Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8] nieumiejętność podłączenia

harrry_poter 15 Lut 2010 20:34 3751 23
  • #1 15 Lut 2010 20:34
    harrry_poter
    Poziom 9  

Z góry chciałbym zaznaczyć iż mam małą styczność z elektronika i jej układami, dlatego niektóre pytania zadane prze zemnie mogą się wam wydać oczywiste, bądz głupie - więc proszę o wyrozumiałość, w dodatku zapoznałem się z regulaminem punktu 15. więc moje oświadczenie jest bezcelowe.

Na samym początku założenia chciałem sam zrobić programator/adapter avr isp - http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html ale wkońcu z powodu braku elementów uległem i zakupiłem gotowy programator avr isp z internetu za cenę 7zł, więc wyszło mi to taniej niż bym go budował od 0, teraz chciałbym podłączyć do niego atmege8 no i zaczynają się problemy

Programator jest podłączany do portu COM, a z wyjścia programatora widać gniazdo kanda do tego jest dołączony kabel z 2 wtyczkami kanda, na wyjściu 5v.Adaptera nie posiadam, ale posiadam prototypowa płytkę stykową, i mikrokontroler atmege8 :P a więc trzeba zbudować adapter, poprawnie według mnie byłoby to zrobić na płytce drukowanej z pinami od listwy kołkowej + podstawka precyzyjna dil28 ale niestety nie mam takiej możliwości moje pytanie dotyczy czy mogę zrobić to na prototypowej płytce w taki sposób -

skoro na płytce stykowej nie mogę stworzyć gniazda bo ma za małe otwory, nawet przy najszczuplejszej listwie kołkowej - 1.27mm moim pomysłem było wyprowadzenie cienkich izolowanych drucików ze zdjętymi z izolacji końcówkami z końca kabla isp wtyczki kanda prosto na płytkę stykową, czy takie cos ma prawo działać ?

Po wstępnym podłączeniu w taki sposób ponyprog nie wykrywa atmegi, co mogę robić źle? z tego co wyczytałem najczęstszym problemem jest niewłaściwe podłączenie, a nie wina sprzętu wiec możliwe ze podczas sciągania izolacji mogłem nadłamać którąś końcówkę więc mogłoby to powodować brak wykrycia

Chciałbym już przeskoczyć ten moment i już zacząć programować, mogłbym również dołączyć zdjęcia i schematy co i jak proboje podłączyć jeżeli nadal będę stał w tym miejscu, z góry dziękuje.

0 23
  • #2 15 Lut 2010 21:40
    xury
    Poziom 39  

A że tak się spytam. Podłączyłeś zasilanie do programatora i mikrokontrolera ?

0
  • #3 15 Lut 2010 21:48
    harrry_poter
    Poziom 9  

Programator korzysta z portu com - 5v, mikrokontroler ma pobierac zasilanie z programatora.. ?

0
  • #4 15 Lut 2010 21:59
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Ten programator nie podłączasz do portu Com (RS232) tylko do portu LPT.
    Programator i procesor musi być zasilany z zewnętrznego zasilacza.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #5 15 Lut 2010 22:09
    harrry_poter
    Poziom 9  

Programator MikroProg na COM :P

0
  • #6 15 Lut 2010 22:32
    sp3ots
    Poziom 36  

Schemat dałeś na LPT kupiłeś na com.
    Nie potrzebnie napisałeś co chciałeś zrobić.

0
  • #8 16 Lut 2010 13:56
    Szucio
    Poziom 14  

Wydaje mi się, że masz nieprawidłowo podłączone kabelki (podłączałeś chyba w odbiciu lustrzanym). Zdjęcie mało czytelne, więc utrudnia to analizę (nie widzę tego uwypuklenia na wtyczce (powinno być nad pinem RST).

W załączniku moje podłączenie wraz z opisem. Podłącz zgodnie z tamtą instrukcją. Co do mas (GND) - to olej ją na razie i podłącz tylko jeden przewód od masy (reszta niech pozostanie niepodłączona) - na schemacie jest to przewód oznaczony 2.

Daj znać czy działa.

Pozdrawiam

PS GND to minus, VCC to plus.

0
    Załączniki:
  • #9 16 Lut 2010 15:16
    harrry_poter
    Poziom 9  

Bazowałem na [atmega8] nieumiejętność podłączenia

a nóżki mikrokontrolera [atmega8] nieumiejętność podłączenia

Dzisiaj o 18~ będę mógł ponownie spróbować, dam znać chwile po 18:00.

Update; nie działa, może znów coś robię źle przedstawię to na maximum swoich możliwości i przytoczę twoje zdjęcie

zamiast LED mówisz GND no to tak zrobiłem [atmega8] nieumiejętność podłączenia +
    połączenie do breadboarda: [atmega8] nieumiejętność podłączenia

0
  • #10 16 Lut 2010 20:19
    gruby1
    Poziom 29  

Procesor ma 2 wyprowadzenia GND (8 i 22) i 2 VCC (7 i 21), podłącz je. I reset (pin 1 procesora) podłącz do VCC przez rezystor 10k.

Jak kolega niżej zauważył oczywiście napisałem głupotę, Vcc to 7 i AVcc 20 zamiast 21.

0
  • #11 16 Lut 2010 20:59
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Wyprowadzenie LED nie jest masą układu tylko wyprowadzenie GND (masz ich 4 we wtyczce). Więc zamiast do LED podłącz się do GND.

Dodano po 4 [minuty]:

gruby1 napisał:
    Procesor ma 2 wyprowadzenia GND (8 i 22) i 2 VCC (7 i 21)

Akurat do wyprowadzenia AREF nie potrzeba podłączać zasilania podczas programowania tylko do AVCC (właściwie ja nigdy nie podłączam drugiej masy i zasilania a mimo to programuje mi się normalnie ATmega).

0
  • #12 16 Lut 2010 21:22
    harrry_poter
    Poziom 9  

Wiem że LED nie jest masą, ale spróbowałem tak jak kolega Szucio doradził, a więc:

z podłączeniem LED nie działa
    z podłączeniem 2giego GND(22) i AREF(21) nie działa

według mnie czuję że poprostu coś źle robię na tej płytce stykowej...

0
  • #13 16 Lut 2010 21:25
    Szucio
    Poziom 14  

Dobra, ale im jeszcze chodzi o AVCC (20).

Masz miernik?

0
  • #14 16 Lut 2010 21:26
    harrry_poter
    Poziom 9  

Nie mam, i nikt z mojego grona nie ma, nie wiem czy śmiać się z tego powodu czy płakać :D skoro zadałeś to pytanię myślisz że programator nie działa ?

0
  • #15 16 Lut 2010 21:33
    Szucio
    Poziom 14  

Nie, po prostu gdzieś możesz mieć zwarcie, gdzieś możesz mieć przerwę...

Może masz zwykłą diodę LED?

PS Aha i na podłączeniu też się naciąłem na swoim początku zabawy - po prostu patrzałem na ten kabel i podłączałem wg tego schematu co podałeś wyżej. Problem w tym, że tam było pokazane jak to ma wyglądać na wtyku a nie na wtyczce (wycięty ząbek). - nie wiem jak to opisać, po prostu wszystko podłączone tak jakby w lustrzanym odbiciu:
    I VCC było do masy podłączone, MOSI do MISO, SCK do GND itp.

Z programatora szedł dym (nie wiem co dymiło, bo mam w obudowie) - programatorowi nic się nie stało - działa do dzisiaj. Również Atmega cała i zdrowa, co chwilę męczona wgrywaniem nowego programu :D

0
  • #16 17 Lut 2010 00:33
    harrry_poter
    Poziom 9  

Mam i nawet rezystory 100, 150ohm przystosowane do tego 5v i ledów a jaki masz pomysł ?

w ogóle może zacznijmy od tego czy ten programator MikroProg pod port COM może zasilić adapter? czy potrzebne jest osobne zasilanie dla adaptera

0
  • #17 17 Lut 2010 10:12
    gruby1
    Poziom 29  

Ogólnie to nie mam tego programatora, ale u mnie mnie programator zasila się z układu docelowego. Podłącz mosi, miso sck i reset. GND podłącz do GND proca a VCC do VCC proca. LED zostaw nie podłączone. Reset przez 10k do VCC. Procesor zasil napięciem 5V (ostatnio kupiłem kilka 7805 które dawały 4,6V i proc mi się nie chciał programować). W programie sprawdź czy masz wybrany dobry port com. Musi działać. Jak nie zaskoczy a masz port LPT to podłącz procesor przez rezystory używając schematu np tego i w bascom-avr zobacz czy się komputer "dogada" z procesorem.

0
  • #18 17 Lut 2010 11:08
    Szucio
    Poziom 14  

No diodą możesz na razie sprawdzić czy uC dostaje prąd z programatora (+ diody przyłóż do VCC a - do GND).

Może programator ma jakąś zworkę którą możesz ustawić czy uC ma być zasilany z programatora, czy z zewnętrznego źródła...

Jak to nie pomoże to zrób ten programator wg posta wyżej.

0
  • #19 17 Lut 2010 18:31
    harrry_poter
    Poziom 9  

Poradziłem sobie - działa, pociągnąłem dodatkowe zasilanie z molexa - 5v...

Chciałbym z kimś porozmawiać na temat ustawień bitów, widzę na forum bardzo dużo różnych tematów, problemów na ich temat ale nie widzę jednego rozwiązania gdyż każdy konfiguruje bity dla swoich potrzeb, ciężko mi znaleźć w internecie jakiś ogólny opis wszystkich tabelek a póki ich nie poznam to nietknę - nie chciałbym zablokować atmegi8

[atmega8] nieumiejętność podłączenia tak wyglądają moje standardowe ustawienia z tego co wyczytałem SPIEN nie można dotykać, CKSEL oznacza wewnętrzny 1mhz, SUT0 w standardzie zawsze zaznaczony, ale co dalej?

0
  • #20 17 Lut 2010 19:08
    Szucio
    Poziom 14  

Sorry, skoro jesteś początkującym to daj sobie spokój z tymi bitami...

Masz ustawione fabrycznie 1 MHz, normalny reset itd.

To Ci wystarczy w zupełności do poznania Atmegi (czyli standardowa obsługa diód i przycisków - od tego większość zaczyna(ła) )

Później najwyżej przestawisz na 8 MHz albo na zewnętrzny kwarc.

0
  • #21 17 Lut 2010 19:36
    harrry_poter
    Poziom 9  

dałem sobie spokój ale chciałbym wiedzieć o co w nich chodzi, i poznać ich zasadę działania dokładniej

standardowo atmega8 jest ustawiona na taktowanie 1mhz, można je zwiększyć do 8 jak napisałeś, jego maxymalne taktowanie to 8 ale po co? zwiększa to jego prędkość i moc obliczeniową tak jak w przypadku zwykłego procesora w komputerze? no i co chodzi z resetem? ustawienie od nowa sekwencji działania tak? normalny? a jest nadzwyczajny?:D i o co chodzi z zewnętrznym kwarcem widziałem różne wartości takich kwarców np 12mhz, 16, zastosowanie ich przy atmedze zwiększa wtedy jej prędkość ? i w jaki sposób można zablokować atmege? bo również takie posty widziałem, jakie ustawienia na nią źle wpływają podczas jakich warunków ? to chyba wszystko co chciałbym wiedzieć :P

0
  • #22 17 Lut 2010 19:55
    Szucio
    Poziom 14  

f=1000000Hz

T=1/f=0,000001s=1us

Oznacza to, że takty są co 1us.

Jak będzie większa częstotliwość to te odstępy będą trwały krócej - czyli uC będzie mogło więcej rzeczy zrobić w takim samym czasie (bardzo upraszczam to).

Przykładowo z 1wire korzysta się na wyższych częstotliwościach (np 8MHz), bo z tym 1MHz są problemy.

A reset to jest taka prosta sprawa, że masz pierwszą nóżkę oznaczoną jako RESET i PC6. Jak przestawisz ten bit to ta nóżka będzie PC6 czyli normalnym portem, ale już nie będzie resetem i nie zaprogramujesz uC za pomocą programatora ISP. No i dużo osób z tego korzysta - jak będzie brakowało nóżki to dopracuje się program no i w jego ostatecznej wersji zablokuje się RESET i podłączy się coś.

No zablokować jak namieszasz z fusami - ja jeszcze nie miałem takiego problemu, bo wszelkie operacje z nimi wykonywałem z należytą ostrożnością.

No i poczytaj sobie na tym forum o Atmedze, bo wiele się stąd dowiedziałem. No i poczytaj dokumentację, bo lepiej jest nawet ze słownikiem czytać interesujące nas strony niż szukać gotowców w Internecie godzinami.

0
  • #24 17 Lut 2010 21:15
    harrry_poter
    Poziom 9  

Dziękuje, w takim razie temat wyczerpany - do zamknięcia.

0