Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

robot wifi z podglądem z kamery w czasie rzeczywistym

kacper1611x 13 Lut 2010 17:58 3560 4
  • #1 13 Lut 2010 17:58
    kacper1611x
    Poziom 8  

witam
    chcę zrobić robota mobilnego z kamerą sterowanego drogą radiową i podglądem z kamery w czasie rzeczywistym lecz mam problem bo nie wiem jak podłączyć kamerkę

założenia jakie przyjąłem są następujące:
    -ma być sterowane radiowo
    -zasięg co najmniej 200m
    -przesył obrazu i sterowania
    -przesył obrazu w czasie rzeczywistym
    -jak najmniejsza waga i wielkość

z moich ustaleń wysnułem wniosek że najlepsza będzie transmisja wifi ze względu na dobry zasięg (przy dobrym nadajniku odbiorniku i dobrych antenach podobno można uzyskać zasięg ponad 1km), dobrą prędkość przesyłu danych, wmiare prostotę, oraz to że jako że będzie przesyłany obraz dobrze by było wykorzystać w tym celu laptopa

aby całość była mała, lekka ale zarazem miała dobry zasięg stwierdziłem że użyje kart wifi usb np. WUSB-54HP <-link do sklepu (dołączyłbym do niej trochę lepszą antenę)
    jest ona podłączana do portu usb więc chcę wykorzystać układ ft232rl <-link do karty katalogowej i chcę wykorzystać schemat dostępny w tym linku który znajduje się na stronie 26

jako kamerę chciałem wykożystać kamerę np. tą->
    link do sklepu
    lub tą->
    Link do katalogu

jest tylko problem bo nie wiem jak podłączyć te kamery i karte wifi
    chcę skorzystać z połączenia
    kamera->(tutaj przetwornik albo nie wiem co by tu było potrzebne jeżeli odrazu do portu uC należy pominąć tą część)->uC->ft232rl->karta wifi->fale radiowe->laptop

jeżeli ktoś wie jak podłączyć kamerkę (bo głównie tego nie wiem) to proszę o pomoc
    z resztą raczej sobie dam radę choć każda jakakolwiek informacja lub pomoc mile widziana

byłbym wdzięczny gdyby ktoś podzielił się ze mną wiedzą na temat obsługi karty wifi (czy potrzeba jakieś sterowniki na uC czy może takie coś się w ogóle nie uda a może potrzebuje dodatkowego swojego własnego "mini komputerka" z zainstalowanym np. linuksem lub innym programem)

jeżeli ktoś mógłby mi pomóc lub chociaż dać wskazówki jak to zrobić (również jako linki) w napisaniu obsługi tego czegoś (równie na laptopa jak i na robota) ukłony dla tego mistrza

wszelkie propozycje co do lepszej kamery lub karty wifi też mile widziane lecz przewiduję aby karta lub kamera nie kosztowały więcej jak 100zł najlepiej mniej
    pomocne okażą się zapewne pomoce co do schematu (na innych stronach jak i według własnego pomysłu)

za wszelkie propozycje WIELKIE PODZIĘKOWANIA

0 4
  • #3 13 Lut 2010 20:27
    kacper1611x
    Poziom 8  

ten temat już przeglądałem i to nie jeden raz i nic tam wsumie takiego szczególnego nie znalazłem bo tam jest użyty router który jest duży ciężki i drogi czyli wszystko co ja chciałem ominąć

chciałem jeszcze wiedzieć czy karta wifi podłączona do usb potrzebuje sterowników
    według mnie raczej tak ale chcę się upewnić i jeszcze czy te sterowniki muszą mieć jakiś os jak tak to jaki i czy można ominąć którąś z wymagań lub ją zamienić na łatwiejszą w obsłudze/budowie/itp

0
  • #4 10 Kwi 2010 10:53
    hubert_jaworski
    Poziom 11  

Jeśli chcesz przede wszystkim wykorzystać Wifi poszukaj w sieci hasła routerbot - jest wiele konstrukcji i opisów - na pewno coś wybierzesz.

Jeśli chodzi o samą transmisję audio-video to zdecydowanie polecam produkty Range Video Link - są małe, bardzo sprawne i do wyboru jest parę modeli nadajników/odbiorników - o różnym zasięgu i częstotliwościach

Zdecydowanie najtańsze rozwiązanie to robot ze sterowaniem 433MHz + moduł range video + jakaś kamerka (np KX171) - zobacz na konstrukcje kolegów bogdan_p i mirekk36.

Zamiast RangeVideo możesz też wybrać bezprzewodową kamerę - jest ich cała masa w portalach aukcyjnych. Wybierając kamerę zwracaj uwagę na czułość bo te najtańsze mają z tym problemy...

0
  • #5 12 Kwi 2010 18:13
    anonim206
    Poziom 13  

Przede wszystkim warto zauważyć że układ ft232rl pracuje tylko w jedną stronę czyli z USB kompa robi RS232, a nie jest hostem USB.
    W tym wypadku najlepiej zastanowić się nad konstrukcją z tematu który wysłał kolega powyżej bądź wykorzystać mała płytę z procesorem Atom.
    Jeśli chcesz mieć naprawdę małe rozmiary to trzeba użyć jakiegoś ARMa. Tylko że to już wymaga dużego doświadczenia elektronicznego i programistycznego.
    Pozdrawiam, Wojtek :)

0