Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt wysoki rachunek za prąd po wymianie licznika.

15 Lut 2010 19:50 15890 6
 • Poziom 9  
  Witam mam dość jak dla mnie poważny problem z rachunkiem za energię.

  Mianowicie do kiedy był licznik starego typu , rachunki za 2 miesiące, wynosiły od 230 do 300 zł . W październiku zeszłego roku , zmieniono mi licznik na nowy (indukcyjny?) , ustrojstwo z LCD oraz mrygającą diodą. Automatycznie rachunki wzrosły do 900 zł (2 miesiące) . Co jest grane ?! , złozyłem reklamację , przyjechał jeden typ z ZE , spisał licznik i pojechał, mówiąc do niego , nawet mnie nie raczył słuchać, na tym polega badanie licznika, na spisaniu jego stanu?


  Teraz kilka pytań do Państwa :

  1) Jakie czynności powienien podjąć pracownik przy liczniku podczas sprawdzania jego stanu. Bo nie wydaje mi się żę spisanie licznika coś wyjaśni.
  2) Co tym razem powinienem napisać do ZE w reklamacji, może należy im zacząć pisać argumentami to się za to wezmą?


  ps. W domu są 1 lodówka, 1 zamrażarka, 2 tv (płaskie) , 1 komputer, ogólnie żyje 5 osób. tak dla ścisłości zapytam się jakie macie Państwo rachunki mniej wiecej za zużcie . Nadminiam iż należę do Enion Częstochowa obecnie chyba Tauron.


  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 • Fabryka Prądu
 • Użytkownik obserwowany
  Możliwe że nowy licznik okłamuje, możliwe też że stary kłamał.
  Można kupić takie małe liczniki wkładane do gniazdka - cena jednego około 50zł - można kupić kilka i samemu sprawdzić ile co ciągnie prądu.
  Sam mam takie 2 w domu i wiem ile ciągnie pralka i bojler.
  Ja płacę około 500zł/miesiąc - wszystko elektryczne - 3 dorosłe osoby i dziecko 2 letnie

  Dodano po 1 [minuty]:

  Pracownik nie ma możliwości skontrolowania sprawności licznika. Licznik ma legalizację i tylko pisma z reklamacjami mogą spowodować jego wymianę.
  Należy się powołać na poprzednie rachunki i nie zmienione obciążenie w domu po wymianie licznika.
  Ale raczej te nowe liczniki są lepsze i dokładniejsze od starych...
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 22  
  Jeżeli u ciebie odpada ogrzewanie c.o. jak i wody użytkowej energią elektryczną, to chole...e wysoki rachunek.
  U mnie rachunek nie przekracza 450zł (6 osób i gospodarstwo rolne)
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedzi, tak mam CO. , boilera nie mam, nic takie nie używam , nic się nie zmieniło prócz zmiany na nowy licznik. Zwyczaje żyć się odechcewa.

  Moje obecne zużycie oscyluje wg licznika ok 600 kWh miesięcznie :(

  Własnie zamówiłem 2 urządzenia do pomiaru zużycia energii przez poszczególne sprzęty domowe.


  Liczę na więcej odpowiedzi : )
 • Poziom 28  
  Najprościej sprawdzić orientacyjne zużycie energii robiąc sobie "check list" - wyszczególnić wszystkie odbiorniki (lodówka, zamrażarka, TV, żarówki, piec CO, pompki itp), dopisać ich moce znamionowe i przez kilka dni zaobserwować po kolei orientacyjny czas użytkowania poszczególnych urządzeń. Później zostaje czysta matematyka - moc x czas pracy dziennej x ilość dni. Nie należy zapominać również o prozaicznych z pozoru ale również wpływających na rachunek rzeczach typu pobór mocy w urządzeń w stanie "standby" (tv, komp, dvd, vcr itp).
  Dla pewności i sprawdzenia licznika można również wyłączyć na kilka godzin wszystkie odbiorniki w domu i porównać stan licznika czy nie naliczył energii (to była by dobra podstawa do jego reklamacji).
 • Użytkownik obserwowany
  Kiedyś zdarzyło się mojemu koledze po wymianie licznika - jakieś 15 lat temu, że licznik wskazywał 10 krotnie większe zużycie niż stan faktyczny - dopiero po interwencji osobistej w energetyce z rachunkami za prąd z ostatnich kilku lat postanowiono wymienić licznik, opłat jednak mu nie darowali...


  Osobiście używam czegoś podobnego - ale o wiele bardziej rozbudowanych funkcjach, z wykresami z ostatnich 7 dni - zakupione w Zielpuncie bodajże za 10€/szt

  Myślę że monitorowanie zużycie każdego z urządzeń przed 5-7 dni powinno dać odpowiednio poprawne efekty.
  Niestety ich wskazania nie są podstawą do reklamacji, ze względu na "brak legalizacji" a jedynie można się powołać na średnie zużycie z ostatnich nastu miesięcy.
  Podobnie miałem ze zużyciem wody - licznik uległ uszkodzeniu - został ten fakt niezwłocznie zgłoszony, pomimo tego opłaty naliczone według odczytu, dopiero po złożeniu reklamacji opłaty zostały wyrównane według średniego zużycia z ostatniego roku.
  http://www.allegro.pl/item916968634_watomierz_cyfrowy_pomiar_mocy_licznik_pradu.html

 • Poziom 43  
  Skoro dzieje się tak od momentu montażu nowego licznika winny może być impulsator w nim-to nie pierwszy taki przypadek o którym słyszę,radziłbym ściągnąć serwis z energetyki-niech sprawdzą i wymienią licznik-jeśli po wymianie wszystko wróci do normy jest podstawa do walki z energetyką o obniżenie rachunku-przy okazji niech sprawdzą czy ktoś "na lewo" nie jest wpięty na tej linii