje mi się, że całkiem dobrze działa jako spory zasobnik ciepła. Tak jak pisałem - po 3 tyg. mrozów, kiedy na zewnątrz było -18'C , to przy moich drzwiach +1'C.

  Wiadomo, że wszystko kosztem wcześniej nagromadzonej energii i dzięki palącym w piecach sąsiadom, ale czy ktoś próbował już takiego rozwiązania, tzn. jednostka zewnętrzna na klatce zamiast na zewnątrz?
 • #4
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tego rozwiązania się nie praktykuje .
 • Helpful post
  #6
  snoze
  Level 12  
  Można zamontować pod warunkiem , ze administrator i inni użytkownicy budynku się na to zgodzą.
  Generalnie chodzi tutaj o hałas i estetykę.
  Jeszcze jedno jak nie będzie tam wymiany powietrza to latem szybko zrobi się tam ciepło i pogorszy warunki pracy. W okresie zimowym będzie odwrotnie.
  Klimatyzatory inwerterowe pracują do -15*C.
 • Helpful post
  #7
  radekklimat
  Level 21  
  No i jeszcze jedna wazna sprawa, podczas grzania z jednostki zewnetrznej leciec bedzie woda a na klatke schodowa chyba jej nie bedziesz odprowadzał.
 • #8
  240sx
  Level 10  
  Z tą wodą żaden problem. ODprowadzę do jakiegoś zbiorniczka.

  Inna sprawa, że można zrobić jeszcze inaczej: zawiesić jednostkę zewnętrzną na ścianie już u mnie w mieszkaniu i zrobić odpowiednie dziury - kanały na wlot i wylot powietrza z zewnątrz. Klimatyzator oczywiście w izolowanym pudełku. Teraz już nikt się nie powinien czepić - dziury - to jak wentylacja, a hałas i woda zostaje u mnie.

  Czy ktoś coś takiego próbował/widział? Byłbym skłonny to zrobić chociażby żeby sprawdzić czy to działa i czy taki klimatyzator potrafi wymrozi c klatkę schodową (jak to ktoś pisał). Inna sprawa, że zawieszenie jednostki na zewnątrz też jest pewnym problemem - kamienica z 1905r (czyli jeszcze za cara - przynajmniej u nas w Lublinie:) i wymagana zgoda na wszystko co związane z elewacją zewnątrzną (wewnątrz można robić co się zechce).
 • Helpful post
  #9
  Czarlim87
  Level 13  
  To trochę dziwne rozwiązanie.Nie spotkałem się jeszcze z takim montażem.Montowałem jednostki zewnętrzne w garażach ale do serwerowni.A nie ma naprawdę możliwości tradycyjnego montażu??jedn. zewn. na zewnątrz budynku??A na jakiej ulicy mieszkasz w LBN??
 • #10
  240sx
  Level 10  
  Nie da się na zewnątrz - to już wiem: nie można nic zawiesić za zewnątrz, ani na dachu. Ul. Niecała. Bardzo wychłodził się garaż po zamontowaniu tam jednostki zewnętrznej?
 • #11
  Czarlim87
  Level 13  
  Tzn w serwerze potrzeba nam tylko chłodzić pomieszczenie więc skraplacz oddawał ciepło do garażu.ale powiem ze garaż też nie był na jeden samochód tylko na kilkadziesiąt więc miał duże pole manewru.W lecie się nie przegrzewał a w zimie miał w sam raz.A mówisz że nie da się powiesić czy nie ma na to zgody administratora??
 • #13
  ganz1
  Level 13  
  Konserwuję kilka urządzeń zainstalowanych w piwnicy (do serwerowni) no i w piwnicach jest makabrycznie gorąco pomimo dużych powierzchni i otwartych okien:(
  Tak że myślę pomimo hałasu skroplin na pewno będziesz wychładzał klatkę

  Jak nie masz balkonu to pomyśl może o okiennej (tylko w nich nie ma pompy ciepła)
 • #14
  240sx
  Level 10  
  Dzięki za odp!

  Z tym wychładzaniem klatki to chyba najmniejszy problem - dopiero teraz poznaje zwyczaje miejscowych lokatorów, ale nie trudno zauważyć, że połowa z nich pali na klatce przy otwartych drzwiach i oknach nawet w największe mrozy. Tak wiec, na ciepłych klatach to im najmniej zależy.

  Będę teraz miał też taką zamykną szafę-wnękę na klatce. Idealnie żeby schować tam jednostkę zewnętrzną tylko jak zorganiować jej przepływ powietrza?
 • #15
  ganz1
  Level 13  
  Skraplacz od tyłu zasysa powietrze i za pomocą wiatraka usuwa z urządzenia.
  Musisz na maxa zapewnić jej przepływ powietrza (pamiętaj aby się powietrze zasysane i wypuszczane nie mieszało się).
  Pamiętaj tez o wilgoci podczas grzania.
 • #16
  240sx
  Level 10  
  Czyli jesli zapewnie przepyw powietrza przez zamknieta w szafie (w wlasciwie obudowanej drzwiami wnece) jedonstce zewnetrznej t oma to szanse zadzialac?

  Jaka mniej wiecej powinna bys srednica kanalow dolotowego i wylotowego? Czy taka typowa rozsuwana rura wentylacyjna wystarczy? Dolot i wylot moze byc krotki - kilkanascie-kilkadziesiat cm, chyba, ze uzasadnione byloby jakos specjalnie rozmiescic otwory w pionie - np. wlot nizej, wylot wyzej, albo odwrotnie.

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #17
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zwykła rura spiro ( inox) nie wystarczy . Będziesz musiał zastosować kanały wentylacyjne.
 • #18
  ganz1
  Level 13  
  najważniejsze abyś wylot wyprowadził/ odseparował tak aby nie zassał tego powietrza z powrotem.