Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie

16 Lut 2010 19:22 27383 33
 • Poziom 24  
  Witam!
  Sterownik bramy:
  TS 961 GfA ELEKTROMATEN
  U=3N~400V, 3~400V, 3-230V, 1N~230V
  P=25VA IP54 f=50/60Hz
  Pmot.max=3kW Imot.max=8.5A

  Nie wiem jaki jest napęd gdyż jest zbyt wysoko i nie mam się jak dostać. Okno ma jakieś 6x12m.

  Brama normalnie otwiera się i zatrzymuje. Po zasterowaniu jazdy w dół jedzie tak długo do póki naciśnięty jest przycisk jazdy w dół. Na sterowniku wyświetla F 2.0.
  Co jest nie tak, co ją boli? Brama jest już po gwarancji i cieć nie myśli wzywać serwisu (no bo przecież się zamyka i otwiera) a my na tej hali będziemy robić do wiosny. Za każdym razem jak goście z transportu wjeżdżają i wyjeżdżają widlakami trzeba lecieć i zamykać za nimi bo ładnie taką dziurą wieje.

  Sterownik zasilany z 3 faz z zerem. Ze sterownika z pod MOT idzie wiązka 4 przewodów + PE do silnika. Z pod NES idzie chyba do enkodera.
  Pod 5.1 5.2 5.3 i 5.4 podłączone są przyciski sterujące oraz włącznik ze sznurkiem (otwieranie dla kierowców wózków) do sterowania z zewnątrz.
  Pod 7.1 oraz 7.2 sznurek od wewnątrz.
  2.1 razem z 2.2 oraz 2.3, 2.5 idą do gumowego bufora na dole rolety. Po wypięciu wtyczki z 2.1 oraz 2.2 bramą nie da się ruszyć, natomiast po wypięciu 2.3 oraz 2.5 nic się nie zmienia i to podejrzewam.

  Tak wygląda szkic połączeń:
  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie

  Co oznacza F 2.0?
  Jak działa ten bufor gumowy na dole rolety? Jakiego rodzaju są w nim czujniki? Co się tam uszkadza i jak to poprawić (o ile to właśnie to)?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Masz najprawdopodobniej problem z SKS-ami (czujnikami optycznymi w gumowej listwie na dole - działają na zasadzie nadajnik-odbiornik). Albo uległy mechanicznemu uszkodzeniu - zostały zgniecione, albo problem może tkwić w przewodzie od tej listwy dalej do centrali bądź puszki pośredniej.
 • Poziom 24  
  Czyli ta listwa na dole rolety.
  Połączenia sprawdzałem. Na rysunku z pierwszego postu narysowane jest połączenie sterownika z puszką na ostatnim panelu rolety u dołu. Z puszki wychodzą dwa przewody po trzy żyły spięte parami (biały, zielony, brązowy). Przedzwaniałem, przejście jest. Nie widać, żeby przewód był uszkodzony.

  Te czujniki to są serio optyczne? Nie chce się mi wierzyć, bo przestrzeń, na której dziłają jest dość duża. Szukałem po sieci i gdzieś wyczytałem, że to reaguje na ciśnienie. Roleta jedzie na dół, o coś uderza (zadziała ten czujnik ciśnieniowy) i włączane jest otwieranie.

  Może ktoś potwierdzić, że to działa na zasadzie foto optycznej? Jak to wygląda i jak się komunikuje ze sterownikiem?
  Da się to jakoś zasymulować, żeby wiedzieć, że o to chodzi?
 • Poziom 21  
  Jeżeli byłaby to listwa pneumatyczna to na ostatnim panelu jest mocowana puszka a z niej wychodzi mały wężyk do listwy. Widać go normalnie bo jest na wierzchu. No i do ciśnieniówki z reguły nie potrzeba aż tylu przewodów.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam.
  Marteen_G ma rację, jest to optyczna listwa bezpieczeństwa.
  Urządzenie wykorzystuje promienie podczerwieni. Składa się z nadajnika i odbiornika oraz akcesoriów podłączeniowych min: pięciożyłowego przewodu spiralnego, który umożliwia podłączenie listwy optycznej do centrali sterującej bramy.
  Nadajnik i odbiornik umieszczone są w uszczelce gumowej profilu dolnego bramy. Z nadajnika wysyłany jest promień podczerwieni o określonej częstotliwości. Przerwanie tego promienia (odkształcenie uszczelki gumowej) generuje odpowiedni sygnał, który jest wysyłany do centrali sterującej.
  Uszkodzenie w układzie listwy bezpieczeństwa powoduje przejście sterowania bramą w tzw. tryb totmann, trzeba trzymać wciśnięty przycisk.
  Oczywiście istnieje możliwość "oszukania" sterowania, ale nie wiem czy to dobry pomysł przy takich rozmiarach bramy 6x12m :? . Przede wszystkim trzeba sprawdzić połączenia i przewody pomiędzy puszką pośrednią a sterowaniem zwracając szczególną uwagę na kabel spiralny (lubi się uszkodzić czasami).
  W razie wątpliwości proszę pytać.

  Foto nadajnika i odbiornika
  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Więc nadajnik i odbiornik połączone są równolegle. W jaki sposób to się komunikuje ze sterownikiem (który przewód jest tym sygnałowym), jakim napięciem powinno być zasilane i na których przewodach. Są ich trzy zielony, brązowy i biały.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam.
  brązowy przewód - zasilanie (+)DC od 12 do 18 V
  biały przewód - zasilanie (masa)
  zielony przewód - sterowanie
  Nie jestem w stanie podać dokładnych wartości napięć gdyż zależą one od sterowania, ale napięcie na zielonym przewodzie powinno się zmieniać wyraźnie kiedy będziesz naciskać na uszczelkę dolną bramy (symulowanie przeszkody).
  Jeśli nie jest to tajemnicą, podaj szerokość bramy. Przy okazji obejrzyj dokładnie gumę - czy nie jest zgnieciona lub załamana - to również ma wpływ na pracę układu /odbiornik nie widzi nadajnika/

  Schemat połączeń listwy
  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie
 • Poziom 21  
  A nawet nie wiem czy da się to obejść, te sks-y z reguły działają z funkcją fototestu. Ja osobiście takich rzeczy nigdy nie robiłem.
 • Poziom 16  
  Można skorzystać z właściwości tego sterowania.Toleruje ono również listwę rezystancyjną 8,2 kΩ. A to już można spokojnie obejść bez większych problemów.
 • Poziom 24  
  Pomiędzy 2.1 lub 2.2 oraz 2.5 jest faktycznie 12V z drobnymi. Na zielonym niema nic konkretnego.
  Cytat:
  Jeśli nie jest to tajemnicą, podaj szerokość bramy.
  To nie tajemnica. Na halę wchodzi tamtędy torowisko i może wjechać spalinowa lokomotywa z wagonem. TIR'em też spokojnie wchodzi z wystającymi gabarytami. Nie ma to jak naukowe podejście :)
  Cytat:
  Można skorzystać z właściwości tego sterowania.Toleruje ono również listwę rezystancyjną 8,2 kΩ. A to już można spokojnie obejść bez większych problemów:D

  Tu coś o tym znalazłem http://www.bramar.pl/files/city7.pdf
  Czy sterownik trzeba przeprogramować na listwę przewodzącą?
  Czy samo wpięcie 8,2k pomiędzy (tak kombinuję) wejście do tego przeznaczone - tu chyba wolne 2.4 a masę 2.5 wystarczy?

  Postaram się dostać do tych optoelementów w tej gumie i coś podziałać.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam
  Zrób tak:
  1 Odłącz sterowanie od napięcia
  2 Wypnij wszystkie przewody od złącza X2
  3 Daj mostek między 2.1 i 2.2
  4 Między 2.3 i 2.4 daj rezystor 8,2 kΩ
  5 Załącz napięcie (sterowanie rozpozna zmianę listwy opto na rezystancyjną)
  6 Daj znac o efektach :D
  Ale uważaj - brama w tym wypadku nie będzie miec zabezpieczenia krawędziowego.

  Nic nie zrobisz z tymi optoelementami - nie do naprawienia - trzeba kupic nowe, cena nie jest kosmiczna.
 • Poziom 24  
  Cytat:
  Ale uważaj - brama w tym wypadku nie będzie miec zabezpieczenia krawędziowego

  OK. Oglądałem podobną bramę za tym samym sterowniku. To zabezpieczenie działa tak, że podczas jazdy w dół w automacie jak coś odkształci tą gumową uszczelkę to drama zmienia kierunek do pozycji otwartej.

  Rozmawiałem z gościem, który ma mi załatwić taki pneumatyczny przekaźnik bezpieczeństwa od osłon z jakiejś maszyny. Budowa podobna: Gumowa uszczelka pusta w środku zamknięta na końcach, od tego wężyk do przekaźnika. Zasilanie 10 do 30VDC - to jest dostępne w sterowniku. Myślę zrobić to tak:
  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie
  przekaźnik ciśnieniowy dam na ostatnim panelu rolety. Rozumiem że zmiana rezystancji sygnalizuje zadziałanie listwy (tu przez styki NC to będzie skok do ∞). Tak przypuszczam.

  Jedno jeszcze mnie zastanawia. Mianowicie brama zamykając się opiera się w skrajnym położeniu o posadzkę i odkształca tą listwę. Dlaczego wtedy nie wywołuje jej działania? Czy to wynika z odpowiedniego ustawienia enkodera, że poniżej położenia bliskiego dolnemu już nie reaguje na listwę?
  Jak to będzie gdy zestrojona brama będzie pracować na mrozie, który podsadzi o kilka centymetrów płyty posadzki?
 • Poziom 16  
  Uffff.
  Uważam, że próbujesz na siłę wyważyć otwarte drzwi.
  Koszt nadajnika i odbiornika, o których rozmawiamy to nieco ponad 300 zł ( mogę dać namiary) i 1-2 godziny roboty przy bramie (pewnie dał byś radę).
  Czy warto uskuteczniać takie przeróbki ?
  Ale co do Twojego postu:
  W Twojej bramie jest guma dostosowana do optyki. Guma do listwy pneumatycznej ma inną budowę, po prostu jest inna. Nie bardzo wyobrażam sobie współpracy tych dwóch elementów ze sobą, a koszt gumy pneumatycznej przekroczy na pewno cenę optyki.
  Twój rysunek jest niepoprawny.Jak wcześniej pisałem sterowanie rozpoznaje różne typy listew krawędziowych:
  1. Listwę optyczną - schemat podłączenia w poprzednim poście
  2. Listwę rezystancyjną

  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie
  3. Listwę pneumatyczną

  Brama WIŚNIOWSKI na TS961 nie zamyka w automacie
  Gdzie DW to wyłącznik ciśnieniowy.
  Opory końcowe powinny być na końcach listwy.
  Co do reakcji listwy przy podsadzaniu posadzki.
  Twój napęd najprawdopodobniej nie na enkodera, tylko mechaniczne wyłączniki krańcowe. Jedna z tych krańcówek jest ustawiona na ok 5 cm przed krańcówką zamknięcia bramy i po przełączeniu jej, brama nie reaguje na listwę bezpieczeństwa / właściwie to reaguje w sposób ustawiony w jednym z parametrów sterowania.
  Jak coś - to pytaj ?
 • Poziom 24  
  Dzięki.
  Jeżeli z kombinowania nic nie wyjdzie tak czy siak sprawa rozbije się o serwis. Inaczej to nie przejdzie, no chyba że sam zasponsoruję ...
 • Poziom 14  
  Witam.
  Również mam problem ze sterownikiem TS961. Wyświetla błąd E 1.1
  Czy ktoś posiada informację o tym błędzie?
  Chciałbym również wiedzieć coś więcej na temat błędu F 1.3 i F 3.1
  Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  W tym sterowniku literka E oznacza impuls i tak
  E 1.1 Wydana komenda otwierania
  E 1.2 Wydana komenda zatrzymania STOP
  E 1.3 Wydana komenda zamykania
  Litera F oznacza błąd.
  Błąd nr F 1.3 nie jest mi znany zaś błąd F 3.1 jest to "Najechany górny lub dolny awaryjny wyłącznik krańcowy "
 • Poziom 14  
  Bardzo dziękuję za te informacje. Dzięki nim wiele się wyjaśniło i mam nadzieję, że jutro uda mi się uporać z moim problemem.
  Wiedziałem, że tu zawsze mogę liczyć na pomoc :)
  Wielkie dzięki.
  Pozdrawiam

  Edit:
  Niestety nadal mam problem. Zaraz po podłączeniu wszystko działa tak jak powinno ale po kilku, może kilkunastu minutach z nieznanych przyczyn pojawia się E1.1 czyli podnoszenie i nie można nic zrobić. Czy ktoś wie gdzie szukać przyczyny? Co mogło paść? Sprawdzałem elementy od strony wejścia klawiatury ale wszystko wydaje się być ok. Sterownik uruchomiony na stole zachowuje się tak samo czyli nie jest to problem poza nim tylko w nim samym. Może pomocna będzie jeszcze informacja, że sterownik uległ awarii na skutek zalania wodą. Oczywiście wyczyściłem wszystko i wysuszyłem. Będę wdzięczy za wszelkie sugestie.
 • Poziom 11  
  Witam
  Poszukuje instrukcji programowania starownika bramy TS961 ponieważ chce m.i. uaktywnić wyjście przekażnikowe tak aby zwierało styk gdy brama jest otwarta lub nie domknięta.
 • Poziom 11  
  lora
  Czy możesz przesłać namiary na tę optykę? Też mam ten problem w naszej bramie
 • Poziom 16  
  Witam.
  krzychk75 podaj producenta bramy,lub średnicę czujnika - bo są różne.
 • Spec od Falowników
  A to instrukcja do TS970 - z grubsza podobna, ale nie ma krańcówek na krzywkach, tylko liczy położenie zamknięcia/otwarcia z enkodera. Położenia krańcowe po prostu się programuje.
  Załączniki:
 • Poziom 15  
  Włóż opornik 8,2 kOhm i brama będzie hulać bez listwy w obie strony z podtrzymaniem automatycznym.
 • Poziom 18  
  Witam
  mam problem podobny jak w temacie
  brama ze sterownikiem TS 961 pracuje na myjni - potrzebne mi zabezpieczenie do bramy które by wyłączyło bramę w przypadku zbliżenia się do przeszkody
  na myśl przyszło mi rozwiązanie z fotokomórkami 5 cm pod (przed) bramą które by się składały na ramionach przy oparciu o podłogę
  mam taki patent przy suszarce na myjni i działa.. może by go wykorzystać
 • Użytkownik obserwowany
  Zapytaj na pw.Mam optyki komplety w gumę dolną.
 • Poziom 18  
  wychodzi na to że temat załatwia mi zwykłe fotokomórki w świetle bramy - nie pomyślałem o tym. Musimy spróbować będzie prościej
  na razie dzęki za odpowiedź

  Zdanie zaczyna się wielką literą.
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  [retrofood]
 • Poziom 18  
  Witam,
  Podłączę się pod temat TS 961 , trafił mi się problem następujący: sterownik nie pokazuje żadnego błędu ale porusza się w dół i w górę skokami jedno naciśnięcie i jakieś 2 cm , sprawdziłem połączenia, krańcówki, sks i podejrzewam że na wale silnika mógł walnąć enkoder ale jako że dostęp do silnika jest strasznie utrudniony to chciałem się dopytać czy można z poziomu centrali wyłączyć enkoder i jakoś oszukać centralę,
 • Użytkownik obserwowany
  A ona nie ma mech krancowek?Moze kondensator na centrali do wymiany któryś.Spr. to.
 • Poziom 11  
  Iz11980 mam ten sam problem co ty. Jeżeli rozwiązałeś swój problem, napisz co trzeba zrobić żeby usunąć tę usterkę.