Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysły na cienki pisak do plotera do płytek

15 Lut 2010 20:22 2432 2
 • Poziom 13  
  Do moderatorów: proszę doczytać do końca, to nie jest kolejny post "jaki marker do płytek"

  Wstęp
  Zastanawiałem się ostatnio nad zbudowaniem małego plotera do płytek drukowanych (na razie tylko do rysowania, kiedyś może zrobię wiercenie). Niestety jest jeden problem, czym można by zamalowywać płytkę?

  Dygresja
  Ponieważ moderator uznał, że na moje pytania już odpowiedziano oraz się nie wysiliłem przy szukaniu, podaję listę podobnych tematów (prior art) z krótkim podsumowaniem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1344079.html tu polecają markery edding. Szkoda tylko że nie ma cieńszych niż 0.5mm.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1420803.html tutaj polecają olejne, ale bardzo odradzają do jakichkolwiek zastosowań, bo termo-transfer lepszy.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1014060.html tutaj pytanie o maszynę do robienia płytek, polecają przerobić jakiś gotowy ploter, odradzają atramentówki bo się głowica specjalnymi lakierami zapycha
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic118801.html tutaj akurat o ploterze, ale nic o pisaku
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic613007.html tutaj o używaniu tuszy do atramentówek, mimo że temat o ploterze
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic438086.html w zasadzie to samo pytanie co ja zadaję, ale za pisanie w tematach sprzed czterech lat dostałbym pewnie bana. Zresztą i tak nikt nie odpowiedział, może po 4 latach coś się zmieniło.

  Pozostałe tematy jakie znalazłem (jeszcze około 10) to powtarzanie tego samego co powyżej. Moje pytania są trochę inne. W szczególności nie pytam "jaki pisak do płytek", "jak zrobić ploter", "czym wytrawić płytkę".


  Wady rozwiązań, które już wypróbowałem
  - cienkopisy kreślarskie (mam 0.1mm) zbyt łatwo się zmywają z miedzi
  - zwykłe (lub olejne) markery są za grube i też mogą się zmyć
  - w rapdografie nie można używać lakierów na bazie rozpuszczalników typu nitro, aceton, bo sam rapidograf się rozpuszcza (dwa zezłomowałem)
  - strzykawki z jakimś lakierem - najmniejsze grubości igieł to 0,33mm

  Pytania właściwe
  1. Czy ktoś ma może jakiś inny pomysł na narysowanie ścieżek o grubości 0,25mm lub mniej? Proszę nie mówić "termo-transferem", wiem że istnieje taka metoda i nie mam jej nic do zarzucenia (płytki wychodzą mi bardzo dobre bez wysiłku).
  2. Czy próbował ktokolwiek pokrywać laminat przed trawieniem kalafonią rozpuszczoną w spirytusie? (Nie powinien rozpuścić rapidografu, będę testował, ale może ktoś już to próbował)
  3. Czy ktokolwiek słyszał o tuszach które nie rozpuszczą plastiku ale nie zmyją się w wytrawiaczu?

  Doprecyzowanie
  Z góry zaznaczam, że nie jest to szukanie gotowych odpowiedzi i prośba o wykonanie jakiejkolwiek pracy za mnie. Szukam osób, które miały jakiekolwiek doświadczenia w tej dziedzinie i mogły by pisząc kilka słów zaoszczędzić mi sprawdzania rozwiązań, które się na pewno nie sprawdzą (chyba że popełnianie tych samych błędów przez każdego jest w modzie?) lub naprowadzić na jakiś nowy kierunek o którym nie pomyślałem (wtedy ja go wypróbuję, nie proszę o ruszanie palcem).

  Epilog
  Jeśli moderatorzy ponownie uznają że post nie spełnia wymogów elitarnego forum jakim jest piaskownica, nie będę wam więcej zawracał głowy.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 42  
 • Poziom 13  
  yogi... przeczytałeś pierwsze zdanie? Z częścią mechaniczną ani elektroniczną nie będę miał problemów. Rzeczywiście w archiwum jest sporo odpowiedzi, 90% przeczytałem.