Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,

16 Lut 2010 22:03 14657 34
 • Poziom 14  
  Witam.
  Znalazłem stronę, jest w linku poniżej
  http://www.rfcandy.biz/communication/mc3362.html
  prosiłbym o pomoc w budowie i powiedzeniu co i jak??
  Jest ktoś chętny do bezinteresownej pomocy?
  Zaznaczę na schemacie czego nie wiem i tu wkleję.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Oto schemat z niewiadomymi
  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
  To w czerwonych zaznaczeniach to są moje niewiadome, sorki za takie banały, ale uczyć się jest zawsze warto.

  A dało by się zrobić ten odbiornik bez sterowania przez pic i tego lmxa

  czy na 20 nodze MC-ka jest wartość odbieranej częstotliwości.

  Czym się by zmieniało częstotliwości jakby nie bylo pica.

  Dodano po 36 [minuty]:

  Mam strojenie zrobić w taki sposób do 23 nóżki??

  Dodano po 1 [minuty]:

  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
 • Poziom 23  
  Nie rozumiem po co opornik z nogi 22 do +5V. 68nH i 25pF to obwód rezonansowy heterodyny. Wartości tych elementów zależeć będą od częstotliwości pracy jaką chcesz uzyskać. Zamiast obwodu 680uH + 180pF można zastosować fabryczny filtr 455KHz z serii 7x7 choć ja stosowałem (z powodzeniem) rezonator ceramiczny 455KHz :) Elementy FBx to dławiki przeciwzakłóceniowe w postaci koralików ferrytowych, elementy niekrytyczne. 16,8MHz to generator wzorcowy dla syntezera LMX2322.
  Ale zacznijmy od początku - co chcesz na tym odebrać? Przedstawiony schemat to odbiornik FM z syntezerem. Jeśli myślisz o odbiorniku UKF (np amatorskie 2m lub 70cm) to dobrze. Ale jeśli układ ma pracować na pasmach KFowych - tam pracuje się w CW lub SSB. Sprawdzony odbiornik KF na MC3362 to RX2005. Prosty i łatwy do dostosowania na różne pasma poprzez wymianę wkładek pasmowych. Schemat na Elektrodzie.
  Na wejściu RF In przydałby się jakiś filtr :)

  P.S. Rozpisałem się. Sądząc po źródle chodzi o odbiornik FM :)
 • Poziom 14  
  Masz racje chodzi mi o odbieranie 2m i jeszcze pasma kolejowego, czyli 150 z chaczykiem. Moge prosić o schemat jak zrobić odbiornik na tym ukladzie, badz jakims innym bardziej dostepnym bo z tym mam problem. Fajnie by było jakby miał strojenie jakimś potencjometrem, czy zmienna pojemnością.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Radio KFowe ma Cobra 200 GTL DX, tylko licencja SWL, jak narazie.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Od czegoś trzeba zacząć, jakieś części mam, większość ze starych CB radii. W których padły stabilizatory lub nie opłacało się Przerabiać tego na AM. Większość z Niemiec.
 • Poziom 23  
  W zasadzie schemat odbiornika już masz. Jeśli chcesz zrezygnować z PLL to podłącz potencjometr wieloobrotowy suwakiem do nogi 23 a skrajne nogi potencjometru do masy i +12V i gotowe. MC3362 ma wbudowaną diodę pojemnościową. Odczyt częstotliwości masz na nodze 20, pamiętaj, że jest to częstotliwość VFO, dodajesz do niej częstotliwość pośredniej i dopiero wtedy uzyskujesz częstotliwość pracy odbiornika. Po mojemu opornik 10K pomiędzy +5V a nogą 22 do wywalenia a filtr 10,7MHz w p.cz wykorzystaj sobie z Radmora :) Sporo tego na Allegro, w dobrej cenie.
  Ja swój odbiornik budowałem z jakiegoś kitu AVT na MC3361 + NE602 (VFO+1 MIXER). Problemy pojawiły się z VFO. Dopiero mała modernizacja układu pomogła. Filtr z FM315 a rezonans na nodze 12 to rezonator ceramiczny 455KHz.
 • Poziom 14  
  Dziekuję, jak zdobędę MC3362 to będę budował. Masz może na odsprzedanie taki układ lub wiesz z skąd załatwić i po ile one wogle chodzą. Z pośrednią nie będzie problemów, przeprogramuje PICa i po sprawie.

  Jak do 23 nogi mam dać pełzacz potencjometru, a skrajne nogi, jedna do masy, a drugą do +12v przed stabilizatorem czy może do +5v za stabilizatorem. No i jakiej wartości ma być ten potencjometr??

  A co do układów scalonych to mam skaner częstotliwości stacjonarny, ale na wyświetlaczu są same "A" i żaden przycisk nie działa, sprawdzałem to radio na wiele sposobów co mogło paść i na mój gust padł tam taki dóży scalak HD6305 i coś tam dalej. Jak go wylutowałem to sprawdziłem datascheeta jego i wydaje mi się, że to właśnie on bo powinien odpowiadać za wskazania wyświetlacza funkcjonowanie przycisków, no i kontrolować całość odbiornika.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Co do tego układu to co to jest to RSSI na nodze 10 i jakiego ewentualnie PNPka dać, a to wyjście poniżej to wyjście na wzmacniacz, do dżwieku??
 • Poziom 23  
  ardnet napisał:
  Dziekuję, jak zdobędę MC3362 to będę budował. Masz może na odsprzedanie taki układ lub wiesz z skąd załatwić i po ile one wogle chodzą.

  AVT, całe 8zł/sztuka

  Potencjometr: skrajne nogi do masy i +12V a suwak do MC. U mnie jest bodajże 10K 10-obrotowy.

  Postaram się znaleźć schemat swojego odbiornika FM na MC3362, może Ci pomoże.
  Audio brałem z nogi 13 poprzez koda 100nF podawałem na LM386. Noga 10 to bodajże bramka szumów.
 • Poziom 14  
  dj_volt napisał:
  Zamiast obwodu 680uH + 180pF można zastosować fabryczny filtr 455KHz z serii 7x7 choć ja stosowałem (z powodzeniem) rezonator ceramiczny 455KHz :)


  W powyższej twojej wypowiedzi, napisałeś że można zastosować filtr fabryczny. Wymontowałem jeden 455 kHz z CB, jest on taki http://img4.imageshack.us/img4/2733/cfwla445kjfa.png czy mogę go zastosować i jak go podłączyć gdzie In, a gdzie OUT, no a GND to na mesę.

  Kupiłem dzisiaj MC3362P i właśnie staram się to do kupy poskładać.
 • Moderator
  ardnet napisał:
  ... jak go podłączyć gdzie In, a gdzie OUT, no a GND to na mesę...


  Przecież jest to na rysunku który sam zamieściłeś:

  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
 • Poziom 14  
  No tak to wiem,ale chodzi mi o to czy IN od strony układu scalonego czy odwrotnie. Zrobiłem go wczoraj i cos tylko trzeszczy, jak zrobić ten układ LC na 22 i 21 óżce scalaka, podejrzewam jego?
 • Moderator
  ardnet napisał:
  No tak to wiem,ale chodzi mi o to czy IN od strony układu scalonego czy odwrotnie...


  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
 • Poziom 14  
  Pomoże mi ktoś przy nawinieciu cewki z 22 nóżki scalaka, 68nH?
 • Poziom 38  
  ardnet napisał:
  Pomoże mi ktoś przy nawinieciu cewki z 22 nóżki scalaka, 68nH?
  Nawijasz 5 zw DNE Φ0,8 na średnicy 4mm długość cewki 6,3 mm da ~68nH. Najpierw nawijasz zwój przy zwoju na średnicy jaką podałem a przed montażem lub po wlutowaniu delikatnie ją rozciągasz. Rozstaw pól lutowniczych powinien być w przybliżeniu równy podanej długości cewki. Ułatwi to dobranie długości cewki przy strojeniu.

  Jeszcze uwaga do wykonania cewki. Przed strojeniem włóż w cewkę kawałek drobnej gąbki, po wstępnym strojeniu, do uzyskania zakresu przestrajania, zalej parafiną, aby stłumić drgania drutu wywołane np. głośnikiem odbiornika czy innymi drganiami mechanicznymi. Po zalaniu cewki i skrzepnięciu parafiny, dostrój trymerem 25p.

  Niestety stabilność generatora heterodyny będzie bardzo słaba, ponieważ częstotliwość będzie się zmieniać w bliżej nieokreślonym kierunku w zależności od czynników zewnętrznych. Ciężko Ci się będzie dostroić do stacji a co dopiero dłużej słuchać na wybranej częstotliwości. Wystarczy że częstotliwość odpłynie o kilkanaście kHz i już nie będziesz odbierał stacji. Bez syntezy utrzymanie w miarę stabilnej częstotliwość wymagało by dobrania kondensatora równoległego o odpowiednim do dryfu częstotliwości współczynniku temperaturowym, co przy Twoich możliwościach praktycznie graniczy z cudem. Zapuszkowanie w metalowym ekranie całego układu łącznie z układem strojenia potencjometrem i zrobienie termostatu, może przynieść zadowalające rezultaty. Ale termostat musiał by dawać bardzo stabilną temperaturę, wykonanie takiego termostatu też nie jest zbyt proste. Można też w obwodzie potencjometru strojeniowego dodać termistor o odpowiednio dobranej oporności i o dodatnim lub ujemny współczynniku temperaturowym, tak aby kompensował on zmiany częstotliwości wywołane zmianami temperatury, poprzez zmianę napięcia strojenia podawanego na warikapy układu scalonego. W tych przypadkach bez częstościomierza o odpowiedniej rozdzielczości się nie obędzie. A.R.Cz. też odpada ponieważ ten układ jej nie ma, a nawet jakby miał to po zaniku sygnału częstotliwość i tak odjedzie a A.R.Cz już nie wróci na tą samą częstotliwość. Nie rób heterodyny o częstotliwości pracy fH=fWej+10,7, bo im wyższa częstotliwość tym gorsza stabilność. Przemyśl jeszcze raz wykonanie syntezera, ponieważ bez niego nasłuch będzie się wiązał z nieustannym dostrajaniem odbiornika.
 • Poziom 14  
  Co do powyższej wypowiedzi chce zrobić synteze ale pierw chce sę uporać z samym odbiorniciek czy sobie dam radę z jego pomyślnym złożeniem. Jak układ będzie działął to pomyślę nad syntezą.
  Wczoraj zrobiłem ten układ, a konkretnie nadrobiłem braki w nim w częściach bo odwiedziłem sklep elektroniczny. Np. układ LC przychodzący na 12 nóżke układu scalonego zrobiłem w postaci zalecień, czyli wykorzystałem rezonator 455kHz, jako filtry dałem 10,7 MHz i 455 kHz, jedyny problem miałem ze zrobieniem cewki z 22 nóżki, ale już mam opis wiec będę robił. Filtr który zastosowałem jako 455kHz wziołem od kolegi co zajmuje się ogólnie radiówka, niestety ten filkt ma starte napis, i dokładnie niewiem czy to jet 455 kHz, jaki może mieć to wpływ na odbiornik. Natomiast jako kwarc dałem 10.240 Mhz, bo taki miałem ze zwłok CB radia, czy te pięć kilo jest aż tak ważne, każdy z nich ma pewną odchyłke.

  Dodano po 1 [minuty]:

  I jeszcze jedno jak zrobić wzmacniacz do tego układu na KIA4558, ponieważ mam ich kilka w trupach CB radi?

  Dodano po 2 [godziny] 23 [minuty]:

  Zrobiłem jak pisano, wygląda na to że działa ale jak podłączam częstotliwościomierz do nóżki 20 to pokazuje mi częstotliwość ale bardzo się ona waha, raz jest 2 Mhz więcej, a raz mniej, a czasami waha się tylko o setki kiloherców. Co może być przyczyną. Cewkę nawinąłem na podstawce z regulowanym rdzeniem i normalnie, powietrzną i na obu tak jest.
 • Poziom 38  
  ardnet napisał:
  Np. układ LC przychodzący na 12 nóżke układu scalonego zrobiłem w postaci zalecień, czyli wykorzystałem rezonator 455kHz
  Błąd , na nóżkę 12 powinieneś dać układ LC strojony rdzeniem. Wtedy precyzyjnie dostroisz detektor FM na minimum szumów i maks. głośności odbieranego sygnału. Nie idź na łatwiznę tylko zrób ten odbiorniczek jak w piśmie stoi.
  ardnet napisał:
  jako filtry dałem 10,7 MHz i 455 kHz.
  Najważniejszy jest filtr 10,7MHz, od jego charakterystyki zależy selektywność całego odbiornika.
  ardnet napisał:
  Filtr który zastosowałem jako 455kHz wziołem od kolegi co zajmuje się ogólnie radiówka, niestety ten filkt ma starte napis, i dokładnie niewiem czy to jet 455 kHz, jaki może mieć to wpływ na odbiornik. Natomiast jako kwarc dałem 10.240 Mhz, bo taki miałem ze zwłok CB radia, czy te pięć kilo jest aż tak ważne, każdy z nich ma pewną odchyłke.
  Filtry muszą być tak dobrane aby widmo sygnału FM mieściło sie w ich paśmie przepustowym. Np. odbierasz sygnał na częstotliwości 145MHz z dewiacją ±5kHz po zmieszaniu z częstotliwością heterodyny otrzymujesz 10,7MHz. Następnie częstotliwość I pośredniej 10,7MHz musi być zmieszana z taką częstotliwością aby otrzymać częstotliwość środkową filtru II pośredniej, czyli 10,7-10,245=455kHz natomiast jak zmieszasz z 10,24MHz otrzymasz 10,7-10,240=460kHz. Wydaje się że 5kHz różnicy to niewiele ale filtr II pośredniej ma określone pasmo przenoszenia (linia czerwona) jeśli przesuniesz częstotliwość II p.cz. o 5kHz poza częstotliwość środkową 455kHz to przy dewiacji ±5kHz otrzymasz sygnał który swoim widmem będzie zachodził na zbocze tego filtru.
  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
  Część widma będzie stłumiona przez filtr i w detektorze FM sygnał nie zostanie prawidłowo odtworzony.
  Piszesz że masz zwłoki radiotelefonów CB więc wykorzystaj to co tam mają w środku. Jeśli znajdował się tam rezonator kwarcowy 10,240 to na 99% będzie tam filtr ceramiczny 460kHz oraz filtry LC na tą samą częstotliwość. Z powodzeniem możesz je wykorzystać, II pośrednia nie musi być koniecznie 455kHz może być 460 kHz. Ważne żeby częstotliwości sygnałów I i II pośredniej pokrywały się z częstotliwościami środkowymi filtrów.

  ardnet napisał:
  I jeszcze jedno jak zrobić wzmacniacz do tego układu na KIA4558, ponieważ mam ich kilka w trupach CB radi?
  KIA4558 to wzmacniacze operacyjne więc nie za bardzo się przydadzą, chyba że na jakąś blokadę szumów.
 • Poziom 14  
  ardnet napisał:
  Np. układ LC przychodzący na 12 nóżke układu scalonego zrobiłem w postaci zalecień, czyli wykorzystałem rezonator 455kHz
  Błąd , na nóżkę 12 powinieneś dać układ LC strojony rdzeniem. Wtedy precyzyjnie dostroisz detektor FM na minimum szumów i maks. głośnośc

  to jest twoja powyższa wypowiedź

  zrobię jak mówysz tylko po czym poznam te parametry układy LC strojonego rdzeniem ze zwłok CB

  teraz wychodze ale jak wrócę to lutownica w dłoń, chce zrobić ten odbiornik. Jak się na coś zawezmę to bedę tak długo to robił aż niezadziła.
 • Poziom 38  
  ardnet napisał:
  po czym poznam te parametry układy LC strojonego rdzeniem ze zwłok CB
  Podaj nazwę i typ może uda się znaleźć schemat tego radiotelefonu CB, a wtedy sprawa będzie prosta.
 • Poziom 14  
  albrecht ae 5290, podaje ten bo jako jedno z niewielu ma jeszcze obudowe i schemat w sieci ten jest. Kiedyś go miałem.

  Dodano po 2 [minuty]:

  http://mszuedat.republika.pl/images/schematy/Albrecht%20AE%205290.zip schemat jest tu

  Dodano po 1 [minuty]:

  czy jako wzmacniacz audio moge wykorzystać TDA2003 mam ze 3 sztuki

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  Szukałem na schemacie i pare cewek, tych regulowanych rdzeniem wymontowalem, ale mają one tylko oznaczenia w postaci STxxx i niewiem co to bo ani na schemacie ani w necie takich oznaczen i parametrów niemogę znaleść.
 • Poziom 38  
  ardnet napisał:
  albrecht ae 5290, podaje ten bo jako jedno z niewielu ma jeszcze obudowe i schemat w sieci ten jest. Kiedyś go miałem.
  Ten Albrecht ma I pośrednią 10,695MHz, dlatego był rezonator 10,240MHz i II pośrednią 455kHz. Możesz z niego wykorzystać filtr 455kHz L7 do obwodu detektora na nóżkę 12. Uzwojenie ma 3 wyprowadzenia z czego 2 są podłączone na nóżki 5 i 6 układu IC1 BA403. Filtr ceramiczny 455 niestety ma za wąskie pasmo przenoszenia tylko ±3kHz więc nie nadaje się do wykorzystania. Na Twoim miejscu zrobił bym tak: jako filtr I p.cz. wykorzystał filtr kwarcowy PP-10,7-B2/2 zapewni Ci odpowiednią selektywność i jest 1000% lepszy od filtrów ceramicznych. Wtedy w II p.cz. całkowicie można zrezygnować z filtrów ceramicznych 455kHz, dodatkowa korzyść jest taka że możesz wykorzystać filtry L5, L6 i L7 (ze zwłok). Można wtedy przestroić rdzeniami L5, L6 i L7 na 460kHz, masz pośrednią 460kHz i wykorzystany rezonator 10,240MHz. Ale nic za darmo, musisz dokupić 2 filtry 7x7 typ 202 i filtr kwarcowy PP-10,7 podłączyć jak na schemacie. W inny sposób się nie da ponieważ filtr ma oporność falową 910Ω a oporności na nóżkach 17 i 19 MC3363 400Ω więc filtr był by niedopasowany. Na schemacie podałem Nr nóżek filtrów 202 oraz nóżek MC dla pozostałych filtrów LC. Cewki L5, L6 i L7 numerowane są tak jak na schemacie ALLANA. Filtry kwarcowe pp-10,7-B2/2 bardzo często bywają na ALLEGRO, widziałem nawet kompletną płytkę p.cz. z takim filtrem w dziale: Telefony i Akcesoria › Radiokomunikacja › Sprzęt krótkofalarski › Akcesoria i części › Kwarce i filtry. Niestety już zakończona ale zawsze możesz wysłać wiadomość sprzedającemu że byłbyś zainteresowany i z pewnością wystawi jeszcze raz. Gdybyś miał trudności ze zdobyciem filtru 202 możesz kupić 226 (Cyfronika, AVT) i na wtórnym zamiast 2 zw nawinąć 5 zw.

  ardnet napisał:
  czy jako wzmacniacz audio moge wykorzystać TDA2003 mam ze 3 sztuki
  Możesz wykorzystać łącznie z elementami wzmacniacza.
 • Poziom 14  
  A jaki symbol ma ten filtr 202, może mam go w innym radiu albo w częściach z odzysku sobie leży. Czy jest to coś w postaci STxxx??
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Polska myśl techniczna, seria 7x7

  Radioodbiornik komunikacyjny na MC3362,
 • Poziom 14  
  Dziękuję układ działa, tylko miałeś racje co do syntezy. Jak narazie mało stabilna częstotliwość, ale jak bede miał chwilkę czasu to ja zrobie, masz jakiś dobry schemat na PIC16F628a.

  Jeszcze raz dziękuję.
 • Poziom 38  
  No to pogratulować Panie :D.

  Co do syntezy to na Elce znajdziesz multum różnych układów syntez. Choćby w moim temacie dotyczącym skanera na pasmo lotnicze. Co prawda sterownik syntezera TSA6057 nie jest na PICu ale działa bezproblemowo. Ale musiał byś napisać do autora syntezera z prośbą o modyfikację programu µC. Ja niestety jeszcze nie piszę programów na te rzeczy.

 • Poziom 23  
  Witam
  Mam problem z synteza na TSA5522 to znaczy jak podłączyć wejscie TSA5522 z wyjściem generatora MC3362.
  W TSA jest wejście symetryczne i próbuję na różne sposoby i nie załapuje pętli, jeśli cos tam załapuje to zupełnie nieprawidłowo, moze ktos ten problem rozwiązał.
  Robiłem próby na TSA5511 i działał prawidłowo ale wiadomo skok 62.5KHz, TSA5522 z kwarcem 2MHz idealnie działa z krokiem 25KHz przynajmniej w oryginalnej głowicy.
  Jeśli nic mi z tego nie wyjdzie może przerobie wyjście głowicy na 10.7Mhz.
 • Poziom 34  
  Cytat:
  z kwarcem 2MHz idealnie działa z krokiem 25KHz


  ... a z kwarcem 1MHz ładnie chodzi z krokiem 12,5kHz

 • Poziom 23  
  Inny problem, jak zrobic pomiar siły odbieranego sygnału.
  A dokładniej, czy jest to możliwe jakoś odebrać to z MC3362.
 • Poziom 34  
  Wg noty katalogowej można. Trzeba zrezygnować tylko z blokady szumów (lub zrealizować ją inaczej - na podstawie odczytu sygnału).

 • Poziom 23  
  To chyba lepiej dostawić TCA440, przy okazji AM uzyskam.
 • Poziom 34  
  Można też tak. Zrobiłem tak w moim odbiorniku 118-153MHz.
  P.S. Uskuteczniałem też z przyzwoitym skutkiem AM z MC3362 poprzez podłączenie się do obwodu blokady szumów. :D
 • Poziom 14  
  Witam ponownie.
  Mam problem z w/w odbiornikiem na MC3362. Układ zmontowałem według zaleceń i działał poprawnie, od pownego czasu nic sie niedzieje i słychać tylko cichy szum. Przelutowywałem filtry na te same, zmieniałem 10,7 i nic. Czy mógł sie spalić układ scalony??