Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 - Glosnik basowy 30/100/8 Zwrotnica?

bialy147 14 Lut 2010 21:51 4011 21
  • #2 14 Lut 2010 22:11
    benek161
    Poziom 21  

Pociągnać zawsze pociągnie tylko jak z jakością:D Kup oryginał i będziesz zadowolony. I tak to są marnej jakości kolumny, po co je psuć bardziej?

• #3 14 Lut 2010 22:22
    bialy147
    Poziom 8  

Hm. Ok. A co bys proponowal zamiast altus 140 w tej samej cenie :)? A jak przerobic ta zwrotnice, jesli mozna wiedziec?

• #4 14 Lut 2010 22:44
    benek161
    Poziom 21  

W tej samej tzn? Ile masz kasy? Jaki pokój? Preferencje muzyczne? Polecam Zg40 (te z membraną bierną). Jedne z lepszych konstrukcji Tonsila z tamtych czasów. W dobrym stanie można wyrwać za 100-200zł (ja swoje kupiłem za 10zł bez gł. wysokotonowych:D) Basu nie zabraknie (nagłaśniałem nimi nawet dość dużą sale ok 60-70m2 i było ok) a i o wiele przyjemniej się tego słucha

• #5 14 Lut 2010 23:22
    bialy147
    Poziom 8  

wedlug mnie, zg40 sa ciut za slabe jak dla mnie. pokoj jest malenki 20m2, ale za to ma dobra akustyke, chodzi mi o to aby podniesc bass w tym pomieszczeniu (uwielbiam jak lata wszystko w pokoju) 3dni temu zaplacilem za te 140 400zl wiec to ogolnie nie za wiele. Wolalbym jednak wymienic te glosniki. Wiesz moze jak zrobic do nich zwrotnice? Moge tez przerobic moja jesli to mozliwe. I oplacalne ;)

• #6 15 Lut 2010 08:31
    Arkadyo
    Poziom 29  

bialy147 napisał:
    wedlug mnie, zg40 sa ciut za slabe jak dla mnie. pokoj jest malenki 20m2, ale za to ma dobra akustyke, chodzi mi o to aby podniesc bass w tym pomieszczeniu

Jasne i chcesz podnieść ten bas altusami 140 bo zg 40c za słabe :D. Dobre, naprawdę dobre. Z tych altusów to bas taki, że... aż klate uciska :D.

• #7 15 Lut 2010 16:59
    bialy147
    Poziom 8  

Moze i sa ciekawe. Ale jednak chlopaki prosilbym o pomoc jak mam przerobic ta zwrotnice ;)

• #8 15 Lut 2010 17:08
    gosztekseba
    Poziom 31  

Jak już chcesz cokolwiek tam wymieniać to za GDN 30/60 daj GDN 30/80 czy GDN 30/120 Tonsila. Poczytaj też tutaj... https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1570990.html masz tutaj wzór zwrotnico od Altus 300 i takową pasowałoby tam zastosować w sekcji niskotonowej (cięcie GDN). Pozdrawiam

• #10 15 Lut 2010 19:40
    benek161
    Poziom 21  

Uwierz mi w altusach nie poprawisz zbytnio basu. Naprawdę polecam Zg40 bo pokuj masz odpowiedni do nich:-)

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)

• #11 16 Lut 2010 14:27
    KrzysiekDEEJAY
    Poziom 9  

Kolego zależy jakim wzmacniaczem napędzasz te Altusy. Jak są rozmieszczone itp itd. Zależy jak dla kogo Altusy choć stare potrafią załomotać domem zależy od ustawienia czy stoją w rogach pokoju czy leżą na szafie...nie jest powiedziane że to koniec ich możliwości i pewnie co poniektórzy mnie skarcą że głoszę jakieś brednie ale to wszystko ma wpływ gdybyś je podwiesił pod sufitem efekt byłby konkretny kolega tak ma rąbać rąbie ale zależy co kto woli. A te Zg40 nadają sie do wieczornego słuchania radia przed spaniem ich konstrukcja nie pozwala na że się tak wyrażę "granie". Miałem je w posiadaniu rok temu wyrabiały dość ładnie ale w pokoju przy wzmacniaczu 2 *60 W. Nie wytrzymają długo wierz mi czy nie na konkretnej muzyce i dobrym odkręceniu wzmaka. Membrany zaczną się łamać.

• #12 16 Lut 2010 19:30
    benek161
    Poziom 21  

Bo Zg40 nie są przystosowane do robienia na nich imprez (Altusy zresztą też). Obydwie kolumny są przeznaczone do domowego grania tylko że Zg40 mają ładniejsze, łagodniejsze brzmienie i bardziej "twardy" bas. Altusy kaleczą po uszach tak że nie można wytrzymać. Tak w ogóle: ludzie, otrząśnijcie się komuna dawno minęła, jest wiele dużo lepszych głośników (chociażby GDN 13/50/9, GDN 15/40/5).

• #13 16 Lut 2010 19:55
    Micharlito
    Poziom 35  

Dawno tu nie zaglądałem i widzę że chyba forum wymiera. Co kolega benek161 ma z tymi ZG40 to nie wiem czy ty człowieku umiesz czytać ? Autor nasiedział się na estradzie gdzie faktycznie musiało dawać basem bo to nie nowość w tym segmencie i teraz chce takie coś w domu zrobić. I uwierz mi że jak nawet kupił by te ZG40 napisze ci po chwili że są za słabe i gorzej od A140 bo to choć dobrze krzyczy. Po pierwsze zaczynamy od początku jeżeli autorowi zależy na dużej ilości basu i jego wiernym odtwarzaniu to wymiana samych głośników które nie będą dobrze pracowały w tej obudowie bo to nie jest obudowa pod niski bas to obudowa pod GDN 30/60/1 który z natury nie jest fenomenem basu , to głośnik do tejże kolumny wysokie Qtc wysoko strojona obudowa tu się wątpliwie sprawdza (wątpliwie). Wymiana głośnika nie wniesie nic poza podniesieniem mocy głośnika który w tej obudowie i tak nie będzie dobrze grał bo nie jest to jego wymiar przestrzenny. Jedyne sensowne wyjście jakie widzę i do znudzenia powtarzam to budowa tego co odpowiada za bas. Czyli ?? No subwoofera że tak nikt na to nie wpadł. Zmiana głośnika będzie w pewnym sensie jakoś wpływać na całościowy efekt no ale przecież kolumna a tym bardziej altusy nie są od wiernej produkcji basu bynajmniej w tych pieniądzach przy takich oczekiwaniach. Zapyta znów autor co zbudować ? A to już kwestia finansów, zbudować można dużo sam głośnik i obudowa to jeszcze niewielkie koszta zasilanie to koszt już odpowiednio większy. Ewentualnie można poszukać czegoś używanego już gotowego, na dodatek dziwi mnie fakt ciągłej inspiracji basem i tylko tj najważniejsze. No może i jest fajne ale ile można tego słuchać to przedział głównie 40-180hz i koniec, zależy ci na nieziemskim łomocie ? Wstaw subbas estradowy o wysokiej skuteczności w pokoju wszystko odleci dźwięk co prawda mało będzie się liczył bo to potrzebuje dużej przestrzeni ale efekt nieziemski.

• #14 16 Lut 2010 20:10
    benek161
    Poziom 21  

A ty umiesz czytać? Chyba nie...

Cytat:
    A co bys proponowal zamiast altus 140 w tej samej cenie Smile?

Napisałem tylko SWOJĄ propozycję co zamiast tego łomotu (mam porównanie więc się wypowiadam ale widzę że ty nie za bardzo...) Wg. twojego toku myślenia to najlepiej żeby autor kupił sobie zestaw estradowy albo Zeusy do domu... I pisz bardziej czytelnie (kropki, przecinki, duże litery) bo są problemy z odczytaniem tego tekstu:|

• #15 16 Lut 2010 21:26
    Micharlito
    Poziom 35  

Czy pisałem żeby autor kupił kolumny estradowe ? Nie więc nie wmawiaj sobie i mi czegoś o czym nie ma mowy. Po prostu oczekiwania autora mijają się z tym co oferujesz, budowa dodatkowego źródła oczekiwanego dźwięku przyniesie lepsze rezultaty aniżeli wymiana samego głośnika. Poza tym tj forum elektroniczne a nie humanistyczne staram się pisać w miarę zrozumiale jeżeli nie możesz przeczytać tego co piszę rozwiązanie jest jedno - nie czytać. Co zamiast A140 proste choćby Mildton czy Scherzo podobne ceny a osiągi dużo bardziej udomowione, założenia kolumn Altus były nieco inne. Napisałeś swoją opinię OK ale spróbuj zrozumieć potrzeby autora nie każdy jest koneserem lat 80tych a z oczekiwań jasno wynika że autor szuka mocnego uderzenia czy ZG40C sprosta oczekiwaniom ? Nie sądzę ... Co do poprawności wypowiedzi miał kolega możliwość popisania się kilka postów wyżej ;) Nie schodźmy na off-topic i poczekamy na wypowiedź autora, co on na ten temat uważa.

Micharlito napisał:
    ... staram się pisać w miarę zrozumiale ...

I chwała Ci za to. Nie mniej jednak Regulamin p. 15 jest i będzie obowiązywał. Proszę więc o bardziej "przykładne" redagowanie swoich postów.
    (dj-MatyAS)

• #16 16 Lut 2010 21:48
    benek161
    Poziom 21  

Sugerujesz że autor jest osłuchany z estradą i sugerujesz że chciałby taką estradę mieć w domu. Ja tylko zaproponowałem mniejsze zło (nie oszukujmy się obie kolumny nie są wysokich lotów). Poza tym autor już kupił te altusy i klamka zapadła. W takim metrażu subwoofer i altusy= wielki jazgot. Zresztą każdy ma swój gust;)

• #17 16 Lut 2010 23:35
    KrzysiekDEEJAY
    Poziom 9  

Koledzy się ostro spierają... no cóż ja proponuję sprzedać te Altusy i kupić mniejsze kolumny np coś z SONY .. są na allegro do wyboru do koloru a w małym pokoju zrobią robotę. Po co ładować jakieś subwoofery?????????? Mija się to kompletnie z celem.. chyba że kolega chce oglądać filmy to co innego. Do muzyki stereo jeden sub nie starczy bo jak to ma niby zagrać???? Chyba, że kolega chce sie wyładować na sąsiadach montując w pokoju kloce 1000W. Wrażeń nie braknie napewno i szyby też ładnie zagrają :) Masakrowanie i dudnienie basem to i można zrobić na chińskich popierdziawkach. Tak jak kolega Benek161 pisał co sie z nim w pełni zgadzam do posłuchania muzyki na spokojnie Zg40 są wporządku jeśli wybierać Altusy 140 a te. Więc może ktoś wyjaśni czym kierowali się inżynierowie masowo produkując serie Altus..

• #18 16 Lut 2010 23:45
    vespereq
    Poziom 26  

nie doczytałem ale z symbolu wynika że jest to stx, przede wszystkim będziesz musiał zatkać otwory stratne żeby pozbyć się tego ochydnego garba ( chyba +6dB@70Hz ). ja niedawno modyfikowałem coś podobnego do tych altusów tj bliźniaczy model na export hx 100. jak zobaczyłem tą zwrotnice, wate szklaną i całą reszte tego syfu płakać mi się zachciało. Na potrzeby tego dziwnego projektu zaadoptowałem zwrotnicę z alton 80, tyle że z oryginału niewiele zostało no i najważniejsze... schematy zwrotnicy do altona 80 umieszczone na forum zdecydowanie różniły się od tego co zastałem w środku, pomijając fakt że same podłączenia były koszmarne np. środek był odciety tylko od dołu, cewka wisiała w powietrzu praktycznie a kolumny jak zostały kupione dawno dawno temu tak sobie stały więc nikt w nich nie grzebał. udało mi się poskromić nieco GDwk, jako przetwornik niskotonowy gra własnie stx gdn 30/100/8 sc środek wymieniłem bo oryginalny gdm w hx-100 brzmiał koszmarnie, teraz jego rolę pełni axys 6,5 W-100

• #19 17 Lut 2010 00:17
    PZ IX
    Poziom 32  

Jakie Sony? To nawet nie wiadomo jak zagra i ciężko o częsci w razie uszkodzenia, może być problem nawet z banalna kopułka wysokotonowego. Weź zastanów się, co polecasz. :| Zresztą z reguły małe kolumny nie uderzą konkretnym basem. W 20m2 większe zestawy zagrają już lepiej i efekt często jest niezły. Zamiast Altusów 140 może hmm... Voyager 350? To już powinno dobrze grać. Nie słuchałem ich osobiście ale mogę być pewnym, ze lepsze od 140stek. Przynajmniej przekonasz się, że bas to nie tylko mocne pukanie od 70 Hz, a tony wysokie nie muszą cykać i szumieć oraz kończyć się na 14 kHz.
    Wzmacniacz dla Voyagerów powinien być ok. 100-150W/kanał. Przy mniejszej mocy nie wykorzystasz ich całego potencjału.
    Po charakterystyce częstotliwościowej widać, że STX GDN-30-100-8-SC to jeden z mniej ciekawych ofert tej firmy - efektywność jest niska. Z pewnością 30/80 Tonsila byłby w sam raz. Oczywiście nie obędzie się bez zestrojenia bass-reflexu, jak napisano wyżej.

• #20 17 Lut 2010 10:03
    KrzysiekDEEJAY
    Poziom 9  

Kolega PZ IX ma rację co do tych Voyagerów ale czy kolega słyszał Sonego??
    Poleciłem takie hmm ponieważ znajomy ma podobne kolumny do Scherzo tyle że Sony jeśli chodzi mniej więcej o budowę i raczej sie nie powinny rozlecieć na domowym graniu. Basu nie brakuje reprodukcja jest super sam byłem zaskoczony.Obciążalność mają około 100 W. To tak dla przykładu. Tonsil ma wiele dobrych kolumn więc można sie pokusić np o Scherzo 350 lub te Voyagery albo nakupić głośniczków 888 i zrobić masakrę za 100 zł w pokoju :)

• #21 17 Lut 2010 18:48
    Micharlito
    Poziom 35  

Jaką masakrę ? Niska cena głośnika zwykle równa się z niską skutecznością. No widać że zaczynamy iść w dobrym kierunku i kolega PZ IX też dostrzega tą różnicę między Altusami a choćby Voyagerami. Nadal nie rozumiem kultu basu itd, nadal nie zabrał głosu autor tematu i nie wiemy czy rzeczywiście pragnie w dalszym ciągu iść w stonę głośnej muzyki w stylu Altusa czy jednak coś z lepszej jakości.
    Altus i jego fenomen wziął się stąd że dawniej inżynierowie wyprodukowali kolumnę która obiegła znaczną część Europy bo grała specyficznie w tamtych czasach nie było w zasadzie niskiego basu a kolumny skupiały się na dźwięku typowo pod większe pomieszczenia a nie do małego pokoju! Tj największa pomyłka spróbujcie zagrać Altusami na większym pomieszczeniu, efekt będzie na prawdę ciekawy oczywiście jak wiemy to kolumny z tamtej epoki i nie ma mowy o niskim basie. Z czasem kolumny zdobyły uznanie słuchaczy domowych i miłośników dużej ilości wysokich tonów z czasem głośniejszego grania w małych pomieszczeniach. Przez wielu to kolumny uwielbiane przez innych znienawidzone. Osobiście uważam że to kolumny do pewnej grupy słuchaczy sam zaczynałem dawno temu na tych kolumnach i chyba większość z nas posiadała znajomy model z napisem "ALTUS" Nie są to kolumny dominujące basem ale jeżeli ktoś chce bas to wiadomo że trzeba go jakoś wytworzyć a sama kolumna często nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań słuchacza.
    Pytanie kolego KrzysiekDEEJAY po co w takim razie budują subwoofery po co są one dostępne zarówno w zestawach KD jak i w zestawach stereo czyli 2.1 ?? Nie wiem czy dobrze myślę ale tak bynajmniej uważam że mają na celu podkreślenie niskiego pasma a czy to muzyka czy film to chyba w obydwu przypadkach można takie dodatkowe źródło zastosować ?

Proponuje aby wypowiedział się autor nie widzę sensu dalszego gdybania " co by było gdyby " Padło wystarczająco dużo propozycji teraz czas na ocenę tego który będzie tego słuchał.

• #22 18 Lut 2010 11:04
    KrzysiekDEEJAY
    Poziom 9  

Jeszcze parę słów odemnie miałem kiedyś kolumny dosć duże nie pamiętam firmy ale w moim pokoju grały takim basem jak "betoniarka". Przeciągały tak niskim basem że po 20 minutach głowa bolała ale niski bas był konkret :) Zależy co kto woli znam kolesi co nagłaśniali festyny Altusami :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME