Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM/Lenovo ThinkPad X60 i nietypowy problem z BT

y20 17 Lut 2010 02:23 6592 10
  • #1 17 Lut 2010 02:23
    y20
    Poziom 14  

Mam nietypowy problem z BT po prostu nie mogę go żadnym sposobem włączyć, dodam, że instalowałem już praktycznie każde oprogramowanie poczynając od zamieszczonego na stronie producenta przeznaczonego zresztą do tego laptopa kończąc na Bluesoleil jednak żadne z nich nie widzi urządzenia BT w systemie.

Pozwoliłem sobie rozebrać ramkę laptopa gdzie powinno znajdować sie takowe urządzenie i oczywiście jest podłączone do gniazda.

Oprogramowanie windosowskie/lenovowskie oczywiście widzi karte WIFI oraz WWAN i jak najbardziej mogę je włączyć lub wyłączyć przyciskiem na obudowie jednak nie dotyczy to BT. Może ktoś się spotkał z takim problemem tudzież ma na to jakiś sposób. Aktualnie jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że moduł bluetooth jest po prostu uszkodzony, jednak nie mam jak tego zweryfikować ponieważ nie posiadam innych urządzeń do których mógł bym go włożyć.

Bardzo proszę o sugestie i pomysły.

0 10
  • #2 17 Lut 2010 21:52
    Spacewalker
    Poziom 32  

A co na to BIOS? tak samo powinien wykrywac BT. Byc moze kombinacja klawiszy właczania RADIO nie jest przypisana do BT ?

0
  • #3 17 Lut 2010 22:51
    jurek1980
    Poziom 26  

Bios biosem a bluetootha włącza się najpierw włączając przycisk a potem kombinacją klawiszy FN+F5. Pod systemem będzie widoczny dopiero po włączeniu.

0
  • #4 17 Lut 2010 22:52
    y20
    Poziom 14  

Jurek1980: rozumiem, że chodzi Ci o przycisk na przedniej części obudowy laptopa którym aktywuje miedzy innymi WIFI...oczywiście jest włączony.

W biosie bluetooth ustawiony na enable, nie bardzo rozumiem jak to konfiguracja klawiszy nie jest przypisana do BT automatycznie przypisuje sie do WIFI oraz WWAN to chyba powinna przypisać się automatycznie.
    Po nacisnięciu Fn+F5 widzę coś takiego:

IBM/Lenovo ThinkPad X60 i nietypowy problem z BT

lecz niestety w dalszym ciągu niema tam pozycji BT

Uruchomiłem laptopa także pod Ubuntu 9.10
    jednak tak jak w przypadku windowsa XP nie widzę BT

polecenie lspci, lsusb czy lshw milczy na temat BT

0
  • #5 28 Lut 2010 12:27
    jurek1980
    Poziom 26  

Może to być usterka sprzętowa. Ale najczęściej jest to usterka programowa związana właśnie z programem odpowiadającym za włączenie radia. W sreenie nie widać bluetooha a powinien tam być. Dopiero po jego włączeniu w tym oprogramowaniu będzie on widoczny pod systemem. Piszesz, że rozebrałeś ramkę i widziałeś wpięty moduł. Czy oby na pewno był to bluetooth? Może wypnij go i wepnij kilka razy. Czasami jest to uszkodzenie kabla ekranu. Spróbuj dobrze poruszać ekranem i pozostawiać go pod różnymi kątami. Pamiętaj nie wszystkie x60 były z bluetoothem. Czy kiedykolwiek on działał? Po machin type i numerze seryjnym masz na stronach lenovo informacje o fabrycznym wyposażeniu. Sprawdź fabryczną specyfikację.

0
  • #6 28 Lut 2010 22:19
    y20
    Poziom 14  

Moduł który był pod ramką to na 100% bluetooth wyciągałem go oczywiście i wpinałem, ten model na pewno był z BT, co do ruszania ekranem, nie daje to żadnego efektu. Człowiek od którego kupiłem laptopa stwierdził, że oczywiście BT działał a ja nie mama powodów żeby mu nie wierzyć.
    Po jutrze będę miał jeszcze jednego X60 z BT po podmienię i zobaczę czy chodzi.

0
  • #7 28 Lut 2010 22:43
    jurek1980
    Poziom 26  

Może spróbuj poprostu zobaczyć czy w thinvantage > system update nie ma jakichś nowszych sterowników lub nowszego oprogramowania do klawiszy funkcyjnych. Co się dzieje jeśli przywrócisz system z ukrytej partycji?

0
  • #8 28 Lut 2010 23:22
    y20
    Poziom 14  

za update sie rozejrzę, przywracać systemu jeszcze nie próbowałem ale z tego co wiem został właśnie przywrócony przed wysłaniem laptopa do mnie

Niedawno miałem niemal identycznego laptopa w tej samej konfiguracji (różnica to tylko to, że mój był brandowany przez lenovo a tamten to IBM, niestety nie udało mi się uruchomić bluetooth także w tym laptopie. Zamieniałem moduł BT jednak nic to nie pomogło, nie mam już więcej pomysłów.

0
  • #9 14 Mar 2011 20:55
    y20
    Poziom 14  

Witam po dłuższej nieobecności, problem z BT został rozwiązany, po prostu laptop trafił do serwisu a tam okazało się, że moduł nie działa ponieważ taśma od matrycy która jest odpowiedzialna także za niego była uszkodzona.

Pozdrawiam i dziękuje, za chęć pomocy

Temat do zamknięcia

0
  • #10 18 Paź 2013 19:16
    sp1wsr
    Poziom 11  

Witajcie. Znalazłem ten post i dodam tylko tyle, że mam dwa Lenovo X200s. Obydwa bez BT. Dokupiłem moduły i jest to samo. Dokładnie nie mogę w żaden sposób włączyć BT. Lan śmiga, modem z kartą Orange również. BT jest niewidoczny. Nie sądzę że to dwie taśmy bo to chyba byłoby mało prawdopodobne. Zwłaszcza, że nic nie przerywa i wszystko działa włącznie z kamerką. Ręce mi opadają i nie tylko :).

0
  • #11 18 Paź 2013 21:55
    y20
    Poziom 14  

Jeśli wyczerpałeś wszystkie możliwości próbując rozwiązać problem w/g powyższych postów to być może w lapach x200s itp które fabrycznie nie miały BT taśma na drugim końcu nie posiada wyprowadzenia na port USB (bo do takowego jest podłączony ten BT) z powodu np cięć budżetowych. W ogóle przypuszczam, że w serwisie w moim x60 poprostu wymienili taśmę na taką która "wspierała" BT (tak w ogóle nie napisałem im, że mam problem z zainstalowanym dokupionym modułem BT tylko, że ten który był przestał działać:]). Napisz do supportu lenovo przedstaw problem i czekaj na odpowiedź.

Tak na marginesie aktualnie posiadam X201 z BT i nie miałem z nim najmniejszych problemów.

0