Nie ma najlepszej firmy bo każdej zdarzają się wpadki a pisanie że Satland dwustronne płytki źle robi też jest nie na miejscu bo nigdy nie miałem z nimi problemu.
Ktoś raz gdzieś robi płytki, kilka z nich są źle wykonane i od razu wiesza na firmie psy.
Jeśli takim kryterium określa się jakość firmy to wszystkie można wrzucić do jednego worka
No tak zgadza się. Tylko jak firma robi pcb i widzi że pcb jest schrzanione to po co je wysyła? Jeżeli nawet wyśle i jak się do nich zadzwoni że coś jest nie tak i jak zwrócą pieniądze itp. to ok. Ale jak powiedzą że rabat mogą dać to już robią nie uczciwie. Bo jakaś tam seria pcb już się do kosza nadaje.
Wyślę @ do firm i zobaczy się. A i mi nie chodziło o przerzucanie dokumentacji między firmami tylko o to że jak w jednej już coś zrobię to muszę się jej trzymać bo muszę mieć już identyczne pcb.
Pozdrawiam:)
Witam
Satland jest szczególny, każdy może mieć niedoróbkę ale jeśli 45 na 50 płytek ma kłopoty z przelotkami ...... nie wiem jak to nazwać.
Jeśli cynowanie jest takie ze niczego cyna się nie czepia......
A najlepiej cyna czepia się płytki między pinami to wlutowanie Atmegi 8 w TQFP trwa pół godziny.
Wysyłasz wyrób do klientów a na drugi dzień rozdzwaniają się telefony....
Nie ma jak przeprosić klienta bo realne terminy wykonania płytek to miesiąc, niby wszyscy się chwalą dwoma tygodniami (czytaj 15 dni), ale to dni robocze, czyli robi się trzy tygodnie do tego czas wysyłki i mamy miesiąc.
Może nie robiłem wyrafinowanych płytek w Faldruku ale robiłem przez kilka lat w seriach po kilkaset dwustronnych pod TQFP i SO14, ZERO problemów, raz nóżki zwarte były cienką ścieżką, chyba jakiś włosek się przykleił ale żeby przelotki nie kontaktowały to nie do pomyślenia.
Kiedyś w satlandzie byli bardzo tani w seriach próbnych teraz ta zaleta już nie istnieje.
To się dziwię że robiłeś 50 płytek dwustronnych w Satlandzie. Wyszło to kilka razy drożej niż gdzie indziej. Tam się opłaca tylko robić pojedyncze płytki.
Nie ma najlepszej firmy bo każdej zdarzają się wpadki a pisanie że Satland dwustronne płytki źle robi też jest nie na miejscu bo nigdy nie miałem z nimi problemu.
Nieprawda, to że Ty nie miałeś problemu nie znaczy że inni mają przemilczeć swoje problemy z tą firmą. Bo wtedy będzie nieprawdziwa atmosfera że niby ta firma jest 100 procentowo pewna, a tak nie jest.
Dodam że jedna osoba mi bardzo polecała Satland. A gdy spytałem czy przelotki łączą potwierdziła że nie. I ta osoba nie potrafiła wyjaśnić dlaczego poleca Satland mimo że przelotki nie łączą. Przyzwyczajenie? Bo blisko (miał 5km)? Bo lubi?
Od razu zaznaczam że żadna firma idealna nie jest.
Nawet Faldruk którego bardzo lubię i polecam czasami robi jakieś buble.
Dlatego nikogo nie przekreślam. Po prostu mówię że osobiście, a do tego jeszcze pare innych osób, akurat mieliśmy problemy z przelotkami.
Led156 wrote:
A i mi nie chodziło o przerzucanie dokumentacji między firmami tylko o to że jak w jednej już coś zrobię to muszę się jej trzymać bo muszę mieć już identyczne pcb.
Jeżeli przekażesz dokumentację z jednej firmy do drugiej firmy, to zrobią Ci dokładnie takie same PCB. Oczywiście pomijając takie szczególne cechy jak kolor soldermaski czy opisu (mogą się minimalnie różnić).
Trzeba jednak zaznaczyć że przekazanie dokumentacji nie zawsze działa (różne firmy mogą stosować różne znaczniki czy otwory pozycjonujące w różnych miejscach).
EDIT.
Skoro w momencie gdy pisałem posta dwie osoby potwierdziły to co pisałem o Satlandzie to... nie będę więcej o nim pisał Napiszę za to o Faldruku.
O problemach z dokumentacją u nich już pisałem (zmiana kształtów padów albo przesuwanie się ścieżek doprowadzające do zwarć).
Jednak mimo to go polecam z 3 powodów.
1. Bo te problemy się zdążają rzadko (takie które uniemożliwiły wykorzystanie płytek tylko 1 raz, przyjęli reklamację, chcieli zwrócić koszt).
2. Bo stosunek cena/jakość jest dobry. Albo i bardzo dobry.
Płytki 2 stronne z metalizacją i soldermaską (ale bez opisów bo nigdy ich nie daję) około 4.1dm^2 zamówione w 20 egzemplarzach (przyszło 21, prawdopodobnie zrobili 1 więcej na wypadek gdyby jedna nie przeszła testu) wyszły jakieś 67zł/sztuka. Czyli 16zł/dm^2. Jak na 2-stronną chyba mało. Oczywiście dokumentacja, test elektryczny i wysyłka wliczone.
3. Bo da się tanio zamawiać płytki prototypowe. Trzeba jednak wiedzieć jak Na stronie nic nie piszą o takiej możliwości (trzeba samemu załatwić dokumentację).
Ostatnie zamówienie jednostronnych z soldermaską i HALem o łącznej powierzchni 5.5dm^2 (oczywiście każda płytka inna) kosztowało mnie łącznie z wysyłką (niestety kurier 20zł) i samodzielnym zrobieniem klisz 120zł. Czyli 22zł/dm^2. Wydaje się dużo, ale pamiętajmy że to płytki prototypowe.
Jakość dobra jak zwykle, żadnych zwarć czy przerw. Jako że jednostronna to o przelotkach nic nie mogę napisać.
Ktoś by zrobił taniej?
Dla porównania Satland 141zł. Liczę 10 dni bo tyle było w Faldruku. Dla 14 dni i tak drożej bo 126zł (a to dalej bez wysyłki).
Gama (znana jako „Drukowane”) 157zł (też bez wysyłki).
Niedługo to przetestuję dla 2-stronnych.
W razie pytań proszę pisać do mnie a nie do Faldruka. Bo długo schodzi wyjaśnianie jak to samemu przygotować. I się jeszcze Faldruk wkurzy i z tego zrezygnuje.
Test testerem igłowym. Na zwarcia i przerwy. Było płatne 110zł jednorazowo + 6zł za każdą płytkę.
CE wystawiasz sobie sam. Oczywiście jak wystawisz a nie będziesz spełniał norm to polecisz Więc można zlecić wystawienie komuś innemu. Ale to gruba kasa.
Pytasz o płytki. Płytka sama z siebie CE ma prosto z fabryki.
Zapewno chodzi Ci o zmontowany układ a nie samą płytkę?
Jak chesz sprzedawać płytki z AVR to w sumie jedyne co musisz spełnić to RoHS.
EMI w AVR jest spełnione samo z siebie Oczywiście wspominam tylko o spełnieniu warunków elektrycznych. Inne takie jak ZUS też oczywiście musisz spełnić.
Witam
Odwrócę pytanie, jaka firma jest znośna jakościowo i cenowo ale w miarę szybka?
Czekam na swoje płytki drugi tydzień od planowanej dostawy ( w sumie robi się miesiąc ) i dalej nic Powiedzmy że chcę zrobić kilka płytek i sprawdzić by wysłać setkę do produkcji i robi się dwa miesiące. Trudno żyć z czekania na dostawę .... może jakaś zagraniczna sprawna firma?
Założenia nie są jakieś ekstra wymagające, TQFP, trochę drobnicy w 805, mało przelotek, macie jakieś propozycje?
Faldruk przy terminie 10 dni zwykle kończy produkcję 1...2 dni przed czasem.
Spoźnienie w moim przypadku się nigdy nie zdarzyło.
Raz nawet wysłali wcześniej nie czekając na wpłatę pieniędzy.
Witam
Dzięki czyli wracam do starych wykonawców. mam niedaleko siebie takich co robią szybko ( standard 7 dni ) ale ceny z kosmosu i w seriach próbnych zamiast metalizacji nabijane tulejki, ciekawe jak na tym leży scalak w TQFP...
Piotr
Podobno EuroCirciuts też wychodzi dość tanio przy prototypach.
Niestety nigdy sam nie zamawiałem a jedynie otrzymywałem pocztą i lutowałem ich płytki (zamówienie składał ktoś inny).
Jakość rewelacja. Nie ma żadnego druciarstwa nawet w terminie 3 dniowym.
Ale potwierdzenia niskiej ceny nigdy nie potrafię uzyskać za pomocą ich kalkulatora.
Może źle liczy albo dają zniżki przy prawdziwym zamówieniu?
Dodam że zdarzyły się u nich 3 dwudniowe opóźnienia (ale nie w produkcji tylko w przesyłce) ale z zupełnie innego i śmiesznego powodu:
Za każdym razem dostawali opiernicz i na razie im się to już nie zdarza Zadziwiające jest to że się kurierzy orientowali o błędzie dopiero w "docelowym" kraju doręczenia. Wycieczkę paczki było też widać w śledzeniu przesyłki.
Jak już zajrzałem do tego tematu, to powiem że moje ostatnie zamówienie płytek PCB (tych czarnych) zostało sprawdzone w 95% (kilka płytek jeszcze leży nie uruchomionych) i trafiło mi się dokładnie Z-E-R-O problemów, zarówno z płytkami jak i montażem. Nie rozumiem podejścia, że "każdej firmie może się trafić"... Nie może. Po to jest test elektryczny żeby się nie trafiało. Jeśli płytka przechodzi test a nie działa, to znaczy że test jest źle przeprowadzony - firma od razu skreślona.
Jest 2013 rok, co to za problem zrobić porządną płytkę z prehistorycznymi parametrami (2 warstwy, 0.25mm)? Zwłaszcza że nie mówimy tu o firmach które robią 1dm^2 za 10 groszy albo o takich które wycinają to nożem do tapet...
Ostatnio zamówiłem kilka pcb w ofercie prototypowej w drukowane.pl.
Zrobili szybko, szybciej niż w ofercie. Płytki dwustronne z soldermaską.
Jakość w miarę dobra. Problem mają z precyzją. Otwory lekko niecentycznie, maska przesunięta na niektórych płytkach.
Do prostych układów wystarczy.
Nie wiem czemu, ale opis były bardzo, cienkie. Ledwo widoczne. Projekt (gerbery) wypuszczałem z Eagle, zgodnie z podanym na ich stronie skryptem. Nie wiem gdzie leży problem, na kliszach do sita faktycznie opisy były grubości włosa. Może ja coś źle robię.
Witam
Nie próbowałem nigdy Kicada, ale kiedyś z ciekawości go ściągnąłem, ma ciekawy program do podglądu Gerberów, dzięki czemu możesz sprawdzić czy to firma zawaliła coś z napisami, rozmiarami padów czy też ich kształtem.
Myślę że większość problemów leży jednak po stronie projektanta, bo przerabianie Gerberów ręcznie jest zbyt czasochłonne by się komuś chciało w nich grzebać.
Kiedyś bardzo się przyglądałem płytce w programie do projektowania i nie zauważyłem braku połączenia między dwoma padami, natomiast facet z firmy wyświetlił Gerbery i zauważył to natychmiast pomimo że nie znał układu.
Polecam oglądanie Gerberów przed wysyłką.
Piotr
Przed wysłaniem obowiązkowo gerbery zawsze oglądam. Używam Gerbv 2.6.1 do sprawdzenia wszystkich warstw oraz grbv do trójwymiarowej wizualizacji.
W obu napisy wyglądają ok.
Porównanie gerbera z płytką
Nie wiem nad czym tu debatować, o firmie Gamma (drukowane.pl) napisano w tym temacie chyba już wszystko - ich jakość jest tragiczna, szkoda czasu, pieniędzy i zachodu żeby cokolwiek tam zamawiać. Przedstawiona powyżej płytka to standard jakości tej firmy - warstwy poprzesuwane w cały świat, skrajnie słaba soldermaska, prześwitująca warstwa opisu i niecentryczne otwory (choć na zdjęciu to ostatnie akurat nie jest tak widoczne).
A co do samych napisów to niestety wina po stronie autora. Jest pewna grubość poniżej której się nie da wykonać. Powyżej wychodzą normalne (czasem nawet grubsze), ale poniżej już nie da rady.
Nie ma tak że jest przełożenie 1:1.
Np. jak 100milsów w projekcie daje 100milsów na PCB, 10milsów w projekcie daje 10 na PCB, to że automatycznie 1mils da 1 mils.
Tak nie ma. Poniżej pewnej grubości już nie idzie liniowo i zawsze wychodzi cieniej niż w projekcie.
A tutaj właśnie są bardzo cienkie linie (w projekcie). Mi to wygląda na 4 milsy. A to raczej zbyt cienkie i w rzeczywistości wyjdą jeszcze cieńsze i poprzerywane. No i tak tutaj wyszły.
Wygląda na to, że opisy są robione sitodrukiem. I to poniżej pewnej grubości linii zejść się nie da. Cienkie i ostre opisy to sito 160-180 oczek, ale wtedy pojewią się się cienkie i "kropkowane linie opisu) . Dobrze wychodzą opisy przy pomocy sita 120-140oczek i o takiek odpowiedniej grubości należy przygotowywać warstwę opisową. Sito niestety zmniejsza grubość drukowanych-nanoszonych linii opisowych. Lepiej w projekcie zwiększyć nieco grybość lini warstwy opisowej, wtedy na gotowej PCB ich grubość będzie idealna.
POMIJAM przesunięcia maski, bo to już wina złego pasowania. Pisał człowiek robiący wiele na sitodruku. Pozdrawiam !
Projekt w Eagle - standardowych parametrów czcionki opisów nie zmieniałem. Przy zwykłych wydrukach na laserze wyglądały ok. Jedynie własne napisy robiłem jako vector bo na gerberze były rozciągnięte.
Teraz wysyłam poprawiony prototyp. Wszystkie napisy zamieniłem na vector i pogrubiłem.
Napisy są na bank sitem, ale raczej jakimś słabym bo nawet miejscami oczka widać. Soldermaska też raczej sitem.
Co do opinii o Gamma to nie przekreślałbym tej firmy. Mają starą technologię i tyle.
Robię tam prototypy bo mam w miarę blisko i mogę podjechać. Ceny są akceptowalne. Finalną produkcję zlecę jednak w innym miejscu.
Przed wysłaniem obowiązkowo gerbery zawsze oglądam. Używam Gerbv 2.6.1 do sprawdzenia wszystkich warstw oraz grbv do trójwymiarowej wizualizacji.
W obu napisy wyglądają ok.
Porównanie gerbera z płytką
W mojej opinii bardzo słabo to wyszło jak na profesjonalną firmę.
A co do samych napisów to niestety wina po stronie autora.
Na grubszych liniach też jest kiepsko (; Wciąż mam od nich płytki do mojego klona ICD2 - tam linie miały 0.2 albo 0.25mm a są poprzerywane, starte, wybrakowane lub rozlane... Płytki oczywiście poprawili, bo tego co wysłali nie da się nazwać porządnym produktem, ale poprawiona partia też specjalnie cudowna nie była...
A co do samych napisów to niestety wina po stronie autora.
Na grubszych liniach też jest kiepsko (;
Miałem na myśli że to także wina autora. Bo inni producenci z tak cienkimi liniami też by mieli problem. Inna sprawa że nie mieli by problemów z grubszymi.
Ja również brałem kilka razy w drukowane czylia Gama i zawsze jakość prototypów byłą mizerna .
Odpadająca maska , przesunięte opisy ,niecentryczne otwory jakby ich technologia zatrzymała się dobrych parę lat temu jak Kolega wyżej wspomniał.
Bardziej precyzyjne niż ich płytki mogę uzyskać sobie w domu za pomocą DryFilm także żadna łaska , na krytykę i reklamacje też są odporni także dałem sobie z nimi spokój po 4 zamówieniach.
Teraz wybrałem satland , zobaczymy czy jakość powali faktycznie
a również brałem kilka razy w drukowane czylia Gama i zawsze jakość prototypów byłą mizerna .
Odpadająca maska , przesunięte opisy ,niecentryczne otwory jakby ich technologia zatrzymała się dobrych parę lat temu jak Kolega wyżej wspomniał.
Znam tą firmę dość dobrze, kilka lat temu bywałem tam osobiście. Firma chyba została wydzielona z Instytutu Łączności, a sprzęt pamięta lata '90 jak nie '80. Nie jest to wielka firma, raczej na nowy sprzęt nie dadzą rady uciułać.
Wiele z was pisze o marnej jakości PCB wykonanych przez różne firmy. Sam wykonuję PCB od czasu do czasu po kilkanaście do kilkadziesiąt sztuk i od dawna się już nauczyłem że NISKA cena to nie wszystko. Widzę że większość z was celuje w firmy oferujące najniższe ceny z tego też nie powinna was dziwić kiepska jakość wyrobu. Ja sam jeśli już zamawiam PCB to wykonuję je w firmie Technoservice SA lub Maj-Star elektornik z Krakowa. Ta druga świadczy bardzo wysokiej jakości usługi. W TechnoService jest czasami problem z niewielkimi ilościami ale da się wykonać wszystko. W Maj-Star doradztwo jest na wysokim poziomie, każda dokumentacja jest dokładnie sprawdzana pod względem błędów o czym się przekonałem ( znaleźli mi błąd który popełniłem w obwodzie), płacimy trochę więcej niż u konkurencji ale dostajemy produkt najwyższej jakości.
Również ja dołożę swoje 5 groszy okraszone wieloletnim doświadczeniem odnośnie firm produkujących PCB.
Ze względu na cenę prototypy zlecam w drukowane.pl Jeśli ktoś znajdzie taniej(połączenie docu+pcb), to prosze o info. Co ważne dotrzymują terminów. Co do jakości, to mam zastrzeżenia, głównie do soldermaski. Podczas lutowania, jeśli chodzi o większe pola, to soldermaska odkleja się od powierzchni i unosi się do góry ustępując miejsca cynie. Efekt wygląda fatalnie, ale jest znośny dla prototypów. Zwarcia też się zdarzają, ale sporadycznie. Docu - wymogiem nie jest gerber,może być 'żywy' Eagle brd, co wg mnie jest ułatwieniem w przeciwienśtwie do niektórych firm, które wyłącznie przyjmują gerbery. Cena za dokumentację i PCB przekonuje mnie, abym prototypy wykonywał właśnie tam.
Natomiast jeśli zależy wam na jakości z górnej półki to polecam firmę http://elseko.pl/. Od kilkunastu lat przerabiam kilkadziesiąt tysięcy płytek rocznie. Zlecam prywatnie jak i we firmie, w której pracuję. Firma Elseko może mało znana gdyż wujek google niechętnie wypluwa ją na pierwszych stronach podczas poszukiwań. Wymienię wady i zalety Elseko. Wady: koszt przygotowania dokumentacji 150(netto) za druk jednostronny, 250(netto) za dwustronny. Jednak jakość niweluje wysokie koszty docu. Co ważne wysyłamy pliki Eagle, Protela a nie wyłącznie gerbery. Jako osoba prywatna mam nawet możliwośc zapłaty w terminie dwutygodniowym od daty wystawienia faktury i otrzymania PCB (oczywiście nie przy pierwszym zamówieniu). Jak dotąd, a działam w branży elektronicznej kilkanście lat, nie spotkałem się z sytuacją, aby osoba prywatna mogła dokonywać zapłaty z odroczonym terminem płatności. Co do PCB. Zlecam płytki o wymiarach ok 500mm x 300mm, a więc czasem jest to wymiar nie do osiagnięcia w innym firmach (max 400mmx300mm). Do tego kilkaset przelotek (50mil/23mil), autostrada scieżek 10x 10mil na długośći pół metra w odstępie 10mil. Każda płytka sprawdzana jest optycznie, więc małe ryzyko, że będziemy gryźli sie z problemem przez kilka godzin/dni w przypadku zwarcia scieżki lub przerwy. Zlecam projekt płytek we formatkach i jeśli na którejś z nich jest babol, to płytka zostaje skreślona, często nawet punkt uszkodzenia zaznaczony jest markerem, i co ważne za taką płytkę nie płacimy, choć fizycznie otrzymujemy. A co za problem przeciąć zwarte ścieżki czy połączyć przerwane; zyskujemy płytke za friko. Ze situdrukiem też jest OK, choć ja wykonuję tylko na warstwie TOP. Nie wiem jak jest na warstwie BOT w przypadku SMD,bo nigdy nie zamawiałem w takiej wersji, ale myśle że profesjonalizm firmy nie zniży się do poziomou 'chińskiego' przezntowanego na zdjęciach z początku tematu. Co jeszcze... Troszke przydługawy czas oczekiwania bo od 14 do 21 dni. Gwarantuję jednak, że nie będzie zawodu na jakości wykonania. Cena - zależy od ilości, jako osoba prywatna zamawiam niewiele i chyba dostałem ok 8zl (bo dokładnie nie pamiętam) za dm3 (netto) przy zamówienu 1m3 (druk dwustronny, metalizacja, soldermaska, frezowanie). Oczywiście SolderMaska w różnych kolorach. Moze na koniec troche posmęcę offtopem, ale montaż SMD,w ofercie firmy, jest również wykonany profesjonalnie i za niewielką cenę. Naprawde polecam usługi tej firmy, choć poszukuję innych w nadziei na niższe koszty z zachowaniem jakości, ale jak dotąd nie znalazłem.
Dodano po 18 [minuty]:
poprawka. jeśli chodzi o miary metryczne. Wszędzie gdzie pisalem dm3 lub m3 to pomyłka. Ma być dm2 i odpowiednio m2. Wartości przestrzenne 3D wzięły się z mojego obecnego punktu położenia (wylewanie fundamentów pod domek) stąd przestrzeń 3D.
A co sądzicie o ostatnim "skoku jakościowym" Technoserwisu w zakresie warstwy opisowej? Oczywiście jest to skok wstecz i to o jakieś 30 lat. Jeżeli kiedykolwiek zamówię u nich ponownie płytkę to bez warstwy opisowej, szkoda psuć całkiem porządną płytkę opisem robionym chyba laminatorem :/
Myślałem, że tylko u mnie Technoserwis tak spartaczył warstwę opisową.
We wcześniejszych zamówieniach było ok.
Ponieważ robiłem tylko prototypy to za bardzo się tym nie przejąłem, ale myślałem
że to jednorazowy incydent.
Witam
Skoro temat zmartwychwstał to nieśmiało zapytam kto aktualnie robi tanio dwustronne płytki w małej ilości ?
Potrzebuję 4-10 płytek 85x60mm, ścieżki relatywnie grube koło 15 milsów, tylko przelotki muszą być pewne bo wyświetlacz LCD w razie problemów ciężko będzie wylutować, poza dobrą soldermaską nie wymagam innych wodotrysków.
Temat tyczy wyświetlacza HY28A do Raspberry, chyba że ktoś chciałby się podczepić i ilość wzrośnie.
Piotr