Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?

Freddie Chopin 04 Maj 2011 19:11 158326 679
  • #151 04 Maj 2011 19:11
    Pituś Bajtuś
    Poziom 28  

Quebec napisał:
    Jako że temat odżył, chciałbym polecić firmę JM: www.jm.pl. Wykonują płytki (chyba w Chinach o ile dobrze pamiętam)

Po co więc nam pośrednik, który nie dość że lekceważy klientów indywidualnych (a znajdź mi chociaż jednego chińczyka, który by przegonił klienta - dlatego Chiny są potęgą biznesowo-technologiczną a Polska potęgą pomnikowo-medalikową) to jeszcze skasuje za pośrednictwo jak za cukier? Wole sam zamówić w Chinach i mieć odpowiedź na zapytanie po godzinie a nie po tygodniu od pośrednika.

• #153 04 Maj 2011 20:46
    Mat_91
    Poziom 25  

Z tego co mi wiadomo to PCBcart wykonuje również montaż elementów. Nawet przy rejestracji wypełnia się ankietę i tam są pytania czy zamierzasz również zakupić części oraz wykonać montaż w chinach. Trzeba by napisać do nich zapytanie odnośnie cen.

• #154 01 Cze 2011 23:24
    Quebec
    Poziom 12  

Przedstawiam również płytkę wykonaną w Euro Circuits.
    Ścieżki 8 mils, otwory 0.4mm. Jakość bardzo dobra. Opisy zrobiłem trochę za małe i dlatego kiepsko wyszły.
    Lutowanie przy pomocy HotAir HCT-900 (OK International) + pasta KOKI.

• #155 02 Cze 2011 10:44
    hotdog
    Poziom 26  

Quebec napisał:
    Lutowanie przy pomocy HotAir HCT-900 (OK International) + pasta KOKI.

Ja zawsze lutuje kolbówką, bo hot'em mi to jakoś nie wychodzi. Zawsze pasta pójdzie pod układ na zwarcie (szczególnie LQFP i 0603 itp) albo trzeba ją później odsysać bo jej za dużo.

Możesz opisać jak to robisz?

• #156 02 Cze 2011 10:46
    Freddy
    Poziom 43  

Koledzy, jak podajecie jakąś firmę, podawajcie również orientacyjne ceny.

• #157 02 Cze 2011 15:46
    Quebec
    Poziom 12  

hotdog napisał:
    Ja zawsze lutuje kolbówką, bo hot'em mi to jakoś nie wychodzi. Zawsze pasta pójdzie pod układ na zwarcie (szczególnie LQFP i 0603 itp) albo trzeba ją później odsysać bo jej za dużo.

Możesz opisać jak to robisz?

Źródło wiedzy nt. lutowania hot-air to elektroda.pl oraz YouTube. Każdy musi wypracować swoją technikę, poza tym trzeba poćwiczyć. Ważne, aby dobrze odtłuścić płytkę przed nałożeniem pasty. A ilość nałożonej pasty zależy od wielkości padów i elementów.
    U mnie najlepsze efekty osiągam przy lutowaniu bez żadnych końcówek, nasadek itp - istotny jest mały przepływ powietrza, aby elementy SMD nie przemieszczały się.
    Podstawa to tez dobra pasta - KOKI kupiona w TME.

Poniżej zdjęcie stacji - widać założoną końcówkę fi-5mm - ja lutuję bez tej końcówki.
    Link do zdjęcia

Również na stronie OKI jest sporo filmów, można się dowiedzieć czegoś ciekawego o technice lutowania.

• #158 02 Cze 2011 16:47
    hotdog
    Poziom 26  

Dzięki za info, zawsze mam trochę większe pojęcie.

Jaką ta Twoja pasta ma konsystencję i czym ją nakładasz?

Nie mam jeszcze podgrzewacza, dlatego też mi to może idealnie nie wychodzi.

Rozumiem, że najpierw nakładasz pastę, później kładziesz elementy? Nie masz wtedy problemu z rozmazaniem tej pasty, np w przypadku LQFP?

• #159 02 Cze 2011 18:07
    snow
    Poziom 28  

Quebec napisał:

Jak na firmę płytkarską to kiepsko, czemu otwory w przelotkach nie są na środku pola przelotki? Chyba że to wina zdjęcia.

• #160 02 Cze 2011 19:33
    hotdog
    Poziom 26  

snow napisał:
    Quebec napisał:

Jak na firmę płytkarską to kiepsko, czemu otwory w przelotkach nie są na środku pola przelotki? Chyba że to wina zdjęcia.

Firmy określają minimalny annual ring w stosunku do rozmiaru wiertła. Tutaj jest wiertło 0,4mm, a annual ring był prawdopodobnie minimalny z dopuszczalnych (pewnie z 0,6 - 0,7). Póki otwór nie dotyka brzegu miedzi to nie ma powodu do reklamacji. Moim zdaniem jest idealnie, a te drobne przesunięcia są pomijalne.

• #161 11 Cze 2011 19:33
    manekinen
    Poziom 29  

Satland. Pierwszy raz od nich zamawiałem, jestem bardzo miło zaskoczony. Krawędzie perfekcyjne, płytkę można postawić w pionie. Jedynie otwory są lekko przesunięte względem całości. Praktycznie nie ma do czego się przyczepić. 68zł za 4 płytki z wysyłką, przysłali 5 płytek. 14 dni roboczych jak w mordę strzelił, a że akurat trafiłem na majowe święta to czekałem łącznie ponad 3 tygodnie.

Zdjęcia, wysoka rozdzielczość. Zwróćcie uwagę na soldermaskę pomiędzy padami TQFP, niezła dokładność!

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?

• #162 11 Cze 2011 21:43
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

manekinen napisał:
    Satland. Pierwszy raz od nich zamawiałem, jestem bardzo miło zaskoczony

Nie wiem z iloma płytkarniami miałeś już do czynienia, ale na akurat te sztuki na kolana nie powalają. To są proste płytki, dość nieprecyzyjnie wytrawione i bez powłoki. A co do krawędzi, prawdopodobnie do tej pory dostawałeś płytki cięte na gilotynie i dlatego te robią na tobie takie wrażenie

• #163 11 Cze 2011 22:49
    markosik20
    Poziom 33  

Satland niestety ma czasami wpadki...zwłaszcza z opisami :D. I zawsze przy małych ilościach < 10 dodają 1szt więcej...która akurat jest najgorsza.

• #164 12 Cze 2011 10:58
    manekinen
    Poziom 29  

michalko12 napisał:
    dość nieprecyzyjnie wytrawione i bez powłoki

Mógłbyś rozwinąć?

• #165 12 Cze 2011 17:21
    Tasioror
    Poziom 11  

Witam, nie lubię powtarzać po innych ale nic dodać nic ująć. Z reguły lidze znajdują jakieś wady konstrukcyjne, złą obudowę albo coś tu nie było się do czego przyczepić to się kłócicie o otwory przelotowe Powiedzcie mi jakie ma znaczenie czy otwór przelotowy jest idealnie w centrum miedzi czy 0,01mm w lewo on ma spełniać swoje zadanie. Ja bym się skupiał na rzeczach istotnych:)
    Pozdrawiam.

• #166 18 Paź 2011 18:11
    Chivo
    Poziom 21  

Witam

Zaprojektowałem płytke drukowaną jako prototyp pewnego urządzenia i zastanawiam się nad firmą którą mi ją wykona. Aktualnie interesuje mnie tylko 1 sztuka, płytka przewlekana wszystkie ścieżki na warstwie bottom. Którą firmę polecacie???

Pozdrawiam, Rafał

• #168 18 Paź 2011 21:37
    manekinen
    Poziom 29  

Z czystym sumieniem mogę polecić satland, dla 1 lub 2 sztuk nie znajdziesz taniej i w takiej jakości.

• #169 18 Paź 2011 22:04
    Quebec
    Poziom 12  

Dla wersji prototypowych polecam eurocircuits.com. Ceny również atrakcyjne jak na prototypy.
    Właśnie czekam na dwa różne projekty - właśnie dzisiaj wyszły paczki.

Dla porównania wykonałem kalkulację tych projektów w Satland.

PCB1 (97 mm x 84 mm) - 463 otwory, dwustronna, metalizacja, opis na warstwie TOP
    PCB2 (23 mm x 65 mm) - 42 otwory, dwustronna, metalizacja, opis na warstwie TOP

Wycena wraz z dostawą 7 dni (za 2 szt):

EURO: PCB1 (144.28 zł), PCB2 (86.04 zł),
    SATLAND: PCB1 (197.95, PCB2 (91.87 zł)

Należy podkreślić, że eurocircuits zawsze robi 3 PCB. Jeśli wszystkie wyjdą OK, to dostajemy 3 w cenie 2.

• #170 18 Paź 2011 22:26
    upanie
    Poziom 21  

Też kiedyś byłem zajarany EURO na pełne majty ale jest pewne ale.
    Zdarzyło się w kilku płytkach coś niepokojącego a mianowicie po kilku przejazdach płytek w samochodach rajdowych popękało kilka przelotek.
    Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem... ale to nie powinno się zdarzyć.
    Tak czy siak jest dosyć tanio, szybko i zazwyczaj bardzo dobrej jakości.
    Oczywiście możliwości technologiczne dużo lepsiejsze niż SATLAND.

• #171 19 Paź 2011 10:37
    Ostry23
    Poziom 18  

manekinen napisał:

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?

manekinen, abstrahując nieco od głównego tematu - czemu umieszczasz silkscreen nad padami? Przy TQFP jeszcze ujdzie, ale co z SFLPRG? Jak to się lutuje?

• #173 19 Paź 2011 19:05
    manekinen
    Poziom 29  

Ostry23 napisał:
    manekinen, abstrahując nieco od głównego tematu - czemu umieszczasz silkscreen nad padami? Przy TQFP jeszcze ujdzie, ale co z SFLPRG? Jak to się lutuje?

Akurat takie (błędne) biblioteki były w eagle, a nie chciało mi się już ich edytować :) Opisówka elementu powinna być umieszczona w dwóch różnych warstwach, zwykła warstwa to tPlace, a pomocnicza to tDocu umieszczana w miejscach w których nie ma maski - tak żeby można było ją wyłączyć do tworzenia gerberów :) W eagle sporo bibliotek kuleje pod tym względem :(

• #174 21 Paź 2011 12:19
    Ostry23
    Poziom 18  

Cytat:

Akurat takie (błędne) biblioteki były w eagle, a nie chciało mi się już ich edytować :) Opisówka elementu powinna być umieszczona...

Teraz rozumiem :). Niniejszym zostałeś rozgrzeszony ;)
    Ja jestem "altiumowcem", tu oprócz warstwy Top Overlay (na stałe traktowana przez Altium Designer jako silkscreen, np. w widokach 3d) mamy do dyspozycji sporo warstw mechanicznych, które można przeznaczyć na dodatkowe rzeczy umieszczane na silkscreenie (dodać te warstwy przy generacji gerberów silkscreenu). Standardowo i tak nie wrzucam na Silkscreen obrysów elementów i desygnatorów a jedynie loga, nazwy płytki, oznaczenia złącz itp. No ale to już kwestia przyjętego stylu.

To może teraz dorzucę swoje 3 grosze w temacie - w mojej firmie produkujemy płytki m.in. w Euro Circuits - nigdy nie słyszałem, żeby były w nich zwarcia, wyraźnie przesunięte maski, czy otwory itp. (przynajmniej w płytkach, za które jestem odpowiedzialny.) Co do ceny - nie znam szczegółów, nie zajmuję się kosztami. Ale jeśli przestrzega się ich zaleceń i nie wykracza poza bodajże Level6 technologii, to jest znośnie. Potrafią też bez problemu wykonać skomplikowane kształty płytek (nie wiem czy frezują, czy wiercą).

Co do kosztów - być może dla niektórych to oczywiste, dla niektórych nieznane - warto ograniczać listę używanych w projekcie rozmiarów wierceń i zawsze mieć otwory wyrażone w dziesiątych częściach mm, coby nam producent sam nie pozaokrąglał po swojemu. Im mniej użytych wierteł, tym taniej - tu warto optymalizować swoje biblioteki albo chociaż ustalać w niekrytycznych miejscach otwory w przelotkach na takie, które już są gdzieś użyte.

No i oczywista sprawa - unikać przelotek zagrzebanych... chociaż tak właściwie to nie znam nikogo w Polsce, kto by to na płytkach umieszczał, bo koszty są podobno tragiczne.

• #175 02 Lis 2011 02:42
    Sh44dow
    Poziom 16  

Niedawno zleciłem produkcję płytek pod prototypową serię moich urządzeń.

Wybór padł na Unidruk.
    Zamówiłem u nich 12 kompletów po 2 płytki (duże, w sumie ok. 50dm^2). Potrzebowałem ich w przyśpieszonym terminie i zaoferowali mi wcześniejszy, za rozsądną dopłatą. Zdążyli nawet na 2 dni przed terminem. Wyglądają bardzo ładnie, zwarć nie ma, przelotki działają, opis ostry i nie przesunięty, soldermaska porządna a nie takie badziewie jak z Gamy ;-). Zmontowałem na szybko 2 komplety - oczywiście wszystko działa. Kolejną serię też pewnie zamówię u nich.

Oprócz tego potrzebowałem jeszcze jednej sztuki innej płytki - zamówiłem w Satlandzie. Zamiast jednej dostałem dwie, do tego również bardzo ładne.

• #176 04 Lis 2011 10:26
    ZUE.Romanowski
    Poziom 2  

Taak...
    Słyszałem, że firmy Uni druk i Sat land oferują proste płyteczki w dobrej cenie. A co z pcb skomplikowanymi technologicznie? Myślę, że w tej sytuacji trzeba by znaleźć innego producenta. Obecnie poszukuje producenta, który zaoferuje mi dobre płytki nawet za większą cenę, a jednocześnie da mi możliwość zaoszczędzenia czasu, żeby wszystkie czynności tj. ofertowanie i zamawianie przeprowadzać szybko i w kilka kroków na stronie internetowej. A nie, że trzeba przesyłać pliki na maila, czekać na wycenę itd... Zna ktoś jeszcze jakąś firmę, która to oferuje, oprócz firmy TS z Gdańska? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Roman

• #178 04 Lis 2011 11:31
    pgoral
    Poziom 25  

Ja mam zawsze błyskawiczną wycenę i przesyłany ten sam zestaw plików. Jak się porozmawia to można z góry wiedzieć ile co będzie kosztowało. Lub na stronie podając więcej detali otrzymać proponowaną wycenę natychmiast.

Firma to Gama. Która tu wcześniej za nieprofesjonalną soldermaskę została objechana. Soldermaska jest profesjonalna, jednak chyba sitem nanoszona - i nie zawsze idealnie celuje tak jak powinna. Ale jak im się ładnie przygotuje jakieś miejsca na których mogą sobie wycentrować to jest bardzo ładnie - tyle, że to przy większej już ilości płytek.

Za to opis potrafi mocno nie celować i schodzić w bok - lepiej nie umieszczać blisko punktów lutowniczych. Tyle, że z ludźmi idzie się dogadać i pewnie jak by komuś zależało na jego dokładniejszym spozycjonowaniu to się postarają. Dla mnie akurat nie ma on znaczenia.

• #179 04 Lis 2011 15:03
    manekinen
    Poziom 29  

Z Gamą niestety nie miałem do czynienia, choć chciałem sprawdzić ten mit o odchodzącej soldremasce. Akurat trafiłem na jakieś urlopy i proponowali termin 30 dni więc podziękowałem.

Zrobiłem kilka partii w Unidruku i jestem bardzo zadowolony, już przy nich zostałem. Ceny... przy 50szt cena jest dobra, przy 100szt bardzo dobra. Zamawiać mniej jak 25szt się nie opłaca. Do tego bez problemu połączyli mi dwie różne płytki na jednym arkuszu, no z tym że i tak płacimy za odpad. Pytałem inne firmy to "nie praktykują takiego łączenia". Minusem jest bardzo droga dokumentacja dwustronna, bo aż 140zł.

Tutaj płytki które u nich robiłem (niestety w kiepskiej jakości, jeśli ktoś potrzebuje to mogę cyknąć lepsze fotki)

Kolejną firmą którą mogę polecić jest firma Laskar. Już ktoś pisał o niej w tym temacie bardzo pozytywnie. Minimalne zamówienie to 20dm2, tzw seria próbna. Cena przy tym jest na prawdę atrakcyjna, wyjdzie sporo taniej jak w Unidruku. Płytki co prawda nie błyszczą się tak jak te z Unidruku, soldermaska jest bladsza, ale płytka wykonana w 100% prawidłowo, wszystko na swoim miejscu, i porządnie. Także naprawdę polecam. Dwustronna dokumentacja z tego co pamiętam 100zł...
    Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?

W obydwu przypadkach nie trzeba się martwić o ilość otworów, płytka jest wyceniana tylko za powierzchnię.

• #180 04 Lis 2011 16:23
    VanThor
    Poziom 19  

pgoral napisał:
    Firma to Gama. Która tu wcześniej za nieprofesjonalną soldermaskę została objechana. Soldermaska jest profesjonalna, jednak chyba sitem nanoszona - i nie zawsze idealnie celuje tak jak powinna. Ale jak im się ładnie przygotuje jakieś miejsca na których mogą sobie wycentrować to jest bardzo ładnie - tyle, że to przy większej już ilości płytek.

Nie wiem, czy taka profesjonalna ta soldermaska skoro można ją przypadkiem paznokciem zarysować. Ładnie czasem się topi przy padach podczas lutowania. Trzeba było wyraźnie przy zamówieniu pisać, że soldermaska ma być porządna to wtedy chyba podwójną warstwę nakładali i było trochę lepiej, bez rewelacji, ale lepiej.
    Raz dostałem wygięte płytki (wymiary około 200mmx300mm, jeden róg podniesiony o 10mm) i tłumaczenie było takie, że to wina kuriera i przecież można je sobie siłą naprostować. Dalej już u nich nie testowałem swojego szczęścia...