Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie układów logicznych

13 Lut 2010 13:50 1263 13
  • #1 13 Lut 2010 13:50
    194876
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #2 13 Lut 2010 14:32
    mcgyver26
    Poziom 16  

powinno działać,choć ja bym niedał tego rezystora tylko dałbym pomiędzy bramke AND a tą "linie sterującą C"dwie bramki NOT,które to będą zapodawać "stan "L"(niski)",gdy niezapodasz "sygnału" na bramke AND.--pozdro....

0
  • #3 13 Lut 2010 15:02
    194876
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 13 Lut 2010 16:02
    mcgyver26
    Poziom 16  

marcel333 napisał:

I mogę sie spodzieważ że po włączeniu zasilania od razu będzie stan niski na C?

tak będziesz miał stan niski dopuki niedasz "sygnału" na bramke AND
    marcel333 napisał:

w chwili włączenia napięcia jakiego stanu możemy się spodziewać na wyjściu ('?') - dowolnego 0 lub 1?

poczytaj se tablice!!!.Jak zapodasz na bramke AND dwa stany wysokie to na jej wyjściu masz stan wysoki.Dalej:jak zapodasz na bramkę OR stan wysoki i stan niski to na jej wyjściu masz stan wysoki,i jeszcze dalej jak zapodasz bramce NOT stan wysoki to na jej wyjściu będziesz miał stan niski.Czyli na wyjściu ('?') będziesz miał stan niski
    marcel333 napisał:

Podkreślam, że nie chodzi mi tu o stan po ustaleniu ale w chwili podania napięć. I jak to wyjaśnić?

to w dużo zależy jakie to są układy TTL czy CMOS, i od ich szybkości

0
  • #5 13 Lut 2010 16:06
    194876
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 13 Lut 2010 16:29
    mcgyver26
    Poziom 16  

lektura zapewne "jakaś tam" jest ;) ale musisz se poszukać na necie,a co to tego ostatniego to wspomniałem że zależy do układu(w)jakie stosujesz więc ci niemoge nic doradzić bo niwmam zieloneko pojęcia jakie masz układy.Jedyne co ci moge ploecić to datasheeta jak niemasz katalogu(w) i tam powinno być opisane(szybkość działania/przełańczania)takiej(ich) bramki(ek)

0
  • Pomocny post
    #7 13 Lut 2010 17:02
    Jurek007
    Poziom 17  

W technice TTL domyślnym stanem niepodłączonych wejść jest stan wysoki - reszta wynika z logiki działania układów.
    Typowym rozwiązaniem wymuszającym stan niski po włączeniu jest zastosowanie kondensatora między masą a wejściem układu logicznego.
    Można dodatkowo dodać rezystor podciągający do +5V w celu ustalenia czasu naładowania kondensatora. T wyniesie ok RC.

0
  • #8 13 Lut 2010 17:21
    194876
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Lut 2010 17:35
    mcgyver26
    Poziom 16  

dobrze kombinujesz :cunning: ,ale jak wcześniej wspomniałem czas zmiany poziomu logicznego zaraz po załączeniu układu zależy od użytyego(ych) układów,a w tym przypadku "lecimy po omacku"bo niewiemy jakie stosujesz układy-pozdro......

0
  • #10 13 Lut 2010 17:37
    Jurek007
    Poziom 17  

marcel333 napisał:
    Tylko że kondensator zmniejszy maksymalną częstotliwość pracy układu mam rację? Wpadłem na lepsze rozwiązanie a mianowicie urządzenie 'Power-on reset' przy włączeniu układ jest resetowany impulsem, aby potem już w trybie pracy każda bramka była w stanie ustalonym tak jak to jest w mikrokontrolerach.
    Pozdrawiam

Liczyłem na tą "wpadkę" :)
    Po to jest wejście RESET w uP :)
    W powyższy sposób można wymusić np: stan początkowy przerzutnika RS albo innego przerzutnika posiadającego wejścia RS zazwyczaj asynchroniczne.
    Przynajmniej wyszło na to że: "Nie gadał dziad do obrazu" :)

0
  • #11 13 Lut 2010 17:51
    mcgyver26
    Poziom 16  

marcel333 napisał:
    Tylko że kondensator zmniejszy maksymalną częstotliwość pracy układu mam rację? Wpadłem na lepsze rozwiązanie a mianowicie urządzenie 'Power-on reset' przy włączeniu układ jest resetowany impulsem, aby potem już w trybie pracy każda bramka była w stanie ustalonym tak jak to jest w mikrokontrolerach.
    Pozdrawiam

to zależy na jakich częstotkiwościach zamierzasz pracować?????na Hz,KHz,MHz czy też GHz :D
    Jurek007 napisał:

Liczyłem na tą "wpadkę" :)
    Po to jest wejście RESET w uP :)
    W powyższy sposób można wymusić np: stan początkowy przerzutnika RS albo innego przerzutnika posiadającego wejścia RS zazwyczaj asynchroniczne.
    Przynajmniej wyszło na to że: "Nie gadał dziad do obrazu" :)

nieda sie ukryć :D

0
  • #12 13 Lut 2010 18:02
    194876
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 13 Lut 2010 18:11
    mcgyver26
    Poziom 16  

marcel333 napisał:

Co do częstotliwości - to jak największa :D

a co zamierzarz zbudować najszybszy komputer świata :lol:
    przy tak dużych częstotliwościach będziesz mieć duże zakłucenia :crazyeyes:
    -pozdro i powodzenia :spoko:

Moderowany przez Mirek Z.:

Ostrzeżenie - za notoryczne nieprzestrzeganie zasad pisowni oraz pisanie z błędami ortograficznymi.
    Dalsze naruszanie p.10.9 i p.15 regulaminu grozi blokadą możliwości pisania.

0
  • #14 13 Lut 2010 18:11
    Jurek007
    Poziom 17  

Cytat:
    Niejednoznacznie rozumiem "wpadka". Twoim zdaniem to dobre rozwiązanie (PoR)?

Bardzo dobre i stosowane - bo układy cyfrowe Muszą zacząć od jakiegoś stanu po ustabilizowaniu się zasilania :)
    Życzę więcej takich "wpadek" :)

0