Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samodzielna regeneracja - Thinkpad R61i, bateria 42T5233

fleetsave 17 Feb 2010 00:05 10524 8
    fleetsave
    Level 2  
    Witam,
    mój problem wygląda następująco:

Bateria przestała działać w pewnym momencie po około 2,5 roku (laptop używany od 2007-09, wyprodukowany 2 miesiące wcześniej [dotczy także baterii]). Przez rok XP, 1,5 roku na ubuntu.

Dioda na laptopie dotycząca baterii mruga na pomarańczowo.
    Komputer nie ładuje baterii (status: naładowano 18%, nieładuje), cycle count 864. Do momentu awarii laptop był w stanie wytrzymać na baterii ponad godzine do półtorej (ubuntu na zmiennym taktowaniu procesora).

Czy samodzielnie jestem w stanie wykonać regenerację baterii czy lepiej dać do specjalistycznego serwisu?

Jakie przyrządy będę potrzebował do przeprowadzenia samodzielnej regeneracji? Konieczne jest rozebranie baterii w celu stwierdzenia jej stanu (parametrów ogniw)?

Pozdrawiam
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ...a przeczytałeś podwieszone artykuły do tego subforum?

Tam wszystko jest opisane....
    fleetsave
    Level 2  
    tak przeczytalem, jednak nie znalazlem odpowiedzi czy da sie sprawdzic czy baterie da sie naprawic resetem elektroniki, czy konieczna bedzie rozbiorka.

tak w ogole jaki jest koszt "przygotowania sie" do wykonania regeneracji? chodzi mi o zbudowanie potrzebnego interfejsu, itp.
    jarob
    Skoro czytałeś, to odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie znalazłeś tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1537100.html w punkcie pierwszym.

Koszt jest zależny od tego co wszystko będzie Tobie potrzebne:
    interfejs I2C to około 15 - 20 zł,
    czy wystarczy Ci program w wersji demo, jest zależne od tego jaki masz sterownik w baterii.
    CZYZIS
    Level 11  
    jarob wrote:
    Skoro czytałeś, to odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie znalazłeś tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1537100.html w punkcie pierwszym.

czy wystarczy Ci program w wersji demo, jest zależne od tego jaki masz sterownik w baterii.

przykro mi to czytać, mam dokładnie ten sam problem z tą samą baterią, a Ty nawet nie zagłębiłeś się w temat i zbywasz kogoś, kto wie o co pyta. Znajdź mi rozwiązanie tego problemu na elektrodzie, a cofnę com napisał, jednak zaznaczam, że sam szukałem wiele godzin i nic co by pomogło w regeneracji baterii z lenovo r61i nie jest tutaj na forum przydatne, nawet odnośniki, chociaż te do rosyjskiego forum są bardziej użyteczne niż informacje na stronie producenta kości: www.ti.com -> bq8030 + bq29330

" Podkreślam, wiarygodność remontu baterii bez rozcięcia jest znikano mała! " - skoro ktoś ma to czytać, to lepiej, żeby brzmiało to jak język zrozumiały, nie koniecznie polski...
    jarob
    CZYZIS wrote:
    jarob wrote:

przykro mi to czytać, mam dokładnie ten sam problem z tą samą baterią, a Ty nawet nie zagłębiłeś się w temat i zbywasz kogoś, kto wie o co pyta. Znajdź mi rozwiązanie tego problemu na elektrodzie, a cofnę com napisał, jednak zaznaczam, że sam szukałem wiele godzin i nic co by pomogło w regeneracji baterii z lenovo r61i nie jest tutaj na forum przydatne, nawet odnośniki, chociaż te do rosyjskiego forum są bardziej użyteczne niż informacje na stronie producenta kości: www.ti.com -> bq8030 + bq29330

" Podkreślam, wiarygodność remontu baterii bez rozcięcia jest znikano mała! " - skoro ktoś ma to czytać, to lepiej, żeby brzmiało to jak język zrozumiały, nie koniecznie polski...

Mi też jest przykro...
    Jak mam zagłębić się w temat skoro kolega <fleetsave> nie podał na jakim sterowniku jest zrobiona bateria. Nie potrafił zrozumieć, że aby to sprawdzić musi otworzyć baterię. Jest to opisane w podwieszonym temacie, który każdy jest zobowiązany przeczytać. W zależności od sterownika inaczej przebiega proces regeneracji baterii.
    Jeśli ma kolega propozycję lepszego opisu regeneracji lub zmian w artykułach i FAQ zamieszczonych na forum, to proszę przesłać je na PW.

Co zaś tyczy pytania Kolegi, to faktycznie na temat BQ 8030 jest niewiele informacji. Jest to układ robiony na zamówienie i zamawiający zabronił rozpowszechniania dokumentacji tego układu. Układ ten jest dość specyficzny i w niektórych przypadkach daje się go zamienić na BQ20z90, ale nie zawsze. Niekiedy bateria na stanowisku testowym działa, a w Lenovo nie chce pracować.
    misiozol
    Level 31  
    Kolego CZYZIS Jak mi znajdziesz na stronie Texas Instuments PDF z opisem ukladu BQ8030 to ci podaruje 100pkt. od tak sobie :D , a FAQ jak sie przeczyta uwaznie ze zrozumieniem oraz powieszone tematy i chociaz ze 2 razy uzyje szukaczki to bez problemu znajdzie sie to czego sie szuka chyba ze faktycznie tego nie ma ,aczkolwiek w tym przypadku wiem ze jest bo sam z moim przedmowca pisalismy na ten temat w ktoryms z postow.
    czeci7
    Level 11  
    misiozol wrote:
    Kolego CZYZIS Jak mi znajdziesz na stronie Texas Instuments PDF z opisem ukladu BQ8030 to ci podaruje 100pkt. od tak sobie :D , a FAQ jak sie przeczyta uwaznie ze zrozumieniem oraz powieszone tematy i chociaz ze 2 razy uzyje szukaczki to bez problemu znajdzie sie to czego sie szuka chyba ze faktycznie tego nie ma ,aczkolwiek w tym przypadku wiem ze jest bo sam z moim przedmowca pisalismy na ten temat w ktoryms z postow.

Czy to nie to samo?
    http://www.cecb2b.com/down_pdf.php?id=9748825
    jarob
    Hmmm... a kolega zaglądał do tego pdfa?