Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skutecznie usunąć dane z dysku ?

Kamil1987 17 Lut 2010 15:57 7856 12
  • #1 17 Lut 2010 15:57
    Kamil1987
    Poziom 16  

Witam

Pytanie przeciwne do kategorii w której piszę i brzmi: Jak skutecznie usunąć dane z dysku twardego by nie dało się ich odzyskać w prosty sposób ? Wymieniam dyski na nowe i chcę sprzedać dwa Seagate 500GB, jak wymazać dane do tego stopnia aby nie dało się ich odzyskać w prosty sposób znanymi programami jak R-STUDIO itp. Jakie programy i metody wymazania/nadpisania danych polecicie.

Pozdrawiam

• #2 17 Lut 2010 15:59
    Matuzalem
    Poziom 43  

Nadpisać całą powierzchnię i "proste sposoby" nie wystarczą?

• #3 17 Lut 2010 16:07
    Kamil1987
    Poziom 16  

Mile widziane nazwy programów, nie będę ręcznie kopiował obrazu linuxa X razy :)

• #4 17 Lut 2010 16:11
    ml-as
    Poziom 14  

Ja używam takiej metody:
    1) Zdejmuję wszystkie partycje
    2) Zakładam 1 o wielkości dysku
    3) Kopiuję pliki z katalogu systemu operacyjnego(wybieram jeden folder)
    4) Tworzę katalog "1", kopiuję do niego katalog np. "System32"
    5) Tworzę katalog "2", kopiuję do niego katalog "1"
    6) Tworzę katalog "3", kopiuję do niego katalogi "1" i "2"
    7) Tworzę katalog "4", kopiuję do niego katalogi "1" i "2" oraz "3"
    i tak, aż do zapełnienia dysku.
    Następnie puszczam pełny format.

• #6 18 Lut 2010 10:02
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Wystarczy raz a dobrze wyzerować całą powierzchnię dysku . Można to zrobic np. w MHDD , lub DMDE .

Pozdrawiam .

• #7 18 Lut 2010 10:33
    Arek K.
    Poziom 21  

Kolego Grafi92 zerowanie to zerowanie a nie jakies formatowanie niskopoziomowe.
    A informacja o tym ze jest możliwe odzyskanie danych które zostały nadpisane jest kłamstwem - nic takiego nie istnieje.
    Kiedyś był konkurs (myślę ze jeszcze jest) ze jeśli ktoś/firma odzyska nadpisane dane dostanie masę pieniędzy...
    Ale jeszcze się taki nie urodził co by to wygrał ;)
    Myślę ze jedyną możliwością odzyskiwania danych nadpisanych będzie chwila gdy będzie możliwe przenoszenie się w czasie i przestrzeni...;)

• #8 18 Lut 2010 10:35
    Matuzalem
    Poziom 43  

Grafi92 napisał:

To się nazywa formatowanie niskopoziomowe..

To się nazywa "zerowanie" (inna sprawa, że też pewnie różnie to rozumieć można). Formatowanie niskopoziomowe to , teraz, robią w fabryce dysków, a to że jakieś pełne opcje z formatem związane, ktoś uparcie tak chce nazywać to ... " czy róża pachniałaby równie słodko, gdyby nazywała się inaczej?".
    W czasach 386/486 opcja zwana Low Level Format była dostępna z poziomu BIOS-u płyt głównych, ale od tego czasu to pojęcie, za sprawą m.in. takich jak cytowana wypowiedzi, traci swój pierwotny charakter i znaczenie.

• #9 18 Lut 2010 10:40
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

"zerowanie" to faktycznie nadpisanie a z powodu tego iż zwykle nadpisuje się powierzchnię zerami potocznie nazywa się to "zerowanie". Nadpisywać można wszystkim i nie ma to znaczenia.

Do "zerowania" polecam też vivarda sprawdza się tam gdzie MHDD ma problemy. Ale to wszystko opisane w linku który podałem więc odrobinę inicjatywy i do czytania.

• #10 18 Lut 2010 11:45
    tzok
    Moderator Samochody

Z tym zerowaniem (swoją drogą niektóre programy to raczej "jedynkują" ;) ) i formatowaniem niskopoziomowym też swego czasu walczyłem ale obecnie proces nadpisania całej powierzchni dysku określa się mianem formatowania niskopoziomowego nawet w niektórych programach diagnostycznych producentów dysków czy choćby w narzędziu "HDD Low Level Format Tool", które co prawda jest tożsame z "HDD Wipe Tool" (obydwa z HDDGURU).

• #11 18 Lut 2010 14:24
    Usunięty
  • #12 18 Lut 2010 14:52
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

kazaaski napisał:
    ml-as napisał:
    Ja używam takiej metody:
    1) Zdejmuję wszystkie partycje
    2) Zakładam 1 o wielkości dysku
    3) Kopiuję pliki z katalogu systemu operacyjnego(wybieram jeden folder)
    4) Tworzę katalog "1", kopiuję do niego katalog np. "System32"
    5) Tworzę katalog "2", kopiuję do niego katalog "1"
    6) Tworzę katalog "3", kopiuję do niego katalogi "1" i "2"
    7) Tworzę katalog "4", kopiuję do niego katalogi "1" i "2" oraz "3"
    i tak, aż do zapełnienia dysku.
    Następnie puszczam pełny format.

Ta metoda moim zdaniem nie jest dobra bo folder system32 zawiera całą masę krótkich plików które nie wypełnia dokladnie całej powierzchni klastrów (czy klasterów? hehe) dlatego przy skanowaniu dysku metodą RAW będzie jeszcze można sporo odzyskać (zwłaszcza z plików tekstowych). Już lepiej nadpisywać jakimś dużym plikiem np. z filmem bo wtedy kolejne klastry będą w 100% nadpisywane.

Ten sposób nadpisywania jest ułomny bo nawet zapełnienie w całości dysku nie kasuje fizycznie całości powierzchni a jedynie miejsce gdzie mieści się partycja i to też nie w całości a przy dużym pliku to nawet sporo zostawi bo jak np. 100 GB nie zmieści się bo będzie 99 GB to 99 GB zostanie nie nadpisane. Nadpisywanie po przez "zerowanie" jest pewne bo zapisuje każdy sektor niezależnie od struktury logicznej dysku.

• #13 23 Cze 2010 14:43
    Kamil1987
    Poziom 16  

Użyłem Acroins True Image 2010, ATI kasuje zawartość dysku m.in. algorytmem "departamentu ministerstwa obrony/bezpieczeństwa" USA. Temat zamykam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo