Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczanie transformatorów

KJ 28 Jul 2004 01:11 134398 69
Wago
    KJ
    Level 31  
    Swego czasu miałem bardzo ładny arkusz w excelu pozwalający obliczyć ilości zwojów na pierwotnym i wtórnym uzwojeniu transformatora, grubości drutu i przekrój rdzenia na podstawie podanej mocy i napięcia wtórnego lub napięcia i prądu. Nawinąłem na podstawie tego arkusza sporo transformatorów i wszystkie chodzą bez zarzutu. Niestety arkusz przepadł gdzieś na polu walki :/ Szukałem na elektrodzie, ale niestety nigdzie niema :cry: Jeżeli ktoś posiada coś podobnego najlepiej testowanego w praktyce :) to bardzo proszę o wysłanie na email lub wrzucenie na forum.
  • Wago
  • Wago
    k24
    Level 23  
    najpierw obliczamy sumaryczą moc uzwojeń wtórnych:
    gdzie P=U*I
    Pw=P1+P2+ itd.
    następnie obliczamy moc uzwojenia pierwotnego:
    Pp=Pw:n (eta)
    gdzie n-oznacza sprawność transformatora,przeważnie przyjmuje się wartość 0,7
    obliczamy przekrój rdzenia:
    S=1,1*pierwiastekPp
    obliczamy ilość zwojów na 1 V
    n=450000:(B*S)
    gdzie B-oznacza indukcyjność rdzenia,przeważnie przyjmuje się wartość 7000-8000 lub gdy jest znana
    n1=n*U1
    n2=n*U2 itd.
    gdzie U1-oznacza wartość napięcia pierwotnego(np.230V)
    U2-oznacza napięcie wtórne
    obliczamy prąd płynący w uzwojeniu pierwotnym:
    I1=1,2*(Pp:U1)
    obliczamy średnicę drutu uzwojenia pierwotnego:
    d1=0,8*pierwiastek I1
    pozostałe prądy w uzwojeniach wtórnych są znane z założeń projektowych danego trafa, pozwolą one na obliczenie pozostałych średnic drutów.
    janek11389
    Level 42  
    Witam kolego K24! Doceniam twoją wiedzę na temat obliczania transformatorów, bowiem jest bardzo mądra, tylko w praktyce nie użyteczna, powiem, że wręcz zbędna.
    Jest to wiedza książkowa, którą należy się wykazać w szkole przed tablicą, przerabiałem to ze 30 lat temu i choć nawinąłem masę transformatorów, to tego typu obliczenia nigdy nie znalazły zastosowania, i gdyby w szkole podeszli do tego z drugiej strony, to myślę, że o wiele więcej osób by to zrozumiało i zapamiętało.
    W praktyce nikt nie dopasowuje transformatora do swojej mocy, tylko odwrotnie, zdobywszy jakiś rdzeń jesteśmy skazani na jego, Q.
    Po drugie: nikt nie sprawdza indukcyjności zdobytego rdzenia, jest to nie realne.
    Po trzecie:, po co utrudniać obliczenia rozbijając ilość zwoi na jeden wolt, jak można od razu obliczyć na dane napięcie, tym samym upraszczając sobie obliczenia.
    Myślę, że podejście w ten sposób do sprawy wykorzystują tylko fabryki budujące od podstaw te transformatory.
    W amatorskich warunkach wystarczają trzy krótkie wzory i transformator obliczony.
    Amator wystarczy ze zmierzy okno rdzenia A X B= Q i to jest wystarczające do naszych obliczeń.
    U1 X 50 jest to współczynnik stały, w dzisiejszych czasach ze względów oszczędnościowych został mocno zaniżony, nawet, do 35 co jest powodem zbyt dużej gęstości prądu, w prawdzie do oświetlenia może być, ale do budowy wzmacniaczy nie polecam, więc: U1x50 podzielone przez nasze Q = ilość zwoi na pierwotnym uzwojeniu, dla uzwojenia wtórnego ten współczynnik wynosi 56.
    U2x56 dzielone przez Q= ilość zwoi na uzwojeniu wtórnym.
    Obliczenie średnicy drutu, dla danego prądu jest najłatwiejsze: I x 0,7= średnica drutu.
    Q x Q = maksymalna moc naszego transformatora.
    Reszta to już tylko prawo oma, co pozwoli nam wyliczyć, jaki prąd popłynie w stosunku do naszej mocy transformatora w pierwotnym uzwojeniu, z czego obliczymy średnicę drutu, a w uzwojeniu wtórnym ta sama sytuacja.
    Tak jest o wiele prościej, co w cale nie znaczy ze gorzej.
    Obliczenia Kolegi K24 są na pewno prawidłowe i wynik końcowy powinien być ten sam.
    Pozdrawiam.
    k24
    Level 23  
    kolego janku 11389 był też wzór warsztatowy,niezbyt dokładny ale skuteczny na obliczenie ilości zwojów
    z=45:s2
    gdzie s2-przekrój rdzenia
    a uwaga,że moja wiedza jest zbędna jest co najmniej niestosowna
    janek11389
    Level 42  
    Kolego! Nie miałem najmniejszego zamiaru Cię urazić, wręcz przeciwnie podziwiam twoja wiedzę i dokładność, to się naprawdę ceni, bo to jest zaleta, jeżeli czujesz się urażony, to oficjalnie Cię przepraszam, chciałem tylko podać prostszy sposób, nic więcej.
    Pozdrawiam.
    KJ
    Level 31  
    Arkusz to dokładnie ten sam co miałem :D ale czytając dalsze posty nasuneła mi sie myśl. Mam rdzeń o przekroju 18,5cm kw. według arkusza mogę z tego wycisnąć 200W ale jak na moje potrzeby to troszke za mało trafo ma zasilać lampe halogenową 24V/250W i tu pytanie czy zwiększając gęstośc prądu mogę zwiększyć moc trafa ?? jeśli tak to o ile ? Jakie niekożystne skutki przynosi zwiększanie gęstości prądu ??
    janek11389
    Level 42  
    Q x Q: 0,8 = maksymalna moc, to będzie 273W śmiało możesz zastosować na te 250W.
    Przy dużej gęstości prądu trafo się będzie grzać, ale do lamp faktycznie stosują mniejsze współczynniki.
    KJ
    Level 31  
    Czyli mogę poprostu nawinąć trafo według arkusza i nie przejmować się mniejszą mocą tam podaną czy lepiej ręcznie przeliczyć ??
    janek11389
    Level 42  
    Jak potrzebujesz do wzmacniacza, to proponuję wyliczyć samemu, ale jak to ma święcić, to możesz wykorzystać arkusz?
    milik
    Level 23  
    No to w taki razie jaki program lub arkusz do obliczania polecacie ?
    wueska
    Level 16  
    dlaczego ten plik nie czodzi do obliczania zwojów w transformatorze
    bogdand
    Level 17  
    Witam. Naco komu jakieś programy do liczenia trafa. To się powinno mieć w głowie. w poniższym załączniku podaję wzory na obliczanie transformatorków do 400VA.Są to wzory uproszczone bo założono w nich pewne wielkości i stosowanie ich w wyższych mocach daje przekłamanie w otrzymywanych praktycznie napięciach.
    Według nich nawijam już od paru dobrych lat zresztą wzorki te dostałem od isntruktora na praktyce jeszcze w technikum. On operował na nich przez cały czas. sprubójcie według nich nawinąć bo warto.
    krzysiekosw
    Level 11  
    czesc bogdand , mam takie pytanie otuz mam trafo 220v/12v 50W , jest to halogenowe trafo ale ma nietypowy chyba rdzen , a potrzebuje policzyc moc rdzenia i teraz czy moc trafa 50W to jest to samo co moc rdzenia ??
    bogdand
    Level 17  
    Witam szanowne grono. Moc rdzenia trafa jest nieco większa niż moc jaką można z niego pobrać. Wiadomo zawsze mamy doczynienia ze stratami.
    Do Kszysiekosw: z tego co na zdjęciu widać to napięcie tego trafa to 12V a prąd 4,17A, mnożąc to wychodzi w przybliżeniu 50VA. Jesli chcesz dokładnie znać moc rdzenia to musisz go zmierzyć bo producent napewno pozostawił jakiś zapas mocy.
    krzysiekosw
    Level 11  
    dzeki za pomoc , moze jakos uda mi sie policzyc ten przekruj :) pozdrawiam
    cjbobo10
    Level 17  
    obliczenia te sie potwierdzily sa bardzo dobre
    bogdand
    Level 17  
    Spoko programik tylko że ja bym go poprawił. Przy bodajze czwartym kroku program chce aby podać mu prąd jaki będzie płynął w uzwojeniu pierwotnym a potem we wtórnym. Dobrze by było aby program sam sobie to wyliczył bo niewiemy jaki może popłynąć, a czcąc to określić musimy go sami wyliczyć.

Dodano po 2 [minuty]:

Do DJDavi:przeczytaj uważnie mój post z załącznikiem to się dowiesz jak policzyć moc transformatora
    bogdand
    Level 17  
    Teraz programik wygląda lepiej tylko że wkradł się błąd w obliczeniach średnicy drutu. policzyłem na kalkulatorze i tak: dla przekroju rdzenia 9mm2 i napięciu wtórnym 15V prąd wynosi 3,726A a średnica 1,54mm a nie jak wyliczył mi program 0,869mm, to o połowe mniej. Proszę Pana Piotrka o poprawienie. A za program nagradzam punktami.

Dodano po 5 [minuty]:

Aby sprawdzić czy uzwojenia trafa są dobre wystarczy je zmierzyć omomierzem. Można również ustawić multimetr w pozycji gdzie miarzy się diody.Jeśli miernik wydaje sygnał dzwiękowy lub pokazuje jakieś wartości to znaczy że uzwojenie jest sprawne.
    Piotrek15
    Level 16  
    Błąd w programie poprawilem... Teraz powinno byc ok. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd....
    bogdand
    Level 17  
    Jednym zdaniem to ujmę: zrobiłeś to pięknie.
    elektronik_lol
    Level 16  
    Witam ja nie czaje o co w tym chodzi przyzytałem to 2 razy i dalej nic. kiedyś na fizyce liczylem ale teraz juz qrde niepamietam jak to się robiło. Chodzi mi o trafo 2x28v 200VA co do tego potrzebuje mógłby mi ktoś pomóc wszystkie elementy. Dzięki bardzo:)
    pawem1
    Level 25  
    elektronik_lol
    przeczytaj to:

Andrzej Kiełkiewicz, "Praktyczne sposoby określania danych nieznanych transformatorów i dławików"
    Radioamator 4/1952
    http://www.fonar.com.pl/audio/porady/art4/art.htm

Jak naprawić i obliczyć transformator sieciowy
    Radioamator 3/1953
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans.htm

K.W., "Transformator sieciowy"
    Radioamator i Krótkofalowiec 11/1962
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/teoria/trafs/trafs.htm

A.W. "Nomogram do obliczania transformatorów sieciowych o mocy do 1000VA"
    Radioamator i Krótkofalowiec 3/1964
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans6/trans.htm

dodatkowo przeczytaj o bezpieczniku