Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

za wysoki swr na kanale 19-nastym czym wieksza moc tym swr w

kruchy1984 15 Feb 2010 22:17 5004 8
    kruchy1984
    Level 10  
    Witam! Drodzy koledzy i koleżanki... jestem nowy na forum wiec proszę o wyrozumiałość;-) Mam problem z zestrojeniem anteny cb. Mam podstawy w wiedzy o cb, umiem się posługiwać miernikiem ale w tym przypadku potrzebna wiedza kogoś z większym doświadczeniem. posiadam radio president jfkII rozblokowane, moc 1-15W nowe, antena lemm2001turbo(wymieniony przewód) montowana na środku tylnej klapy w dziurze. miernik krzyżowy farun fs264. i sprawa wygląda tak; przy mocy 1w swr na 20 kanale jest ok czyli 1.1 ale już przy 4W 1.5...przy 10W juz nawet nie wspomnę...gdzie może być błąd? dodam ze antena nie ma zwarcia i jest masa na karoserie, przynajmniej na klapie jest. wcześniej miałem radio johnsona II i nie było problemu z zestrojeniem.:D
    proszę o jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na szajsowatym mierniku wskazanie SWR zmienia się wraz ze wzrostem mocy sterującej.
    Na porządnym nie :)
    Michał
    robert.szarek
    Level 19  
    Taką samą próbę zrób na sztucznym obciążeniu-50om/10w,w miejsce anteny podłącz sztuczne obciążenie,wtedy zobaczysz ,,dokładność,,swojego reflektometru
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

kruchy1984 napisał :
    Quote:
    ... przy 10W juz nawet nie wspomnę...gdzie może być błąd?

Jak napisali poprzednicy, ten Farun jest jako wskaźnik sygnału w.cz. - nie mylić z nazwą reflektometr czy SWR-miarką. :cry:

Tak naprawdę to 90% wszystkich sprzedawanych reflektometrów w hurtowniach, sklepach i marketach to tylko wyroby "reflektometro-podobne" .

Pozdrawiam.
    kruchy1984
    Level 10  
    sprawdzę ten miernik. a co byście polecili jezeli okaze się że to szajs? myslałem też o nissei tm3000...byłby on lepszy?
    robert.szarek
    Level 19  
    Taką samą próbę zrób na sztucznym obciążeniu - 50om/10w, w miejsce anteny podłącz sztuczne obciążenie, wtedy zobaczysz ,,dokładność,, swojego reflektometru. Czy ważne jest abyś miał współczynnik WFS idealnie =1? Reflektometr który masz w dużym stopniu informuje Cie o WFS i uważam że przy nim możesz pozostać i go używać. Żaden krótkofalowiec nie stroi swej ,swoich anten na WFS=1 /bo to jest nie możliwe/.
    kruchy1984
    Level 10  
    no to fakt, nie doszukiwalbym sie lepszego strojenia gdyby nie to ze na wczesniejszym radiu jakie posiadalem radio johnson swr wynosil 1.1. problem zaistnial po zmianie radia lub byc moze po zmianie przewodu anteny. choc przewod ten jest 50ohm i dlugosc zachowana.
    kruchy1984
    Level 10  
    Koledzy problem rozwiązany. Przyczyna śmieszna :) przy zakładaniu anteny niepotrzebnie podłożyłem gumową uszczelkę między antenę a karoserię ( choć niby antena dotykała karoserii). Więc jakby ktoś miał podobny problem to może to być rozwiązaniem :D wielkie dzięki za pomoc, pozdrawiam