Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie odbiornika "Taurus 80m"

pexel123 13 Feb 2010 21:21 17830 36
 • #1
  pexel123
  Level 10  
  Witam, problem mam z uruchomieniem odbiornika Taurus 80m konkretnie to BFO , nie posiadam odbiornika kontrolnego CW/SSB jedynie tylko AM/FM z krokiem 5kHz. Posiadam miernik częstotliwości 4-150MHz czułość jego to 0.7mV ale jego czułość jest niewystarczająca by ustawić BFO, jaki miernik lub wzmacniacz polecacie by mieć odczyt częstotliwości BFO lub sposób w jaki mógłbym ustawić BFO.

  pozdrawiam, Grzesiek
 • #2
  green33

  Level 31  
  Znajdź jakąś stację o średniej sile sygnału i dokręcaj BFO do maksymalnie czystego odbioru, potem znów dostrój odbiornik (VFO) do tej stacji i znów spróbuj skorygować BFO i jeszcze tak ze dwa razy, do momentu, kiedy nic już nie jesteś w stanie poprawić... będzie GIT... w wolnej chwili jak dorwiesz jakiś odbiornik co odsłucha Twoje BFO to możesz jeszcze skorygować.

  Ja tak zrobiłem (mimo zaplecza pomiarowego) i potem okazało się, że dojechałem na słuch prawie idealnie. :)

  Taurus to bardzo udana konstrukcja, poza miastem i bez gęsto pracujących stacji odbiór był porównywalny z IC-7000! Sam byłem tym zszokowany,
  oczywiście jak było gęsto na paśmie to DSP z ICka robiło swoje, ale i tak byłem pełen podziwu dla Tauruska :).

  Mimo stabilnego VFO dopiąłem do niego FLLa i teraz to jest TO !

  Pozdrawiam i życzę miłej zabawy (warto z Taurusem).

  Marcin.
 • #3
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Spróbuj ustawić BFO na słuch.
  Zgrubnie dostrój odbiornik do silnej stacji, następnie reguluj czytelność trymerem BFO. Jeśli nie uda się uzyskać zrozumiałej modulacji może się okazać że trzeba zewrzeć dławik szeregowy z rezonatorem ( 80metrów ).
  Powodzenia życzę. Stefan
 • #4
  pexel123
  Level 10  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi.
  Odbiornik taurus'a został dzisiaj dokończony wszystkie Cewki nawinięte i wlutowanie w płytkę, zostaje jeszcze sprawa z anteną czy wystarczy 10m drutu wyrzuconego za okno do strojenia BFO i VFO ?

  Potencjometr do ustawiania częstotliwości jest 10kOhm oczywiście wieloobrotowy czy taki się nada ?
 • #5
  green33

  Level 31  
  Nada się :)
  Musi być wieloobrotowy.

  10 m drutu to trochę mało, 20 m minimum, a już super to 40 m. Inna sprawa, że na antenie typu PKD (przypadkowy kawałek drutu), możesz mieć w warunkach miejskich dużo zakłóceń.

  Marcin.
 • #6
  pexel123
  Level 10  
  green33 wrote:
  się nada :)
  musi być wieloobrotowy.

  10 m drutu to trochę mało ... tak ze 20 m minimum, a już super jak 40 m ... inna sprawa, że na antenie typu PKD (przypadkowy kawałek drutu) możesz mieć w warunkach miejskich dużo zakłóceń ...

  Marcin


  Warunki wiejskie ;) szczyt góry z tym że cicho miałem na antenie na 2m i 70cm :) ale zaraz coś wykombinuje AWZO (antena wyrzucona za okno) lub podepnę pod kaloryfer .
 • #7
  sp3ots
  Level 38  
  Podłącz sam ekran kabla anteny UKF.
 • #8
  pexel123
  Level 10  
  sp3ots wrote:
  Podłącz sam ekran kabla anteny UKF.


  Podłączyłem ale kręcę i nic.
 • Helpful post
  #9
  sp3ots
  Level 38  
  Czy VFO pracuje w odpowiednim zakresie ? Jakie to pasmo ? może już śpi ?
  Czy obwody wejściowe dostroiłeś ?
 • #10
  pexel123
  Level 10  
  ok. odbiornik uruchomiony okazało się ze był nie ten potencjometr co trzeba był 470Ω a powinien 47k Ω, kolejno wymienione wszystkie scalaki, tranzystory, stabilizatory i ruszyło Dziękuje SP3OTS za pomoc.
  teraz jest taki problem aby odebrać sygnał trzeba trzymać palcem cewkę L3 jak ten problem rozwiązać ?
 • #11
  Driver-
  Level 38  
  Jeśli odbiera z palca (prawdopodobnie robisz za antenę) to znaczy że wszystkie stopnie po L3 działają poprawnie, a czułość jest w miarę dobra. Prawdopodobnie nie działa wzmacniacz w.cz. T1 i T2 lub coś nie tak z filtrem wejściowym L1 L2, musisz sprawdzić co Ci bruździ. Sprawdź napięcia na drenach T1 i T2 oraz na źródle T2. Na drenach napięcie powinno być w okolicach 12V na drenie T2 w zależności od prądu drenu tak na oko 3-4V. Podłącz antenę przez kondensator 10p najpierw na źródło T2 sprawdź czy masz odbiór w tym punkcie. Potem podłącz na bramkę T1 i ponownie sprawdź odbiór. W przypadku jeśli nie było by odbioru wylutuj nogę kondensatora 10n od strony uzwojenia wtórnego L2 aby przerwać połączenie z filtrem wejściowym i powtórz sprawdzenie odbioru podłączając antenę na wylutowaną nogę kondensatora 10n. Jeśli odbiór się pojawi na wejściu T1, wlutuj nogę kondensatora na miejsce i podłącz antenę na pierwotne cewki L2 i sprawdź odbiór, potem to samo na L1. Tym sposobem ograniczysz miejsce gdzie występuje uszkodzenie, błąd montażowy itp. czyli za punktem w którym nie ma odbioru i przed punktem w którym odbiór był. Pamiętaj że obwody rezonansowe pasmowego filtru wejściowego z L1 i L2, oraz obwód z L3 należy zestroić na tej samej częstotliwości na środku pasma na maksimum głośności odbioru.

  Jeśli chodzi o dokładne dostrojenie BFO to zrób sobie prosty wzmacniacz oporowy na jakimś tranzystorze w.cz. Sprzęgnij wzmacniacz podłączając kondensator 5-10p jednym wyprowadzeniem na nóżkę 3 układu MC3362 a drugie wyprowadzenie krótkim kabelkiem ekranowanym na bazę tranzystora wzmacniacza. Z kolektora tego wzmacniacza możesz wziąć sygnał na miernik częstotliwości. Oczywiście, masy RXa wzmacniacza i miernika muszą być połączone.
 • #12
  pexel123
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedz. Powiem ze L2 również można wykluczyć ponieważ jak też przyłożę palec to wzmacnia i jak podłącze antenę pod obwód cewki L2 a dokładnie rezystor 620Ω to dobiera ładnie bez przykładania palca, jeśli antenę podłącze pod dławik 100 µH również obwód cewki L2 to wtedy występuje zwarcie. Dotykając L1 nic się nie dzieje, również kręcąc trymerem.
 • #13
  Driver-
  Level 38  
  pexel123 wrote:
  Dzięki za odpowiedz. Powiem ze L2 również można wykluczyć ponieważ jak też przyłożę palec to wzmacnia i jak podłącze antenę pod obwód cewki L2 a dokładnie rezystor 620Ω to dobiera ładnie bez przykładania palca, jeśli antenę podłącze pod dławik 100 µH również obwód cewki L2 to wtedy występuje zwarcie.
  Nie wiem czy patrzymy na ten sam schemat, miałeś chyba na myśli cewkę L3. Ale nie ważne. Poniżej kolejność sprawdzania części w.cz. odbiornika. Fragment schematu jest z TAURUSa na 20m lecz ten na 80m różni sie tylko wartościami elementów w części w.cz. i VFO.

  Uruchomienie odbiornika "Taurus 80m"

  Sygnał z anteny podajesz przez szeregowo połączony kondensator 10p, wtedy nie będziesz miał zwarcia w przypadku gdy antena jest połączoną w jakimś miejscu z masą (uziemieniem stacji). Bo ze względów bezpieczeństwa pewnie jest gdzieś uziemiona. Jeśli wykorzystujesz ekran anteny UKF, to zamiast jak na rysunku do żyły środkowej kabla, podłącz kondensator do ekranu, oczywiście ekranu nie łączysz z masą TRXa. Zaczynasz od punktu 1 i kończysz na 4. W ten sposób ograniczysz miejsce usterki. Np. jeśli w punkcie 1 będzie brak odbioru, oznacza to że masz usterkę w stopniu z T2, dalej - w p.2 nie będziesz miał odbioru, a w p.1 odbiór był, to znaczy że usterka tkwi w stopniu z T1. Podobnie z kolejnymi punktami. Cewkę L3 pominąłem bo tam odbiór masz. Sprawdź też na wejściu "RX Ant" ale najpierw odlutuj przewód idący do przekaźnika N/O, może masz zwarcie lub przerwę w obwodzie przełączania anteny, na kablu, niesprawny lub źle podłączony przekaźnik.
 • #14
  pexel123
  Level 10  
  Dzięki za schemat jak odszukać usterki, jak tylko będę miał odbiornik przed sobą to sprawdzę i odpiszę w którym miejscu mam sygnał a w którym już nie.
  Antena jest długości 42m tylko gorąca żyła, by tylko słuchać (nadajnik w fazie końcowej montażu cewek) antena to przewody ze skrętki (pomarańczowy, pół pomarańczowy połączony z niebieski, pół niebieski itd. )
  16 Lut 2010 23:47:04

  pkt 1 odbieram 3,5/5
  pkt 2 nie odbieram 0/5
  pkt 3 odbieram 2,5/5
  pkt 4 odbieram 1,5/5

  a jak by przylutować antenę do drenu T2, sygnał tam mam bardzo mocny 5/5  Moderated By c2h5oh:

  Nie pisz postu pod postem. użyj funkcji "Zmień". Posty scaliłem.

 • #15
  pexel123
  Level 10  
  c2h5oh- chciałem teraz coś dopisać i nie mogę. Więc dodaje w nowym poście.

  Cewki L1,L2 są dobrze wlutowane.
  L1 pierwotne 1,2-3 zwoje |3,4-47 zwojów
  L2 pierwotne 1,2-3 zwoje |3,4-47 zwojów

  T1- Dren 6,13v | Źródło 0,03v | Bramka 0,03v
  T2- Dren 11,41v | Źródło 1,96v | Bramka 0,03v
 • #16
  Driver-
  Level 38  
  No to jesteśmy w domu Panie. Jeśli nie masz złożonego nadajnika to antenę podłączasz na pierwotne L1. Układ wzmacniacza sądząc po napięciach pracuje, po za tym nie miał byś odbioru w p4. Teraz trzeba zestroić filtr pasmowy z L1 i L2 oraz L3. Strojenie musisz zrobić na środku pasma. Sprawdź zakres przestrajania VFO i oblicz jaka wypadnie częstotliwość środkowa pasma i na tej częstotliwości stroisz wszystkie obwody w.cz. Do prawidłowego zestrojenia potrzebujesz generatora i sondy w.cz, ponieważ sygnały z pasma są niestabilne, więc strojenie na słuch po pierwsze to męczarnia, po drugie nawet jak znalazł być nośną na środku pasma to zakłócenia bardzo Ci to utrudnią lub wręcz uniemożliwią. Bez stabilnego poziomu sygnału wejściowego będziesz się męczył do wiosny. Zrób sobie prosty generatorek, w miarę możliwości przestrajany, do tego masz miernik częstotliwości i wtedy można się bawić.
  Podaj mi jaki masz zakres przestrajania VFO to zoptymalizuję Ci filtr pasmowy.

  Nie podoba mi się sposób dopasowania obwodu z cewką L3 do wejścia I mieszacza. I mieszacz ma oporność wejściową 690Ω, a przekładnia pierwotne/wtórne L3 wynosi n=36/3=13 a Zo (wejścia mieszacza) 690Ω, do tego trzeba jeszcze doliczyć reaktancję pojemnościową kondensatora sprzęgającego wtórne L3 z wejściem I mieszacza (nóżka 24) razem będzie ok. 970Ω. Po przeliczeniu ZR=n²*ZO=13²*970=163930Ω (~164kΩ). Taka musiała by być impedancja dynamiczna obwodu rezonansowego z L3 aby obwód pracował w stanie dopasowania. A że jest dużo mniejsza ~3,8kΩ więc masz duże niedopasowanie. Przy takim niedopasowaniu obwód z L3 pracuje praktycznie jako nieobciążony. Oporność obciążenia zmniejsza dobroć obwodu, tu jest odwrotnie brak prawidłowego dopasowania zwiększa oporność obciążenia, więc wypadkowa dobroć obwodu jest dużo większa, co zawęża pasmo przenoszenia obwodu z L3. Jako że wypadkowa charakterystyka przenoszenia wzmacniacza w.cz. wynika z wymnożenia selektywności wszystkich stopni wzmacniacza z obwodami rezonansowymi. Po zestrojeniu obwodu z L3 wypadkowa charakterystyka przenoszenia będzie miała ostre zafalowanie na środku pasma i jednocześnie spowoduje duży spadek poziomu na krańcach pasma przenoszenia wejściowego filtru pasmowego. Autor Taurusa dobrał przekładnie na oko nie przeliczając jak jest faktycznie, więc trzeba to skorygować. O niedopasowaniu obwodu z L3 do oporności wyjściowej T2 już nie wspomnę. Przede wszystkim nie łączyć wejścia I mieszacza przez uzwojenie wtórne L3 i kondensator 150p lecz połączyć pierwotne L3 bezpośrednio przez kondensator 22p a kondensator 4,7p sprzęgający obwód z L3 z drenem T2 zastąpić kondensatorem 56p. Taka jest moja rada, ale decyzje pozostawiam Tobie. Poniżej schemat z poprawkami.
 • #17
  pexel123
  Level 10  
  Jutro zrobię tą przeróbkę co proponujesz.
  VFO pracuje od 4,190 do 4,512 tak ustawiłem pasmo.(jeśli o to Ci chodzi)
  Mam dostęp do generatora tylko że ograniczony (pracownia w szkole) Jutro zapytam Magistra czy pozwoli mi go użyć do celów prywatnych.

  Co do przeróbki to zrobię zrobię zmiany jakie proponujesz. Jutro kupię odpowiednie części i powymieniam je.

  a Jak by zrobić całkiem nowy Filtr wejściowy, od L1 po L3 ? wiadomo że lepszy niż jest w taurusie
 • #18
  1MAc
  Level 16  
  pexel123 wrote:

  a Jak by zrobić całkiem nowy Filtr wejściowy, od L1 po L3 ? wiadomo że lepszy niż jest w taurusie


  Ten w Taurusie nie jest zły, tylko niedopasowany. popraw wg wskazówek Drivera (nie przeliczałem, ale mam zaufanie :) ) i powinno być OK.
  Generalnie Taurus zestrojony chodzi bez poprawek, ale jak teraz nie poprawisz, to potem ci się nie będzie chciało :-)

  Jak będziesz miał duuużo czasu, to możesz dorobić dodatkowy filtr wejściowy 50/50 ohm np taki: http://sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=37

  Pamiętaj, żeby sygnał z generatora był bardzo słaby - im słabszy tym lepszy. Możesz również zrobić sobie generator na kwarcu 3,5MHz (ok) tzw telewizyjnym - są dostępne praktycznie w każdym sklepie za grosze. Jeżeli nie chce ci się robić płytki, to można wykorzystać do tego układ BFO z nadajnika z czasowo podłączonym kwarcem 3,5MHz.

  Uwaga, do mocowania cewek nie stosuj cyjanoakrylu (kropelka itp)

  73
  MAc
 • #19
  pexel123
  Level 10  
  Odbiornik chce skończyć w 100% i dlatego przerwałem dalsze prace nad nadajnikiem.

  Powiem że sygnał się "gubi" w miejscach zaznaczonych

  Uruchomienie odbiornika "Taurus 80m"

  Brak- podłączając antenę słychać trochę więcej szumu ale brak czegokolwiek w eterze.
  Jest- Sygnał się pojawia ale dość dużo szumów lecz słychać modulacje
  podłączając na Dren T1 sygnał jest mocny a modulacja głośna lecz zaszumiała
  podłączając na Dren T2 Sygnał jest Trochę słabszy niż na Drenie T1 lecz bezszumowy wręcz Idealny

  Antenę podłączałem do punktów z tą samą stacja

  Dzisiaj wykonałem kolejne pomiary jak to wszystko wygląda na Tranzystorach
  T1 Dren 6,10v | Źródło 0v | Bramka 0v
  T2 Dren 11,30v | Źródło 1,93v | Bramka 0v

  tak to wygląda w moim Taurusie
 • #20
  Driver-
  Level 38  
  Skoro są takie objawy to na 100% wejściowy filtr pasmowy jest totalnie rozstrojony, lub obwodzie z L1 jest uszkodzony element. Tak jak obiecałem zoptymalizowałem filtry do podanego przez Ciebie pasma 3,488÷3,810MHz. Wejściowy filtr pasmowy oraz obwód z L3 wzajemnie się uzupełniają. Przeliczyłem i przy obliczeniowej wartości elementów pasmo przenoszenia na poziomie -3dB jest 344kHz przy f środkowej 3,654MHz. Oczywiście w fizycznym układzie to się nieco zmieni ponieważ dojdą pojemności montażowe, które trudno dokładnie uwzględnić w obliczeniach. Na pasmo przenoszenia duży wpływ ma oporność obciążenia filtru oraz kondensator sprzęgający C3 który trzeba dobrać przy strojeniu. Do tego dochodzi jeszcze tolerancja przenikalności magnetycznej rdzeni, która ma wpływ na indukcyjność cewek a ta na parametry filtrów. Myślę że na początek C3 można dać 16p a 0,8p zrobią ścieżki i wyprowadzenia, ale to tylko moje przypuszczenia. Jak widzisz zmieniłem indukcyjności uzwojeń sprzęgających cewek L1 i L2 na 64nH oraz indukcyjność cewki L3, która teraz ma 8µH. Ilości zwoi podałem na schemacie. Zwróć uwagę że zmieniłem również wartość opornika AGC bramka T1 na 52Ω, w celu obciążenia filtru pasmowego jednakową po obu stronach filtru opornością. Po zmianie elementów pozostaje tylko dokładnie zestroić wszystkie obwody na 3,654MHz. Następnie zdjąć charakterystykę przenoszenia zwracając uwagę na częstotliwości graniczne i zafalowania. Ciekawy jestem na ile obliczenia pokryją się z pomiarami.
 • #21
  pexel123
  Level 10  
  przerobie ten obwód wejściowy RX'a tylko części kupie i zabieram się do roboty, tylko że z trymerem100pF jeszcze się nie spotkałem i czy mogę użyć 120pF ? niby 20pF wte czy wte różnicy nie zrobi ale może zabraknąć pojemności minimalnej przy strojeniu lub pojemność C1 zmienić na ≈130pF C2-120pF C4-120pF C5≈130pF C10≈160pF C11-120pF
  czy taka modyfikacja będzie identyczna jak na schemacie przesłanym od kolegi ? post wyżej
 • #22
  Driver-
  Level 38  
  Z obliczeń wyszło mi CR (rezonansu) L1 i L2 po 190,3p a CR L3 234p, więc trymery możesz dać takie aby suma ich pojemności i pojemności kondensatorów stałych była wystarczająca i zapewniała dostrojenie. Możesz np. dać trymer CVN6120-25 25.0÷120.0p - fioletowy.
 • #23
  pexel123
  Level 10  
  Takie szybkie pytanie czy oscyloskopem można ustawić ten filtr ? w opcjach
  1 odszukać stację w pobliżu środka pasma
  2 odpowiednia częstotliwość z generatora
 • #24
  Driver-
  Level 38  
  Oscyloskopem zobaczysz tylko sam przebieg napięcia. Aby zobaczyć charakterystykę filtru i jak się ona zmienia podczas strojenia, musiał byś mieć wobulator lub analizator widma.
 • #25
  pexel123
  Level 10  
  Posiadam analizator Widma co prawda jest to "oscyloskop USB" ale może by się coś tym wymodziło ?
 • #26
  Driver-
  Level 38  
  Trudno mi coś powiedzieć nie znam możliwości i parametrów Twojego oscyloskopu USB. Czy wyrobi się w paśmie 80m. Typowe analizatory widma przemiatają generatorem wyznaczone pasmo i synchronicznie z generatorem wyświetlają poziom napięcia. Jeśli twój oscyloskop miał by możliwość pracy do ~5 MHz to można by spróbować mierzyć poziom szumów, ale do tego potrzebował byś z kolei generatora szumu o stałym poziomie w całym mierzonym pasmie. Oczywiście generator szumu musiał by mieć oporność wyjściową 50Ω. Wtedy można podać szum na wejście antenowe i mierzyć widmo analizatorem na wejściu mieszacza.
 • #27
  blady-brs
  Level 11  
  Drodzy koledzy zrobiłem taurusa pół-roku z odbiornikiem szczególnych problemów nie ma. Jeśli cewki zostały źle nawinięte. To kolega w życiu tego nie zestroi. I pytanie czy kolega sprawdzał kondensatory bo czasami trawiają się puste. Odbiornik stroi się praktycznie na słuch.
 • #28
  Tedo
  Level 13  
  pexel123 mam nadzieję, że dokonałeś zmian w elementach, bo temat dotyczy odbiornika na 80m, a schemat jaki zamieściłeś jest na 20m. Dla przypomnienia zmiany w Rx-ie na 80m ze strony SP5DDJ:

  1. BFO – Wlutować kwarc 8MHz oraz wlutować kondensatory 68pF i 180pF zamiast 56pF i 100pF.
  2. BFO – Częstotliwość ustawić dokładnie na 8,0012MHz
  3. Cewka L3 – Na rdzeniu T37-2 (czerwony) nawinąć uzwojenie pierwotne ( końcówki 3 i 4), a więc 39 zwojów drutem ok. 0,3mm. Indukcyjność cewki wynosi 6,2uH. Uzwojenie wtórne (końcówki 1 i 2) to 3 zwoje.
  4. Cewka L3 – wlutować kondensatory 4,7pF, 270pF i 150pF zamiast 2,2pF, 30pF i 56pF
  5. Cewki L1 i L2 - Na rdzeniu T37-2 (czerwony) nawinąć uzwojenie pierwotne (końcówki 3 i 4), a więc 48 zwojów drutem ok. 0,25mm. Indukcyjność cewki wynosi 9,2uH. Uzwojenie wtórne (końcówki 1 i 2) to 3 zwoje.
  6. Cewki L1 i L2 – wlutować kondensatory 180pF, 4,7pF, 180pF zamiast 30pF, 2,2pF i 30pF.
  7. Filtr kwarcowy 8MHz (kwarce wyłącznie HC-49/U) – wlutować kondensatory 68pF zamiast 47pF.
  8. ARW – kondensator 22uF zastąpić kondensatorem 100uF ( równoległy do rezystora 22k)
  9. Tłumik sygnału wejściowego to potencjometr 1k podłączony tak, że suwak potencjometru i „dolna końcówka”(masa) podłączone są do kołków ANT na płytce RX, a ponownie „dolna końcówka” (masa) i „górna końcówka” podłączone są do płytki TX do kołków RX Ant. Połączenia wykonać cienkim kablem koncentrycznym.
 • #29
  ginger78
  Level 21  
  Driver- wrote:
  Ciekawy jestem na ile obliczenia pokryją się z pomiarami.


  Pomiary obwodów wejściowych wyglądają tak:
  Uruchomienie odbiornika "Taurus 80m"
  C1,C5 150p, trymery po 60p i C sprzęgający 15+1p

  W obwodzie L3 uzwojenie wtórne cewki ma "wisieć" nigdzie nie podłączone? Czy jest sens, by on tam w ogóle było?
 • #30
  blady-brs
  Level 11  
  Dla dociekliwych dodam że w odbiorniku należy zrobić 3 modyfikacje. Aby poprawić AGC. I tu odsyłam na linki...

  Opis filta PI
  http://www.potpzk.org.pl/forum/viewthread.php?forum_id=12&thread_id=244&rowstart=20

  Na stronce DDJta
  http://www.sp5ddj.pl/tauruskonstruowanie.htm

  ,,- i ostatnia sprawa ... taka poprawka ciagnaca sie od poczatku,.. ktora wplywa na jakosc brzmienia audio,... lutuje dodatkowy rezystor 1 kOm szeregowo z kondensatorem 100nF ktory jest pomiedzy nozką 5 MC3362 a bazą
  2N3904 (ten od AGC). Zauwazylem, ze to poprawia jakosc audio, w oryginalnym ukladzie kondesator 100 nF niejako zwiera "połówkowo" do masy sygnal audio poprzez spolaryzowane zlacze BE tranzystora do masy i powoduje odczuwalne znieksztalcenia na sygnale audio, zwlaszcza przy glosniejszych stacjach (obcina połówki sygnalu)... moze to troche przytepic ARW, ale mozna wtedy zmniejszyc ten rezystor do 470 Om, z praktyki 1 kOm jest ok,... on tez bardzo zauwazyl poprawe w brzmieniu audio po tym zabiegu...,,

  I poprawka kolegi.SQ4JED

  Nóżka 18, odetnij od zasilania i przez 0,1mikroF do masy!Daj
  ceramiczny kondensator.  Uruchomienie odbiornika "Taurus 80m"