Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 940N - brak podświetlenia

15 Lut 2010 12:15 7694 6
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Temat był tutaj wałkowany kilka razy. Chodzi o monitor SAMSUNG 940N. Usterka standardowa, brak podświetlenia. Wymieniłem 3 kondensatory 1000uf,25v oraz bezpiecznik 3A. Składam monitor podłączam zasilanie i monitor nie chce odpalić. Widać że chce wstać ale po chwili jest restart, gaśnie dioda zasilająca na panelu i znowu monitor chce wstać. I tak w kółko. Widać przetwornica nie może "załapać" Na ekranie nic się nie pojawia. Widać tylko błysk. Po wyjęciu bezpiecznika monitor odpala się normalnie ale nie ma podświetlenia. O co chodzi? Prosze mi uwieżyć że przewałkowałem elektrodę, i google i nie mam pomysłu. Zimne luty nie wchodzą w grę. Płytka została przelutowana. Kodensatory nowe ze sklepu. Będe wdzięczny za każdą wskazówkę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Sprawdź elementy w inverterze, coś ewidentnie Ci zwiera lub przy wymianie elementów zrobiłeś sam jakieś zwarcie, odpowiednio je zamontowałeś.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem wszystko 3razy. Nie zrobiłem żadnego zwarcia. Czy monitor może nie wystartować jak jest za duży bezpiecznik albo zwykła zworka zamiast bezpiecznika 3A?
  • Poziom 26  
    tranzystor napisał:
    Sprawdziłem wszystko 3razy. Nie zrobiłem żadnego zwarcia.

To nie chodzi o to, że Ty zrobiłeś zwarcie (chociaż Twoje działania tego nie wykluczają ;-), tylko masz po prostu jakieś zwarcie w układzie inwertera. Wyjmij ten bezpiecznik 3A (rozumiem, że to ten po wtórnej stronie przetwornicy zasilacza), weź w garść omomierz i zmierz rezystancję pomiędzy końcówką gniazda bezpiecznika, która idzie w stronę inwertera (nie w stronę przetwornicy!), a masą. Jeżeli pomiar wykaże od ułamków do kilkudziesięciu omów, to na bank masz jakieś zwarcie w inwerterze (uszkodzone tranzystory mocy? Układ scalony sterujący? Coś innego?). Zmierz w obie strony, tzn. zamieniając końcówki omomierza - jednakowa niska rezystancja w obie strony (np. parę omów) potwierdza tę diagnozę.
    Aha, przed pomiarem na wszelki odczekaj parę minut, tudzież rozładuj te elektrolity po stronie wtórnej przetwornicy, coby nie uwalić sobie omomierza resztkami napięcia.

Cytat:

Czy monitor może nie wystartować jak jest za duży bezpiecznik albo zwykła zworka zamiast bezpiecznika 3A?

Oczywiście. Jeżeli masz w układzie zwarcie, a zamiast bezpiecznika uparcie wstawiasz gwóźdź, może to (w zasadzie powinno) prowadzić do blokowania przetwornicy w zasilaczu. Ponadto takimi działaniami jesteś na dobrej drodze, aby całkiem uwalić sprzęt, a przynajmniej część zasilającą.

A tak poza tym zasadnicze pytanie: czy w ogóle fatygowałeś się poszukać do tego monitora schemat, spojrzeć do niego? Zmierzyć jakieś napięcia na wyjściu, nawet przy wyjętym bezpieczniku zabezpieczającym inwerter?

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Co prawda poniższy post dotyczy naprawy innego monitora, niemniej polecam Ci się z nim zapoznać, porównać schematy obu urządzeń. Na pewno znajdziesz wiele analogii.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566952.html

P.S.#2 Zanim moderator pośle ten topic do kosza, radzę dać w tytule pełną nazwę sprzętu, tzn. markę i oznaczenie. Może zdążysz ;-)
  • Poziom 10  
    Zmierzyłem wartości od bezpiecznika w obydwie strony i zwarcia nie ma. Na płytce zamontowałem bezpiecznik SMD 10A. Za dużo?... Przy wstawieniu SMD 2A bezpiecznik się pali. Czy musze mieć bezpiecznik 3A nie SMD? Już nie raz robiłem zworki zamiast bezpiecznika lub dawałem troszke wiekszy i zawsze sprzęt działał prawidłowo.

Przepraszam że nie napisałem tego na początku. Omawiany temat tyczy się monitora LCD Samsung 940N. W środku jest płytka IP-35135B
  • Poziom 26  
    tranzystor napisał:
    Zmierzyłem wartości od bezpiecznika w obydwie strony i zwarcia nie ma.

W obydwie strony, tzn. między czym, a czym? "Zwarcia nie ma" - co to znaczy? Ile konkretnie wynosiła rezystancja? 10omów, 100, 1000?
    Może inaczej: wstaw sprawny bezpiecznik, tylko nie włączaj monitora ;)
    Teraz zrób jeszcze raz pomiar omomierzem, pomiędzy dowolną końcówka bezpiecznika (czyli najprawdopodobniej plusem zasilania inwerterów) a masą (na 99% minusami tych kondensatorów 1000uF, ktore wymieniłeś).

Cytat:

Na płytce zamontowałem bezpiecznik SMD 10A. Za dużo?...

A czy wartość większa ponad 300% nie wydaje Ci się "ciutkę" za duża? Bezpiecznik przestaje pełnić swoją rolę, zaczyna dla danego układu spełniać rolę gwoździa - może przecież być tak, że wtórna strona przetwornicy (to uzwojenie trafa), nigdy nie "wydoli" tyle prądu. To po co taki bezpiecznik?

Cytat:

Przy wstawieniu SMD 2A bezpiecznik się pali.

Bo faktycznie może być ciut za mały, a układ szczególnie przy wlączeniu być może pobiera trochę więcej.

Cytat:

Czy musze mieć bezpiecznik 3A nie SMD?

Moim zdaniem nie musisz, lecz skoro producent przewidział 3A, to powinno być 3A.

Cytat:

Już nie raz robiłem zworki zamiast bezpiecznika

hm, no można, na upartego wszystko można (prawie). Zwłaszcza jeśli chcesz kiedyś przy swoim sprzęcie zobaczyć facetów spod numeru 998... ;-)

Cytat:

lub dawałem troszke wiekszy i zawsze sprzęt działał prawidłowo.

Ok, ciut większy nie wyrządzi szkody. Czasem wręcz pomoże, zwłaszcza jeżeli producent dobrał zabezpieczenie "na styk". Np. zamiast 3A dać np. 4A, no dobra 5A. Ale nie 10A - litości!

Cytat:

Przepraszam że nie napisałem tego na początku. Omawiany temat tyczy się monitora LCD Samsung 940N. W środku jest płytka IP-35135B

Napisałeś markę wielkimi bukwami w pierwszym poście. Ale nie w tytule topicu, no ale nie ja tu jestem moderatorem...
    Wracając do meritum: cudów w elektronice nie ma, przynajmniej przez podnad 30lat odkąd z tą dziedziną mam styczność - nie słyszałem. JEDYNĄ przyczyną przepalania bezpieczników jest zbyt duży prąd. A zbyt duzy prąd bierze się z... prawa Ohma - w tym przypadku zbyt małego R obciążenia ( I=U/R ).
    Może być jeszcze jedna przyczyna - zbyt duże U, czyli napięcie wyjściowe z przetwornicy. Trochę mniej prawdopodobne, gdyż twierdzisz, że poza podświetleniem monitor działa ok. Niemniej sugeruję sprawdzić czy 5V zasilajace część cyfrową wynosi 5V (przypuszczam, że takie napiecie w Twoim monitorze występuje). Oraz sprawdzić/wymienić elektrolity po stronie pierwotnej przetwornicy, zwłaszcza te "małe", zwykle około 47uF. Ich wyschnięcie powoduje zwykle "rozbujanie" się przetwornicy, wzrost napięć wyjściowych i w konsekwencji uszkadzanie elementów po stronie wtórnej.
    A po za tym proponuję znaleźć schemat od tego monitora i dać tu link, jeżeli masz zamiar dalej dyskutować tu o konkretach,a nie bezpiecznikowych fajerwerkach.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 18  
    Może to pomoże:
    Samsung 940N - brak podświetlenia
    Pełna instrukcja serwisowa ze schematami chyba jest na Elektrodzie.