Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z podłączeniem monitora przez DVI

16 Lut 2010 21:42 5934 13
 • #1 16 Lut 2010 21:42
  1141799
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 16 Lut 2010 22:04
  wlw_wl
  Poziom 38  

  W panelu Nvidia robiłeś detekcję wyświetlaczy? - jestem ślepy lub autor dodał tego PS'a po moim poście.

  0
 • #3 16 Lut 2010 22:06
  arekadiusz
  Poziom 20  

  A jak podlaczysz tylko dvi i zrobisz restart kompa i po restarcie to tez wyswietla no signal po przelaczeniu funkcji w monitorze na dvi ?

  0
 • #4 17 Lut 2010 00:56
  sosarek

  Poziom 43  

  Jeżeli dysponujesz przejściówką DVI-DSUB podłącz normalny monitor przy jej pomocy do gniazda DVI - pozwoli to wyeliminować uszkodzenie gniazda na karcie graficznej

  0
 • #5 17 Lut 2010 00:59
  wlw_wl
  Poziom 38  

  sosarek napisał:
  Jeżeli dysponujesz przejściówką DVI-DSUB podłącz normalny monitor przy jej pomocy do gniazda DVI - pozwoli to wyeliminować uszkodzenie gniazda na karcie graficznej

  ...co kompletnie nie ma sensu bo równie dobrze może podłączyć monitor do gniazda D-SUB na karcie graficznej bez przejściówek.

  Domyślnym wyjściem karty graficznej jest analogowe, jeżeli chcesz korzystać z DVI to musisz włączyć klonowanie obrazu, wtedy sygnał pojawi się na wyjściu cyfrowym - tak miałem na karcie GeForce 6600GT.

  0
 • #6 17 Lut 2010 01:37
  sosarek

  Poziom 43  

  Monitor z wejściem DVI do analogowego gniazda?przejściówka omija niektóre piny odpowiedzialne za cyfrowy przesył informacji-ponieważ DVI jest cyfrowym złączem jeśli kolega wlw_wl nie zdaje sobie z tego sprawy.
  "...co kompletnie nie ma sensu bo równie dobrze może podłączyć monitor do gniazda D-SUB na karcie graficznej bez przejściówek. " - nie o to chodzi autorowi postu
  "Domyślnym wyjściem karty graficznej jest analogowe, jeżeli chcesz korzystać z DVI to musisz włączyć klonowanie obrazu, wtedy sygnał pojawi się na wyjściu cyfrowym - tak miałem na karcie GeForce 6600GT." - w takim razie jak uruchomić komputer posiadając jedynie monitor DVI?Może kolega napisze jak włącza się klonowanie obrazu z poziomu Biosu?za załączanie gniazd nie odpowiada żaden panel w systemie tylko sama karta graficzna,która podczas uruchamiania komputera sprawdza czy ma odpowiedni sygnał w postaci odpowiedniego napięcia na gnieździe monitora-w systemie używając panelu "wymuszamy" na niej tylko ponowne sprawdzenie czy owy sygnał otrzymała-zresztą powielił kolega to co autor postu sam napisał na początku.
  Informatyka to także zagadnienia związane ze sprzętem i trochę wiedzy oraz zasad działania niektórych elementów z tym związanych nikomu nie zaszkodzi

  2
 • #7 17 Lut 2010 01:56
  wlw_wl
  Poziom 38  

  Whinkerton, czy kabel DVI, który posiadasz, jest na pewno sprawny oraz czy karta graficzna, monitor oraz kabel są w tym samym standardzie (DVI-D)?

  Kolego sosarek, widzę że jesteś przypadkiem ciężkim i niewyuczalnym absolutnie.
  Gdybyś raczył przeczytać co wyżej stoi napisane, wiedziałbyś, że monitor autora tematu posiada zarówno złącze D-SUB jak i DVI-D.
  Karty graficzne NVidia GeForce FX 5200 posiadały złącza DVI i D-SUB.
  Autor wyraźnie napisał, że przy połączeniu analogowy wszystko działa jak należy, należy więc myśleć że połączenie takie posiada.

  0
 • #8 17 Lut 2010 02:09
  sosarek

  Poziom 43  

  Kolego wlw_wl - gdybyś przeczytał uważnie wiedziałbyś że ma to na celu wyeliminowanie uszkodzenia gniazda DVI na karcie graficznej,gdyż w momencie używania przejściówki "omija" ona część sygnału cyfrowego.Skoro według kolegi domyślnym wyjściem na karcie jest analogowe to dlaczego karty wyposażone tylko w DVI generują obraz bez konieczności klonowania w systemie?Sądząc po tym co kolega pisze jest zapewne przekonany pewnie o tym że np.bios płyty głównej pracuje ciągle zarządzając jej pracą.Gdy w takim podłączeniu monitor będzie wyświetlał informacje dopiero możemy mówić o uszkodzeniu kabla sygnałowego lub złącza DVI w monitorze.Autor postu nie napisał czy w momencie uruchamiania komputera monitor podpięty kablem DVI reaguje w jakikolwiek sposób.Od tego są gniazda i przejściówki żeby sprawdzić każdą możliwość w celu samoistnej lokalizacji usterki

  0
 • #9 17 Lut 2010 02:18
  wlw_wl
  Poziom 38  

  Nie masz racji a dalej się kłócisz, ręce opadają poniżej kolan.

  Przejściówka całkowicie eliminuje sygnał cyfrowy, łącząc tylko linie R, G, B, Hsync, Vsync i GND, w związku z czym nawet jak monitor wyświetli obraz na przejściówce to o niczym nie świadczy, bo linie cyfrowe mogą być uszkodzone i wniosek o tym że złącze jest sprawne będzie błędny, a linie analogowe są te same co w złączu D-SUB. Jedyne co udowodnisz to że nie wiesz nic na temat stanu 23 linii cyfrowych.
  Stosowanie przejściówki jest w związku z tym bezsensowne.
  Jeżeli karta graficzna autora ma wyjście DVI-D to przejściówkę może sobie podłączyć do odkurzacza co najwyżej, bo przejściówka sygnału nie wyczaruje z powietrza.

  0
 • #10 17 Lut 2010 02:31
  sosarek

  Poziom 43  

  Kolega zapomniał napisać o zasilaniu kontrolnym +5V które także nie jest bez znaczenia, masie tego zasilania oraz pinie odpowiedzialnym w DVI za wykrywanie urządzeń, bodajże Hot Plug - przejściówki działają na zasadzie omijania tylko pewnych składowych które w sygnale analogowym nie mają zastosowania,natomiast cała reszta pozostaje praktycznie bez zmian-dlatego karty ze złączem DVI po jej zastosowaniu umożliwiają wykorzystanie analogowego monitora.Blisko 15lat pracy w zawodzie i codzienna styczność z podobnymi zagadnieniami dają mi jako takie pojęcie o tym co piszę.

  0
 • Pomocny post
  #11 17 Lut 2010 02:41
  wlw_wl
  Poziom 38  

  No właśnie Twoje "jako takie" pojęcie jest tutaj problemem.

  Link

  Na powyższej stronie zerknij na sekcję DVI Pinout, pogrubione sygnały są to sygnały analogowe wykorzystywane w przejściówce DVI-I -> D-SUB.

  Kończę z kolegą dyskusje, bo oddalają się coraz bardziej od tematu i w niczym nie pomagają.

  0
 • Pomocny post
  #12 17 Lut 2010 02:52
  sosarek

  Poziom 43  

  W momencie używania przejściówki są wykorzystywane w pierwszej kolejności sygnały analogowe oraz sygnały wspólne dla obu standardów,a co za tym idzie daje nam to możliwość sprawdzenia poprawności działania gniazda-radziłbym koledze nabycie chociaż namiastki wiedzy praktycznej a nie opieranie się tylko na tym co "gdzieś napisane"-to nie teoria a praktyka świadczą o wiedzy

  0
 • Pomocny post
  #13 17 Lut 2010 10:15
  hojlo1
  Poziom 35  

  Whinkerton - spróbuj najprostszej metody
  - wypnij D-Sub (najlepiej z obu stron)
  - zapięte tylko DVI i monitor na DVI
  - wystartuj PC i czekaj
  (komputer powinien sam rozpoznać jakie wyjście aktywne, a potem juz "z górki") ;)

  -1
 • #14 17 Lut 2010 12:51
  1141799
  Użytkownik usunął konto