Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compal FL90-wymiana karty graficznej a jej BIOS

MarekS6 17 Feb 2010 18:15 7752 11
 • #1
  MarekS6
  Level 16  
  Witam, chciałem napisać w innych tematach ale wszystkie już zamknięte.

  Mój problem polega na tym, że padła mi karta graficzna jak w nie jednym FL90 z powodu przegrzania. Raz już miałem laptopa w naprawie i po przelutowaniu układów komputer ruszył lecz w serwisie powiedzieli mi że jak znów się takie coś zdarzy to lepiej od razu kupić nową kartę graficzną. Dlatego teraz jako że znów karta przestała działać, zamówiłem na ebay'u nową kartę GF8600GT 512MB która wyglądała "prawie" identycznie jak stara, zamontowałem ją i laptop po włączeniu nic nie wyświetlał ani na matrycy ani na monitorze zewnętrznym a po ok 5-10 sekundach się wyłączał.

  Karty te w Niemczech (gdzie obecnie mieszkam) na ebay'u są w przedziale cenowym od 90 do 170 euro co mnie bardzo dziwi - bo wizualnie i oznaczeniowo to identyczne karty (dokładnie GF8600GT 512MB)...  Zauważyłem że karty te mają różny BIOS, najczęściej ACERa. O ile sie nie myle to w Compalu w karcie graficznej powinien być BIOS ASUSa...

  Czy to przez to może karta mi nie rusza w FL-ce????

  Czy ktoś już ten temat przerabiał???????

  Karte jutro wysyłam z powotem jako że mam możliwość w ciągu 2 tygodni ją zwrócić. Tylko jaką kupić by znów tak nie trafić???
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  Bios na karcie jest producenta karty. Jeżeli Asus wyprodukował kartę to jest bios Asusa. Poza tym nie powinno być różnic i karta powinna działać normalnie.
 • #4
  tronic1
  IT specialist
  No to celuj w kartę identyczną, wyprodukowaną przez Asusa. Może w biosie laptopa jest " zaszyty " ID karty ?
 • #5
  MarekS6
  Level 16  
  Problem w tym że ani na allegro ani na ebay'u nie znalazłem NOWEJ takiej karty... Wszędzie jest ACER albo jak już jest identyczna to naprawiana... A takiej to wole nie kupować bo sam mogłbym swoją naprawić ale to nie działa długo...
 • #6
  mario22
  Level 11  
  Jeśli się nie mylę w tych Compalach Bios grafiki (8600gt) to część składowa biosu płyty. Karta sama w sobie biosu nie posiada i aby odpalić inną kartę MXM (były próby m.in z ATI HD 4670 z własnym biosem na pokładzie) konieczna była interwencja w bios płyty głównej.
 • #7
  MarekS6
  Level 16  
  Też o tym słyszałem, właśnie dlatego kupiłem niby identyczna karte jak miałem by nie mieć problemów (gdyby nie trzeba było nic robić to bym kupił 9600GT) a tu sie teraz okazuje że karta niby ta sama a jednak inna i nie rusza...
 • #8
  dariuszj
  Level 20  
  Przelutuj kość biosu ze starej karty do nowej i będzie działać.
 • #10
  Sas_AS
  Level 16  
  mario22 wrote:
  Jeśli się nie mylę w tych Compalach Bios grafiki (8600gt) to część składowa biosu płyty. Karta sama w sobie biosu nie posiada i aby odpalić inną kartę MXM (były próby m.in z ATI HD 4670 z własnym biosem na pokładzie) konieczna była interwencja w bios płyty głównej.


  Kolega mario22 ma prawie rację. Bios w w FL90/92 składa się z 2 części - właściwiej i vga.

  Walczyłem z tym samym problemem przez dłuższy czas i nic nie zwojowałem.

  Niestety nie udało się zmodyfikować biosu tak, aby działał z kartami NV z własnym biosem na pokładzie MXMII (dedykowany acer, asus... itp). Na dzień dobry bios widząc kartę NV pakuje bios vga z biosu płyty głównej. Miało to na celu (w sumie i ma) łatwą zmianę biosu vga na najnowszy z nowszym biosem płyty głównej. Może kiedyś ktoś to rozgryzie (były próby podmiany wszystkich biosów vga na ati, ale też nic nie dawało... wstaje i ciemność).

  Karty ATI z rodziny HD3400 oem, HD3650 z własnym biosem działają, gdyż bios nie wykrywa (nie każdy, były biosy z zaimplikowanym biosem i do ATI, wtedy trzeba go zmienić na starszy lub nowszy) obecności karty graficznej NV.
  Owa modyfikacja biosu (dla kart bez własnego biosu na karcie!) polega np. na zmianie wielkości pamięci (FL90 na 8600m GT nie miał fabrycznie 512MB tylko 256MB i takowy bios siedzi w biosie płyty głównej. Po zmianie na kartę NV 512MB (bez własnego biosu) dalej było 256 MB... ktoś wpadł na pomysł, aby podmienić część od 8600m na właśnie tą z karty ACER 512MB i wtedy FL90 uruchamia się raportując kartę graficzną Acer 8600m GT 512MB), zmiany częstotliwości taktowania (w dół....łłłł), nawet ręczną zmianę wielkości pamięci lub uaktywnienia pewnych funkcji wspierania środowiska 3d w połączeniu z nowymi funkcjami procesorów.
  Nowej karty NV do Compala praktycznie nie można zdobyć. Pozostaje naprawić starą, zmienić na ATI lub przełożyć układ od acera/asusa. Nie wiem jak innym, ale w tym compalu co walczyłem usmażyły się ddr, nie dopasowałem karty od acera wiec dałem sobie spokój.
 • #11
  MarekS6
  Level 16  
  Ja swoją karte grafiki od czasu do czasu naprawiam bardzo prostym sposobem - kiedy przestanie działać i na monitorze ciemność, rozkręcam laptopa wymontowuje grafike i wkładam ją do rozgrzanego na ok 180 stopni C piekarnika na ok 10 minut. W ten sposób nie jako przelutowywuje całą PCB i po spokojnym ochłodzeniu karty i poskładaniu laptopa normalnie go włączam i hula... Musze to średnio robić raz na 1-3 Miesiące

  Moderated By jankolo:

  Wysoce profesjonalna poradę nagradzam... OSTRZEŻENIEM

 • #12
  kozi111
  Level 1  
  szkoda ze nie natrafiłem na ten temat zanim 9600 GT kupiłem ;/
  A może komuś udało się już zwalczyć problem ? jakaś modyfikacja biosu albo inny sposób?

  Przy próbach uruchomienia owej karty zauważyłem ciekawy efekt. Mimo iż na ekranie nic się nie pojawiało to system się uruchamiał. Walczyłem parę godzin z myślą że może jednak się uda uruchomić z ekranem. Podmieniałem co chwila karty i na działającym 8600 zmieniałem co się da (dublowanie ekranu, zmiany rozdzielczości i podłączenie telewizora monitora i co tylko pod ręką było) i na nowo próbowałem z 9600. W końcu spróbowałem uruchomić kompa bez grafiki i ku mojemu zdziwieniu system także się uruchomił :) ( oczywiście usłyszałem tylko dźwięki uruchamianego Windowsa)