Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

868 Mhz i zasięg na 3-4 km.

smalski 17 Feb 2010 13:00 5707 11
 • #1
  smalski
  Level 17  
  Witam!!!
  Szukam na elektrodzie,ale sam nie potrafię sobie odpowiedzieć bo kiepsko znam się na technice radiowej.
  Pracuje z modułami typu TLX095, jest to transceiver na 868Mhz z układem NRF905. Z noty katalogowej wyczytałem jedynie informację-Total Power Dissipation PD (TA=85°C)=200mW. W budynku żelbetowym i z anteną w postaci przylutowanego kabelka długości 8,5 cm mam zasięg przez 2-3 piętra. Na otwartej przestrzeni myśle, że 300 metrów nie było by problemem.
  Czy istnieją takie anteny,które pozwolą mi na transmisje na odległość 3-4 km. Generalnie widzialność optyczną jest z wyjątkiem tego,że jedno drzewo jest przeszkodą i niestety nie stoi na moim terenie.
  Jest szansa na na złapanie zasięgu??
  Dzięki za odpowiedzi.
  Pozdrawiam
  smalski

  przepraszam za zły dział...
 • #2
  konrad940
  Level 22  
  Oczywiście że istnieją.
  Najlepszym rozwiązanie będa anteny kierunkowe.
  Poszuka na elektrodzie.
 • #3
  smalski
  Level 17  
  Ok dzięki.
  A to drzewo będzie mocno psuło transmisję??
  pozdrawiam
  smalski
 • #4
  konrad940
  Level 22  
  Wpływ będzie miało ale trudno powiedzieć jaki.
 • #5
  kondensator
  Level 36  
  Można zrobić skuteczną transmisję na 868MHz na znacznie większe odległości niż Kolega chce (i to z bardzo małą mocą nadajników - zasięg na VHF/UHF najmniej zależy od mocy !) - kwestia ceny (w większości przypadków elektronika będzie najtańszym elementem zestawu). Oprócz odpowiedniej wysokości anten z obu stron łącza, potrzebne są dobre anteny, dobre złącza, dobre przewody... "W hurtowni" tego się nie znajdzie...
  Zwykle przy polaryzacji poziomej można uzyskać w praktyce większy zasięg łączności UHF (i VHF-H) - mniejszy wpływ drzew, lepsza charakterystyka anten kierunkowych itd.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic841711.html i nie tylko tam pisałem na podobne tematy (można użyć funkcji "szukaj").
 • #6
  smalski
  Level 17  
  Ok. Znalazłem moc transeivera. 10 dBm. Czyli tylko 10 mW.
  W związku z taką mocą czy transmisja na 3-4 km przy antenach kierunkowych jest nadal możliwa?Czy muszę zwiększyć moc transceivera?
  Pozdrawiam
  smalski
 • #7
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  smalski wrote:
  Znalazłem moc transeivera. 10 dBm. Czyli tylko 10 mW.

  Jak napisał kondensator " zasięg na VHF/UHF najmniej zależy od mocy ! " .
  Quote:
  W związku z taką mocą czy transmisja na 3-4 km przy antenach kierunkowych jest nadal możliwa?

  Myślę, że z tak małą mocą, mogą być problemy.
  Chyba, że anteny będą paraboliczne o przekroju 4λ . :D
  Quote:
  Czy muszę zwiększyć moc transceivera?

  Nie teoretyzując napiszę , że z mocą 100mW, kablem koncentrycznym nie gorszym niż H-500, przy antenach o zysku około +18dBd zawieszonych na wysokości około 10m n.p.z. - łącze takie jest realne.


  Podstawowym problemem, który tu zauważam, to fakt kupienia takiej anteny kierunkowej.
  Nie licz na to, że wykorzystasz jakieś popularne anteny np. od TV czy dedykowane dla pasma 868MHz - bo to się nie nadaje do tych zastosowań.


  Pozdrawiam.
 • #8
  MariuszC
  Level 16  
  W moim linku na 860MHz pracują anteny TV 21 elementowe, kupione w Dipolu. Prawdopodobnie jest to typ A8812, chociaż w aktualnym katalogu rysunek różni się od zdjęcia anteny przykręconej na moim dachu.

  868 Mhz i zasięg na 3-4 km.

  Producent deklaruje ok. 17dB wzmocnienia przy 862MHz. Jedna antena jest na wysokości 8m, druga na 5m, anteny nie widzą się (!) z powodu gęstej zabudowy domków jednorodzinych. Odległoś pomiedzy antenami to 1,5km, moc ok. 10mW.
  Jako przewód zasilający zastosowałem zwykły H155 o długości ok. 8m każdy. W puszkach mam dobre symetryzatory TV z rdzeniem dwuotworowym na kanały 21-60. Można też zastosować symetryzator zrobiony z kawałka koncentryka (powinien działać nawet lepiej). Złącza to normalne BNC, ponieważ N-ka nie pasowała do obudowy.
  Całość działa niezawodnie od kilku lat, niezależnie od warunków pogodowych.
  Możesz zaryzykować taką konfigurację, najwyżej zostaną Ci dwie dobre anteny TV :-)
  Przy widzialności anten podana przez Ciebie odległość jest do zrobienia. Nawet, jeżeli stracisz połowę mocy na złączach, kablu i symetryzatorze, to i tak powinieneś z tej anteny wydmuchać ok. 150mW.
  Sprawdź tylko, czy nie masz w pobliżu stacji BTS telefonii komórkowej, bo jej sygnał może zatkać słabej jakości odbiornik.
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • #9
  smalski
  Level 17  
  To widzę, że ciężko będzie wyglądać ta moja transmisja.
  Ma się rozumieć, że nie ma możliwości podniesienia mocy transceivera(bo programowo 10dBm to już jest max.)?
  Czym w takim razie zastąpić transceivery dla transmisji na poziomie 1 bajta na sekundę na taką odległość?
  Dzięki za pomoc.
  smalski
 • #10
  kondensator
  Level 36  
  smalski wrote:
  To widzę, że ciężko będzie wyglądać ta moja transmisja. Ma się rozumieć, że nie ma możliwości podniesienia mocy transceivera (bo programowo 10dBm to już jest max.)? Czym w takim razie zastąpić transceivery dla transmisji na poziomie 1 bajta na sekundę na taką odległość? Dzięki za pomoc.
  Kolego, mam wrażenie że nie przeczytałeś. Moc nadajnika 10mW to może być za dużo w danej sytuacji (*) - jak się tej mocy nie zmarnuje, bo przy torze antenowym ze "specjalistycznej biedronki" to np. i 500mW będzie mało... W razie potrzeby małostratne filtry pasmowe 868MHz też są do zrobienia.
  (*) Dlatego w wielu rozwiązaniach można moc nadajnika zmniejszyć sprzętowo i/lub programowo
 • Helpful post
  #11
  MariuszC
  Level 16  
  Dla uściślenia, moc Twojego maleńkiego nadajnika będzie wzmocniona przez antenę kierunkową o 17dB, czyli jakieś 40 razy. Pomijając wszelkie straty sygnału po drodze, powinno wystarczyć na 4km.
  Jak będziesz programował moduły, wybierz szeroką dewiację - zyskasz kolejne decybele na czułości i większą odporność na zakłócenia.
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • #12
  smalski
  Level 17  
  Dzięki Koledzy za pomoc.Zamykam temat.