Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka samochodowa

28 Lip 2004 14:36 9852 3
 • Poziom 1  
  Na początku chcę zaznaczyć, że w sprawach związanych z szerokopojętą elektrycznością jestem całkowicie ciemny, więc proszę o wyrozumiałość. Mam następujące pytanie. Jak mogę podłączyć lodówkę samochodową (z tyłu lodówki mam następujące dane 12V - 54W) pod zwykłe gniazdko 220V? Byłem już w sklepie elektrycznym z tym pytaniem, ale powiedziano mi że nic takiego nie mają bo to za dużo "amperów" , czy coś w tym rodzaju i że obciążenie jest za duże. Przyznam się, że nic z tego nie rozumiem i dlatego proszę o pomoc. Dziękuję.
 • Użytkownik obserwowany
  kumpel też sobie kupił przyczepę i wyremontował ją i założył sobie: radio żarówki w środku i lodówke i chciał jechać na pole kampingow z gniazdkami 220v i kupił sobie w sklepie zasilacz expedient mu powiedział że ma ten zasilacz 120 WAtt ale nawet jednej żarówki nie zapalił na nim , następnie zasilił to z prostownika i poszła końcówka w radio. Rozwiązaniem problemu było kupno zasilacza komputerowego AT 30zł i teraz po małej przeróbce chodzi :radio żarówki lodówka i zapalniczka i ładowarka komórki . Na rynku nie ma tańszych zasilaczy +12v niż używane zasilacze komputerowe w tym pułapie prądowym 8 15 A.
 • Poziom 24  
  jak nie zasilacz komputerowy to można wziąć transformator od lamp halogenowych plus mostek prostowniczy kilka A (kupisz w elektrycznym za pare zł) - lodówki tak się raczej nie powinno zasilać (kwestia elegancji i kultury elektronicznej :wink: ) ale od bidy pójdzie

  może też transformator "elektroniczny" (przetwornica) do halogenów - tylko taki co chodzi na DC (prąd stały)

  to rezerwa, zasilacz do kompa jest tutaj lepszy

  pozdro
 • Poziom 14  
  Proponuję jeszcze prostsze rozwiązanie. Zasilać z prostownika do ładowania akumulatorów.

  Lodówka pobiera ok 5 A a prostowniki aku maja najczęściej w pobliżu 6 A stałego obciążenia. Jesli jest ten prostownik bardzo prymitywny to radzę na zaciskach dołączyć dodatkowo kondensator elektrolityczny min 1000 mikro-farada / 16-25V ąącząc "+" z "+", a "-" z "-".
  Ten kondensator jest w celu oszczędzenia kolektora silniczka wentylatora do chłodzenia gorącej strony ogniwa chłodzącego.

  I jeszcze jedno !
  Należy prawidłowo podłączyć plus i minus do samej lodówki, bo zamiast chłodzić może grzać.
  Najprościej jest sprawdzić w którą stronę dmucha wentylator na podłączeniu z wtyczką samochodową i potem podłączając do prostownika sprawdzić czy wentylator dmucha w tę samą stronę.