Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potencjometr i jego moc

28 Lip 2004 13:22 1184 6
  • Poziom 12  
    Witam.
    mam pewien obwodzik na 12 V a w nim ok 20 ledów smd oczywiscie każdy ograniczony swoim rezystorem 800 Ohmowym.
    Wszystkie ledy są względem siebie połączone równolegle.

Przed tym wszystkim wstawiłem potencjometr w postaci rezystora o zakresie od 0 - 1k Ohma.
    Chodziło mi o to aby mieć możliwość regulacji jaskrawości tego obwodu.
    Potencjometr sprawoował się super ale przez kilka godzin.
    potem się przepalił.
    dowiedziałem sie ze taki potencjometr jest na 0,25 Wata.
    a jak policzyłem moc mojego obwodu to wychodzi kilka Wat. Wiec sprawa jasna.
    pytanie.
    czy są jakies "mocniejsze" potencjometry w sprzedaży? drogie?
    jeśli nie to jak moznaby rozwiązać moj "problem"?
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    Grzegorz P
  • Poziom 31  
    potencjometr drutowy, w sprzedaży nie widziałem ale pewnie są. kiedyś były w starych rubinach
  • Poziom 16  
    Ja rozwiązał bym ten problem tranzystorem pracującego w konfiguracji WE (ew wc) w którym moc świecenia regulowałoby potencjometrem przyłączonym między C a B (oczywiście jakiś rezystor ograniczający musiałby też być ) Obwód polaryzacji z wymuszonym prądem bazy .
  • Poziom 30  
    potencjometry oczywiście są, ale ...czy to musi być koniecznie potencjometr, szkoda energii na podgrzewanie potencjometra,,,poszukaj na forum np tematy o regulacji obrotów wentylatorów w pecetach, są to np scalone stabilizatory o regulowanym napięciu wyjściowym
  • Poziom 11  
    Możesz dać np. podwójny potencjometr o dwukrotnie większej rezystancji... Moc w każdym z nich będzie o połowę mniejsza...
    :wink:
  • Poziom 17  
    Moze spruboj zrobic zwykly stabilizator napiecia na LM317 ktory ma wydajnosc max 1,5A (ale sa mniejsze np. 0,5A). Do ukladu wystarczy zwykly potencjometr i 2-3 rezystory. Poprzez wstawienie odpowiednich rezystorow mozesz ustawic minimalne i maxymalne napiecie wyjsciowe a co za tym idzie min. i max swiecenie diod. Taki uklad moze byc tanszy od potencjometru wiekszej mocy lub od dwoch potencjometrow.
    Pozdrawiam. ;-)
  • Poziom 34  
    A zastanowiłeś się że jeżeli aktualnie będzie świeciła jedna LED to jasność LEDa będzie dużo większa niż gdy będzie świeciło ich 20?A jak ustawisz dobre swiecenie 20,to gdy będzie tylko jedna to możesz ją nawet zniszczyć!