Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mazda Premacy, problem z ABS lub alternatorem

888kf 16 Feb 2010 21:21 7847 6
 • #1
  888kf
  Level 12  
  W maździe Premacy 1999 problem pojawił się po wymianie alternatora (na identyczny mitshubisni regenerowany). Problem polega na pojawianiu się kontrolek ABS po odpaleniu samochodu (na zimnym silniku kontrolki zapalają się po 3 min, na ciepłym od razu po odpaleniu). Kod błędu to 61. Sterownik ABS wymieniony i dalej to samo. Doszedłem, że jak wypnę wtyczkę z alternatora i odpalę to brak jest ładowania (świeci kontrolka ład.) ale ABS działa OK i nie łapie błędów. Nie mam pojęcia czy problem siedzi w alternatorze czy w instalacji (sporo już sprawdzałem i wszystko OK). Nie do końca wiem jak dział ten alternator bo trochę różni się od klasycznych rozwiązań. Z alternatora oprócz zacisku B+ jest kostka z dwoma zaciskami P i D.
  Przy wyjętej wtyczce na obu przewodach napięcie równe jest 0V, kontrolka akumulatora świeci, jak odpalę kontrolka gaśnie i po 10sek zapala się (bo wtyczka wypięta).
  Przy wtyczce wpiętej z alternatora na obu wejściach napięcie 0V, a po odpaleniu na czerwono-żółtym 0.5V a na biało niebieskim 4.5V. Nie wiem czy to jest normalnie.
  Jeśli ktoś mógłby to sprawdzić u siebie byłbym wdzięczny.
  Do przewodów tych od alternatora jest łatwe dojście ponieważ w skrzynce bezpieczników (tej obok akumulatora) jest jedna kostka gdzie dwa skrajne przewody to właśnie te z alternatora (czerwony z żółtym paskiem (u mnie ma 0.5V) i biały z niebieskim paskiem (u mnie ma 4.5V -oczywiście po odpaleniu)). Proszę o pomoc.
 • #2
  TESMEN
  Level 18  
  a czy kabelków tych nie nazwałbyś magistrala CAN ?
 • #3
  fuelinyourblood
  Level 35  
  TESMEN wrote:
  a czy kabelków tych nie nazwałbyś magistrala CAN ?


  ty kolego chyba nie widziałes jeszcze CAN


  888kf sprawdz ładowanie, przekaznik od abs i napiecie na wtyczce

  ponadto te piny to pewnie wzbudzenie i 15 lub 30
 • #4
  888kf
  Level 12  
  O CAN to co nieco słyszałem jednak w układzie ładowanie w swojej praktyce się jeszcze nie spotkałem z CANem więc dlatego uznałem że nie jest to układ klasycznego (dotychczasowego) ładowania. Nie wykluczam, że ten właśnie alternator komunikuje się z systemem auta po CANie. Mogłoby o tym wskazywać zachowanie kontrolki. Ale czy ten alternator jest samowzbudny?
  Jeśli chodzi o ładowanie to jest OK 14.6V. Nie wiem który to przekaźnik od ABS. Jak sprawdzałem napięcia w gnieździe od sterownika to na jednym głównym zasilaniu jest napięcie akumulatora i nalazłem jeszcze trzy piny po kluczyku (mogące być 15) na których jest napięcie (9-12V). Po próbie identyfikacji połączeń raczej wykluczam zasilanie z bezpieczników.
 • #5
  TESMEN
  Level 18  
  ja nie powiedziałem że to can :)
  .. choć te napięcia wyglądaja znajomo
 • #6
  888kf
  Level 12  
  Jeśli to CAN to czy można jakoś bez scanera odczytać błędy? Dziwi mnie też, dlaczego ładowanie wpływa na błędy układu ABS. Jeśli odpalam auto z wypiętą wtyczką z alternatora, ale podpiętym do aku prostownikiem to z ABS też jest OK.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Sprawdziłem jeszcze że jak dodaje się gazu to napięcie na czerwono żółtym spada do około0.25V a na biało niebieskim pozostaje stałe 4.5V.
 • #7
  888kf
  Level 12  
  Wymiana regulatora pomogła? Pozdrawiam.