Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kuchenka elektryczna i stara instalacja w bloku

16 Lut 2010 01:47 6604 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam pewien problem:
    mieszkam w bloku z płyty i instalacja w mieszkaniu jest na bazie przewodów aluminiowych. Chce wymienić kuchenkę gazowa na gazowo-elektryczna, mam juz nawet upatrzona i całkowita jej moc to 3300W. Moc górnej grzałki 900W dolnej 1300W i termoobiegu 2000W. Chce ominąć wymianę instalacji w mieszkaniu poprzez poprowadzenie oddzielnego przewodu (2x2,5mm^2) zasilającego piekarnik do skrzynki z bezpiecznikami i podłączenie go do bezpiecznika B16 na którym jest tylko jedno gniazdko w łazience (którego i tak mało się używa), czyli żeby pod ten bezpiecznik była podłączona kuchenka i to gniazdko. Bezpiecznik który jest w skrzynce na klatce od mojego mieszkania to stary topikowy bezpiecznik 20A. W związku z czym mam pytanie czy to dobre rozwiązanie i czy da się w ogole w piekarniku podczas używania uzyskać całkowitą moc 3300W?
    Jeszcze jedno pytanie czy uziemienie do kuchenki mogę podłączyć pod kabel obojętny?
    Z góry dziekuję za porady i odpowiedzi
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator
    kuba.p napisał:

Jeszcze jedno pytanie czy uziemienie do kuchenki mogę podłączyć pod kabel obojętny?

Dla elektryka żaden kabel nie jest obojętny, elektryk kocha wszystkie kable miłością nie mniejszą niż matka wszystkie swoje zasmarkane dzieci. A skoro wszystkie kable są kochane, to nie ma kabli obojętnych. Dlatego nie możesz podłączyć do kuchenki coś czego nie ma.
    A do reszty podłączeń to sprowadź elektryka, który obejrzy Twoją instalację i oceni co można zrobić i jak.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Ha ha ha... Prawdę waść rzeczesz... kochamy druciki jak dziadki własne, nawet jeśli trzeba im czasem śrubę dokręcić, z miłością to czynim... :lol:

A poważnie.
    A pomyślałeś, że bezpieczniki, to nie jest koniec instalacji i nie jest cudownym źródłem mocy? Za bezpiecznikiem też jest instalacja. Teraz pytanie - jakim przewodem masz zasilone bezpieczniki - przekrój i materiał?
    Problem jest taki, że stare bloki budowano z myślą o obciążeniu mieszkania na poziomie ok 1,5kW (radio w kuchni, TV u bogatych i Frania w łazience + kilka żarówek). Dziś, moc odbiorników w przeciętnym mieszkaniu przekracza często 9kW.
    Po prostu zasilenie może nie wytrzymać dodatkowych 3kW, obciążenia. Instalacja wytrzyma ZA bezpiecznikiem, ale PRZED się spali.
    Możliwe są też spadki napięć, upalanie się styków i inne atrakcje takich instalacji.
    Wykręć bezpieczniki, sprawdź neonówką który przewód nadal ma napięcie. To będzie zasilenie.
    Zobacz o ile jest grubszy od kabli w mieszkaniu, i czy w ogóle jest grubszy, bo może być taki sam (i pewnie jest, znając mentalność ówczesnych budowlańców i decydentów) jak przewody idące na mieszkanie. W takim wypadku, jeśli chcesz myśleć o kuchence elektrycznej, konieczne będzie sprowadzenie elektryka i wymiana zasilenia mieszkania od WLZ-tu. Co wiąże się z przełączeniami na liczniku i wymaga zgłoszenia do ZE. Dlatego to robota dla Superturboelektryka... :)
    Oczywiście, wykonanie nowego zasilenia do samej kuchenki - również.