Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?

Freddie Chopin 04 Maj 2013 10:21 169429 729
    Dar.El
    Poziom 41  
    Na pewno dokumentację wykonuje inna firma. W Faldruku zawsze robią sobie długie urlopy przy każdej okazji.
  • IGE-XAO
    atom1477
    Poziom 43  
    Dzięki za info. To jeszcze na nich poczekam zanim poszukam innej firmy :D
    Zapomniałem odpisać na poprzednie pytanie:
    piotrva napisał:
    Swoją drogą, jak zakończyły się Twoje reklamacje w Satland?

Nijak. Bo nie reklamowaliśmy tego. Tzn. nie w klasyczny sposób (nie odsyłaliśmy płytek i nie żądaliśmy nowych). Po prostu powiedzieliśmy co o tym myślimy :D I zdaje się że coś powiedzieli o jakiejś zniżce przy następnym zamówieniu. Ale do tej pory nic u nich już nie zamawialiśmy więc nie wiem.
    Jeszcze co do dokumentacji w Faldruku. To właśnie z nią jest trochę problem i chcę to trochę poprawić.
    Po pierwsze czasami dzieją się jakieś dziwne rzeczy.
    Raz mi zamieniło pady prostokątne na okrągłe:
    Jak widać tylko na warstwie miedzi. Warstwa soldermaski jest ok.
    Raz przesunęło pady po jednej stronie jednego układu scalonego o 1/2 szerokości pada.
    Tu nie będzie zdjęcia :D
    W obu przypadkach dało się lutować więc poza poinformowaniem nie robiłem problemów.
    Raz jednak przyszedł zupełny bubel bo obróciło niektóre ścieżki o 90* co spowodowało zwarcie na praktycznie całej płytce (wyszła taka kratownica ze ścieżek). W rozmowie podczas reklamacji się okazało że nikt tego nie zauważył podczas kontroli optycznej :D
    W tym jednak przypadku Faldruk zobowiązał się do pokrycia kosztów a więc wszystko jest ok.
    Nie umniejsza to jednak faktu że coś jest nie tak z tymi dokumentacjami (i odpowiada za to nie Faldruk tylko ta zewnętrzna firma). Na każde pytanie jakiego programu używają do generowania gerberów zbywają mnie. Tak jak by na jakimś piracie jechali i bali się powiedzieć :D
    Pozatym dość drogie te klisze.
    I tu moje pytanie czy ktoś też miał takie dziwne problemy typu zmieniające się elementy na warstwach? Bo ja powoli myślę o zamawianiu własnych klisz.
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    atom1477
    Poziom 43  
    Raczej nie. Niby dlaczego? Coś trzeba robić samemu. Płytek za mnie nie projektują.
    Klisz też nie robią tylko zlecają na zewnątrz. Więc nie widzę związku.
    Klisz sam też nie będę robił własnoręcznie tylko zlecał. Tylko że zlecał po prostu gdzie indziej niż oni.
    To tak jak by zrezygnować z klientów (jak ktoś ma firmę) bo coś musowo za nich robić. Bez sensu. Bo to właśnie o to chodzi żeby coś za kogoś robić, bo przecież nie robi się tego za darmo.
    Wolę więc już jak to nazwałeś robić coś za Faldruka niż płacić nie wiadomo ile za klisze w innych firmach, nawet jak by one miały być super-rewelacyjne.
    Poza tym nie znam lepszej firmy niż Faldruk. Tzn. o tak dobrym stosunku cena/jakość jeżeli chodzi o same płytki.
    leonow32

Poziom 30  
    hotdog napisał:
    ja zamawiałem jedną sztukę prototypu w satland na początku roku i nie było żadnego problemu. 0,2mm ścieżki, 0,25mm odstępy, otwory 0,4mm. Coś tam tylko marudzili że oringi za małe, ale zwiększyłem (już nie pamiętam konkretów) i wykonanie jak zwykle ana 5-. Minus za dosyć łatwo odrywający się opis. Przy czyszczeniu Izopropanolem kilka literek odpadło WTF?

Pozdrawiam

Hmmmm niestety z Satlandem miałem dokładnie ten sam problem - niedziałające przelotki i łatwo schodzące napisy. Zgłoszę do nich reklamację w najbliższym czasie, ale tworu nie mogę zwrócić bo już za późno na takie numery :)

Polecicie jakąś firmę, która zrobi czarną soldermaskę i żółte napisy przy niewielkich zamówieniach (20szt)?
  • IGE-XAO
    Sh44dow
    Poziom 16  
    [quote="leonow32"]
    hotdog napisał:
    Polecicie jakąś firmę, która zrobi czarną soldermaskę i żółte napisy przy niewielkich zamówieniach (20szt)?

Pytałeś już w Hatronie? Na pewno robią soldermaskę w różnych kolorach, ale liczą sobie 80 euro za dokumentację.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    margolMG
    Poziom 12  
    Maska: zielona,czerwona,czarna,żółta,biała
    Opisy mogą być w takich samych kolorach

fabrykapcb.pl
    hotdog
    Poziom 26  
    W laskarze zrobią wszystkie kolory masek sitodrukiem, ale przy fotomaskach upierają się przy zielonej, dla większych serii dopiero inne kolory.

Co do czarnej, to bym szczerze się zastanowił, wiem że to fajnie wygląda, ale wtedy na 100% trzeba zrobić test elektryczny,bo przez maskę to prawie nic nie widać. Robiłem kiedyś express w faldruku z czarną, matową fotomaską, po 3 dniach zadzwonili i powiedzili że technik nie jest w stanie przeprowadzić kontroli płytki optycznie, więc jak nie domówię testu elektrycznego, to obwody są "bez gwarancji" :( Udało się po konsultacji z kierownikiem zrobić to za 50% normalnej ceny. Nie wiem czy to było naciąganie, czy nie, ale na płytkach śladów po igłach próżno było szukać.
    11111olo
    Poziom 43  
    margolMG napisał:
    Maska: zielona,czerwona,czarna,żółta,biała
    Opisy mogą być w takich samych kolorach

fabrykapcb.pl

Coś marnie robi ta firma. Widać że otwory są wiercone jakby "z ręki".
    margolMG
    Poziom 12  
    Jeżeli LENZ dwuwrzecionowy 2 x 60 000 obr. to ręka. To życzę sukcesów.
    A to nie z ręki tylko przesunięcie warstwy opisowej i b. duże powiększenie.
    11111olo
    Poziom 43  
    Może i LENZ dwuwrzecionowy o super sprzęt ale na tą płytkę poszedł bardzo wymęczony.

Nie wiem czym moje płytki były wiercone ale są zdecydowanie równiej otwory i nie są takie poszarpane. Czyżby u Ciebie stosowali tępe wiertła?

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?
    margolMG
    Poziom 12  
    No właśnie dlatego mogłem ją dzisiaj sfotografować i pokazać. Klient który zamówił 1 egzemplarz dostał płytkę dopieszczoną i perfekcyjną.
    Chciałem tylko pomóc wcześniej pytającemu koledze w sprawie kolorów i pokazać płytkę z czarną maską i frezowanym kształtem.

A ta zielona płytka faktycznie to była wiercona ręcznie - "ostrym" wiertłem choć niektóre firmy, faktycznie twierdzą, że płytki jednostronne można wiercić tępymi lub podostrzonymi wiertłami.

Pomogę koledze w dalszej krytyce. W płytce na zdjęciu brakuje otworów pod kondensatory ;-)
    11111olo
    Poziom 43  
    Teraz sobie przypomniałem że u Was czyli fabrykapcb.pl brałem płytkę.
    Soldermaska która była nakładana 3 razy i tak przy próbie lutowania zwijała się jak by była z plastiku, fatalnie powiercone otwory, przelotki niemetalizowane tylko jakimś dziadostwem połączone.
    Najgorsze w tym wszystkim było to że płytka nie nadawała się do niczego - poza koszem na śmieci.
    Kosztowała 70 zł + wysyłka. W Satland prototype z wysyłką zapłaciłem 65. Tu płytka miała zrobione przelotki, prawdziwą soldermaskę i cynowanie HAL - była po prostu taka jakiej oczekiwałem.
    Do tego termin był krótszy.

Wszystkim którzy robią pojedyncze sztuki proponuję postawić na sprawdzone firmy a nie początkujących.
    margolMG
    Poziom 12  
    To było chyba dawno, dawno temu. W chwili obecnej soldermaski wykonujemy zupełnie innymi metodami niż dawniej i z zupełnie innych materiałów.
    Oczywiście każdy może wybrać swojego wykonawcę. Takie jest prawo rynku.

" soldermaska nakładana trzykrotnie" - ciekawe zjawisko :-)
    "metalizacja jakimś dziadostwem" - to polimer powszechnie stosowany w prototypach
    "nie nadawała się do niczego.." - jaki projekt - taka płytka

Jeżeli jest firma która zrobi na jednej płytce dwustronnej za 65zł wszystkie dodatkowe opcje: jak soldermaski, metalizację galwaniczną, cynowanie HAL, opisy, to nie wróżę jej długiej działalności. Dlatego że dokładnie znam koszty takich operacji. Jedynie zlecenie takich prac w Chinach. Ale chyba nie o to chodzi.

Informuję, że niezależnie od tego co kolega będzie dalej wypisywał nie zabiorę głosu w dalszej dyskusji bo nie mam na to czasu. Klienci (zadowoleni i stali) czekają.

Pozdrawiam
    11111olo
    Poziom 43  
    Jaka to firma napisałem i powtórzę - Satland prototype. Na ich stronie jest kalkulator zamówienia i można sprawdzić ile wyniesie koszt płytki.

Jeśli poprawiliście technologię produkcji to tylko pogratulować.
    margolMG
    Poziom 12  
    No muszę jeszcze.

Jest kalkulator w satlandzie i u nas też jest.

Zapraszam do porównania cen i terminów.

I zdjęcie dzisiejszego produktu: Z metalizacją i soldermaską. Drugiej strony nie mogę pokazać bo jest tam zastrzeżone logo autora.
    11111olo
    Poziom 43  
    Terminy takie same, oferta bardzo uboga (zwłaszcza jeśli chodzi o płytki dwustronne - przelotki tylko w 2 wymiarach), brak cynowania HAL, brak wyboru koloru soldermaski czy opisu.

Cena przy przykładowej jednostronnej płytce 100x60mm, bez cynowania, soldermaski i opisu to różnica w cenie około 15 zł. Brak wyboru przedpłaty na konto.

Dla niektórych to pewnie dużo ale jak potem trzeba zrobić płytkę drugi raz to wychodzi 2x drożej.

Nawet Ci co wykonują chałupniczo płytki więcej kasują za usługę - pomijam czemu.

Raz się na Waszych cenach przejechałem i drugi raz się nie dam nabrać.

Dołączam fotki jak wyglądają Wasze płytki i z Satland prototype.
    Mozaika ścieżek jest minimalnie inna ale nie o to chodzi bo różnice w jakości widać gołym okiem - pierwsza jest płytka od Was - droższa i gorsza.

Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra? Płytki PCB - jaka firma jest NAPRAWDĘ dobra?
    margolMG
    Poziom 12  
    11111olo napisał:
    Terminy takie same, oferta bardzo uboga (zwłaszcza jeśli chodzi o płytki dwustronne - przelotki tylko w 2 wymiarach), brak cynowania HAL, brak wyboru koloru soldermaski czy opisu.

Cena przy przykładowej jednostronnej płytce 100x60mm, bez cynowania, soldermaski i opisu to różnica w cenie około 15 zł. Brak wyboru przedpłaty na konto.

Dla niektórych to pewnie dużo ale jak potem trzeba zrobić płytkę drugi raz to wychodzi 2x drożej.

Nawet Ci co wykonują chałupniczo płytki więcej kasują za usługę - pomijam czemu.

Raz się na Waszych cenach przejechałem i drugi raz się nie dam nabrać.

Dołączam fotki jak wyglądają Wasze płytki i z Satland prototype.
    Mozaika ścieżek jest minimalnie inna ale nie o to chodzi bo różnice w jakości widać gołym okiem - pierwsza jest płytka od Was - droższa i gorsza.

Przelotki w dwóch wymiarach -> BZDURA
    Brak wyboru koloru -> BZDURA (Ale to było we wcześniejszych postach)
    Cynowanie HAL -> w prototypach zupełnie zbyteczne. 1 % zapytań w całości zamówień

Ceny: -> BZDURA - Kalkulator do porównania. A jeżeli ktoś zamawia do wartości minimalnej to nie ma się co dziwić, skoro się nie potrafi czytać

Przedpłata na konto? -> A to ciekawe. Bo wszystko u nas jest realizowane przelewami. Stali klienci mają umówiony termin płatności.

Reklamacje jakościowe załatwiamy natychmiast. Tylko trzeba wykazać się chęcią.
    (3 reklamacje w ubiegłym roku)

Jeszcze raz powtórzę, choć to wszystko jest na naszej stronie: pojedyńcze sztuki wykonywane są ręcznie. Większe ilości na linii.

Dziękuję za uwagę. Nie chcę być posądzony o kryptoreklamę.

Pozdrawiam i zapraszam niedowiarków do osobistego sprawdzenia naszych usług.
    11111olo
    Poziom 43  
    Podsumowując: ręczna, chałupnicza robota (i jakość).

Jest takie przysłowie które sprawdza się doskonale: "Biednego nie stać kupować dwa razy".

Chyba masz mało klientów w tej jednoosobowej firmie bo masz czas na pisanie
    postów.

Ludzie nie pytają o cynowanie HAL które podnosi cenę płytki aż o 2 zł a 10x ułatwia lutowanie, bo jej nie ma do wyboru! Ci którzy twierdzą że cynowanie chemiczne jest takie same są w błędzie. Po 2 tyg płytka się gorzej lutuje niż utleniona miedź.

Czekam na wypowiedzi tych zadowolonych klientów.
    Sh44dow
    Poziom 16  
    Niedawno dostałem swoje płytki od Hatrona. Ładnie wykonane, wszystko działa jak należy. Opis nie jest przesunięty (ubytek z prawej strony to moja sprawka).

Jedyne co mi się mniej podoba w płytkach z od nich to to, że przy krawędziech pól miedzi / przelotek warstwa maski jest cieńsza i prześwituje miedź, ale to tylko kwestia estetyki bo jest dobrze zamaskowana.

margolMG napisał:
    Dziękuję za uwagę. Nie chcę być posądzony o kryptoreklamę.

To JEST reklama i to marna reklama. Poprzednio pokazałeś krzywo powiercony badziew. Gdybym dostał coś takiego, byłbym bardzo rozczarowany. Do tego negujesz argumenty innych - jak gimnazjalista. Przy prototypach cyowanie też ma znaczenie - prototyp zwykle ma więcej pól, żeby możńa było łatwo wprowadzić zmiany i niekoniecznie muszą być lutowane od razu, tylko po dłuższych testach. Zdecydowanie nie zamówiłbym u Ciebie płytek.

margolMG napisał:
    "nie nadawała się do niczego.." - jaki projekt - taka płytka

Znam pewną fryzjerkę, której klient zwrócił uwagę, że brzydko go ostrzygła. Odpowiedziała na to: "Nie mogę Pana dobrze ostrzyc, bo ma Pan krzywą głowę i lepiej się nie da." Czaisz aluzję? ;-)

11111olo, czy to nie jest przypadkiem cart do 8-bitowego mikrokomputera? ;-)
    11111olo
    Poziom 43  
    To akurat prototypowa płytka SD-BOXa - cartridga do Commodore 64.
    Udało się to ukończyć i wykonać płytki złocone z utwardzonym złotem na złączu krawędziowym.
    Cena za taką płytkę to niecałe 30 zł - przy większym zamówieniu.
    Niestety wykonawca dodał warstwę opisową o którą nie prosiłem i wyszło że troszkę napisów jest na padach.

krzycho123
    Poziom 31  
    11111olo ta złocona również z Satlandu ? Sam ostatnio poszukuje taniego i soldinego zakładu który wykonuje jednostkowo płytki .

Korzystam z Gama ale stwierdzam że idą na łatwiznę , kiepski laminat , przesunięte opisy do tego kiepska maska (gorsza o farby do szkła) .
    Led156
    Poziom 16  
    Witam, naczytałem się całego tematu:D A teraz pytanie. Jaką firmie do pcb polecacie? Z tego co czytam to większość firm tutaj coś nie dała rady przy zamówieniach.
    Pozdrawiam:)
    atom1477
    Poziom 43  
    Zależy do jakiego zamówienia. Jednorazowego czy produkcyjnego.
    Led156
    Poziom 16  
    Produkcja. Płytki: 15x15cm. 1 strona z soldermaską, opisem. Elementy przewlekane, jedne tylko smd. Nie mogę sobie pozwolić na to ze warstwa opisowa mi się zetrze. Na pady mi nie będzie nachodziła bo w smd 1 element tylko. Ale nie chcę jakieś nierównej warstwy.
    Myślę i o Satland (manekinen robił w nich płytki do swoich projektów).
    atom1477
    Poziom 43  
    Ja bym polecał Faldruk.
    Choć przy 1-stronnej i Satland da radę (bo nie ma przelotek :D)
    Led156
    Poziom 16  
    A laskar i Unidruk? Dodam że z płytek będą korzystać użytkownicy. Przestawianie zworek,podpinanie złączek. Więc wygląd się liczy.
    A druga sprawa jak robimy projekt to firma może go skopiować jak ma pcb:P
    Czy na pcb trzeba umieścić jakieś znaczki? Symbole? Jak się nią gdzieś handluje?
    Pozdrawiam:)

Dodano po 40 [minuty]:

PS. Dodam że jak wezmę w jakeś firmie płytki to już muszę się jej raczej trzymać tzn. ciągle tam brać. Tutaj ktoś o faldruku się źle wypowiadał. Achh...każdy ma jakieś ale do jakieś firmy i człowiek głupieje.
    atom1477
    Poziom 43  
    Led156 napisał:
    A druga sprawa jak robimy projekt to firma może go skopiować jak ma pcb:P

Wątpię.
    Gdyby jednak nawet to firma nie ma znaczenia. Każda tak samo może skopiować.

Led156 napisał:
    Czy na pcb trzeba umieścić jakieś znaczki? Symbole? Jak się nią gdzieś handluje?

Nie trzeba.

Led156 napisał:
    PS. Dodam że jak wezmę w jakeś firmie płytki to już muszę się jej raczej trzymać tzn. ciągle tam brać.

Niekoniecznie. Jak odeślą dokumentację to najczęściej nie.

Led156 napisał:
    Tutaj ktoś o faldruku się źle wypowiadał. Achh...każdy ma jakieś ale do jakieś firmy i człowiek głupieje.

Ktoś też się dobrze wypowiadał.