Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na L5972D. Umieszczenie na bottom layer.

dawidgf4 17 Lut 2010 00:55 1935 14
 • #1 17 Lut 2010 00:55
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Witam , czy robił ktoś może płytkę ewaluacyjną PCB ze specyfikacji tego układu ? Czy można przykleić scalaka na bottom layer z zachowaniem uwag zawartych w specyfikacji , żeby płytka mniej miejsca zajmowała ?

  Przetwornica na L5972D. Umieszczenie na bottom layer. Przetwornica na L5972D. Umieszczenie na bottom layer.

  0 14
 • #2 17 Lut 2010 11:13
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Robiłem płytki pod podobne układy przetwornic - też z ST i nie ma problemu z nimi. Jeśli Twoje wymagania nie są krytyczne, tzn. nie wymagasz obciążenia maksymalnego przetwornicy to wystarczy, że odpowiednio zaadaptujesz layout pod scalakiem, z rysunku który zamieściłeś. Bardziej krytyczny tutaj jest właściwy dobór cewki i kondensatorów na wejściu i wyjściu.
  Nowe przetwornice (inne niż MC34063) są bardzo przyjemne i działają od razu (nie ma problemów w stylu doboru elementów, które nijak nie pasują do żadnego szeregu).

  0
 • #3 17 Lut 2010 11:20
  dawidgf4
  Poziom 9  

  A powiedz mi czy można by było scalaka na bottom layer postawić żeby oszczędzić miejsca? Robiłeś tak może kiedyś ? Zasilanie puścić przez przelotki na top layer , czy raczej projektować wszystko na bottom albo na top ?
  I takie pytanko co do Protela , czy on ma jakieś zabezpieczenie przed tworzeniem pętli masy ?

  0
 • #4 17 Lut 2010 22:32
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Pamiętaj, że przetwornica będzie działać impulsowo, więc jeśli chciałbyś ją umieścić na warstwie bottom, zaś coś innego bezpośrednio nad nią na warstwie top to nie będzie dobre rozwiązanie. Chodzi zarówno o całą teorię związaną ze ścieżkami powrotnymi prądu, a także z wydzielanym ciepłem.
  Ogólnie w płytkach dwuwarstwowych nie ma jakichś jasnych zasad co powinno być na top a co na bottom. Jeśli myślisz o produkcji masowej to powinieneś umieścić wszystkie elementy na jednej warstwie (rezystory, kondensatory, scalaki) i zazwyczaj to się robi na warstwie top. W płytkach wielowarstwowych (od 4 warstw) ma znaczenie na której warstwie jest zasilanie, masa i linie sygnałowe, bo dzięki umieszczeniu masy i zasilania w wewnętrznych warstwach tworzy się swojego rodzaju kondensator filtrujący (wysokie częstotliwości). Linie sygnałowe umieszcza się na warstwach zewnętrznych. Dodatkowo odpowiednio prowadzi się te sygnały (np. jako pary różnicowe), kontroluje się ich długość, impedancje etc.
  Co do pętli masy to nie wiem. Nie szukałem/zastanawiałem się nad tym nigdy - tylko dokładnie routowałem.

  0
 • #6 18 Lut 2010 00:46
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Właśnie widzę :) ale nad przetwornicą nie kładłeś żadnych elementów tylko masę , więc zasada generalnie jest taka , żeby po drugiej stronie scalaka np. przetwornicy czy mikrokontrolera kłaść pole masy ? Poprawcie mnie jeśli się mylę. Jednakże widziałem płytkę gdzie bezpośrednio pod atmegą były położone kondensatory odsprzęgające czy jest to poprawne rozwiązanie ? Pozdrawiam i dziękuje za wskazówki :)

  0
 • Pomocny post
  #7 18 Lut 2010 01:04
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Zasada umieszczania kondensatorów odsprzęgających jest taka, że mają być jak najbliżej pinów zasilania. Mogą być pod ATmegą. Pole masy jest pod przetwornicą aby nie zakłócać innych układów i żeby łatwo odprowadzić ciepło. Jeśli kluczujesz kilkaset mA z dużą częstotliwością a element jest w obudowie SMD to zarówno musi się wydzielać ciepło (zależne od częstotliwości i rezystancji klucza), a także mogą powstawać zakłócenia. Jeśli po drugiej stronie miałbyś jakiś element aktywny (przetwornik, kontroler lub linie sygnałowe etc.) to mogłyby pojawić się problemy (dlatego zazwyczaj producenci podają typowy layout).
  Nikt nie zagwarantuje, że jeśli dasz kontroler nad przetwornicę to będzie niewłaściwe działał - ciężko takie coś stwierdzić. Ale lepiej unikać takich sytuacji.

  0
 • #8 18 Lut 2010 01:59
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Rozumiem. Dzięki wielkie za podpowiedzi i wskazówki :) pozdrawiam

  0
 • #9 18 Lut 2010 09:57
  Dar.El
  Poziom 40  

  Po drugiej stronie jest masa a pod scalakiem metalizowane przelotki. Scalaka dolutowałem od spodu do tych przelotek wypełnionych cyną. Mnie raczej chodziło o dobre chłodzenie, zakłóceń jest mało, przetwornica bardzo "spokojnie" się zachowuje.

  0
 • #10 19 Lut 2010 13:42
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Witam , mam jeszcze jedno pytanie ? Czy pod transoptorem na płytce pcb można dać jakieś elementy ? Jest to element optoelektroniczny ale może w nim przecież odbywać się transmisja sygnału cyfrowego z dużą częstotliwością , czy jakieś inne elementy mogą zakłócić tą transmisję ? Nie wiem czy to pytanie jest w ogóle sensowne , ale i tak je zadam :) pozdrawiam .

  0
 • #11 19 Lut 2010 17:16
  Kabuto15
  Poziom 18  

  O jak dużej częstotliwości mówisz ? Jak wiadomo transoptory mogą nawet pracować w paśmie mega-hercowym. |I jaki element chcesz umieścić pod tym transoptorem ? Jeśli linie łączące transoptor i np. kontroler będą krótkie to myślę, że w zasadzie nie powinno być problemu.

  0
 • #12 20 Lut 2010 15:17
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Mówię o częstotliwościach rzędu kilku set kHz do 1 Mhz , załóżmy że chcemy jakiegoś RS-485 odseparować , a co do elementu to np jakieś ścieżki albo inny transoptor , kondensator ? Czy pod dławikiem wolno cokolwiek umieścić oprócz mini radiatora z masy ?

  0
 • #13 20 Lut 2010 16:17
  Kabuto15
  Poziom 18  

  RS485 jest odporny na zakłócenia równoległe (interfejs różnicowy), więc nie powinno być problemu. Linie interfejsu A, B (half-duplex) poprowadź równej długości oblej masą na zewnątrz, nie rób za długich i będzie ok. Pod transoptorem możesz dać ścieżki, kondensator, inny transoptor. Nie masz jakiś wielkich częstotliwości (>25MHz) więc nie powinno być problemu, przy zachowaniu podstawowych zasad projektowania płytek. Pod dławikiem nie jest potrzebny raczej radiator. Możesz też pod nim poprowadzić scieżki. Tak jak zapewnia kolega Dar.El przetwornica ładnie chodzi i nie produkuje dużo zakłóceń.
  A jak szacujesz zapotrzebowanie Twojego urządzenia na prąd ?

  0
 • #14 20 Lut 2010 21:05
  Dar.El
  Poziom 40  

  Ścieżki wrażliwe na zakłócenia jak najdalej od dławika.

  0
 • #15 22 Lut 2010 13:52
  dawidgf4
  Poziom 9  

  Co do prądu to myślę że te 2A z przetwornicy będą całkowicie wystarczające , nie planuję jej maksymalnie obciążać gdyż będzie mi ona zasilała tylko procesor parę transoptorów i około 20 diodek. Dzięki jeszcze raz za wskazówki

  0