Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica dc/dc step up z aku 7,2v NI-MH na 8-24v 250W

daniel93 18 Lut 2010 13:37 11923 33
    -RoMan-
    Poziom 42  
    -> Rzuuf

101% racji

-> daniel93 - nie przekupuj mnie "Pomógł", bardzo proszę, bo i tak skasuję.
    Qwet
    Poziom 33  
    -> -RoMan-
    Co do diody D1 mogę się zgodzić, że nie jest potrzebna. Jak zwykle masz większe doświadczenie w tych sprawach ;) Ja sugeruję się tylko teorią.
    Ale zastanawiam się właśnie dlaczego teraz mówisz o zwiększeniu liczby zwojów do 2x6. Kiedyś gdy pomagałeś mi przy projektowaniu transformatora do CarAudio, liczyliśmy każde z uzwojeń pierwotnych dla połowy prądu pobieranego przez przetwornicę. Gdy zapytałem o przekraczanie dopuszczalnej gęstości prądu, powiedziałeś żebym się nie przejmował i uwierzył ci na słowo że będzie dobrze. Dlaczego tym razem każesz nawijać tyle drutów żeby ilość ciepła wydzielana przez dwa cieńsze uzwojenia była taka sama jak przez jedno grubsze? Oczywiście nie jestem temu przeciwny i popieram, a sam nawinąłbym nawet 2x8 drutów. Ale dlaczego kiedyś pozwoliłeś mi nawinąć połowę drutów na każdym z uzwojeń?

-> daniel93
    Zasada działania cewki jest prosta:
    Wartość napięcia przyłożonego do cewki odpowiada różniczce prądu cewki względem czasu, czyli prędkości przyrostu lub spadku wartości przepływającego prądu. Współczynnikiem proporcji pomiędzy prędkością przyrostu/spadku prądu cewki a napięciem na cewce jest indukcyjność cewki.
    Gdy indukcyjność jest duża, to po przyłożeniu do cewki napięcia np. 10V, prąd będzie rósł liniowo, aż po upływie np. 2 sekund osiągnie 0,5A. Gdy indukcyjność jest mała, to po przyłożeniu 10V prąd cewki będzie rósł znacznie szybciej i po tych 2 sekundach osiągnie aż 5A.
    Przepraszam -RoMan-'a za tłumaczenie podstaw. Mam nadzieję że nie dostanę ostrzeżenia :)
    daniel93
    Poziom 29  
    Qwet: Chyba nawinę 2x6 zwojów - z konsensusu :) Ale skoro mam robić to taśmą z kilku drutów to zastanawiam się jak policzyć ile tego drutu trzeba będzie uciąć, przecież z każdą warstwą będzie szło więcej - macie jakieś sposoby jak to oszacować?

Co do cewki - wolałbym ja raczej sam nawinąć, na jakimś gotowym rdzeniu, bo nie wiem czy znajdę 3 zasilacze. Tylko nie wiem na jakim rdzeniu, ile zwojów i jakim drutem :/

-RoMan-: Nikogo nie chce przekupować, po prostu dziękuje za pomoc.

Cytat:
    odpowiada różniczce prądu cewki

Mając 16lat, moje pojęcie o różniczkach ogranicza się do wiedzy, że są :-D

Dodano po 4 [minuty]:

Jaki będzie wpływ zakóceń z takiego rdzenia na pracę mikrokontrolerów w bardzo małej odległości? Może można go jakoś osłonić ekranem?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    -> Qwet

Odpowiedź jest prosta - ja też się cały czas uczę... I wcale nie jestem nieomylny. A że ostatnio ciągle liczę transformatory, to przyjrzałem się uważniej sprawom prądu skutecznego i średniego, tak beztrosko wcześniej olewanym.