Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Superstar 3900 EFT pływa w częstotliwości

barti24 17 Feb 2010 19:25 4072 23
    barti24
    Level 11  
    Witam wszystkich mam problem z moim SS 3900 EFT otóż gdy jest "5" nie ważne czy jest to FM/AM/USB/LSB po wcisnięciu PTT od razu ucieka częstotliwość np;27555 na 25532 i jest to problem w prasy na ssb ,ale gdy zjadę w zera "grubasem" to stoi idealnie w częstotliwości.Radio było w dwóch serwisach i powiedzieli że tak ma być "bzdura".Proszę o pomoc co można zrobić. Pozdrawiam.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie jeździj tam więcej :)
    Radio jest po prostu rozstrojone. Trzeba je zestroić i po krzyku.
    Michał
    barti24
    Level 11  
    Powiesz jak to zrobić bo nie mam gdzie odwieźć,czy sam rady nie dam
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bez miernika częstotliwości i pojęcia o co chodzi tego nie zrobisz.
    Skąd jesteś? Może się kogoś poleci.
    barti24
    Level 11  
    Okolice Środy Śląskiej (Dolnośląskie)
    barti24
    Level 11  
    Myślałem że jak radio ma wyświetlacz częstotliwości to sam mógłbym spróbować.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    barti24 wrote:
    Myślałem że jak radio ma wyświetlacz częstotliwości to sam mógłbym spróbować.

Niestety źle kombinujesz.

Jak oddasz do serwisu to poproś o dokładne strojenie z dokładnością do 50Hz :
    - pilotów do filtru kwarcowego (to taki generator do uzyskania żądanej emisji)
    - generatorów odniesienia (bardzo ważne)

Pozdrawiam.
    barti24
    Level 11  
    Dobrze,dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
    green33

Level 31  
    Uważajcie, żebyście się nie przejechali na 3900 EFT ... fakt ten może być rozstrojony, ale to radio ma istotną wadę: jak źle rozwiązany Fine i Coarse ... samo strojenie nie zlikwiduje tego problemu ... to problem asymetrii FINE ... czyli jak jesteśmy w "5" to FINE pracuje załóżmy plus/minus 800 Hz i jest OK... a jak jesteśmy w "0" to do góry FINE łapie 1,2 Khz, a w dół tylko z 200 Hz ... im niżej jesteśmy COARSE tym mniej mamy regulacji w dół przy pomocy FINE ...

w starych SS i A87 tego nie było ...

Marcin
    barti24
    Level 11  
    To jest prawda, ale zauważyłem że jak jestę w "5" i FINE mam na środku to przy modulacji spada mi 2,7kHz,a jak mam FINE w lewo do końca to spada tylko 0,9 kHz.
    green33

Level 31  
    Patrzysz przy modulacji, czy przy samej nośnej (ze skręconym Mic Gainem) ?

Marcin
    barti24
    Level 11  
    Czy tak ,czy tak niema różnicy radio zachowuje się tak samo.
    green33

Level 31  
    To do strojenia ewidentnie... rozjechany TX z RX.

Marcin
    picia22
    Level 27  
    a nie trzeba by tego wygrzać przed zestrojeniem i pytanie na ile czasu to pomorze skoro to niema stabilizacji temperaturowej, mi jeden z serwisów napisał ze trzeba pierw wygrzać 4godz przed zestrojenie które i tak by trzeba powtarzać co miesiąc
    barti24
    Level 11  
    Co to znaczy wygrzać i czy na pewno radio znów się rozstroi?
    green33

Level 31  
    picia22 radio uzyska temperaturę pracy po 20-30 minutach 4 h to zdecydowanie przesada ... fakt tej klasy sprzęt nie ma generatorów kompensowanych termicznie i zawsze będą pływać... wsiadasz do samochodu w styczniu tego roku i masz radio o temperaturze -20 stopni... po 30 min ma ono 25 - 30 stopni na plusie ... musi pływać :) z tym strojeniem co miesiąc to też bez przesady, jeśli rdzenie są zabezpieczone to co dwa lata można sprawdzić zestrojenie. Z doświadczenia (ponad 100 zestrojonych A87, SS3900, Jacksonów) wiem, że tak jest jak piszę.

barti24 - tej klasy radio zawsze będzie płynąć przez te 20 - 30 min po załączeniu, szczególnie jak jest zimno... latem to będzie 5-10 min. ale po rozgrzaniu będzie pracować poprawnie. Długo w domu pracowałem na Alanie 87 i po 5 minutach stał w częstotliwości jak powinien. Po prostu jego temperatura w stanie wyłączonym niewiele różniła się od temp. po rozgrzaniu.

Pozdrawiam Marcin
    barti24
    Level 11  
    No tak zgodzę się Radio od listopada tak się zachowywało jak mówisz tylko teraz po całym dniu ono pływa,dodam że radio jest na bazie w domu.Pozdrawiam
    green33

Level 31  
    Daj do jakiegoś "normalnego" serwisu, gdzie pracują ludzie, którzy mają pojęcie co robią i po co tam są... niech sprawdzą co się dzieje. Więcej w Twoim temacie nie wymyślimy. Radio musi trafić na warsztat.

Marcin
    picia22
    Level 27  
    według producenta, proces wygrzewania w temperaturze pokojowej wynosi 4godz. , rozmawiałem z serwisem dostali od producenta cała procedurę strojenia , która i tak trzeba powtarzać częściej niż co 3 miesiące ,fakt ten potwierdziło 3 fachowców jeden z firmy conspark z gdańska i 2 osoby z uke ,superstar posiada mała wadę fabryczna ale używam osobiście i za te pieniądze niema lepszego sprzętu w tej klasie
  • Helpful post
    maylo
    Level 26  
    Witam wszystkich.
    Kolega Marcin ma racje rozjechany RX z TX co niestety czasem zdarza sie w "nówkach sztukach" . Z praktyki mogę powiedzieć że średnio te radia potrzebują 15 min do "wygrzania sie" będąc wcześniej w chłodnym magazynie. no wbudowanej herc-miarce jesteśmy wstanie uzyskać częstotliwość pilotów tylko wymaga to poprzepinania złączek. Większość rdzeni filtrów jest pozalewana.
    Pozdrawiam
    barti24
    Level 11  
    Radio trafiło do serwisu,zobaczymy co zmajstrują.
    barti24
    Level 11  
    Radyjko wróciło idealnie zestrojone rozjechany był RX z TX tak jak wyżej napisał kolega maylo który również postawił to radyjko na nogi, z góry wielkie podziękowania.Temat uważam za zamknięty,i dziękuje wszystkim forumowiczom za pomoc.Pozdrawiam.
    tomg82
    Level 9  
    kolego mam ten sam problem z moim superem... powiedz gdzie oddales na serwis radio, i co dokladnie co powiedzieli...pozdrawiam