Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja miernika częstotliwości.

27 Lip 2004 19:42 2729 12
  • Poziom 11  
    Witam.
    Zrobilem sobie niedawno czestotliwosciomierz na '52 ale z racji tego, ze kwarc do uP nie musi miec dokladnie np. 12MHz wiec obliczenie czasu pomiaru z pewnoscia posiada jakis blad totez i sam pomiar jest bledny. Nie wspomne juz o tym, ze iles taktow jest traconych na przeladowanie licznikow itp. wiec pomiar napewno jest obarczony bledem.

Teraz pytanie. Jakie znacie sposoby na kalibracje miernika czestotliwosci czy generatora impulsow?
    Slyczalem, ze mozna to zrobic za pomoca synchronizacji z nadajnikiem Programu Pierwszego Polskiego Radia 225kHz ale nigdzie nie umie sie doczytac jak to by mialo wygladac. Moze ktos cos na ten temat wie. Prosze o pomoc. :roll:
    Pozdrawiam!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Jeśli masz już układ uruchomiony to podłącz pod niego generator o znanej częstotliwość i ewentualne błędy kwarcu skoryguj.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Jest jeszcze inny sposób. Procedura generująca okres pomiarowy (1 sekunda, czy 0,1s czy podobne), lub przerwanie, powinno mieć możliwość zmiany czasu trwania w trakcie pracy. Zrób sobie gdzieś w RAM'ie komórkę na dane kalibracyjne, a w programie sterującym dopisz fragment umożliwiający zmianę tych danych. W ten sposób będziesz mógł skorygować czas pomiaru.
    Co do kalibracji, to najlepiej posłużyć się miernikiem częstotliwości z dokładnością do 1 Hz. Podłączasz miernik wzorcowy i Twój do tego samego źródła przebiegu i korygujesz wskazania Twojego częstościomierza do wzorcowego, zmieniając czas pomiaru.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Budujesz wzmacniacz rezonasowy na częstotliwość 225 kHz podłączasz do twojego częstotliwościomierza i już widzisz ile Ci przekłamuje twój częstotliwościomierz.
  • Poziom 11  
    Gdybym mial generator wzorcowej czestotliwosci to bym nie zawracal Wam glowy... :)
    Panie Gienek - moglby Pan torche rozwinac temat wzmacniacza rezonansowego?
    OJ - dzieki za linka do EP!
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    :arrow: GienekS
    A jaka będzie dokładność tego wzmacniacza rezonansowego? I czy i jego nie trzeba będzie stroić ?

Marmur99
  • Poziom 14  
    Czesc

Moja propozycja polega zebys zrezygnowal z ukladu 52 i przeszedl na jakis uklad cyfrowy np ALTERA np. EPM7064SLC44-10. Jest to kosc w obudowie PLC-44 wiec mala i do tego tania. Dodatkowo moze pracowac z zegarem 40 MHz na nawet 60 MHz wiec jezeli kwarc bedzie mial jakis blad to w porownaniu z mierzona czestotliwoscia bedzie znikomy. A co ciekawe jezeli kupisz go u przedstawiciela sa oni wstanie za darmo go zaprogramowac (przynajmniej kiedy tak bylo). Z drugiej strony jest darmowy program na stronie producenta zas programator jest tak prosty ze go mozesz zrobic sam.

Pozdrawiam

KOchzg
  • Poziom 31  
    Miernik częstotliwości na Alterze był publikowany w Elektronice Praktycznej kilka lat temu. Sądzę jednak, że żadna Altera (z tej serii oczywiście) nie będzie w stanie obsłużyć wyświetlacza alfanumerycznego LCD, podczas gdy mikrokontroler to potrafi. Poza tym odpada konieczność nauki nowego języka na Alterę (chyba, że napiszemy w C - o ile jest kompilator).
    O ile mnie pamięć nie myli, to w jednym z numerów EP z 1995 lub 1996 roku był generator kwarcowy synchronizowany I Programem Radia. Niestety, nie mam tego artykułu w całości. Jak ktoś ma, mógłby podrzucić na Forum. Schemat mógłby pomóc w tej sprawie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    A czy ja napisalem ze ALTERA ma wyswietlacz cos. Mialem na mysli zeby ALTERA zajał sie tylko liczeniem. Zas pozostala sprawe zostawic innemu uP.

Na razie
    Kochzg
  • Poziom 22  
    Teoretycznie nie jest problemem policzyć ilość impulsów wchodzących do licznika w określonym czasie. Schody zaczynają się kiedy ilość impulsów jest niecałkowita, tj bramka kluczująca obcina część ostatniego impulsu wchodzącego do licznika, lub już pierwszy impuls jest obcięty. Można to polepszyć wydłużając czas pomiaru, lub synchronizując impulsy wejściowe z sygnałem taktującym licznika, ale lepiej zastosować inną metodę pomiaru - mierząc czas jaki upływa dla określonej liczby impulsów. Ten pierwszą metodę stosuje > 90 % prostych mierników.
    Tak więc - stosując klasyczne układy pomiarowe , nie masz się co przejmowac dokładnością kwarcu. I tak wszystko pogorszy nieodpowiednia metoda pomiaru.
  • Poziom 33  
    podejrzewam, że koledze GienekS chodzi o odbiór radiostacji PR1 nadającej na 225kHz, stabilność tego jest w porządku tylko problem z modulacją i zakłóceniami, więc trzeba by było jakiś układ kształtujący sygnał
  • Poziom 22  
    Takie układy jak powyżej najlepiej działają, jeżeli niezależny generator ( x* 225 kHz) synchronizuje się sygnałem z radia przechodzącym przez pętlę fazową. Sygnał +/- z pętli "opóźnia/przyśpiesza" właściwy generator miernika.
    Mam taki układ w pracy (do synchronizacji nadajnika UKF) pręt ferrytowy z układem rezonansowym na 225 kHz + wzmacniacz na zwykłym UL1321, następnie CD4046, a potem juz bramki.