Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja pHmetru buforami i liczenie właściwej wartości

fliper_katrill 17 Wrz 2014 10:41 16209 65
  • #61 17 Wrz 2014 10:41
    EuroGenio
    Poziom 18  

Może poniższy przykład liczenia temperatury będzie pomocny.
    Używam tego do prostego liczenia temperatury z termistorów.

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Typy danych wg. potrzeb

Wszystko oczywiście w założeniu, że funkcja jest (chociaż trochę) liniowa

• #62 17 Wrz 2014 15:24
    doles
    Poziom 19  

To może dziwnie zabrzmi, ale nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi ? pomiar A i pomiar B ? Czyli co - pomiar pH jednego bufora w 2 różnych temperaturach ? W ogóle tego nie rozmiem, a tempCurr ? Gdzie potem mam niby wstawić do do równania pH ?

pH = wspolczynnikA * Uadc + wspolczynnikB

Czy ty przedstawiłeś tylko sposób pomiaru temperatury z termistora ?

• #63 17 Wrz 2014 15:47
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

doles napisał:
    Bufory, które posiadam zakupiłem również w firmie Hydromet:

http://www.hydromet.com.pl/roztwory,18,3,27

W takim razie jak ma się regularność kalibracji w odniesieniu do pomiarów ciągłych pH ? Np. w akwarystyce ? Czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak uwzględnić wpływ temperatury, w przypadku gdy wykorzystuję zwykłe równanie liniowe ?

Dziękuję za odpowiedzi ;)

Aby uwzględnić wpływ temperatury musisz wrócić do oryginalnego równania na pH, w równaniu Nernsta masz temperaturę. Ale może jej uwzględnienie nie jest niezbędne, jeśli dokładność 0,05 jednostki cię zadowala. Co do pomiarów ciągłych - w tym przypadku zwykle ma się jakieś referencje, ciągłą kalibrację i cały układ jest rozbudowany - o ile ma dawać wiarygodne wyniki. W akwarystyce? Osobiście myślę, że rzetelny pomiar pH elektrodą, która jest na stałe zanurzona w akwarium to fantastyka. Biorąc pod uwagę osadzanie na niej różnych organizmów i glonów, uzyskane wartości równie dobrze możnaby wyssać z palca... Natomiast w twoim przypadku po prostu przed pomiarem należy kalibrować miernik i tyle, bez zagłębiania się w teorię. Jeśli podejrzewasz, że kalibratory zmieniły pH o 0,5, to taką zmianę wykryjesz nawet papierkiem lakmusowym. Łatwo więc sprawdzisz co cię oszukuje.

• #64 17 Wrz 2014 17:01
    doles
    Poziom 19  

Akurat tak jak mówisz - zadowala mnie w zupełności pomiar np. do tych 0,05pH a jak mówię wcześniej uzyskiwałem praktycznie IDEALNIE równe pomiary z 3 buforów zwykłym przybliżeniem w postaci równania liniowego. Miałem max ±0,02pH. Natomiast +0,5 do + 0,6 jest totalnie nie do przyjęcia. Czyli na początek sprawdzić pH buforów papierkiem lakmusowym ?

PS: co do równania z kompensacją temperaturową, to tak właśnie nie pasowało mi jak to uwzględnić przy równaniu liniowych, a teorię dość dobrze znam. Myślę, że równanie Nersta w mojej aplikacji mija się z celem, skoro pomiary są ciągłe, poza tym nie wykorzystuję nie wiadomo jakiś wzmacniaczy operacyjnych - fakt, użyłem z przeznaczeniem do sond pH tak jak nawet było napisane w ich datasheecie, ale gdyby udało mi się uzyskać znów to co było byłbym naprawdę bardzo zadowolony - tymbardziej, że mam autokalibrację z poziomu aplikacji na kompa.

• #65 17 Wrz 2014 17:41
    EuroGenio
    Poziom 18  

Mój przykład dotyczył możliwości obliczenia pH na podstawie dwóch pomiarów wzorcowych, bez kompensacji temperaturowej.
    Oparty jest ma obliczeniu temperatury na podstawie pomiaru napięcia na czujniku w przypadku dwóch znanych temperatur (odczytanych z termometru wzorcowego, itp. itd.)
    W Twoim przypadku znasz pH w pomiarach wzorcowych.

• #66 17 Wrz 2014 22:39
    atom1477
    Poziom 43  

doles napisał:
    Czyli na początek sprawdzić pH buforów papierkiem lakmusowym ?

Zmierzyć też możesz. Ale ważniejszy pomiar to obserwowanie papierka oraz jednocześnie wskazań czujnika. Żeby zobaczyć czy jak pomiar pływa to i kolor papierka też (bezwzględna wartość koloru a więc pH nie będzie miała znaczenia, tyko fakt czy ona pływa czy nie).

doles napisał:
    Myślę, że równanie Nersta w mojej aplikacji mija się z celem, skoro pomiary są ciągłe

Ale to nie ma nic do rzeczy. Kompensację temperaturową można przecież robić również on-line.