Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt sieci szkolnej komputerowej(zadanie szkolne)

snake_90 15 Feb 2010 20:01 15630 18
Telkom Telmor
    snake_90
    Level 9  
    Mam następujące zadanie szkolne, mimo że z sieci mam umieć podstawy dostałem zadanie wręcz z poziomu szkolnictwa wyższego. Oto treść:

"Szkolna sieć komputerowa składająca się z 5 pracowni (20, 10, 15, 15, 10) i biblioteki (10), księgowości (2), kadry (1), pokój nauczycielski (1), sekretariat (2), dyrekcja (4), administracja (1), psycholog (1).
    Zaprojektuj sieć komputerową. Każda pracownia ma własny serwer, a komputery szkolne (pozostałe) podłączone są do oddzielnego komputera pełniącego rolę routera."

Te cyfry w nawiasach to ilość komputerów (stacji roboczych) w danym pomieszczeniu. Problem mój polega na tym, że nie bardzo wiem jak ma wyglądać połączenie tych elementów. Wiem, że każda pracownia informatyczna (jest ich 5) powinna posiadać swój serwer, zapewne w celu kontroli tego co robią uczniowie, do czego mają dostęp, każdy ma swoje konto, itp. Tylko nie wiem jak taki serwer ma być podłączony czy ma być dołączony do jakiegoś switcha, czy musi się znajdować przed nim, a może switch w ogóle nie jest potrzebny?? I co mam rozumieć przez komputer pełniący rolę routera, tym bardziej, że będzie podłączonych ponad 20 stacji roboczych do niego?? Potrzebny mi jest tylko taki ogólny schemat co z czym jest podłączone. Aha tak dla wiadomości całość połączeń chciałem wykonać przewodem typu skrętka, a sposób połączeń to topologia gwiazdy. Liczę na pomoc i z góry za nią dziękuję ;)
  • Telkom Telmor
    lpm11
    Level 22  
    Jeśli chodzi o sprzęt.. wszystkie komputery(serwer też) możesz spiąć do jednego switcha na każdą salę.
    Każdy serwer musi mieć drugą kartę sieciową(WAN - "wyjście na Internet"). Te wszystkie wyjścia na Internet z serwerów, oraz router(dostęp do Internetu) spinasz do jednego switcha.
    Reszta to tylko konfiguracja.
  • Telkom Telmor
    snake_90
    Level 9  
    Hmm to mniej więcej rozumiem o co ci chodzi, bo sam podobnie myślałem. Problem jest taki, że ja nie wiem jak te serwery się podłącza. Skupię się na razie na tych 5 pracowniach. Z głównego switcha prowadzę przewody do tych 5 serwerów czy do tych kolejnych switchy? Tzn najpierw serwer i z serwera na switch, czy najpierw switch a serwer dołączony do niego??
  • Helpful post
    Jakub_Lech
    Level 24  
    Router(podłączenie do internetu) -> switch -> port WAN serwera w pracowni -> port LAN serwera w pracowni->switch w pracowni ->komputery w pracowni

Jak potrzebujesz dokładniejsze informacje pisz tutaj bądź na PW(nie zawsze sprawdzam tematy w których się wypowiadałem - brakuje czasu).
    snake_90
    Level 9  
    Aha czyli ta część już mi się wyjaśniła. Teraz mam jeszcze jedno pytanie. Co mam rozumieć przez komputer pełniący rolę routera? Na jakiej to ma zasadzie działać? Osobiście dałbym zwykły router i jakieś switche, ale skoro w treści zadania mam napisane, że mam użyć komputera to już nie wiem o co chodzi. I jeszcze raz dziękuję za udzieloną mi pomoc ;)
    k2mil
    Level 11  
    snake_90 wrote:
    Co mam rozumieć przez komputer pełniący rolę routera? Na jakiej to ma zasadzie działać?

nie rozumiem o co ci chodzi, poprostu masz wszystkie komputerki podłączone do routera, który ma dodatkowo złącze WAN do komunikacji ze światem....

snake_90 wrote:
    Osobiście dałbym zwykły router

I ja też :)
    snake_90
    Level 9  
    snake_90 wrote:

Zaprojektuj sieć komputerową. Każda pracownia ma własny serwer, a komputery szkolne (pozostałe) podłączone są do oddzielnego komputera pełniącego rolę routera."

To jest fragment zadania o to mi chodzi ;)
    Jakub_Lech
    Level 24  
    Komputer pełniący rolę routera:
    Masz podane na jakim oprogramowaniu ma się opierać?

Jeśli nie, proponuję wykorzystać linuxową dystrybucję - IPCop. Pełni ono rolę routera(zaawansowanego), konfiguracja odbywa się przez WWW.

Sam w szkole postawiłem IPCop`a ponad rok temu, jedna konfiguracja i działa do teraz bez problemu, a co najważniejsze - spełnia wymagania stawiane przez opiekuna pracowni, a czego nie potrafiły routery sprzętowe(Linksys - padały przy obciążeniu sieci).
    snake_90
    Level 9  
    W zadaniu jest tylko to co napisałem w pierwszym poście, topologię, oprogramowanie i sprzęt sam muszę wybrać. A jak ten komputer (router) się podłącza? Tak samo jak serwer, że dwie karty sieciowe a następnie switch? Czy odbywa się to na innych zasadach?
    Jakub_Lech
    Level 24  
    Dokładnie tak samo.

Na normalne serwery proponuję MS SBS 2003(stary ale na szkolną pracownię w sam raz), a na PC-router IPCop bądź Vyatta( z wskazaniem na IPCop)
    mm2006
    Level 20  
    Żaden z serwerów będących w salach nie musi posiadać dwóch kart sieciowych. Jest to niepotrzebny koszt. Serwery można uruchomić pod linuchem a jako rozwiązanie autentykacji uczniów zrobić np. 802.1x. Najprościej będzie tak, że w każdej sali dasz switcha do którego będą podpięte komputery i serwer. Wszystkie switche z tych sal podepniesz do komputera pełniącego rolę routera. Wtedy musi on mieć sporo sieciówek ale można dołożyć jednego switcha do którego podepniesz switche z sal, a ten switch prosto do sieciówki w routerze.
    That's all. Nie wiem po co w tych serwerach 2 sieciówki. Serwer wcale nie musi być bezpośrednio między komputerami a routerem. Co do głównego routera- komputera IPcop tak jak napisał przedmówca będzie git.
    Jakub_Lech
    Level 24  
    Oczywiście, można zrobić tak jak proponujesz. Jednak nie wiemy jakie zadanie mają pełnić serwery w poszczególnych pracowniach, dlatego lepiej będzie zastosować serwery z dwoma sieciówkami i oprogramowanie z stajni Microsoftu, gdyż znając życie serwer w pracowni pełni również rolę komputera nauczyciela prowadzącego zajęcia.

Po za tym, jeśli kolega uważa iż przygotowanie, nomen omen prostego projektu sieci komputerowej w szkole jest na poziomie szkolnictwa wyższego, wątpliwe aby umiał obronić swoją propozycję z wykorzystaniem autentykacji pod linuxem(konfiguracja spod konsoli).
    snake_90
    Level 9  
    OK dzięki wszystkim za pomoc wreszcie mogę się zabrać do pracy :D A co do poziomu zadań jakie mamy, wiecie niektórzy studenci twierdzą, że my w technikum mamy to co oni na 3 roku studiów. Oczywiście dużo zależy od uczelni, ale już sam fakt się liczy :P
    johny1000
    Level 9  
    Robię projekt sieci w szkole

Dwie sale komputerowe po 25 kompów
    Dyrektor
    Księgowość
    Biblioteka 5 kompów

Dodam ze nie znam się na sieciach

Poczytałem trochę w internecie m. in. na trzepaku i elektrodzie i doszedłem do nastepujacego wniosku:

1)Potrzebuje Router, Serwer Plików, 4 Switche, dostawce internetowego i troche kabla

I w związku z tym że wiem juz jak zrobić siec lecz nie mam pojecia o sprzęcie zwracam sie z uprzejmą prośbą o pomoc ekspertów
    :)

Przechodząc do rzeczy. Jaki zastosowac model switchy, routera? Oraz jaki kabel i na jakiej odległosci trzeba wzmacniać sygnał a także jakie gniazda abonenckie. Z tego co wyczytałem dużo ludzi chwali markę cisco Nie sztuką jest dowiedziec sie jak wszystko działa ale znać sie na sprzęcie bo poprostu trzeba być na bieżąco w temacie a ja dopiero raczkuję:)
    Nie porywam się na żadne wifi tylko bardzo proste rozwiązanie.

Pozdrawiam
    Moja topologia mam nadzieje ze nie jest całkowicie źle:
    Projekt sieci szkolnej komputerowej(zadanie szkolne)
    bogiebog
    Level 43  
    Przede wszystkim ustaw to tak aby odseparować dyr+księgowość od reszty komputerów (bibl + sale komp) - tak aby nie można było wejść z dyr/ksieg na inne komputery i vice versa.
    johny1000
    Level 9  
    tzn mam za duzo switchy? Czy chodzi o dostęp do plików? Przepraszam ze moje pytania sa takie proste ale jestem laikiem:)
    bogiebog
    Level 43  
    Myślę że tą separację dyr/księg od reszty można zrobić za pomocą routera z funkcją VLAN-ów (gulgaj).

Kto ma mieć dostęp do servera plików ?
    johny1000
    Level 9  
    Założyłem sobie ze szkoła będzie udostępniać pliki dla uczniów na serwerze np materiały do nauki itp oraz plany dla nauczycieli. Nie wiem czy nie poszedłem za bardzo do przodu:)

Łącznie mam 25+25+5+2 = 57 maszyn, do tego serwer, jakieś drukarki sieciowe, t itp.
    W takim razie 2 switche 2x48.

mniej więcej 2 gniazdka na stanowisko:
    - sale komputerowe powiedzmy na każde 2 komputery dam 3 gniazdka (50 +25 = 75)
    - w pozostałych po 2 zakończenia na stanowisko (7*2 = 14)
    to daje nam potencjalnie 75+14 = 91 zakończeń czyli 91 portów, więc zostaje jeszcze 5 portów na potrzeby serwera, jakiegoś dodatkowego gniazdka itp.

tak sobie wymysliłem:)

Mam jeszcze małe pytanko:
    Powiedzmy że mam dwa piętra i na każde robię szafę ze switchem 48. I pojawia się kwestia położenia kabla. Czy mam rozumiec ze jak mam na parterze sekretariat(1komp) dyrekcje(1komp) i ksiegowośc(1komp) oraz salę komputerową 25 kompów to przez korytarz w korytku pcv do pomieszczenia ze switchem pójdzie 28 kabli? Czy np robi się to tak że switch będzie w sali i wtedy do switcha po korytarzu pójdą tylko 3 kable? Znalazłem w opracowaniach na necie obie wersje ale ta druga wydaje sie lepsza ze wzgledu na korzysci finansowe wiec zdecyduje sie na to rozw chyba ze mi powiecie cos mądrzejszego:)
    Jakub_Lech
    Level 24  
    Moja propozycja jest taka:
    Komputery dyrekcja, księgowość i sekretariat na osobnym switchu z osobną pulą adresową(np. x.x.1.1) - switch 8 portowy(3xkomp, drukarki sieciowe plus rezerwa na przyszłość) - separacja sieci administracyjnej od sieci uczniowskiej.

Na parterze w jednym z pomieszczeń administracyjnych dajesz małą szafkę(nawet bez patch-panelu + switch 8-portów), kolejną szafkę z patch-panelem + switch 48 portów umieszczasz w sali komputerowej, na piętrze jak wyżej. W ten sposób do serwerowni masz do przeciągnięcia 2 kable(kabel od sieci uczniowskiej z piętra wpinasz do switcha uczniowskiego na parterze), lub zabezpieczenie przed ewentualnym odcięciem obu pracowni i dajesz trzy kable do serwera(administracyjna + 2x uczniowska).