Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się przy ładowaniu systemu

Eidos71 15 Lut 2010 18:21 7725 16
  • #1 15 Lut 2010 18:21
    Eidos71
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Mam ciekawy problem z komputerem. Po włączeniu komputera ładuje się BIOS, jednak zaraz potem - gdy ma się rozpocząć ładowanie systemu - komputer się wyłącza. Aby móc ponownie go uruchomić, trzeba odłączyć kabel zasilania, lub wyłączyć wyłącznik zasilacza (i odczekać kilka minut), albo wyjąc na moment (nawet na 2-3 sekundy) baterię BIOS. Jednak kolejna próba przebiega w identyczny sposób, bez rezultatu. Sprawdzony został zasilacz (to samo dzieje się pod 100% sprawnym, markowym zasilaczem), sprawdzony został dysk twardy, karta graficzna. Zaktualizowany został BIOS (jest to płyta Asus M2N68-AM SE2, wymieniona na miejsce uszkodzonej niecały miesiąc temu). Sprawdzone kości RAM - sprawne. Sprawdzony włącznik z panelu czołowego - sprawny. Pod BIOS-em sprawdzone napięcia i temperatury - wszystko tak, jak powinno być. Wnętrze komputera oczyszczone zostało z kurzu (którego było niewiele), wyczyszczona została i nałożona nowa termo-pasta między prockiem i radiatorem. No i pomysły mi się skończyły... Bardzo proszę o pomoc - może ktoś ma jakiś pomysł, co jeszcze należałoby sprawdzić? Bo to chyba nie ponowna awaria płyty głównej (w poprzedniej padło gniazdo PCI-E)?

0 16
  • #2 15 Lut 2010 18:26
    _tl_
    Poziom 17  

Tryb awaryjny dziala, a jesli tak to moze cos znajdziesz w podgladzie zdarzen?

Pozdrawiam.

0
  • #3 15 Lut 2010 18:29
    Eidos71
    Poziom 9  

Niestety - nie wpuszcza mnie w tryb awaryjny, tylko od razu się wyłącza.

0
  • #4 15 Lut 2010 18:34
    TesaR
    Poziom 9  

Cytat:
    Aby móc ponownie go uruchomić, trzeba odłączyć kabel zasilania, lub wyłączyć wyłącznik zasilacza (i odczekać kilka minut)

A sprawdzone zostały kondensatory (spuchnięcie) na płycie głównej, grafice ? Powyższe objawy znajomo mi wyglądają.

Ewentualnie jakiś wirus ? Chociaż to dla mnie wersja mniej prawdopodobna.

0
  • #5 15 Lut 2010 18:40
    Eidos71
    Poziom 9  

Płyta główna wymieniona została niecały miesiąc temu, gdyż w starej płycie głównej padło gniazdo PCI-E i płyta nie chciała współpracować z kartą graficzną, a działała tylko pod zintegrowaną. Obecna płyta główna również posiada zintegrowaną kartę graficzną, a do tego ma - pod PCI-E - dodatkową grafikę. Ta dodatkowa jest sprawna (sprawdzana na innym kompie), a mimo to komputer wyłącza się z podpiętą kartą graficzną, jak i z samą zintegrowaną. Żaden z kondensatorów na płycie gł. nie jest spuchnięty.

0
  • #6 15 Lut 2010 18:40
    Matuzalem

Poziom 43  

Dobra - a tak zupełnie kontrolnie - między ścianą, a zasilaczem to jest jakaś listwa lub UPS czy może jest tam "bezpośrednie połączenie kablowe"?

0
  • #7 15 Lut 2010 18:42
    Eidos71
    Poziom 9  

Komp zasilany był poprzez listwę z zabezpieczeniem przepięciowym. Wczoraj rano działął, został wyłączony w prawidłowy sposób, a po południu - przy próbie włączenia - zaczęły się opisane problemy.

0
  • #8 15 Lut 2010 18:48
    mrsebolo
    Poziom 25  

Gdybym miał strzelać, powiedział bym że to zwarcie... Ja proponują zrobić tak:

1. Wykręcić płytę główną z obudowy.
    2. Na stole, podłączyć sprawny zasilacz, płytę główną, pamięci RAM, procesor oraz koniecznie beeper.
    3. Sprawdzić co się dzieje...

0
  • #9 15 Lut 2010 18:56
    Eidos71
    Poziom 9  

Cały dzisiejszy dzień kombinowałem, podłączając po kolei z innego, sprawnego komputera podzespoły: zasilacz, dysk, pamięci... I nic to nie dało. Obejrzałem procka, ale nie widać po nim nic, co wskazywałoby na jakieś jego uszkodzenie. Zresztą pod biosem jest prawidłowo wykrywany. W ogóle - pod setupem BIOS-u komp pracuje nie wyłączając się, nawet ponad 30 minut (sprawdzałem w BIOS-ie, jakie temp. i napięcia są wykazywane). Ale w chwili, gdy wyjdę z BIOS-u i ma się rozpocząć ładowanie systemu - komp się wyłącza.

1
  • #10 15 Lut 2010 19:06
    andreooo
    Poziom 18  

Ja bym spróbował uruchomić jakąś płytkę Live CD z systemem.

0
  • #11 15 Lut 2010 19:13
    _tl_
    Poziom 17  

Uruchom konsole odzyskiwania windows z cd i przeskanuj dysk w poszukiwaniu bledow (chkdsk [drive:] /p /r).

Pozdrawiam.

0
  • #12 15 Lut 2010 19:20
    Eidos71
    Poziom 9  

_tl_ napisał:
    Uruchom konsole odzyskiwania windows z cd i przeskanuj dysk w poszukiwaniu bledow (chkdsk [drive:] /p /r).

Podłączałem inny dysk z systemem - nie było różnicy, więc to nie wina dysku, lub błędów na nim.

andreooo napisał:
    Ja bym spróbował uruchomić jakąś płytkę Live CD z systemem.

Hmm... Spróbuję to zrobić - nie wpadłem na to. A jeśli odpali - co mi to da? :-)

0
  • #13 15 Lut 2010 19:31
    andreooo
    Poziom 18  

Zawęzi obszar poszukiwania problemu do dysku oraz kontrolera dysku.

0
  • #14 15 Lut 2010 20:25
    Eidos71
    Poziom 9  

Dysk nie jest przyczyną - podłączałem inny, na 100% sprawny dysk z zainstalowanym Winem i efekt był ten sam. A jeśli chodzi o kontroler dysku - jest to równoznaczne z uszkodzeniem płyty głównej...?

0
  • #15 15 Lut 2010 21:22
    mrsebolo
    Poziom 25  

Eidos71 napisał:
    A jeśli chodzi o kontroler dysku - jest to równoznaczne z uszkodzeniem płyty głównej...?

Tak. I dość prawdopodobne w tym przypadku.

0
  • #16 16 Lut 2010 20:30
    Eidos71
    Poziom 9  

Rozpocząłem ponowne testowanie kompa po ok. 5 godzinach jego bezczynności - odłączony kabel sieciowy. Najpierw uruchomiłem go jedynie z podłączoną jedną kością RAM, na zintegrowanej karcie graficznej. Efekt - odpalił i pracował, wyświetlając komunikat "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key". Wyłączyłem kompa po ok. 5 minutach, dołączyłem drugą kość RAM i ponownie go włączyłem - efekt taki, jak wcześniej. Wyłączyłem kompa po ok. 5 minutach i dołączyłem twardy dysk. Komp się uruchomił, załadował się system. Po ok. 30 sekundach zrestartowałem go - wtedy załadował BIOS, po czym - gdy powinien zacząć ładować system - wyłączył się. Po ok. 5 minutach odpoczynku i odłączonym kablu sieciowym, ponownie podłączyłem kabel i uruchomiłem komputer. System się załadował i uruchomił (nadal bez podpiętego napędu DVD i grafiki pod PCI-E). Włączyłem skanowanie a/wirusowe NOD-em, aby sprawdzić komputer pod lekkim obciążeniem. Zaraz uruchomię Everesta. Jak radzicie - co to może być i co robić dalej?

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

Po raz piąty pod rząd komputer odpalił, załadował system i chodzi... Co prawda bez podpiętej grafiki PCI-E i napędu DVD, ale przynajmniej coś się dzieje... Zaraz sprawdzę go z kartą graficzną. Jednak zachowanie peceta gmatwa chyba jeszcze bardziej problem... Ja przynajmniej nie mam już pomysłów, co mogło (i pewnie jest) przyczyną takiego działania komputera...

Po podpięciu karty graficznej, komp wyłączył się w momencie, gdy miał się załadować system. Po odłączeniu grafiki, komp wystartował i załadował system... Wszystko więc wskazuje na zasilacz... Ale wczoraj miał prawidłowe napięcia na wyjściach, a poza tym takie same były problemy na innym - markowym i 100% sprawnym zasilaczu...

1
  • #17 16 Kwi 2018 21:57
    artlam
    Poziom 8  

Witam. Moim zdaniem, jeśli z odpiętą grafiką, komp się uruchamia, a gdy podłączysz grafikę i komp się wyłącza to stawiam na jakiś błąd lub usterkę karty graficznej. Jeśli masz możliwość to podmień na dobrą kartę graficzną i spróbuj włączyć komputer. Wtedy zobaczysz,czy się włączy czy wyłączy przy uruchomieniu. Miałem podobny problem parę lat temu, kupiłem nową kartę graficzną i komputer się uruchomił. No, musisz spróbować, powodzenia.

0