Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sieciowy zamiast baterii

york_cda 16 Lut 2010 22:37 3500 5
  • #1 16 Lut 2010 22:37
    york_cda
    Poziom 9  

Witam.
    Znalazłem na forum problem podobny do mojego jednak nie do końca.
    Chodzi o zamianę baterii 4xR20 na zasilacz sieciowy (karuzela dla malucha).
    Zakupiłem zasilacz 6V 500mA, jednak po podłączeniu karuzela kręci się szybciej niż na bateriach i nie działa pilot zdalnego sterowania (działa tylko z bardzo małej odległości ok.3cm). Po włożeniu baterii pilot działa z każdego miejsca w pokoju na dystansie kilku metrów. Jaka może być przyczyna problemu?

Pozdrawiam
    Tomek

0 5
  • #2 16 Lut 2010 22:53
    mietekn
    Poziom 35  

Przyczyna zbyt szybkiego obracania:
    Zasilacz zapewne składa się tylko z transformatora, mostka Gretza i kondensatora przez co napięcie na nim nie jest 6V a np 8V i spada dopiero przy większym obciążeniu.

Przyczyna nie działania pilota:
    Wspomniany wyżej konstrukcja zasilacza powoduje że posiada on znaczące tętnienia napięcia zakłócające transmisje.

Rozwiązanie: Inwestycja w lepszy zasilacz lub przeróbka istniejącego tak by zawierał stabilizator (scalony albo przynajmniej jednotranzystorowy. By napięcie na jego wyjściu było dokładnie 6V i by nie zawierało tętnień.

0
  • #3 17 Lut 2010 01:37
    york_cda
    Poziom 9  

Aha. Czy np. taki zasilacz [p.10.11] zda egzamin? W ogóle po czym poznać, że zasilacz jest stabilizowany?

0
  • #4 17 Lut 2010 08:01
    mietekn
    Poziom 35  

Całkowicie odpada. To jest właśnie zasilacz bez stabilizacji zawierający jedynie transformator mostek i kondensator. Cała ta "regulacja" opiera się jedynie na przełączaniu uzwojeń transformatora.
    Proponuje na allegro poszukać produktu wg słów: zasilacz stabilizowany 5V
    Przy tym napięciu powinno wszystko działać poprawnie.

0
  • #5 17 Lut 2010 09:36
    york_cda
    Poziom 9  

No rozumiem. Znalazłem takie zasilacze na alledrogo, tyle że mają różne parametry: 1,2A, 1,5A, 2A..Czy ma znaczenie jaki wybiorę?
    Pozdrawiam

0
  • #6 17 Lut 2010 13:57
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie ma znaczenia - który zasilacz, ale ma znaczenie p.16 regulaminu, temat zamykam.

0