Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie Sinumeric 810M - błąd przy bazowaniu w osi Y

arci36 13 Feb 2010 22:24 870 0
    arci36
    Level 12  
    Witam. Mam problem z centrum obróbczym HP ze sterowaniem Sinumerik 810M. Przy zjeździe na punkt referencyjny w osi Y maszyna nie ma powtarzalności. Na monitorze wskazuje zawsze 0,000, ale na czujniku wskazuje zawsze odchyłke o około 0,15mm w stosunku do poprzedniego zjazdu na punkt referencyjny. Wyglada to tak: zjeżdżam na punkt bazowy, ustawiam wskazówkę czujnika na 0, zjeżdżam z bunktu bazowego w JOG, bazuję maszynę ponownie i na czujniku pokazuje mniej o około 0,14mm( na ekranie pozycja w osi Y 0mm), zjeżdżam znów z bazy i bazuję ponownie, maszyna nie dojeżdża o kolejne 0,14mm ( razem już 0,28mm), ponownie zjeżdżam w JOG z bazy i ponownie najazd na punkt referencyjny i znowu mniej o 0,14mm (razem już 0,42mm, a na ekranie maszyny wskazania 0mm), ponownie zjazd z bazy i bazowanie i teraz ciekawostka!!! maszyna wraca dokładnie na 0 ( czujnik pokazuje 0mm - maszyna wróciła na pozycję z pierwszego bazowania, na ekranie też pozycja Y-0mm. Powyższe można powtarzać dowolną ilość razy i zawsze co 4 raz maszyna powraca do punktu 0 z pierwszego bazowania. Jak ją wyłączę wyłącznikiem głównym to "pamięta" , że była wyłączona np po 2 bazowaniu od 0 na zegarze. Wygląda to tak jakby miała zaprogramowane, że błąd przy bazowaniu ma wynieść 0,4mm i ma wrócić do początku. Tak dzieje się w tylko w osi Y. Wymieniłem kartę pomiarową w Sinumeriku, krańcówkę od bazowania, płytę w napędzie Apeny. Zamieniłem enkoder z osią X ( czy w tym sterowaniu jest jakaś specjalna metoda wymiany enkodera??) . Nadal to samo. Czy ktoś może wie co jest nie tak z tą maszyną?