Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwesalny wzmacniacz 100W

K_o_N_z_I 27 Lip 2004 23:58 34275 50
  • Podsyłam wam schemaciki wzmacholka 100W.
    Wzmacniacz skonstruowany według niżej opisanego układu może być wykorzystany jako wzmacniacz estradowy, gitarowy oraz wzmacniacz do instalacji nagłaśniających. Względna prostota układu wzmacniacza wynika głównie z zastosowania tranzystorów mocy o układzie Darlingtona.
    Układ wzmacniacza jest konwencjonalny.
    Stopniem wejściowym jest wzmacniacz różnicowy z tranzystorami T1 i T2. Przebieg zmienny uzyskany w obwodzie kolektorowym tranzystora T1 steruje drugi stopień - wzmocnienia napięciowego - z tranzystorem T4. Zmienny przebieg o dużej wartości amplitudy, otrzymywany w obwodzie kolektorowym tego tranzystora steruje końcowym stopniem mocy,
    w którym zastosowano dwa komplementarne tranzystory o układzie Darlingtona, T7 i T8. Do wyjścia wzmacniacza jest przyłączony głośnik lub zespół głośnikowy o impedancji 4-8 omów.
    W stopniu z tranzystorem T4 jest zastosowane sprzężenie typu bootstrap (C5, R10), co zwiększa wzmocnienie tego stopnia i umożliwia uzyskanie przebiegów o wystarczająco dużej amplitudzie, koniecznych do pełnego wysterowania tranzystorów stopnia mocy, w celu wytworzenia
    w obciążeniu mocy do 100-120 VA.
    Tranzystor T3 wraz z rezystorem nastawnym P1 i rezystorami R7 i R8 służy do ustalania wartości i stabilizacji prądu spoczynkowego tranzystorów mocy. Stabilizacji warunków pracy tranzystorów mocy sprzyja również zastosowanie, w obwodach emiterowych tych tranzystorów, rezystorów o rezystancji 1 oma. Powinny to być rezystory mocy co najmniej 8 W każdy. Ponieważ muszą to być rezystory bezindukcyjne, w razie braku odpowiednich rezystorów dużej mocy, można zastosować kilka rezystorów mniejszej mocy połączonych równolegle. Tranzystory T5, T6 wraz z diodami D2, D3 i układem rezystorów (R14, R16 i R15, R17) tworzą układ zabezpieczający przed przesterowaniem końcowych tranzystorów mocy. Przez te tranzystory może przepływać prąd o wartości nie większej niż 10A. W momencie,
    gdy wartość amplitudy natężenia prądu jest bliska 10 A, otwiera się tranzystor T5 (lub T6), co powoduje gwałtowne zmniejszenie się wartości napięcia sterującego na bazie tranzystora T7 (lub T8). Rezystory R14, R16 i R15,R17 powinny być dobrane pod względem wartości.
    Rezystory R14 i R15 powinny mieć rezystancję nie mniejszą niż 15 omów, a rezystory R16 i R17 - nie większą niż 220 omów.
    Kondensatory C7 i C8 przeciwdziałają wzbudzaniu się wzmacniacza
    w zakresie częstotliwości ponadakustycznych. Powinny one być zmontowane bezpośrednio przy tranzystorach mocy.
    Kondensator C6 ogranicza pasmo sygnałów wzmacnianych przez stopień z tranzystorem T4.

Jak wynika ze schematu, jest to konwencjonalny zasilacz nie stabilizowany, z kondensatorami wygładzającymi o dość dużej pojemności. Dwie diody LED sygnalizują obecność napięć wyjściowych zasilacza. Są one przyłączone za bezpiecznikami topikowymi, a więc sygnalizują jednocześnie stopienie się któregoś z bezpieczników.

Dane techniczne wzmacniacza
    Moc wyjściowa przy 4 omach 100 W
    Moc wyjściowa przy 8 omach 70 W
    Współczynnik zawartości harmonicznych <0,1%
    Pasmo przenoszenia 10 - 20000 Hz
    Znamionowe napięcie wejściowe 0,775 V
    Impedancja wejściowa 100 kiloomów

Fajne! Ranking DIY
  • #2 28 Lip 2004 08:14
    krilan
    Poziom 13  

Masz może do tego płytkę?
    Przydałaby się.

• #3 28 Lip 2004 14:17
    JAREK@BYD
    Poziom 12  

Ten schemat jest ogólnie dostępny w necie.
    Plytki jakoś nigdy nie widziałem?

• #4 28 Lip 2004 14:41
    Serwis1

Poziom 23  

Prosciej zastosować TDA7294 w układzie mostkowym

• #5 28 Lip 2004 15:29
    janek11389
    Poziom 42  

Dwa dni temu miałem możliwość sprawdzenia TDA 7294 i powiem, że to maleństwo mnie zaskoczyło, przy zasilaniu 2x48V przy 8 Ohm przyrządy pokazały 87W czystej sinusoidy, przy 4 Ohm wyłączał się po osiągnięciu 50W, widocznie pozabezpieczany, nie wiem jak by się zachował przy ciągłej pracy, nie próbowałem, bo to nie moje, w mostku pewnie też nie było by za ciekawie ze względu na małą powierzchnie odprowadzonego ciepła, ale pomyślałem sobie jak by tak wziąć takie cztery kości i złożyć po dwie równolegle i wtedy puścić to w mostek, to myślę, że w tedy można by faktycznie pociągnąć niezłą moc.

• #6 29 Lip 2004 13:10
    velsper
    Poziom 29  

Myślę, że jest to klasyczne rozwiązanie wzmacniacza tranzystorowego

Oprócz płytki przydałby się również opis uruchomienia tego wzmacniacza - sposób regulacji prądu spoczynkowego (P1) - metoda "na słuch" nie zawsze przynosi dobre efekty, a i coś upalić można...

Zapytam jeszcze - czy te tranzystory końcowe BDX66B/BDX67B mają jakieś odpowiedniki ?

:arrow: janek11389
    TDA7294 nie wolno łączyć równolegle - rozrzut parametrów tych układów może spowodować przepływ sporych prądów wyrównawczych - grozi to spaleniem układu. Do tego celu lepiej jest zastosować TDA7293 w konfiguracji M-S (opis takiego połączenia jest w nocie katalogowej TDA7293). Dla TDA7294 +/-48V przy 4om, to za dużo - trzeba obniżyć napięcie zasilania

• #7 31 Lip 2004 23:32
    mmgryc
    Poziom 22  

Słuchajcie konsteukcja podobna do diorowskich wzmacniaczy 8O z tym, że tu zastosowano mocniejsze tranzystory. Podpowiem że wszelakie wzmaki i amplitunerykrajowa jak i prowadzonw na eksport miały wdzięczne do przeróbki płytki!! Ja powiem jedno, zafascynowany jestem w Tosce AWS303 i chyba zamontuje to na tej płytce, naszczęście mam jedną z demobilu :D

Baa nawet można wykożystać oryginalny zasilacz, niebędzie to 100W wtedy ale do tych 50 powinno dotrzeć :D

• #8 07 Sie 2004 11:43
    Misiek_19
    Poziom 13  

Witam
    Składałem ten wzmacniacz jakieś 4-5 lat temu, jeszcze przed Technikum. Całość jest opisana w Radio Elektroniku z 84r. nie pamiętam numeru. Zamiast BDX wstawiłem BDW 83 i 84. Co do płytki to raczej nie pomogę bo gdzieś mi się zawieruszył ten numer RE. Opis w załączniku. Pozdrawiam.

• #9 13 Wrz 2004 16:49
    raven1
    Poziom 10  

Jak by ktoś miał płytke do niego to bym był mu wdzeczny

• #10 03 Paź 2004 13:20
    911driver
    Poziom 13  

a czemu nie zrobiles na TDA 7294??
    jest prostrze i w miare tanie..
    ja mam 2x 100W za 60zł z zasilaniem...
    i jak działa :D

• #11 14 Lis 2004 19:54
    Misiek_19
    Poziom 13  

stare Radioelektroniki, tak np. od 1980 r.

• #12 07 Gru 2004 17:29
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! To nie za dobrze, zamiast dźwigać poprzeczkę, to ja obniżasz, chyba, że to tylko dla odprężenia po ostatnim montażu, to mogę zrozumieć.
    Pozdrawiam

• #13 07 Gru 2004 19:00
    a1018s
    Poziom 13  

odpreżac to sie nie odprezam. Ja robie i montuje te wzmacniacze dla kumpli (dobrze płacą). Robie taki wzmaniacz za tyle ile moze funfel dać kasy

• #14 07 Gru 2004 19:07
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! No to Ci zazdroszczę, o de mnie nikt nie chce, a trochę mam tego, podeślij mej la na skrzynkę, to Ci wyślę pokazać.
    Pozdrawiam

• #16 23 Cze 2005 22:27
    PiotrMalek
    Poziom 11  

Mam ksero tego artykułu wraz z płytka jak cos to prosze o kontakt

• #17 04 Lip 2005 14:56
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Co powiedzielibyście panowie o wzmacniaczu gitarowym na układzie STK4048 lub innym z tej serii o mocy koło 100-200W. Może do tego jakieś korektory, przesterowania, fuzzy itd. Może lepiej jednak zrobić go na tranzystorach jakiś, bo mają chyba ostrzejszy dźwięk. Prosze o porady i jakieś schemaciki może.
    Dziękuję, pozdrawiam!

• #18 04 Lip 2005 15:10
    janek11389
    Poziom 42  

SKT napisał:
    Witam
    Co powiedzielibyście panowie o wzmacniaczu gitarowym na układzie STK4048 lub innym z tej serii o mocy koło 100-200W.

Witam! A no powiemy, że sama końcówka nie wiele ma do powiedzenia, co do jakości i brzmienia, co nie oznacza, że ma być najgorsza, ale na twoim miejscu, to bym się raczej martwił o typ głośnika i przedwzmacniaczy, a reszta to już pryszcz.
    Pozdrawiam

• #19 06 Lip 2005 22:53
    SKT
    Poziom 12  

To może bym dostał jakieś wskazówki, schematy, porady ponieważ nigdy nie składałem piecyka i nie mam doświadczenia i za dużej orientacji w tych sprawach.
    Pozdrawiam

• #20 06 Lip 2005 23:18
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! W brew pozorom budowa piecyka ni jest taka trudna, tylko musisz wiedzieć, co w ogóle chcesz i najlepiej zacząć od dobrego głośnika, bo to on jest najdroższy i to on wyznaczy pewne gabaryty kolumny, masz tu linka i przeczytaj, pozwoli Ci się zorientować jak do tego podejść.
    Pozdrawiam
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic215412.html

• #21 07 Lip 2005 22:52
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    A czy można do tych wszystkich przesterów, przedwzmacniaczy itd. dać inną całkiem końcówkę mocy i o każdej mocy? Chcę zrobić takie piecyk o mocy koło 100W może więcej nawet trochę bo to idzie na estradę i to duuuużą. O głośnik się nie martwię, kupię taki mocny jak będzie trzeba.
    Dzięki, pozdrawiam.

• #22 07 Lip 2005 23:12
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Najlepsze rozwiązanie to zbudowanie tego wzmacniacza w oparciu o końcówkę mocy wzmacniacza Eltrona 100U.

• #23 08 Lip 2005 09:54
    janek11389
    Poziom 42  

SKT napisał:
    Witam Chcę zrobić takie piecyk o mocy koło 100W może więcej nawet trochę bo to idzie na estradę i to duuuużą. O głośnik się nie martwię, kupię taki mocny jak będzie trzeba.

Witam! Ja na Twoim miejscu, to bym się jednak troszkę po martwił i po myślał poważnie nad tym głośnikiem, tym bardziej, że chcesz z tym wyjść na dużą estradę, głośnik to poważniejsza sprawa, niż Ci się wydaje i na tym bym się skupił, a potem dopiero nad końcówką.
    Pozdrawiam

• #24 09 Lip 2005 07:39
    wiktor62
    Poziom 14  

narysowalem plytke do wzmacniacza z poczatku postu, znajduje sie na niej rownierz filtr dolnoprzepustowy dla subwoofera , ktorego schemat jest w dziale audio, tranzystory koncowe zamontowane sa na kantowniku aluminiowym przykreconym nastepnie do radiatora , rezystory emiterowe przylutowane od strony sciezek, numeracja elementow nie odpowiada niestety schematowi , nalezy zadoc sobie odrobine trudu i zlokalizowac je prawidlowo

• #25 09 Lip 2005 10:35
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Bardzo ładnie z twojej strony, że włożyłeś trud i zrobiłeś płytkę, tylko jak to otworzyć?
    Pozdrawiam

• #26 09 Lip 2005 15:09
    wiktor62
    Poziom 14  

plytke trzeba otwierac "protelem" albo czyms podobnym co otwiera pliki z rozszezeniem PCB,przy okazji jescze jedna uwaga , kondensatory C7 i C8 przylutowane bezposrednio do nog tranzystorow koncowych, dodam ze oczywiscie nie poprzestalem na narysowaniu , uklad zmontowalem i uruchomilem , nie bylo zadnych problemow wszystko dziala super

• #27 10 Sie 2005 14:34
    Misiek_19
    Poziom 13  

Witam ponownie. Ja mam jeszcze jedno pytanie odnoście tego wzmacniacza na początku, tzn. da się 2 takie końcówki połączyć w mostek? Co należałoby wymienić aby wytrzymały końcówki? Tranzystory końcowe u mnie to BDW 83D i 84D. A mostek pracowałby na głośniku 4Ω. Pozdrawam.

• #28 13 Sie 2005 13:05
    karollo19
    Poziom 15  

Witam!!

Czy ktoś otworzył płytkę kolegi wiktor62 w programie to otwierania plików PCB? Ja ściągnąłem z elektrody 2 programy: Protel for Windows i PCB editor. Nie mogę jej otworzyć. Może ktoś by mógł zrobić zrzut ekranu, zapisał w JPG, GIF, BMP i wrzucił tu, albo przesłał na moją skrzynkę: karollo19(malpa)o2.pl

Z góry dzięki

• #29 13 Sie 2005 17:18
    Misian@
    Poziom 27  

Właśnie może mógłby kotś ten schemacik wżucić do Acrobata??

• #30 14 Sie 2005 16:13
    karollo19
    Poziom 15  

Witam!
    Ściągnąłem Protel 94 z elektrody i już działa.
    Zrobiłem płytkę w Paincie. Kolega wiktor62 zrobił 2 błędy na płytce. Duży kondensator elektrolityczny na dole jest (chyba) w złej polaryzacji. Dioda D3 jest podłączona w innej polaryzacji niż na schemacie.
    Do czego są te dodatkowe elektrolity na płytce przy tranzystorach T7 i T8? jaką powinny mieć pojemność?
    Do radiatora trzeba przykręcić tylko tranzystory BDX...?
    Załączam schematy i płytki. Punkty lutownicze można by było trochę powiększyć. Wrzuciłem też gotową płytkę którą można od razu wydrukować na papierze kredowym.
    Jeżeli znajdziecie jakiekolwiek błędy to piszczie na forum. Spróbuję jak najszybciej poprawić.
    Pozdrawiam!!

Szukaj w 5mln produktów