Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w sprawdzeniu schematu CO+CWU

13 Lut 2010 13:28 8562 24
  • Poziom 9  
    Witam chciałbym dowiedzieć sie czy instalacja jest poprawnie zrobiona.
    Mam tez prośbę o wyznaczenie miejsca na zawór który zamykał by instalacje CO tak by w lecie kocioł mógł grzać ciepła wodę użytkową CWU:?:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dzieki za rade już poprawiłem i dodałem poprawkę na pompę do cwu zamiast zwykłej pompy dałem pompę cyrkulacyjna.
    Mam co do tego jeszcze jedno pytanie jaki miał być to układ sterowniczy? jak by on zamykał sam co a zostawiał cwu?
    Czy musiał bym sam ręcznie przestawiać zawór 4 głowicowy tak by woda nie przechodziła przez grzejniki?
    Ile kosztuje i jak się go podłącza?
    Mam kocioł samoróbkę na 100m kwadratowych
    Mógł byś mi narysować na tym schemacie rozprowadzenie tych czujników z gory dziekówka:D

co myslisz o tym sterowniku http://www.termoeko.com/Sterownik_do_kotlow_CO_ST_28-6.html
  • Poziom 15  
    Przekombinowałeś z tymi rurami do naczynia wzbiorczego, niepotrzebnie doprowadziłeś tam powrót z kotła, zostaw tylko tą rurę bezpieczństwa która doprowadzona do dna zbiornika będzie rurą wzbiorczą. Pamiętaj o fi 25, nqapełnianie instalacji można na upartego tam zostawić. Jeżeli chodzi o pompkę to niepotrzebnie zmieniłeś, do ładowania zbiornika C.W.U. stosujemy podobne pompy jak do grzejników tyle że o mniejszej wydajności, pompa o której piszesz dobrze sprawdzi się w cyrkulacji cwu , czyli potocznie mówiąc mieszaniu wody w rurze przed baterią, jednak schemat takiej instalacji to inny temat.

• Moderator na urlopie...
    dambonet napisał:
    Przekombinowałeś z tymi rurami do naczynia wzbiorczego, niepotrzebnie doprowadziłeś tam powrót z kotła...

Jednak jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie, choć nie często stosowane (ale tylko w "małych" instalacjach)
  • Poziom 9  
    Aha dzięki za wszystko ale taki sterownik chyba z 1000 kosztuje to trochę za dużo mógłbym dać do 300 góra a co do napełniania tego całego układu to właśnie się zastanawiam jak to zrobić inaczej nie przez naczynie zbiorcze jeśli moglibyście doradzić dorysować rurę z zaworem przez która mógłbym napełnić instalacje i zawór bezpieczeństwa gdzie miałby być był bym bardzo wdzięczny.
    Zawór 4d mam zwykły ręczny wiec raczej nie mógłbym podłączyć tego sterownika chodzi mi o coś taniego bym mógł na lato korzystać tylko z cwu a obieg co został by zamknięty tak by nie obciarzał niczego.
    a czemu tamten sterownik by nie pasował ma możliwość sterowania papo co i cwu oraz nadmuchem czytałem o tym ze tam jest możliwość programu na lato sterownik wyłącza pompkę co i co jakiś czas ja włącza na 15 sek by woda sie nie zastała.
    A co do pompki cyrkulacyjnej to mam pozostawić ta co była zwykła tak?

Dodano po 21 [minuty]:

http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_14&products_id=873
    Moze byc ta pompka do cwu

Dodano po 6 [minuty]:

http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?products_id=259 a to urzedzenie do sterowania tym zaworem http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_94_104&products_id=1047

Dodano po 6 [minuty]:

lub http://www.pwkey.pl/opums-1.htm
  • Poziom 9  
    czy takie sterowniki z zaworem może być połączone?
  • Poziom 9  
    Patrz na rysunek http://www.pwkey.pl/opums-1.htm tu widac jak jest podłaczone do pompki c.w.u tez
    a mam jeszcze jedno pytanie gdzie mogłbym podłaczyc wejscie wody z wodaciagu do tej instalacji co by ja napełnic i czy naczynie otwarte słuzy podobnie jako zawor bezpieczestwa czy tez bede musiał go gdzies umiejscowic
    jeyeli tak to w jakim miejscu
    y grz dyieki:D

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

miam co do ciebie jeszcze jedno pytanie jak dobrac naczynie otwarte?
    Mam 3 grzejniki 1500W i jeden 2500w w instalacji znajduje sie 66 m rur mam tez zbiornik cwu 120l ale chyba go sie nie wlicza do obliczenia naczynia
  • Poziom 18  
    Naczynie wzbiorcze :4% objętości zładu
  • Poziom 9  
    to jezeli mam 3 grzejniki 1500w o pojemnosci niecałe 6l i jeden grzejnik 2500w o pojemnosci niecałe 9 to wychodzi 31l + rury 66m miejwiecej ile to l wody w nich sie miesci? rury sa 18m 25, 4m 22 i 44m 18 nikle to daje litrow bo nie mam pojecia i czy wlicza sie zbiornik cwu do tego czy nie /
    a jak z tym podłaczeniem wody z wodociagu do instalacji co bo nie kumam gdzie mam wstawic wejscie, zawor bezpieczestwa i czy musowo podłaczac manometr z termometrem na wyjsciu kotła.
  • Poziom 35  
    Cytat:
    Zawór bezpieczeństwa w układzie otwartym jest zbędny bo jego rolę spełnia naczynie.

Prawda.
    Ale nie zapomnij o zaworze bezpieczeństwa w C.W.U. - tu jest już układ zamknięty.

• Moderator na urlopie...
    andk1eltd napisał:
    Cytat:
    Zawór bezpieczeństwa w układzie otwartym jest zbędny bo jego rolę spełnia naczynie.

Niektórzy producenci wręcz wymagają montowania zaworów bezpieczeństwa 1,5 bara mimo pracy kotła w układzie otwartym. Niektórzy z nich dodają go również do kotła.
  • Poziom 14  
    Mój teść opowiadał, jak w latach 80'tych stawiali mieszkanie w zabudowie szeregowej. Naczynie wyrównawcze fachowcy wyciągnęli na strych, a o zaworze bezpieczeństwa jakby zapomnieli. Zimą naczynko lekko zamarzło, a piec dostał opuchlizny. Właściwe to były dwie eksplozje, bo 3h później sąsiad się już tez nie śmiał.
  • Poziom 35  
    Nie ma , nie było i raczej nie będzie 100-procentowych zabezpieczeń. Normy i przepisy ustalają minimalne progi aby urządzenia obsługiwane przez normalnych (ogólnie mówiąc:D) ludzi były bezpieczne dla nich i dla otoczenia. Powielanie zabezpieczeń nie jest błędem - o ile nie prowadzi do obniżenia ogólnego bezpieczeństwa, bo też z tym da się przesadzić. Nic się nie stanie złego jeśli w otwartej instalacji zamontujemy dodatkowo zawór bezpieczeństwa. Niemniej trzeba pamiętać, że naczynie wzbiorcze nie może być instalowane w pomieszczeniu gdzie temperatura spada pońiżej zera i piec CO na paliwo stałe nie służy do gotowania wody :evil:
  • Poziom 35  
    Spokojnie:D, nie miałem zamiaru nikogo piętnować, uwagi są jak najbardziej ogólne. Z głupotami na forum nawet moderatorzy sobie nie zawsze dają radę - a cóż dopiero ja, co mam trochę czasu raz na tydzień:D
    Podkreślam: brak zaworu bezpieczeństwa w instalacji otwartej błędem nie jest - jednak jeśli spodziewałbym się, że może mi coś zamarznąć dałbym ten zawór mimo wszelkich spodziewanych uciążliwości.

P.S. Poczytaj sobie subforum elektryczne na elce to zobaczysz jaka tam walka na temat zabezpieczeń :wink: :D
  • Poziom 10  
    do spyra
    ...jeśli ostatni ze schematów instalacji jest ściśle odpowiadającym rzeczywistej instalacji, to zawór 4D-mieszający jest zabudowany nieprawidłowo, ponieważ roboczy kąt obrotu to 90 ° i po obróceniu go przez siłownik nastąpi połączenie
    parami rury "niebieskiej z czerwoną", a wówczas pompa ładująca zasobnik CWU będzie pobierać wodę z kotła jednocześnie z zasilania i powrotu.

Ponadto rura przelewowa naczynia wzbiorczego nie powinna być jednocześnie
    rurą odpowietrzającą. Należy wykonać zgodnie z normami przywołanymi przez
    Damian_85
  • Poziom 9  
    jezeli jest zle to jak ma byc?
    zdecydowałem sie na zawor reczny 4d bez siłownika i sterownika za duzy koszt sterownik bedzie tylko do pompy.
    jaka rura przelewowa 25 chyba tak jak rura zbiorcza
    a zawor bezpieczestwa gdzie????
  • Poziom 14  
    Damian_85 napisał:
    Naczynie należy tak zamontować aby nie zamarzło.
    Czy kolega uważa że z kotłem na paliwo stałe zawór bezpieczeństwa będzie się sprawował doskonale ?
    No ...
    Tylko pogratulować koledze wiedzy i dobrego samopoczucia.
    Następny , który uważa że Polskie Normy to zbiór zabobonów.

Dziękuję za cenną lekcję dobrego samopoczucia, ale radzę przeczytać teks, który raczyłeś wkleić.
    Dotyczy on zastępowania rury przelewowej zaworem bezpieczeństwa, a nie pracy "równoległej", gdzie zawór bezpieczeństwa uzupełnia układ otwarty.
    Jeżeli w/g Ciebie nie ma tu żadnej różnicy -cóż, widocznie ja jestem w błędzie