Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki silników krokowych - nie działa

13 Lut 2010 14:25 4462 25
 • Poziom 9  
  Witam
  Postanowiłem wykonać na pracownie szkolne z mechatroniki projekt manipulatora z silnikami krokowymi (projekt ma być wykonany jak najmniejszymi kosztami). Po przeszukaniu google znalazłem ciekawy schemat sterownika 4 silników krokowych sterowanych przez port LPT. Sterownik znalazłem na stronie :http://www.r2d2.faith.pl
  Schemat:

  Sterowniki silników krokowych - nie działa Sterowniki silników krokowych - nie działa Sterowniki silników krokowych - nie działa

  Po zmontowaniu podpiąłem układ do komputera i zasilania. W programie sterującym włączyłem zasilanie i wszystko było ok. Gdy próbowałem podłaczyć silnik krokowy według wskazówek znalezionych w internecie albo nic sie nie działo, albo silnik hamował i nie dało sie go przekręcić. Z elektroniki jestem początkujący dlatego wybrałem ten schemat gdyż wydawał sie dość prosty. Silniki jakie chce podłączyć to silniki wymontowane w drukarki. Układ jak zauważyłes potrawi sterować 3 silnikami unipolarnymi i 1 bipolarnym lub unipolarnym.
  Bardzo proszę o pomoc i wskazówki jak poprawnie podpiąć silniki by działały.

  inventco.eu - poprawiłem temat - regulamin p.11.1
 • IGE-XAO
 • Poziom 36  
  Pokaż chociaż jak podłączasz jeden silnik unipolarny...masz być mechatronikiem, czy potrafisz ze zrozumieniem ,,przeczytać'' listing programu (kod źródłowy) czy tylko poskładałeś wszystko na małpę i pytasz dlaczego nie działa...Można podłączyć się pod LPT , dodać cztery tranzystory z rezystorami w bazie, w QBasic-u napisać kilka prostych i zrozumiałych komend (dosłownie) i każdy krokowy silniczek unipolarny się kręci, może nauczyciel by wam to pokazał........ale to już zupełnie inna bajka.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Zacznij od poznania zasady sterowania , wszystko znajdziesz w przyklejonym temacie na forum Automatyka , przy uruchamianiu takich układów wypada mieć sondę logiczną aby prześledzić sygnały , proponuje zamiast silnika podłączyć 4 led z rezystorami ograniczającymi prąd i wizualnie sprawdzić czy następują zmiany stanów na wyjściu , sygnały sterujące możesz podawać nawet sam , algorytm sterowania masz opisany w projekcie , jeżeli korzystasz z systemu NT może konieczne będzie odblokowanie dostępu do portu LPT .
 • Poziom 17  
  Port LPT może być zablokowany przez system operacyjny.
  Osobiście to odłączyłbym to od portu i ręcznie podał na wtyczkę LPT sygnały sterujące.
  To że silnik jest zahamowany może świadczyć o nie zmieniających się stanach na wyjściu LPT z komputera.
  Tutaj trochę o problemach z portem LPT
  Jeżeli to ma służyć dydaktyce - to aż się prosi o dodanie "światełek" sygnalizujących zasilanie faz silników (Dyskoteka aż miło)
  Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • Poziom 36  
  Jurek007 napisał:

  Osobiście to odłączyłbym to od portu i ręcznie podał na wtyczkę LPT sygnały sterujące.
  Chyba przeceniasz siły autora tematu...
 • Poziom 9  
  Podłączyłem układ bez komputera i miernikiem sprawdzałem wyjścia. Na dwóch wyjściach jest napięcie, a na dwóch nie ma, po próbie z podawianiem napięć stan na wyjściu się zmienia wiec układ raczej jest w porządku. Jescze raz wszystko sprawdze ale widocznie to będzie wina LPT w komputerze. Jak podepne diody pod port LPT i włącze program do sterowania to migają diody odpowiedzialne za sterowanie danego silnika.
  Próbowałem pod systemem XP i 98 i jest podobnie.
  Co może być przyczyną nie prawidłowego działania układu??

 • Poziom 28  
  Małe pytanie ...
  Ze schematu i z płytki wygląda , że diody led w transoptorach nie mają zasilania ?
  Jak mają działać ? co jest wpięte do złącza krańcówki ?

  Przecież, żeby dioda LED zadziałała to potrzebuje + i - zasilania .

  Pozdrawiam
  Marek
 • Poziom 9  
  Złącze krańcówki jest podpięte z przełącznikami umieszczonymi na końcu wysięgnika.
  A co do transoptorów to - diody jest podłączone z pinem 22 LPT a + to poszczególne piny.

  Niestety dalej nie wiem co jest powodem nie prawidlowego dzialania projektu:|
 • Pomocny post

  Poziom 28  
  Witam.
  Zakładam, że sprawdzałeś czy na pinie 22 na pewno jest masa . Bo może błąd jest w samym przewodzie.
  Druga sprawa zmniejsz rezystory z 470 na 220 omów.
  Jeżeli po tym nadal nie będzie działać to oznacza, że coś jest nie tak. A skoro mówisz, że i diody wpięte bezpośrednio do portu pokazują zmiany stanów, i podając napięcie na odpowiednie piny sam układ też działa (nie napisałeś gdzie sprawdzałeś, że układ też działa) to błędne są połączenia pomiędzy jednym a drugim.

  Zamotałem.

  Sprawdź lub podaj dokładnie gdzie mierzyłeś napięcia (narysuj na schemacie)
  daj fotkę silnika lub podaj jego parametry.

  Pozdrawiam
  Marek
 • Poziom 9  
  Witam
  Mierzyłem wyjścia dla dwóch silników z pierwszego ULN2803a :

  Sterowniki silników krokowych - nie działa

  Wyniki:
  1- 11.8V
  2- 0V
  3- 11.8V
  4-0V
  w drugim silniku jest tak samo.

  A oto silnik jaki posiadam:
  Sterowniki silników krokowych - nie działa Sterowniki silników krokowych - nie działa
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Strasznie zamieszane te Twoje odpowiedzi , zacznijmy od tego że masa GND w porcie LPT http://www.freefm.kni.pl/mike/lpt.html jest na końcówkach 18 -25 które powinny być połączone razem a nie tylko końcówka 22 , jak dobrze zrozumiałem po podłączeniu diod LED do potu LPT masz odpowiednie sygnały sterujące czy 2 Led zmieniają stan !
  Jeżeli tak jest to masz prawidłowe sygnały z LPT tym bardziej że pod Win98 masz pełny dostęp do port LPT w takim przypadku pozostaję sam sterownik , sprawdź układ na 4 Led tak jaki pisałem wcześniej w przypadku kiedy masz prawidłowy sygnał z LPT można łatwo prześledzić jego drogę sondą logiczną lub miernikiem .
  Podane przez Ciebie napięcia są prawidłowe ( sekwencja pół - kroku ) , na koniec zostaje prawidłowe podłączenie silnika unipolarnego tu masz przykłady http://www.cnc.info.pl/topics12/wyprowadzenia-w-silnikach-vt519.htm najpewniej jest jednak samemu zmierzyć to miernikiem , masz 6 wyprowadzeń czyli dwie sekcje po dwa uzwojenia środki sekcji razem do + 12V , cztery końcówki uzwojeń do sterownika
 • Poziom 9  
  Faktycznie troche pomieszałem ale już staram się sprostować. A wiec gdy podpinam układ do komputera (skorzystałem z rady i połączyłem końcówki masy od 18-25) to na wyjściu nie zmienia się napięcie cewek (1- 11.8V,
  2- 0V, 3- 11.8V, 4-0V). Próbowałem tak jak mi wcześniej radzono zamiast 470 daś 220 omów ale to nic nie pomogło. Gdy recznie łącze odpowiednie wyjścia na transoptorze to napięcia na wyjściu się zmieniają. Może jednak coś nie tak jest z portem LPT?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Czyli podając ręcznie sekwencję dla jednego silnika otrzymujesz odpowiednią zmianę stanu na 4 wyjściach jeżeli tak to sterownik jest dobry , sprawdź port LPT podłączając dwie diody LED z rezystorami zamiast transoptorów czyli sterowanie jednego silnika diody muszą zmieniać stan podczas sterowania programem dla danego silnika .
  Zwróć uwagę również na stan krańcówek
  Cytat:
  Oprocz sygnalow wysylanych z komputera sa rowniez zczytywane sygnaly z wylacznikow krancowych. W stanie normalnej pracy S3-S6 jest w stanie wysokim, w chwili zadzialania krancowki na odpowiednim wejsciu wystepuje stan niski do czasu zwolnienia krancowki.

  czy masz na odpowiednich pinach portu LPT stan wysoki ? ........ program sprawdza to i nie pozwala na wykonanie sekwencji ruchu , napięcie do zasilania krańcówek pojawia się po podaniu zasilania na pin 1 LPT czyli włączenie zasilania w programie , sprawdź jaki jest stan faktyczny
 • Poziom 9  
  Udało mi się uruchomić układ, problem leżał na transoptorach:D
  Ale nie wiem jak do końca podpiąć do niego silnik unipolarny i bipolarny. Gdy podepne silnik unipolarny to albo sie nie kręci i blokuje, albo kręci się raz w przód raz tył, albo nie kręci się i dopiero po przekręceniu go ręką chodzi ale wydaje dziwny dźwięk i bardzo się grzeje. Czytałem różne tematy i posty na elektrodzie i nie tylko lecz niestety większość wskazówek nie pomaga.
  Silniki jakie posiadam to:
  Sterowniki silników krokowych - nie działa
  Sterowniki silników krokowych - nie działa
  Sterowniki silników krokowych - nie działa
  Sterowniki silników krokowych - nie działa
  Sterowniki silników krokowych - nie działa
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Czy masz sprawdzone poszczególne uzwojenia tzn . środek uzwojeń i dwie końcówki dla jednej sekcji , tak jak napisałem najlepiej zrobić to miernikiem , niestety teraz pozostaje doświadczalnie ustalić kolejność środki uzwojeń do plusa następnie połączyć końcówki do sterownika i sprawdzić może będziesz miał szczęście za pierwszym razem trafić na właściwą kolejność jeżeli nie to jedno uzwojenie pozostaw bez zmian , zmieniaj kolejność pozostałych trzech wymaga to trochę czasu ale jest do zrobienia , silnik musi wykonywać płynny krok w daną stronę .
  Analogicznie z bipolarnym tylko masz dwie możliwości jedną parę zostawiasz zmieniasz kolejność drugiej pary uzwojeń , w projekcie jest dość nietypowe rozwiązanie pseudo mostka H
  Silniki grzeją się dlatego bo sterownik nie ma Enable ani ograniczenia prądu nawet bez sygnałów sterujących masz wystawianą kombinację stanów dla pół-kroku ( napięcie na 2 cewki ) a jaką temperaturę mają UL-eny sprawdzałeś prąd ? , oczywiście zakładam że na wszystkich wyjścia UL-enów masz już prawidłowo zmieniające się stany podczas sterowania z programu .
 • Poziom 9  
  UL-eny się nie grzeją, a prąd wynosi od 0.3A do 0.4A.
  Gdy próbowałem na różne sposoby podpiąć silnik unipolarny to albo silnik szarpał w miejscu, albo obracał się bardzo wolno i też szarpał.
 • Poziom 39  
  Jeżeli masz pewność że masz wszystkie sygnały wyjściowe na UL-enie prawidłowe oraz odpowiednio zlokalizowane uzwojenia silnika to tylko zmiana kolejności jednak nie chaotyczne zmiany bo tak nie dojdziesz nigdy , jest jeszcze jedna sprawa nieprawidłowa praca silnika krokowego przy założeniu że nasz prawidłowe sygnały sterujące pełnej sekwencji kroków może być spowodowana małym napięciem zasilania , za małym prądem lub niewłaściwym czasem impulsów na które niestety nie masz wpływu bo program nie pozwala na ich zmianę .
  Proponuje sprawdzić układ tak jak już pisałem na diodach led aby mieć 100% pewność sygnałów wyjściowych
  Cytat:
  Udało mi się uruchomić układ, problem leżał na transoptorach

  co to za problem ? w projekcie nie ma jakiś szczególnych wymagań co do transoptorów , może zdradzisz co było niewłaściwe
 • Poziom 9  
  Niewłaściwe było połączenie transoptora z masą (przyczuna leżała po mojej stronie, podpiąłem mase tylko do pinu 22, a teraz jest podpięta do pinów 18-25) ale również po naprawieniu tego błedu okazało się że jeden z ukladów CD74HC00 jest uszkodzony (niewiem dlaczego), po przełorzeniu drugiego układu w miejsce uszkodzonego reszta działa. Teraz działa jeden z ULN2803a dlatego że jeden CD74HC00 nie działa prawidłowo. Ale na dniach zakupie nowy CD74HC00.
  A co do zasilania silników to jak można zwiększyć zasilanie tak aby nie uszkodzić układu. Układ zasilam tak jak jest napisane w projekcie zasilaczem komputerowym.
 • Poziom 39  
  Zastosowanie zasilacza komputerowego ATX nie jest najlepszym rozwiązaniem , zasilacze impulsowe bardzo nie lubią szybkich i gwałtownych zmian prądu obciążenia , jeżeli już zdecydowałeś się na taki sposób zasilania to przynajmniej zastosuj prosty filtr złożony z kondensatorów El plus ceramiczne dla 12V przynajmniej 1000-2000 µF / 25V oraz 100 - 220 nF ceramiczny , +5 V 470-1000 µF / 16V , 100 nF . Dodatkowo zastosuj bezpieczniki bo jakiekolwiek zwarcie powoduje puszczenie z dymem układów a zasilacz nawet tego nie odczuje , szczególnie że ograniczenie prądowe dla +5V to ok.30A dla +12V ok.10A ( zależnie od modelu zasilacza ) .
  Do tego typu układów najlepiej zastosować zwykły transformatorowy zasilacz + 12V wystarczy mostek z kondensatorami +5V stabilizator LM7805 , pamiętaj również o tym ze najpierw musi być uruchomiony program a dopiero potem zasilanie w przeciwnym razie masz stany nie ustalone na LPT .
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki za pomoc:D
  Zastosowałem zamiast zasilacza komputerowego zwykły transformatorowy zasilacz + 12V i wykonałem do nie go układ z mostkiem, kondensatorami i stabilizatorem LM7805, tak że teraz mam +12V i +5V zasilające układ. Silnik po podpięciu obraca się, ale bardzo powoli i są odczuwalne drgania podczas zmiany kroków (czy to normalne działanie układu) a jeśli tak to jak można zwiększyć szybkość obrotów. Prąd na UL-enie wynosi 0.45A.
 • Poziom 39  
  Cytat:
  jak można zwiększyć szybkość obrotów.

  Niestety nie zwiększysz , chyba że napiszesz własny program do obsługi silników nie wiem jakie dokładnie autorzy projektu zastosowali silniki myślę że 7,5°/krok czyli przy sterowaniu półkrokiem daje 3,75°/ krok Ty masz 1,8°/krok co daje 0,9°/krok dlatego silnik tak wolno się kręci , jedynym sposobem to zmiana częstotliwości sterowania którą możesz dokonać tylko przez ingerencję w program .
  Zmiana sekwencji z półkroku na pełny wiąże się z budową sterownika od nowa ale i tak będzie to 1,8° / krok , chyba najprościej poszukać silników z 7,5°/krok na 12V pamiętaj również że max. prąd ULN-ena to 500 mA .
 • Poziom 9  
  Czyli najszybciej by było zmienić w programie częstotliwość sterowania.
 • Poziom 39  
  Jak potrafisz to zrobić to tak , tylko nie przesadzaj bo powyżej pewnej granicy silnik zacznie gubić kroki .
 • Poziom 9  
  No tu jest problem bo niezabardzo wiem jak to zrobić. Z tego co wiem to szybkość zmiany kroków jest ustawiona w timere. Ale wiecej zabardzo nie wiem co do tego programu :/
 • Poziom 39  
  Założyłeś nowy temat raczej wydaje mi się że powinien być na innym forum tematycznym , nie wiem czy znajdziesz kogoś kto będzie pisał dla Ciebie nowy program lub przerabiał istniejący , przecież zastosowane silniki z drukarek kupisz za niewielkie pieniądze i masz sprawę szybkości załatwioną .
  Przede wszystkim to zastanowiłbym się czy koniecznie musi być program na PC oraz czy musi być ten typ sterownika dużo większe możliwości mają typowe sterowniki CNC step / dir lub indywidualny samodzielny sterownik dla każdego silnika do tego prosty pulpit sterujący .
 • Poziom 9  
  Chyba masz racje, usunąłem nowy temat z tego forum.
  Dzięki za dotychczasową pomoc.
  Pozdrawiam