Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja Linksys WRT54G + Asmax AR-901 (Netia)

13 Lut 2010 16:18 13306 5
  • Poziom 2  
    Witam.
    Wiem, że temat był już wałkowany, jednak mimo przeczytaniu kilku ton internetowych stron nie mogę sobie poradzić ze skonfigurowaniem sieci. Przejdę może do sedna.

Jak w temacie, posiadam modemo-router od netii - Asmax ar-901 oraz linksysa WRT54G z softwarem który kiedyś pobierałem z ich oficjalnej strony, mianowicie "Linksys by Cisco Firmware Version: v1.02.7".
    Przedstawiając schematycznie, sieć powinna wyglądać u mnie tak:

Internet <-(rj11)-> Asmax <-(rj45)-> Linksys <-(rj45)-> PC + (wireless)laptop

Przeczytawszy parę poradników i for internetowych postanowiłem Asmax dać jako bridge a stary sprawdzony linksys niech się zajmie rozdzielaniem sieci.
    Korzystając z tego poradnika - http://www.pomoc.x.pl/pli...-instrukcja.pdf - ustawiłem Asmaxa na bridge (nie zmieniałem tam nic więcej), następnie wziąłem się za Linksysa.
    Sprawa wydawała się dziecinnie prosta. Ustawiłem mu w Internet Connection Type na PPPoE, wpisałem hasło i login z netii (na 100% poprawnie, sprawdzałem wielokrotnie), zmieniłem ip z 192.168.1.1 na 10.0.0.1, no i niestety internet nie działa. Próbowałem też wyłączać DHCP w Asmaxie, albo w Linksysie, a nawet w obu na raz (co było bez sensu:P) i nic.

Dodam jeszcze, że jak podłączę komputer bezpośrednio do Asmaxa (oczywiście jak ten nie jest jako bridge) to internet - jak widać - działa.
  • Poziom 9  
    miałem ten sam problem jeszcze 2h temu

siedziałem i móżdżyłem i pomyśalęłm czemu przy standardowej konfiguracji tworzone sa dwa protokoły dla połączenia z tp i z netii?

i w jednym z nich jest VPI na 0 a w drugim na 8

no i doszedłem :D

robisz wszystko tak jak tutaj http://www.pomoc.x.pl/pliki/AsmaxAR901-z_router_na_bridge-instrukcja.pdf tylko ze zamiast dodać jednego bridge'a dodajesz dwa w jednym z nich VPI ustawiasz na 0 a wdrugim na 8 save and restart i działa(no oczywiscie jak w swoim routerze skonfigurowałes PPPoE :D )

pozdrawiam jak cos to pisz 9xxxxx

Popraw niechlujstwo językowe w swoich wypowiedziach! Dostępny jest przycisk "Pisownia" Konfiguracja Linksys WRT54G + Asmax AR-901 (Netia)
    Regulamin pkt. 8.1, 15. [DriverMSG]
  • Poziom 2  
    To ja opowiem, jak sobie z tym poradziłem. Po długiej walce, gdy już miałem ochotę grzmotnąć tym routerem o ścianę, spróbowałem raz jeszcze spróbować najprostszego rozwiązania.
    Zrestartowałem modem i skonfigurowałem go jeszcze raz z płytki z netii, czyli właściwie chodziło o wpisanie loginu i hasła i nic potem nie ruszałem.
    W linksysie ustawiłem ip rputera na 192.168.10.1, ustawiłem na automatic configration DHCP.
    Internet ładnie działa, bezprzewodowy na 2 laptopach i na komputerze też. Mam nadzieje, że to komuś pomoże.
  • Poziom 9  
    no dobrze zostałem poproszony aby wszystko dokładnie opisać
    router Asmax dalej będę nazywał modemem
    router linksysa dalej będę nazywał routerem

odnajdź w swoim systemie połączenia sieciowe
    potem na to połączenie którym łączy się modem kliknij prawym -->właściwości-->zaznacz protokół internetowy w wersji 4(TCP/IPv4) i kliknij właściwości. tam wszytko musi być ustawione na automatycznie dzięki temu zabiegowi IP będzie przyznawane dynamicznie przez DHCP

podłącz modem do komputera kablem rj45 (innym się chyba nie da :P)

odpal przeglądarkę i wpisz w pasku adresu: 192.168.1.254

powinna odpalić się stronka konfiguracyjna modemu; oczywiście po wpisaniu loginu: admin , hasła: admin (gdyby login i hasło nie działało to zrestartuj ustawienia wciskając przycisk z tyłu modemu, on jest w takiej dziurce najlepiej zrobić restart jakim wkładem od długopisu)

jak już dostaniesz się do ustawień modemu wejdź w Adwanced Setup-->WAN

i tam są bądź ich nie ma :P połączenia dzięki którym modem łączy się z netem

jak są to musisz zaznaczyć oba i je usunąć przyciskiem Remove(poniżej)

potem kliknij Add i klikaj NEXT aż do save
    potem jeszcze raz Add tylko ze teraz z pierwszym polu które się pojawi VPI zmień z 0 na 8 i NEXT aż do save
    po wszystkim kliknij save/reboot i odejdź od komputera na 2 minuty

no to modem skonfigurowany :D

teraz podłącz router do komputera
    wchodzisz do ustawień swojego routera w przypadku linksysa to jest 192.168.1.1,

znajdź Basic-->Network

w pozycji WAN ustaw protokół PPPoE wpisz username i password (to które dostałeś od netii)

w pozycji LAN zmień IP na 10.0.0.1 i IP Address Range 10.0.0.100 - 10.0.0.254
    i przycisk save

no i finał :D
    podłącz wszystko tak
    Internet <-(rj11)-> Asmax <-(rj45)-> Linksys <-(rj45)-> PC + (wireless)laptop

i jak nie działa to pisz

ps. teraz nie mam czasu ale wieczorem może zrobię filmik i wstawię lub powstawiam fotki
  • Poziom 8  
    Witam

Chciałbym zrobić podobną sprawę tzn. Rj11->Asmax 1004G->(do komputera z wi-fi oraz do routera d-link DSL-504T->komputera rj45). Piszę ponieważ ruter d-linka nie przepuszcza sygnału internetowego(sygnał dochodzi do Asmax-a) przez LAN. Proszę o pomoc albo o radę jak to połączyć.
  • Poziom 32  
    Ustaw ruter DSL-504 jako switch wyłączając mu DHCP i sygnał z Asmaxa wepnij do jednego z wyjść LAN i do komputera z drugiego LAN'a, Lub wywal Asmaxa i podepnij sam DSL-504T i skonfiguruj go jako modem-ruter do odbioru internetu.
    PS do Asmaxa to raczej sygnał dochodzi po rj11 czyli nie przez LAN (chyba że chodziło że wychodzi do DSL-504T to się zgodzę.