Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie twarde miedzi(instalacja gazowa)

16 Lut 2010 07:37 28345 40
  • Poziom 10  
    Witam
    Żeby wykonac taka instalacje w mieszkaniu trzeba zrobic jakis dodatkowy kurs?
    Uprawneiniena energetyczne typu E mam.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Twarde-to spawanie acetylenem,czyli ,jak mi się zdaje trzeba mieć uprawnienia do spawania acetylenem /gazami /.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie potrzeba kursu, egzaminu itp. Trzeba mieć czym i umieć.
  • Poziom 10  
    No wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo:)
    Mam uprawnienia od 13 latek: gazowe,111,135,136,141,
    a chce robic wlasnie instalacje gazowe w miedzi no i myslalem ze trzeba robic dodatkowo kurs jakis,ale jak widze sie mylilem.
    Dzieki za odpowiedz

Ps.Twarde lutowanie to nie tylko acytylenowe ale tez mozna lutowac z butla turystyczna:)
  • Poziom 21  
    Do lutowania stopem cyny, używam palnika z iskrownikiem (wygoda zapalania i manipulowania) na mieszankę dostępną w marketach. Natomiast gdy chcę mocniejsze połączenie lutuję na miedź, używając palnika Fix 3100, na tlen i mieszankę

PS. Mniemam, że chodzi o niezarobkowe wykonanie instalacji w mieszkaniu. Zarobkowo trzeba mieć papierek na wszystko, bo nie zostanie odebrane. Chociaż i na to jest sposób.
  • Poziom 10  
    No narazie niezarobkowe,ale z czasem no i teraz jestem zkolowany,z tym papierek na wszystko to czyli jak bede gdzies chcial podlaczyc kuchenke lub junkers i bede musial tez przy tym zrobic np. w lazience ta instalacje w miedzi to juz musze miec te uprawnienia na lutowanie twarde??no i czy moglbys zdradzic ten sposob zeby zostalo odebrane
  • Poziom 18  
    Faktycznie :spawanie gazowe ,o czym pisałem wczesniej to już wysoka pólka .Zgodnie z Dz. U. 00.40.470 -Rozporzadzenie Min.Gospodarki z dn. 27.04.2001 r Rozdz. 4 par 27 i 28 :żeby sobie polutować i robota ma być odebrana to trzeba mieć MINIMUM co najmniej cyt.:"uprawnienia do lutowania ręcznego -lutowanie twarde i miękkie metodą kapilarną rur miedzianych".Ale kolega ma gazowe i problem zgodnie z rozporzadzeniem -odpada.

• Moderator na urlopie...
    wodyn napisał:
    Twarde-to spawanie acetylenem,czyli ,jak mi się zdaje trzeba mieć uprawnienia do spawania acetylenem /gazami /.

Nic bardziej mylnego. Lutowanie "twarde" może odbywać się różnymi metodami, nie tylko palnikiem acetylenowo-tlenowym. Chodzi tu o temperaturę płynięcia spoiwa i musi być ona nie niższa niż 650stC. Żeby móc wykonywać instalacje gazowe "na odbiór" niestety, ale musisz mieć uprawnienia do lutowania twardego. Same spawalnicze niestety nie są odpowiednie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    No to znow konflikt odpowiedzi mam:(
    A moze wiecie gdzie dokladnie bym mogl zadzwonic i sie dowiedziec jak to jest z tym lutowaniem i uprawnieniami bo jak czytalem te paragrafy 27,28 to tez mi sie wydaje ze powinno wystarczyc uprawnienia spawacza gazowego

Dodano po 5 [godziny] 51 [minuty]:

To mam jeszcze jedno pytanie:
    Ktore intalacje robi sie na odbiór a które mozna bez odbioru?Bo jak dobrze mysle to w mieszkaniu jak sie wymienia stara instalacje na miedziana to chyba nie trzeba miec odbioru.
    Pozdrawiam

Zadzwoń do ZDZ lub NOT. Możesz też wykonać telefon do Zakładu Gazowniczego, jakie musisz mieć papiery na wykonywanie instalacji miedzianych.
    Co do instalacji, to jest tak. Po wykonaniu jej i prawidłowym odbiorze dokumenty (w tym projekt) zostają podpisane i złożone w Zakładzie Gazowniczym. W papierach jest napisane z jakiego materiału została zrobiona. Potem jest ona "pod parą" Jedyne co, to można w nią ingerować tylko w razie napraw, ale wszystko musi być zgłoszone. Nie ma wymiany instalacji w trakcie użytkowania. Możesz się wpędzić w kłopoty, bo instalacja jest nienaruszalna i nie ma dowolności w jej przerabianiu ze stali na miedź itp.

Dodano po 2 [minuty]:

wojtek1977 napisał:
    ...jak czytalem te paragrafy 27,28 to tez mi sie wydaje ze powinno wystarczyc uprawnienia spawacza gazowego

Z tego co pamiętam, w programie uprawnień na spawanie gazowe, nie ma części teoretycznej i praktycznej z lutowania i lutospawania, dlatego nie jest to jednoznaczne.
  • Poziom 10  
    No ale spotkalem sie z tym ze przyszedl gosc ktory to robi juz zarobkowo zmienil instalacje na miedziana troche zmienil przy tym nitke polozenia i jest wszystko ok nie musialo byc zadnego odbioru,spoldzielnia przychodzi sprawdza szczelnosc co 6 miesiecy i jest ok

Wszystko można jak widzisz. "Można" też na czerwonym przejeżdżać. I są też tacy.
    POLAK POTRAFI.

Dodano po 1 [minuty]:

wojtek1977 napisał:
    No ale spotkalem sie z tym ze przyszedl gosc ktory to robi juz zarobkowo zmienil instalacje na miedziana troche zmienil przy tym nitke polozenia i jest wszystko ok nie musialo byc zadnego odbioru,spoldzielnia przychodzi sprawdza szczelnosc co 6 miesiecy i jest ok

Po wykonaniu instalacji musisz wykonać ciśnieniową próbę szczelności. Jak ją wykonasz, skoro masz zamontowany gazomierz ?
  • Poziom 27  
    Żeby ktoś odebrał twoje spawanie to musisz posiadać certyfikat wystawiony przez Instytut spawalnictwa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    mirrzo napisał:
    Wszystko można jak widzisz. "Można" też na czerwonym przejeżdżać. I są też tacy.
    POLAK POTRAFI.

Dodano po 1 [minuty]:

wojtek1977 napisał:

Po wykonaniu instalacji musisz wykonać ciśnieniową próbę szczelności. Jak ją wykonasz, skoro masz zamontowany gazomierz ?

Ten gosc byl z gazowni.A szczelnosc mozna tez sprawdzac mydlinami no i czujnikiem,on nie robil cisnieniowki

Dodano po 2 [minuty]:

peloks napisał:
    Żeby ktoś odebrał twoje spawanie to musisz posiadać certyfikat wystawiony przez Instytut spawalnictwa.
    Pozdrawiam.

no ale mam uprawnienia i tez mialem pod urzadzenia pod dozór,tylko chodzi o to czy musze zrobic dodatkowo kurs na lutowanie twarde czy nie bo to badz co badz jest dodatkowy koszt jakies 450 zl.(Bo takie kursy organizuja)

wojtek1977 napisał:
    ,on nie robil cisnieniowki

... chodzi o to czy musze zrobic dodatkowo kurs na lutowanie twarde

Skoro nie robi próby, to ... szkoda słów, ważny jest, "miszcz"... - POLAK POTRAFI

MUSISZ zrobić te papiery
  • Poziom 10  
    Chyba znalazlem alternatywne rozwiazanie:) a mianowicie:

12 marca 2009 roku zostało (chciałoby się na pisać - wresz -
    cie, po 5 latach oczekiwania) podpisane Rozporządzenie Mi -
    nistra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie
    warunków technicznych, ja kim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 roku z
    późniejszymi zmianami. Oznacza to, że dzięki zmienionemu
    zapisowi od lipca 2009 roku można rozpocząć działania zmierzające do wprowadzenia do obrotu złącza zaprasowywanego w instalacjach gazowych wykonanych z miedzi

Wiec chyba trzeba bedzie zainwestowac w zaciskarke:) i bezpieczniej i dokladniej

wojtek1977 napisał:
    .. działania zmierzające do wprowadzenia do obrotu złącza zaprasowywanego w instalacjach gazowych wykonanych z miedzi

Czy o tym piszesz? Poczytaj wspomnianą normę.
  • Poziom 10  
    mirrzo napisał:
    wojtek1977 napisał:
    .. działania zmierzające do wprowadzenia do obrotu złącza zaprasowywanego w instalacjach gazowych wykonanych z miedzi

Czy o tym piszesz? Poczytaj wspomnianą normę.

Chodzilo mi konkretnie o ten artykul:

http://www.instalator.pl/archi/2009/mi10%28134%29/72.pdf
  • Poziom 10  
    No ale wychodzi z tego ze juz to mozna stosowac u nas:)tylko jeszcze sprzet jest troszke drogi :(
  • Poziom 11  
    Mam pytanie czy ktoś z udzielających odpowiedzi w tym temacie posiada ,lub widział uprawnienia do lutowania twardego:?: .Posiadam wszelkie uprawnienia spawalnicze "dozorowe" (pełna elektroda ,argon gaz itp) ale pierwszy raz słyszę o takowych "certyfikatach " . kolego MIRRZO bez obrazy- na kursie podstawowym spawania gazowego było "lutowanie twarde" .Niewiem czy wasze odpowiedzi mają na celu zniechęcenie i odstraszenie konkurencji w zawodzie .Proszę o odpowiedz instalatorów którzy posiadają certyfikaty lutowania twardego :D .
    P.S.
    Może uprawienia takowe są niższym poziomem spawania gazowego ? -ale mimo to i tak nie słyszałem
  • Specjalista - systemy grzewcze
    androlek napisał:
    Mam pytanie czy ktoś z udzielających odpowiedzi w tym temacie posiada ,lub widział uprawnienia do lutowania twardego:?: .Posiadam wszelkie uprawnienia spawalnicze "dozorowe" (pełna elektroda ,argon gaz itp) ale pierwszy raz słyszę o takowych "certyfikatach " . kolego MIRRZO bez obrazy- na kursie podstawowym spawania gazowego było "lutowanie twarde" .Niewiem czy wasze odpowiedzi mają na celu zniechęcenie i odstraszenie konkurencji w zawodzie .Proszę o odpowiedz instalatorów którzy posiadają certyfikaty lutowania twardego :D .
    P.S.
    Może uprawienia takowe są niższym poziomem spawania gazowego ? -ale mimo to i tak nie słyszałem

Otóż to. Nigdy nie spotkałem się, żeby ktokolwiek wymagał uprawnień do lutowania twardego miedzi. Robimy instalację zgodnie z wcześniej sporządzonym projektem, przeprowadzamy próbę szczelności, dokumenty do gazowni i to wszystko.
  • Poziom 10  
    mauri_b napisał:
    androlek napisał:
    P.S.

Otóż to. Nigdy nie spotkałem się, żeby ktokolwiek wymagał uprawnień do lutowania twardego miedzi. Robimy instalację zgodnie z wcześniej sporządzonym projektem, przeprowadzamy próbę szczelności, dokumenty do gazowni i to wszystko.

No to jaq juz nie wiem:(
    dzis dzwonilem do goscia z gazowni tez monterem jest instalacji i albo mnie zniechecic chcial albo gadal prawde ze pod odbior czyli np.ogrzewanie gazowe w mieszkaniu musisz miec kurs lutowania twardego,ale zas czy oni wymagaja jakis zaswiadczen???tego to jkuz niewiem musial by sie wypowiedziec jakis gazownik
  • Poziom 11  
    To powiedz ,żeby ci pokazał te uprawnienia, może tylko przeszedł przeszkolenie .Znaczy że jeśli nie mam certyfikatu -uprawnień do lutowania twardego nie mogę wykonywać instalacji gazowych w miedzi - ale w stali spawane już mogę - skoro posiadam uprawnienia pod dozorowe i certyfikaty europejskie do spawania kotłów po 200 atm :D ktoś chyba wprowadza jakiś ferment:?:zapomniał bym skręcane również mogę czy nie :D -może również certyfikat :?: Jeszcze się nie spotkałem przy odbiorze instalacji lub próbie , żeby się ktoś się zapytał ,mnie o takowe uprawnienia ( tylko E kontrolno-pomiarowe i E obsługa konserw. i montaż )

Mam świadectwo na lutowanie twarde i u mnie tego wymagają. Posiadam również uprawnienia spawalnicze, ale to "za mało" do lutowania twardego w moim Zakładzie Gazowniczym.
  • Poziom 20  
    Lutowanie to nie spawanie dwa odrębne tematy,a nie którzy widzę że spędzają to do jednego worka,a co do uprawnień to kolega mirrzo ma rację.
  • Poziom 11  
    Nie jestem uparty w swoich twierdzeniach, oczekiwałem właśnie odpowiedzi osoby która się zajmuje tym na co dzień np. MIRRZO .Głownie wykonuję centralne ogrzewanie i wewnętrzne instalacje gazowe (od ponad 10 lat) i nikt jeszcze nie zapytał mnie o posiadanie takich uprawnień ,i nie wiedziałem że takie istnieją ale jeśli są takie uprawnienia to nic nie stoi na przeszkodzie żeby je zdobyć :D bo nigdy nie wiadomo kiedy ktoś o nie zapyta .
    Po przekopaniu internetu - niestety przyznaję nie miałem racji .Są kursy "Lutowacza ręcznego " i pomimo moich szerokich uprawnień niestety brakuje tego jednego :D LUTOWANIE
    ale wstyd :cry:
  • Poziom 20  
    To że ktoś potrafi lutować lutem twardym nie znaczy że zrobi to dobrze,mam na myśli instalację gazową oczywiście,szczelność owej instalacji to nie wszystko trzeba jeszcze posiadać wiedzę odnośnie wymogów i norm jakie obowiązują w Polsce.Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    krisi3 napisał:
    To że ktoś potrafi lutować lutem twardym nie znaczy że zrobi to dobrze,mam na myśli instalację gazową oczywiście,szczelność owej instalacji to nie wszystko trzeba jeszcze posiadać wiedzę odnośnie wymogów i norm jakie obowiązują w Polsce.Pozdrawiam.

Nie rozumiem co kolega ma na myśli "wiedzę i wymogi " -do instalacji miedzianych są inne normy ? od ogólnie stosowanych przepisów w gazownictwie czy koledze chodzi o normy i wymogi odnośnie połączeń kapilarnych lutowanych lutem twardym ? byłbym wdzięczny za ewentualnie link ,- bo jakoś nie mogę znaleść tych norm i wymogów
  • Poziom 20  
    ''PODSTAWA PRAWNA''

"Osoby wykonujące instalacje sanitarne i gazowe z miedzi powinny wykazywać się co najmniej zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach"
    Dz. U. 00.40.470 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSODARKI z dnia 27 kwietnia 2000 r