Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVD Manta DVD-015 Prince 2 Po naprawie nie czyta płyt DVD

zuko123456 13 Feb 2010 21:30 5958 8
IGE-XAO
    zuko123456
    Level 9  
    Witam
    Niedawno dostałem uszkodzoną Mantę jak w opisie. Wymieniłem:
    - wszystkie elektrolity po stronie wtórnej + 400V/33uF
    - tranzystor Q10 na 2SB892
    - rezystor R170 na 3,3/3W
    - rezystor R77 na 6,8k
    - laser SF-HD65
    - silnik napędu 5,9V.
    Niestety w/w wymianach wciąż nie czyta płyt DVD. Napięcia w normie poza napięciami na złączu JP4 (płyta główna) tzn. podaje dziwne (inne wartości od tych co na schemacie) napięcia w miejscu gdzie powinno być +12V oraz +5V. Jednak złącze to wychodzi na SCARTa a obraz i dźwięk jest w normie. W innych miejscach płyty te napięcia są w normie.
    Zastanawia mnie czy silnik nie powinien być na napięcie 3V (max napięcie na silniku w czasie pracy DVD to jakieś 3,4V)?
    Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

PS. To mój pierwszy post więc pozdrawiam wszystkich forumowiczów!:D
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • IGE-XAO
    SAJGOON1
    Level 19  
    Jak dobrze zrozumiałem to cd czyta prawidłowo??
  • IGE-XAO
    pawel380V
    Level 19  
    A może wina leży po stronie lasera, żadnych płyt nie czyta, kręci płytą ?
    zuko123456
    Level 9  
    Tak jak w tytule. Nie czyta płyt DVD, (S)VCD. Pozostałe bez problemu. Zworka zdjęta. Sprzęt testowany na 2 laserach z różnych źródeł... Ma ktoś jakiś pomysł?
    irek19
    Level 33  
    Silniczek nowy był z talerzykiem, czy zakładałeś ten stary?.
    zuko123456
    Level 9  
    Nowy silniczek z talerzykiem. Jednak jutro zdecyduje się na zakup silniczka na 3V...ale chętnie posłucham innych porad.
    PS. Ma ktoś serwisówkę do Manty (różne typy)? Z góry dziękuję.
    irek19
    Level 33  
    Jeśli oryginał był na 5.9V, to po co silniczek na 3V.
    zuko123456
    Level 9  
    No właśnie nie mam pewności na jakie napięcie był orginał...
    W końcu miałem troszkę czasu i pogrzebałem przy sprzęcie. Najprawdopodobniej przyczyną usterki był nowy silniczek z talerzykiem, a właściwie sam talerz. Stwierdzam to po tym jak ten silniczek włożyłem do innego DVD, w którym miałem wymienić silnik. Okazało się, że to drugie DVD z tym silniczkiem też nie czytało płyt DVD. Troszkę zgłupiałem i zdenerwowałem się z lekka, ale spróbowałem wymienić silnik na inny tego samego typu RF-300FA 5,9 V z talerzykiem. No i zadziałało! Przyjrzałem się temu wymontowanemu silniczkowi (elektrycznie sprawny) i okazało się z talerzyk jest starsznie krzywy przez co płyta miłe straszne "bicie" w czasie pracy. Nadmieniam, że był to nowy silniczek. Niestety nie mogę póki co sprawdzić moje teorii na mojej Mancie bo w między czasie rozkompletowałem jej zasilacz i czekam na części do jej poskładania do kupy.
    Dam znać jak tylko uda mi się skończyć "Projekt Prince2":)
    P.S. Może ktoś wie w jaki sposób wytwarzane jest napięcie VDD na płycie głównej (gdzieś mi uciekło)? Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam