Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik jednofazowy 3kW i bezpiecznik 25A

zbynio71 15 Feb 2010 22:15 14116 5
IGE-XAO
 • #1
  zbynio71
  Level 10  
  Witam.
  Chciałbym kupić silnik jednofazowy o mocy 3kW do napędu pilarki do drewna.Mam tylko instalację jednofazową i zabezpieczenie na zewnątrz budynku 25A.Czy takie zabezpieczenie wystarczy do rozruchu tego silnika,czy po prostu "wywali" bezpiecznik zaraz po jego załączeniu.Silnik ten posiada dwa kondensatory,rozruchu i pracy.
  Może są jakieś sposoby aby zmniejszyć prąd rozruchowy.
 • IGE-XAO
 • #2
  Dido230
  Level 22  
  Masz pewnie zabezpieczenie C25 i zasilanie 1f 230V wiec maksymalną moc odbiornika, odbiorników nie może przekraczać 6KW a silnik jest 3KW. Przy rozruchu silnika prąd może wzrosnąć chwilowo nawet kilka razy ale zabezpieczenie typu C ma wystarczającą zwłokę czasową by nie spowodowało zadziałania zabezpieczenia.
  Zabezpieczenia należy stopniować więc powinieneś mieć za zabezpieczeniem rozdzielni przyłaczę (tym c25) na zasilanie domku np B16 a na zabezpieczenie gniazd dużej mocy np c20, na zabezpieczenie samego silnika powinien wystarczyć wyłącznik nadprądowy o klasie C i prądzie 16A czyli c16.
  Aby uniknąć niebezpiecznych ... , niekorzystnych ... spadków napięcia przy użytkowaniu silnika w większej odległości od rozdzielni użyj przewodu chociaż o przekroju 2,5mm²
 • IGE-XAO
 • #3
  zbynio71
  Level 10  
  Mam bezpieczniki automatyczne wkręcane ,na zewnątrz jest 25A a koło licznika jest tylko 20A. Czyli rozumując, mam jeszcze zastosować jeden bezpiecznik nadmiarowo-prądowy ?
 • #4
  wola
  Level 26  
  zbynio71 wrote:
  Mam bezpieczniki automatyczne wkręcane ,na zewnątrz jest 25A a koło licznika jest tylko 20A. Czyli rozumując, mam jeszcze zastosować jeden bezpiecznik nadmiarowo-prądowy ?


  Witam. Nie stosuj następnego bezpiecznika; co najwyżej wyłącznik silnikowy.Osobiście uważam że przy rozruchu będzie wyłączał bezpiecznik.
  Może zrób tak; wiesz jaki silnik chcesz kupić to sprawdź u producenta (mail,tel)jakie musi mieć zabezpieczenie. Do wiedzy sprzedawców odnieś się sceptycznie ;chyba,że mają "dokumenty"
 • #5
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  zbynio71 wrote:
  Mam bezpieczniki automatyczne wkręcane ,na zewnątrz jest 25A a koło licznika jest tylko 20A. Czyli rozumując, mam jeszcze zastosować jeden bezpiecznik nadmiarowo-prądowy ?


  Istnieje taki zawód jak elektryk, zawód, do wykonywania którego potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. I osoba go wykonująca musi mieć odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjne.
  A Ty, skoro nie jesteś elektrykiem, to nie pchaj paluchów tam, gdzie nie masz pojęcia co Cię spotkać może.
  Nie powiększaj liczby samobójców.
 • #6
  Dido230
  Level 22  
  Jesli masz świadomośc zagrożeń i nic nie powstrzyma Cię przed podłaczeniem tego silnika wykonaj takie czynności:
  a) w skrzyni rozdzielczej przyłącza zamontuj bezpiecznik topikowy 25A
  z charakterystyką zwłoczną oznaczenia wtz (lub upewnij się czy ten automat jest zwłoczny,
  b) na czas pracy silnika zamień bezpiecznik " z pod licznika" na bezpiecznik 20A zwłoczny wtz, po zakończeniu pracy zamontuj tam ponownie bezpiecznik o charakterystce szybkiej wts by chronił prawidłowo Ciebie i domowników oraz Twoje urzadzenia.

  Aby jednak twoja instalacja była zgodna z normami i zdrowym rozsadkiem wykonaj następujace czynnosci lub zlec je elektrykowi:
  -Od razu proponuję zmienić stare gniazda bezpieczniowe na nowoczesne i tańsze bezpieczniki automatyczne mocowane na szynie!
  - wkonać podpunkt a) ma tam byc topikowy 25A wtz a najlepiej wyłącznik C25
  - w okolicach licznika zamienić lub zastąpic dotychczasowy bezpiecznik 20A na 16A wts a najlepiej na B16
  - obok tego bezpiecznika zabezpieczajacego "dom" zamontuj drugi bezpiecznik topikowy 20A wtz a najlepiej C20 i wyprowadź z niego osobne gniazdo wtykowe, bedzie to gniazdo do zaslanaia urzadzeń o wiekszej mocy odporne na chwilowe przetężenia.
  - oba te zabezpieczenia "w okolicach licznika" można umieścić w jednej kompaktowej obudowie, oczywiście oba zabezpieczenia właczamy wejściami do żródła zasilania.

  Kolego "zbynio71" jeśli coś dla Ciebie nie jest w moim opisie jasne to napisz ale skoro tak, to będzie to oznaczać że do wszelkich prac przy instalacji powinienes zaprosić elektryka nie koniecznie z uprawnieniami ale takiego solidnie praktykujacego.
  ...........
  Do kolegi "retrofood" rozumiem co kolega miał na mysli, ale jak już został poruszony ten temat ludzi z uprawnieniami to muszę zdementować pogłoski iż osoba która wejdzie w posiadanie jakichkolwiek uprawnień jest znawcą tematu i prawdziwym fachowcem po prostu z prawnego punktu widzenia jest wszystko w porządku, 60% ludzi z uprawnieniami to statyści, a w całych tych egzaminach SEP-oskich nie chodzi wcale o poprawienie bezpieczeństwa ale o zgarnięcie kasy do organizacji, na razie taka jest rzeczywistośc.