Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?

pio_track 21 Paź 2010 21:56 147009 54
    bosmanxxl
    Poziom 2  
    Witam, mam podobny problem z TV SAMSUNG LE40S81B, z przebiegiem 12.665h pracy matrycy (TV ma prawie trzy lata) jest już oczywiście po gwarancji. U mnie na wygenerowanym szarym tle wygląda to tak:
    Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    Jak myślicie jest sens zawozić TV do serwisu Samsung ? Bo matrycy w takim TV to się już raczej nie opłaca imho wymieniać. Jeśli to nie matryca to jaki może być orientacyjny koszt naprawy ? Plamy na filmach, czy tv nie są aż tak bardzo odczuwalne, może nie warto ? Taka plama się rozszerza ? czy zostanie tak jak jest ?
    pozdrawiam.
    Artur68
    Poziom 9  
    witam
    właśnie mam takie same objawy w TV ORION 37', na razie trochę mniejsze ,ale zawsze, ciekawe czy to jest usuwalne, i pytanie - jak kolega sprawdził liczbe godzin pracy matrycy?
    bosmanxxl
    Poziom 2  
    Sprawdziłem w menu serwisowym.
    Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    Ciekawe jaki koszt czyszczenia jeśli to tylko kurz, bo matryca to zapewne koszt około 2000 a więc wymiana w tak starym i niskim modelu raczej nieopłacalna.
    Problem w tym że muszę osobiście przywieźć TV do serwisu, a pudła już nie mam, a po gwarancji juz nikt o klienta się nie troszczy.
    Wycena naprawy 50 PLN jeśli sie nie zdecyduję, tyle z Samsungiem udało mi się ustalić.
    Irenty
    Poziom 11  
    U mnie w LG 32LX1R też od ponad roku wychodzi mi plama już jest dość duża, najmniej widać na białym najwięcej na ciemnym tle. Jak byłem w serwisie LG to powiedzieli że jak to jest zakurzenie to naprawa 200zł. Chciałem sam rozebrać nawet otworzyłem go ale jakoś mi przeszło i go zamknąłem zpowrotem :). Ale robiłem zdjęcia od początku i to postępuje dość dużo. Może ktoś ma na to jakiś inny sposób?
    1 zdjęcie z Kwietnia tego roku a drugie z Listopada
    Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ? Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    Zubowski
    Poziom 13  
    200 zł za naprawe ładnie sobie licza za zdjecie obudowy, zdjęcie matrycy i wyczyszczenie back ligchta jak dla mnie nie opłacalne lepiej samemu to zmyc.
    Wystarczy troche wody i nie rysujaca sciereczka najlepiej z mikrofibry.
    Irenty
    Poziom 11  
    wyczyścić to może i łatwe ale rozebrać to trochę roboty... :(
    mbectb
    Poziom 20  
    To nie jest brud tylko defekt matrycy. Nie da sie tego naprawic konieczna jest wymiana.
    vdemm
    Poziom 11  
    witam
    Po długiej nieobecności zerknąłem sobie na forum.
    Ponieważ po oddaniu do serwisu i wyczyszczeniu matrycy było wszystko ok.
    Teraz z lewej strony matrycy przy obudowie znowu pojawia sie centymetrowa plamka.
    Problem tkwi w tym że telewizory takowe mają to do siebie że zaciągają w jakiś sposób kurz i jest to be.
    Irenty
    Poziom 11  
    To w końcu już nie wiem czy to jest błąd matrycy czy kurz?? może jakiś fachowiec od LCD by się wypowiedział, bo już miałem powtórnie rozebrać telewizorek bardziej dogłębnie niż ostatnio i spróbować wyczyścić bo zaczyna mnie to bardziej denerwować...
    androide
    Poziom 1  
    witam czy ma ktoś pomysł jak wyczyścić takie smugi ?
    481leszek
    Poziom 9  
    Dziś rozbierałem TV Funai bo też mam podobne plamy na matrycy. I nie wiem czy wszystko dobrze zrobiłem. Doszedłem do momentu aż oddzieliłem część pierwszą czyli matrycę w ktrej są wpięte taśmy od części drugiej czyli białej powierzchni. Wyczyściłem obie powierzchnie fakt faktem kurz był ale po złożeniu to tylko kolory sie poprawiły a smugi choć mniejsze to i tak zostały. Czy trzeba jeszcze coś wyczyścić głębiej czy to już wszystko co można samemu zrobić. Mam jeszcze problem z pojawiającym sie paskiem pionowym który jest jakieś 20min po włączeniu a póżniej znika ale to już inny temat.
    sojerus
    Poziom 9  
    Czy według Was to jest kurz? Samsung Lcd 40'? Da się to wyczyścić?
    Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ? Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ? Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    myjoma
    Poziom 11  
    Zastanawia mnie że od roku nikt tutaj się nie dopisał.
    Może dlatego że zaczęto kupować częściej TV LED lub nowe plazmy.
    Czyżby one były pozbawione tej dolegliwości?
    Mam 10 miesięcy Samsunga LCD 37".
    Od niedawna zauważyłem na ciemniejszym tle że mam plamę w lewym, dolnym rogu.
    Wpierw sobie wmówiłem że to jakieś przewidzenie (bo na jasnym tle jakby tego nie widać a dopiero na mało naświetlonych) ale widzę po temacie że albo pogodzę się z tą przypadłością albo zacznę zabawę z serwisami.
    Zastanawiam się czy przy nadarzającej się okazji nie zmienić TV na LED lub plazmę.
    Czy to coś zmieni?
    mbectb
    Poziom 20  
    Jesli samsung to trzeba omijac modele 37" bo tam zawsze AuO montuja a te matryce wlasnie wywalaja plamy ciemne.

Pozdrawiam
    myjoma
    Poziom 11  
    Toś mnie pocieszył.
    Zrobiłem test z planszami w kolorze czerwonym, zielonym, białym, niebieskim oraz szarym.
    Na ostatnim, czyli szarym była widoczna plama w lewym, dolnym rogu.
    Na pozostałych kolorach - NIC!
    Pytanie więc takie.
    Jeśli to zabrudzenie od środka to powinna być plama widoczna, mniej lub więcej, ale na wszystkich planszach a jest tylko widoczna na szarej.
    Gdzieś, ktoś tutaj pisał że matryce owe mają problem z odwzorowaniem odcieni szarości i zlewają się (wtedy) w ciemniejsze plamy.
    A więc czy to to?
    sojerus
    Poziom 9  
    Serwis mnie oświecił. To nie brud ani kurz tylko wypalona matryca.

koszt wymiany - nieopłacalny
    myjoma
    Poziom 11  
    Nie wiem czy to był kurz, czy wypalona matryca ale w ramach gwarancji wymieniono mi cały ekran i mam - jak na razie - bajeczny obraz. :D
    dont-worry
    Poziom 1  
    Witam!

Mam podobny problem z TV/monitorem LCD (Samsung).
    Właśnie dzwoniłam do serwisu i dowiedziałam się ciekawych, pozornie oczywistych rzeczy:
    * Jeżeli plamy pojawiają się PRZY BRZEGACH, to może być kurz i da się wyczyścić (za przyjazd do domu i wyczyszczenie na miejscu powiedziano mi ~150zł).
    * Jeżeli plamy pojawiają się W PEWNEJ ODLEGŁOŚCI OD BRZEGU, prawdopodobnie matryca zaczęła się wypalać.
    * Jeżeli to kurz, plama jest widoczna cały czas, przy wypaleniu jest ona widoczna tylko na niektórych tłach.

Mój telewizor ma już kilka lat, a plama jest ok 3cm od brzegu, widoczna tylko na jasnym tle, ergo monitor się zestarzał i zmarszczył na swój monitorowy sposób.
    I co teraz zrobić? Kupić nowy TV, bo ten wybuchnie? A może pewnego dnia zgaśnie i tyle? Trochę spanikowałam, a na monitorach/TV i innych wyświetlaczach w ogóle się nie znam, ale to był na prawdę miły Pan-z-serwisu i dodał jeszcze kilka pożytecznych informacji:
    *To nie dzieje się z dnia na dzień, proces wypalania matrycy trwa LATAMI. Po prostu jak już się to zauważy, to się widzi.
    *Taka plama może się powiększać albo nie, nie ma reguły.
    * Jak już zauważy się tą plamę, może ona być bardzo lub nie bardzo uciążliwa. Nie ma na nią "lekarstwa", trzeba albo z tym żyć albo kupić nowy TV i tyle.

Dodaję ten post, bo jako kompletny laik potrzebowałabym właśnie czegoś takiego i mam nadzieję, że się przyda.
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagę :)
    kapec512
    Poziom 5  
    Siemanko :)

Odświeżam temat, ponieważ stałem się posiadaczem telewizora z opisywanym wyżej defektem. Mam zamiar samodzielnie podjąć się wyczyszczenia matrycy poprzez demontaż i usunięcie kurzu ze środka. Poza samą plamą, w jej obrębie powstaje powidok po wcześniejszym obrazie, widoczny na załączonym zdjęciu. Mam nadzieję, że to nie objaw wypalenia. Może obecność kurzu powoduje jakieś reakcje elektrostatyczne?

Pytanie - czy ktoś z Was ma doświadczenia z tego typu naprawą ze strony technicznej? Innymi słowy, potrzebuję ewentualnych rad i wskazówek. Na co uważać, czego nie robić, poza oczywistymi rzeczami. Zamierzam wywietrzyć pomieszczenie, aby kurz z powietrza nie osiadał na matrycy, a do usunięcia syfu właściwego, chcę użyć sprężonego powietrza, aby nie dotykać powierzchni.

Jest to telewizor Phillips LCD a backlightem świetlówkowym.
    Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ? Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    Luxor
    Poziom 11  
    Przeczytalem watek i dalej nie wiem... czy kurz czy wypalona matryca!?
    SAMSUNG UE65H6470
    PS: fotki w zalaczniku Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ? Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    MarcinSm
    Poziom 10  
    Witajcie mam dokładny problem jak kolega w wcześniejszej odpowiedzi udzielił, pojawiły się po paru latach takie plamy/rozjasnienia, da radę tego się pozbyć czy to wina LCD?
    BTW to wygląda jakby coś za mocno w tych 2 miejscach podswietlalo matryce Plamy na matrycy TV LCD , jak powstały i czy można usunąć ?
    L_M
    Poziom 32  
    Te białe punkty to prawdopodobnie odklejone soczewki na pasku LED.
    MarcinSm
    Poziom 10  
    dam radę to ogarnąć ?
    ew. co mam zrobić by to usunąć ?
    L_M
    Poziom 32  
    Trzeba rozebrać telewizor tak żeby dostać się do pasków LED które są przyklejone do blachy stalowej znajdującej się pod Matrycą LED. Soczewki można przykleić klejem B-7000.
    Mirek Z.
    Moderator
    Temat zamykam, wątki po wielokroć się powtarzają. Ile można o tym pisać? Jest przecież wyszukiwarka.