Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o analizę parametrów zwrotnicy 3-way.

15 Lut 2010 13:52 3576 10
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie,

Proszę o pomoc w analizie parametrów zwrotnicy 3-way oryginalnej visatona w której chciałbym zastosować inne drivery.

parametry elementów:

LR 3,9mH - 0,27Ohm
    KN 22 - 5,75
    SP 0,47 - 0,6
    SP 0,15 - 0,4
    SP 0,22 - 0,5

ch-ka zespołu oryginalnego:

Parametry głośników któe chciałbym zastosować:

Zamiast AL130

5X - Z=8Om, Re(dc)=7,6Ohm, 60W rms (50-5000Hz)
    Fs(HZ) Qms Qes Qts Vas(L)
    50 3,2 1,2 0,87 0,44

oraz jako tweeter: 2-20kHz./ 80W / 89dB / Rdc=5,9 / Z=8

Proszę o pomoc zwłaszcza z zagadnieniem dodatkowych filtrów EQ zastosowanych w low-pass do zmiany impedancji.

Niestety nie dysponuje X-over'em a nie chciałbym przekombinować, za wskazówki z góry dziękuje.
    Pozdrawiam
    -Robo-

Dodano po 1 [minuty]:

ps. Cut-off frequency 500 Hz / 4000 Hz
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    witam,

Udało mi sie przerobić oryginalną zwrotnice pod głośniki które planuje użyć.

Wygląda to mniej więcej tak:

a odpowiedz i impedancja tak:

Proszę o jakieś sugestie i sprawdzenie (nie jestem specem od tych spraw) oraz mam pytanko o moce rezystorów w aplikacji ??

Pozostałe wart. elementów:
    Desired Lower Corner Freq: 500 Hz
    Desired Upper Corner Freq: 4000 Hz
    C1 = 68 µF,
    C2 = 47 µF,
    C3 = 47 µF,
    C4 = 6,8 µF,
    C5 = 3,3 µF,
    C6 = 10 µF,
    L1 = 4 mH,
    L2 = 2 mH,
    L3 = 0,8 mH,
    L4 = 0,15 mH,
    L5 = 0,22 mH,

Woofer
    Impedance EQ
    Ce = 82 µF
    L-Pad: 3,29 dB
    Rp1 = 2 ohms
    Rp2 = 10 ohms

Tweeter
    L-Pad: 3,65 dB
    Rp1 = 2 ohms
    Rp2 = 10 ohms

Z góry dzięki :)
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Proszę o jakieś sugestie i sprawdzenie (nie jestem specem od tych spraw)

Kolego, to nie jest 3 way, tylko 2,5 waty, w dodatku z bezsensownie dobranymi głośnikami.
    Ile masz kasy, gdzie to ma grać, jaką muzykę i przede wszystkim dlaczego nie chcesz skorzystać z gotowego projektu?

Cytat:

oraz mam pytanko o moce rezystorów w aplikacji ??

Zwykle daje się do toru niskostonowego 10-20 W, do sredniotonowego 5 lub 10 W , do wysokotnowego 2 lub 5 W.
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Cześć kolego,

Zastanawiałem sie nad tymi teslami ktore wczesniej probowalem dobierac i czytajac troche opinii na ich temat postanowilem skierowac sie w strone stx-a.
    Co sądzisz o takij konfiguracji?

4* GDN-14-70-8-SC
    1* GDM-14-130-8-SC
    1*GDWK-10-250-8AK

Niestety najwiękyszym kryterium przy doborze elementów są koszty, potem jakosć dzwięku i wygląd wizualny. kolumny pracowac maja z zestawem kina domowego (ale w wiekszosc to słuchania muzy - dance/trance)

zastosowanie AL130 to koszt ok. 200-250/szt. i dlatego nie oryginalny projekt :(( niestety

ps. sory za jakość zdjęć (niestety skan)
  • Poziom 11  
    Hmmmm ... troszkę słuchałem tesli więc będzie z Twojej strony tylko strata pieniędzy, ponieważ wyrzucisz na nowe ARN’y ponad 400 PLN, dodatkowo wysokie około 370 PLN zwrotnica skomplikowana więc droga (na pewno nie ta - należałoby przy pomocy jiga projektować zwrotkę aby to dobrze zagadało) Zainteresuj się innymi projektami np. VIB 250 Light jeśli lubisz coś nietuzinkowego http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/3_wege/vox200_light/bauanleitung.html
    koszt głośników w10SC na allegro 200 PLN, a na forum DIYAUDIO ktoś chciał je sprzedać za 160 PLN, wysokie 280 PLN W200S 320PLN plus zwrotnice czyli podobna kaska, a masz gotowy projekt o wiele lepiej grający od podanego przez Ciebie :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    -Robo- nie wiem skąd Ty sobie ubzdurałeś, że wystarczy wziąć jakąkolwiek zwrotnice i wstawić jakieś inne głośniki i to zagra dobrze?

Cytat:
    Zwrotnice dobieramy do konkretnych głośników. Parametry głośnika do zaprojektowania zwrotnicy nie są potrzebne.

Masz schemat do konkretnych Visatonów to rób na tych Visatonach, jeśli masz inne głośniki to potrzebna Ci jest przystosowana do nich zwrotnica.

Nie masz sprzętu pomiarowego i wiedzy to pozostaje Ci zrobienie czegoś z gotowych projektów. Jeśli Visatony są za drogie to na pewno znajdziesz coś co Ci cenowo będzie odpowiadać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1531665&highlight=

Boxsim może nie jest taki zły, ale źle się do tego zabierasz, głośniki powinny być dobrane do siebie. A ty wstawiasz kilka midwooferów do sekcji niskotonowej i do tego dajesz tej samej wielkości średniotnówke (przypomnę, ze mówimy o 3 way). I z tego co wiem, to w programie są charakterystyki głośników Visaton, nie tesli...

Czy ja dobrze widzę? Dzielnik napięcia w torze niskotnowym? Jeśli nie wiesz dlaczego nie wolno tak robić i jak rozwiązać tę kwestie inaczej, to musisz jeszcze trochę poczytać, zanim weźmiesz się za projektowanie zwrotnic.

I co ja mam niby tam ocenić? Stromość filtrów które zastosowałeś? Na przyszłość warto by podawać wartości elementów...

Ganxsta
    dobrze pisze, albo JIG i odpowiedni dobór głośników albo gotowy projekt.
    Cytat:

Zastanawiałem sie nad tymi teslami ktore wczesniej probowalem dobierac i czytajac troche opinii na ich temat postanowilem skierowac sie w strone stx-a.

Po raz 10001: nie porównuje się firm, tylko konkretne modele.

Cytat:

4* GDN-14-70-8-SC
    1* GDM-14-130-8-SC
    1*GDWK-10-250-8AK

1.Popatrz na firmowe konstrukcje (albo te udane z działu DIY) i zastanów się czym różnią się tamte 3 way od tego które tu zaproponowałeś. Od razu rzuca się to w oczy.

2. Na jakiej podstawie dobrałeś te głośniki do siebie?

P.S. Nie jestem złośliwy, nie chcę tylko, żebyś wywalił kasę w błoto.
  • Poziom 11  
    Tomq,
    Dzięki za linka, daje do myślenia :(
    z tego co już zdążyłem się dowiedzieć n/t temat to musze się przyznać ze niestety nie miałem pojęcia za co się chcę zabrać :(

Pomimo dużych chęci chyba skończy się to na gotowym projekcie z działu DIY bo niestety na projekt z visatona braknie funduszy . :(

Dzięki :)
  • Poziom 11  
    Jaką masz kaskę "całościowo" i czego słuchasz coś się zawsze znajdzie :)
  • Poziom 31  
    Zrobienie w miarę dobrej zwrotnicy nawet do 2-way i z pomiarami w SW to jest ciężka robota. Zrobienie zwrotnicy do 3-way bez pomiarów jest pewnie wiele razy trudniejsze. Za podobne pieniądze możesz mieć dwie drogi na bardzo porządnych głośnikach. Np. GDN-18-140-8-AWX i GDWK-10-250-8-AWX. Troszkę więcej wychodzi za głośniki ale zwrotnica trochę mniejsza. Jest do nich gotowy schemat na stronie STXa. Można też kupić gotową zwrotnicę.