Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak jednocześnie podłączyć głośniki do PC i TV?

xardas86 17 Feb 2010 11:17 13605 23
    xardas86
    Level 10  
    Witam.
    Nie orientuję się za bardzo w tym temacie i mam pewien problem.
    Mam tv samsung p2370 HD z tunerem, który używam zarówno jak telewizor i monitor do komputera. Do PC mam podłączone głośniki 5.1 logitech x-530. Czy istnieje możliwość podłączenia głośników tak aby działąły i na komputerze (jako 5.1) i odbierały dźwięk z telewizji (nie musi być 5.1) wtedy gdy przełączę sygnał z dvi komputera na sygnał z anteny kablówki. Tak aby była możliwość używania głośników przy wyłączonym komputerze i włączonym telewizorze, i w sytuacji odwrotnej, czyli żeby działały niezależnie od włączonego tv i pc.

Dane dotyczące tv
    Typ sygnału wejściowego • RGB
    • DVI
    Typ gniazda wejściowego (sygnałowego) • 15-stykowe D-Sub
    • DVI-D
    Pozostałe złącza • 1 x HDMI
    • 1 x Component (5 x RCA)
    • 1 x SCART
    • 1 x wejście audio (stereo mini-jack)

a głośniki do podłączone są do komputera za pomocą:

Z góry dziękuję za każdą pomoc.
  • Helpful post
    misiekan854
    Level 17  
    Ja bym to widział tak: wylatujesz RCA z telewizora przelotką 2x RCA - jack stereo, a potem wpinasz rozgałęziacz jack - 2x jack stereo w kompa. Następnie w rozdzielacz pakujesz jacka z telewizora i jacka ze wzmacniacza. Jednak nie jestem pewny czy to śmignie, przez kompa może być strata mocy jak sygnał będzie szedł z telewizora. Jednak koszt to parę zł, więc można spróbować ;)

Pozdrawiam
    xardas86
    Level 10  
    Dziękuję za pomoc. Mam tylko jeszcze takie pytanie czy przy takim podłączeniu, wtedy gdy komputer będzie wyłączony to będzie możliwość korzystania z tych głośników podczas oglądania telewizji ? Czy komputer musi być zawsze włączony gdy chce oglądać tv z tymi głośnikami ? Zależy mi na tym aby działały niezależnie od tego co jest teraz włączone.
    vipmatrix7
    Level 18  
    Według mnie nie powinno byc takiego problemu gdyż głośniki w sposobie który kolega opisał, głosniki są nadal podłączone do komputera. Wtedy działają pod kompem i telewizorem.
    xardas86
    Level 10  
    Chciałem się jeszcze zapytać czy można głośniki podłączyć tak aby sygnał z telewizora nie przechodził przez komputer tzn. żeby zastosować jakiś rozdzielacz do którego podłącze głośnik, a następnie z tego rozdzielacza osobno poprowadzę kable do komputera i osobno do tv. I czy jack od wzmacniacza to ten z czarną końcówką na zdjęciu powyżej ?
  • Helpful post
    vipmatrix7
    Level 18  
    Te głosniki są podłączane przez 3 x jack? Mozna kupićdwie przelotki z 1 na 2 x jack i potem jeszcze dwie chyba nawet takie same i kablami. Jeden x jack do komputera a drugi do jacka w TV... lub też na chinch jeśli da radę. Nie wiem czy dobrze mówię ale wydaje mi się że właśnie tak by to działało.

Tylko zastanawia mnie jeszcze czemu w tyuch głośnikach jest kabelek RS oprócz tych trzech jacków.
    xardas86
    Level 10  
    Ten kabel RS na zdjęciu idzie od subwoofera do głównej satelitki a z tamtąd idą już te 3x jack, które trzeba podłączyć. Tylko teraz nie bardzo będę wiedział jak połączyć te 3x jack z którym wejściem w telewizorze tzn. który kolor jack z którym wejściem w tv (jeżeli już zastosuje te 1 na 2 x jack).
    vipmatrix7
    Level 18  
    Z tego co się orientuję to jeden z tych trzech kabelków - chyba zielony to do gniazda słuchawek. A jesli w satelitce gdzie jest regulacja głośności jest jeszcze wejście na mikrofon to od tego jest różowy. Tego nie wiem dokładnie. Sprawdź to kolego do czego idą i czy w satelitce masz wyjście na słuchawki i mikrofon to będziemy kombinować który podłączyć.
    xardas86
    Level 10  
    Satelitka ta ma regulacje głośności i tylko wejście na słuchawki.
    misiekan854
    Level 17  
    Koledzy, chyba zapomnieliście że autor ma zestaw 5.1 - więc do podłączenia go do komputera potrzebuje 3 jacków - w każdym dwa kanały, co daje 6 głośników - 5 satelitek i jeden sub. Dlatego do podłączenia potrzebuje co najmniej karty dźwiękowej na system 5.1.
    Więc te 3 jacki są tylko na sygnał - więc różowy to sub + centralny, zielony to prawy i lewy przód, a czarny to prawy i lewy tył.

Co do mojego pierwszego rozwiązania - właśnie doszedłem do wniosku że w takim połączeniu mogłyby grać tylko dwa przednie głośniki, bez całej reszty. Jeżeli chcesz to mogę pomyśleć nad jakimś switchem, ew. jeżeli nie jesteś za bardzo w temacie to coś w tym stylu zrobić.
    vipmatrix7
    Level 18  
    Oj sory to chyba trochę wprowadziłem w błąd. A czy nie dało by rady tak jak na rysunku? Czyli trzy przelotki. Poprostu trzy kable pod jedno wyjście we komputerze. I potem jeszcze z tej przelotki (czyli ze wszystkich trzech w jeden) i w wolne złącze w przelotce wpiąć kabel z dwóch stron jack męski i do TV.

Wydaje mi sie że w stereo powinno być ale nie będzie to kino domowe. Bo czy jest jakaś rożniajeśli wszystkie trzy kable podłączy się razem pod jedno wyjście niż w karcie pod każde z osobna ? Rozumiem że tylko jeśli jest taka mozliwosć dźwiek będzie w 5.1.

A jesli naprzykład chciałbym podłączyć to do laptopa gdzie jest tylko jedno wyjście to trzeba by tak zrobić.
    xardas86
    Level 10  
    probowałem podłąćzyć głśniki do tv bez komputera wg poniższego schematu, za pomocą tego co znalazłem w domu ale mi nie działały (nie wiem dlaczego, może tak się nie da a może złe kable), gdy włączyłem tv dzwiek szedł z głośników wbudowanych w tv, a gdy dałem w opcjach na źródło zewnętrzne to wogóle nie było dźwięku (tylko coś cichutko brzęczało w głośnikach)

a teraz mam pytanie czy jest możliwość takiego podłączenia jak na rys poniżej (przynajmniej ja to sobie tak wyobrażam i chciałbym aby to tak mniej wiecej wygladało chociaż nie jestem dobry w tym temacie)

vipmatrix7
    Level 18  
    Mówisz że cos cichutko grało..? Podłaczyłes rozumiem za pomocą chinch? Nie wiem jak tam jest ale to w tv musi być wyjscie a nie wejście. Mnie to by bardziej pasowała tak jak pokazałem na obrazku. Choc ta twoja wizja powyżej wyglada całkiem znośnie i nie wątpie że to by zadziałało tylko jak potem do tv przez chinch to nie wiem..
    misiekan854
    Level 17  
    RCA w telewizorze to oczywiście wejście, musiałbyś wylecieć przez słuchawki (wtedy miałbyś m.in. możliwość regulowania głośności przez telewizor)

Co to jest za czarne pudełko co pokazałeś na zdjęciu?? masz tego jakiś schemat?? bo nie wiadomo jak to działa i do czego służy, dlatego nie dziw się że nie działa ;P

Również uważam że ten twój schemat jest całkiem znośny, jednak musisz pamiętać również o tym że w każdym kabelku jest od 2 do 4 żył ;D Dlatego to nie jest tak prosto, zwłaszcza jeżeli nie masz z tym do czynienia. Schemat który podał kolega vipmatrix7 byłby chyba w twoim przypadku najprostszy i najtańszy, jednak kosztem braku dźwięku 5.1 - miałbyś góra stereo, chodziłyby pewnie 2 przednie i tylne kolumny, a bas i centralny nie wiadomo czy w ogóle by chodził...

Zrób jeszcze zdjęcie swojej karty muzycznej, albo chociaż napisz jaki masz typ.
    vipmatrix7
    Level 18  
    Dlaczego bas miałby nie chodzić? Tak samo by dział bo tak samo jak satelity byłby podłaczony pod źródło dźwieku czyż nie tak?
    misiekan854
    Level 17  
    nie wiem czy zauważyłeś - ale jack na który wchodzi sygnał dla basu i centralnego jest czteropolowy, nie jest trójpolowy (a takie są wszystkie przelotki), dlatego COŚ nie będzie działać - albo bas albo centralny, zależy jak do jest połączone :)
    vipmatrix7
    Level 18  
    A no racja nie zauważyłem. Ale zauważ jeszcze że na wtyku, ten czwarty pol jest w miejscu gdzie normalnie jest masa. A tak nawiasem czemu jest czteropolowy?
    Zostaje przerabianie wtyczek albo nadzieja że będzie działał sub lub akurat blaszki w jacku wszystko przygną ale to raczej nierealne.
    xardas86
    Level 10  
    tak wygląda moja karta dźwiękowa

ta czarna puszka to Game Console Adapter by Logitech do podłączenia konsoli (schematu nie posiadam - była ona dołączona do głośników)
    A jeżeli podłącze to wg tego schematu co podałem tylko że z tego adaptera podłącze kablem 2x chinch / jack do wyjścia na słuchawki (a nie jak wcześniej do R-audio-L) w tv to będzie dzwięk ?

Mi zależy aby z komputera był dźwięk 5.1, a z tv nie musi.
    Jak kupie odpowiednie kable to będe próbował podłączyć.

Chciałem się zapytać czy jest taki trójnik (rozdzielacz) nie wiem jak to nazwać aby było 1x jack żeński / 2x jack żeński ? bo na allegro raczej nie wiedziałem (lub nie znalazłem)
    misiekan854
    Level 17  
    Możesz spróbować, jeżeli to pudełko było oryginalnie z głośnikami to powinno zadziałać.

Ten jack jest 4 polowy, bo każdy głośnik (sub i centralny) ma inne pasmo - tzn. już karta dźwiękowa dla suba obcina pasmo, dlatego każdy z nich ma osobną masę.
    vipmatrix7
    Level 18  
    No to może po podłączeniu go, akurat zadziała skoro to są masy. Nie wiem jak by to miało działać.

Kolego jesli nie ma takich wtyczek to można samemu kupić żeńskie i popodłaczać we własne kombinacje. To samo tyczy się mojego sposobu - zamiast trzech rozgałexników mozna to zrobic na kabelku.
    xardas86
    Level 10  
    A gdy się zastosuje dużo takich przejściówek i rozdzielaczy to będą duże straty na przesyłanym sygnale ? czy może to raczej zależy od długości tych przewodów ?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Te wtyczki z marketow po 3 zł to wiadomo że nie są najlepszej jakosci. Pewnie pogorszenia dźwięku nie usłyszysz przy normalnym uzywaniu ale mankamentem tych wtyczek jest to że się jakoś strasznie wyrabiają i potem nie stykają kable jak czesto się wyjmuje i są luzy.
    misiekan854
    Level 17  
    Na zastosowaniu takim jak rozdzielenie sygnału na tyle kanałów jest oczywistym że będzie różnica, nie tyle w jakości co w sile sygnału - jak podłączasz pod baterię jedną żarówkę to świeci mocniej, a jak podepniesz ich 5 to świecą 5 razy słabiej. To samo tyczy się sygnału, jednak nie sądzę żeby w twoim przypadku miało to jakieś znaczenie.

Pozdrawiam
    KukizBJJ
    Level 10  
    Witam, mam zamiar jak koledzy wyżej zakupić telewizor full hd 37 cali oraz głośniki 5.1 Chciałbym używać głośniki i do kompa i do tv.
    Głośniki na TV miały by głównie służyć jako porządny dźwięk do grania na konsoli. Dodatkowo fajnie było by podłączyć obraz z monitora na obraz TV. No ale wtedy dźwięk leci z głośników komputerowych, chyba że jest jeszcze jakaś opcja podłączenia jakiegoś dodatkowego kabelka wskazującego głośniki podłączone do TV jako źródło dźwięku w takim przypadku. Proszę was o radę. Jakie wyjścia musiał by miec mój komputer, TV i głośniki?
    Głośniki upatrzyłem sobie takie: http://icomp.pl/produkty.php?sid=glosniki-166
    TV któryś z tych, choć może być inny w przedziale ok. 2000zł
    http://www.nokaut.pl/szukaj/telewizory-lcd/lcd-37-full-hd.html
    proszę o pomoc.
    pozdrawiam