Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowniki PLC Allen Bradley

jabu74 - ekspert 18 Feb 2010 10:31 19483 50
SterControl
  • #1
    jabu74 - ekspert
    Level 19  
    Witam

    Chciałem zapytać co sądzicie o sterownikach Allen Bradley tzn. czy to jest sprzęt z półki niskiej, średniej czy wysokiej ?
    Ponadto jak się je programuje tzn. czy łatwo i co sądzicie o środowisku do programowania tych sterowników ?
    Pozdrawiam
  • SterControl
  • #2
    *paweł*

    Automation specialist
    Wszystko zależy o jakich piszemy...Raczej prosto się programuje, przynajmniej te mniejsze z którymi miałem do czynienia. Oprogramowanie AB to RSlogix, RsLinx, RsView.

    Pozdrawiam
  • #3
    Balcerek84
    Level 11  
    Witam jeżeli chodzi o Allen Bradley to jest półka średnia, fakt programuje się w miarę prosto, ale dla mnie bardziej intuicyjny jest Unitronics a cenowo i jakościowo wcale nie odbiega jak nie przewyższa plus do tego masz od razu HMI. zresztą sprawdź sam www.ntcontrol.pl. Pozdrawiam
  • #4
    elektrocyber
    Level 14  
    Sterowniki Allen Bradley prawdopodobnie drugie pod względem ilości zainstalowanych PLC na świecie, jest to zapewne zasługa USA gdzie są bardzo popularne.
    Zakwalifikował bym je na wyższą półkę gdyby nie fakt że znikł mi program w ML1500 i utworzył sobie nowy o nazwie „1050” z jednym pustym rungiem z nieznanych mi przyczyn.
    Sterowniczek z najniższej półki cenowej ML1100 online tu działa słabiutko ale dwa porty i programuje się go w RSLogix500 a jest to wypasiony program w porównaniu do programików dedykowanych np. do LOGO Siemensa.
    Od ML1500 wzwyż w pełni onlienowe wersie.
    Od CompactLogix (L31, L32x, L35x) wzwyż mamy program RSLogix 5000 (adresowanie symboliczne i więcej funkcji niż RSLogix500).
    Od CompactLogix (L43, L45) wzwyż możliwość obsługi od 4 do 8 osi a ControLogix to najbardziej zaawansowana platforma.
    W odróżnieniu od Siemensa
    - bardziej przyjazna obsługa klientów (zwłaszcza tych maluczkich)
    - kabelek do komunikacji do zrobienia we własnym zakresie za kilkadziesiąt zł.
    - nie dopłacasz za drogie karty MMC, programatory PG itp.
    - bardziej intuicyjny program
    - brak archaizmów w programie takich jak np. S5T# albo licznik zlicza w kodzie BCD3 itp.
  • #5
    agaudio
    Level 21  
    Super sprawa Siemens się umywa koniec kropka.
    Trochę drogie karty wejściowe jak wyjściowe ale rzadko padają.
  • SterControl
  • #6
    janusz2110
    Level 11  
    Wg. mnie to SYSTEM AB (tzn. wszystkie sterowniki w zaleznosci od zastowsowania) sa NAJLEPSZE na swiecie.
    Zalety:
    - b.prosta konfiguracja (wkladasz i dziala)
    - duza niezawodnosc
    - super latwe programowanie dowalajace na pelne wykorzystanie mozliwosci systemu

    Wady:
    - hardware droga (drogi?)
    - bezczelny polityka Rockwella dotyczaca oprogramowania. Ceny sa bandyckie, co roku platne updaty itp.

    Facit:
    jak kogos stac to nie ma (prawie) nic lepszego i pewniejszego.
    Siemens sucks !
    Janusz
  • #7
    and_rog
    Level 23  
    Od lat programuję na AB, fakt, są dobre, do tego intuicyjne programowanie, ale za cenę jak wspomniano wyżej. Osobiście uważam że procesory Mitsubishi są lepsze, ale ich programowanie nie jest tak proste jak AB.
  • #8
    PawkoGD
    Level 10  
    Ja bardziej przyjaznego oprogramowania nie widziałem. Mitsubishi ze swoim GX IEC Developerem trochę odstaje od RSLogixa 500 i 5000. Jednak rzeczywiście cena PLC AB to duży minus.
    No i jeszcze jedna sprawa nie poruszona tu wcześniej - sieci przemysłowe: AB jako produkt Rockwella promuje DeviceNet a niestety ani nie jest to zbyt popularna sieć w Europie ani tania. No i zintegrowanie układu sterowania z DeviceNetem i sterownikami serii MicroLogix to naprawdę duże koszty (skaner, karta programująca itp)
  • #9
    Kathon
    Level 12  
    W nowych instalacjach DeviceNet ustępuje miejsca standardowi Ethernet/IP. Ethernet/IP jest oparty standardzie Ethernet. W przeciwieństwie np. do Profinet'u nie wymaga stosowania specjalego sprzętu sieciowego, a także pozwala na łączenie w jednej sieci systemów czasu rzeczywistego z systemami biznesowymi, z przesyłaniem danych czy z dostępem do internetu.
  • #10
    jabu74 - ekspert
    Level 19  
    Mam kolejne pytania pewno idiotyczne tylko proszę nie śmiać się.

    1) Czy po pobraniu programu ze sterownika do RSLogix będą widoczne komentarze przy poszczególnych elementach - wydaje mi się, że nie ?

    2) Dlaczego funkcja upload/download w RSLogix działa odwrotnie niż to jest normalnie przyjęte (drugi raz spotkałem się z czymś takim) ?
  • #11
    szeryf_wojciech
    Level 13  
    1. Komentarze nie będą widoczne

    2. Chodzi o specyfikę języka angielskiego, tutaj użyli strony biernej. Ale tego się domyślam, bo nikt z przedstawicieli AB nie potrafił mi wytłumaczyć
  • #12
    jabu74 - ekspert
    Level 19  
    Wspomnieliście tutaj o sterownikach SIEMENS to ja dodam od siebie tylko tyle, że oprogramowanie Step7 mnie przeraziło swoją wielkością i całkowicie mnie zraziło do sterowników tej firmy.

    Wracając do tematu tego "odwrotnego" upload/download w RSLogix (i nie tylko) to stwierdziłem, że to może się skończyć fatalnie i pewno wielokrotnie się tak kończyło tzn. zastąpieniem istniejącego programu w sterowniku jakimiś śmieciami. Ja gdybym wcześniej się z tym nie spotkał i nie zwrócił uwagi na tą odmienność to najprawdopodobniej też popełniłbym ten błąd. Zakładając, że ktoś pierwszy raz uruchamia ten program i w menu widzi dwie opcje upload i download oraz nie przeczyta helpa bo i po co w tym przypadku to można się nieźle przejechać.
  • #13
    janusz2110
    Level 11  
    @Szeryf :-)
    @jabu74
    Download/upload w AB nie ma nic wspolnego z formami jezyka angielskiego :-).
    Przyczyna jest bardziej prozaiczna: po prostu producent sterownikow przyjal, ze osprzet do programowania (obecnie PC) jest nadrzedny w stosunku do CPU :-)
    Inni robia to na odwrot :-). Poza tym usilownie dostepu "online" bez przeczytania (jak sie to robi pierwszy raz) manualu wydaje mi sie podobne do jazdy samochodem do angli i dziwienia sie ze wszyscy jezdza po niewlasciwej stronie :-). Zycie szybko daje nauczke w takich przypadkach :-)
    Pozdrawiam
    Janusz
    PS. na temat Step 7 mozna miec rozne zdanie, ma jednak on swoje specificzne zalety :-)
  • #14
    autotransformat
    Level 10  
    jabu74 - ekspert wrote:
    Wspomnieliście tutaj o sterownikach SIEMENS to ja dodam od siebie tylko tyle, że oprogramowanie Step7 mnie przeraziło swoją wielkością i całkowicie mnie zraziło do sterowników tej firmy.



    Chyba za wcześnie wyrobiłeś sobie opinie. Step7 rzeczywiście na początku może przytłoczyć ogromem opcji/ustawień/okienek itp., ale to tylko pozory. W rzeczywistości programowanie jest bardzo intuicyjne i szybkie. Zawsze możesz określić się i kodować w jednym tylko języku (dostępne są bodajże 3). Fajna jest też wizualizacja gdzie na rysunku sterownika wyświetlają się twoje nazwy wejść i wyjść.

    Minus: brak symulatora.
  • #15
    Smashing
    Level 20  
    Kathon wrote:
    W nowych instalacjach DeviceNet ustępuje miejsca standardowi Ethernet/IP.

    DeviceNet używa się raczej do sterowania falownikami, lub do rozproszonych wejść- wyjść.
    Ethernet do komunikacji między PLC, który wyparłaControlNet, (max chyba 5MBit)
    W SLC500 i starszych 5 można używać komunikacji DH+, nie potrzeba dodatkowych kart, robisz tylko trzema przewodami sieć, ustawiasz adresy i masz komunikacje miedzy PLC. W RSLinx widzisz wtedy wszystkie sterownik w sieci.

    jabu74 - ekspert wrote:
    Czy po pobraniu programu ze sterownika do RSLogix będą widoczne komentarze przy poszczególnych elementach - wydaje mi się, że nie ?

    komentarze ( description) nie, chyba że masz oryginalny program i na niego robisz upload, czyli ładujesz z PLC do PC. W RSLogix5000 jak definiujesz Tags, tam jest Name do 40 znaków. Jeśli wpiszesz nazwę zmiennej np WejsciePierwsze to po upload programu masz tą nazwę.
    jabu74 - ekspert wrote:
    Dlaczego funkcja upload/download w RSLogix działa odwrotnie niż to jest normalnie przyjęte (drugi raz spotkałem się z czymś takim)

    Hmmm, nawet jak się pomylisz nie ma tragedii. Zrobisz Upload, RSLogix połączy się z PLC nawet jak będą jakieś różnice w programie i na twój program w PC ładuje się wersja z PLC robisz offline i nie zapisujesz projektu. Robiąc Downolad (PLC ma RunMode) program poprosi Cie o przełączenie PLC w ProgramMode, czyli już wiesz że coś może być nie tak. Z reguły używa się tylko Download i Online zamiast Upload(w razie różnic w programach RSLogix zgra wersje z PLC do PC )

    Jeśli mam porównać jakieś PLC, które obsługuję w pracy to tak(bez urazy to moje zdanie):
    Allen Bradley, GEFanuc (fajna rodzina nowych RX3i 7i), długo długo nic i Siemens ( S7-200-300-200), Omron.
    Samo szukanie np jakiejś zmiennej gdzie jest ustawiana itp.. w AB robi się to bardzo szybko. Definiowanie struktur, np chcesz mieć takie zmienne dla falownika.
    Start, Stop, RunRev,RunFwd, CommandSpeed itp, masz tych falowników np 40 szt. Robisz jeden szablon i dodajesz wszystkie falowniki... a szkoda pisać :)
    Allen Bradley ma jedną wadę.... cena :(, dodatkowo licencje na soft jak masz 5, 500, 5000, panele, DeviceNet, myślę że 15 tys sam soft na jedno stanowisko, może się mylę. Nie wiem ile kosztuje Siemens S7-200, z AB porównywalny to np MicroLogix1500, cena nie całe 2tys zł,ma chyba 16 wejść i wyjść + można dołożyć chyba 32 karty I/O komunikacja z PC po RS232 + soft :)

    Pozdrawiam
  • #16
    kals
    Level 10  
    Jak przy wymienionych wyżej wypada PHOENIX CONTACT z serii ILC 1XX
  • #17
    __jacenty
    Level 11  
    Może i ceny sterowników AB są wysokie koszt licencji na oprogramowanie też ale opłaca się bardzo dobrze się pracuje z tymi sterownikami. W pracy niema żadnych z nimi problemów czy coś wyszukać czy coś poprawić przejrzyste i klarowne jak dla mnie są one.
  • #18
    waldzior
    Level 14  
    Sterownik nie najgorszy , soft RSlogix 5000 , wolałem Control logix, gorzej z osprzętem , właśnie idę wymieniać kartę PLS :(
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    fieras
    Level 12  
    Intuicyjność i łatwość obsługi powalają siemensa na kolana...
  • #21
    Marek.D
    Level 10  
    IMHO Allen Bradley to sterowniki najwyższej półki, rodzina ControlLogix to de facto PAC, a nie PLC. Łatwa konfiguracja, obsługa i diagnostyka, brak problemów z komunikacją. Bardzo fajna obsługa serwonapędów (Kinetix - Siemens wymięka), co do ceny - cóż.. ponoć można mieć cały zestaw oprogramowania (bundle) za 2 tysiące Euro; ceny sterowników w tysiącach Euro, ale to wstawia się w linie przemysłowe za miliony Euro i utrzymanie ruchu nie ma z tym kłopotów, co się liczy. Gada to po Ethernecie/Sercosie/ControlNecie/Devicenie/RIO/DH+ i innych, ale zapewne teraz promowany jest Ethernet. Do wyboru i koloru falowniki, moduły we/wy itd, a odmiana ControlLogixa - GuardlLogix to sterownik bezpieczeństwa komunikujący się przez rozproszne we/wy - świetna sprawa dla dużych objektów (oczywiście działa też jako zwykły sterownik).
    Natomiast co do paneli, to odczucia mam mieszane - środowisko FactoryTalk jest nieco zabugowane
  • #22
    fieras
    Level 12  
    Paneli można używać Weinteka, tanie, darmowy soft, świetnie komunikują się nie tylko z bradleym. Po ethernecie trybi świetnie z micrologixami, slc500 itd.
  • #23
    adamac2
    Automation specialist
    Programowanie sterowników AB w porównaniu do sterowników Siemensa to bajka. Takie banały jak podgląd programu, przeładowanie Online, budowanie samej struktury drabinki działa po prostu mega przyjemnie.
    Panele HMI o ile FactoryTalk w wersji Machine Edition jest spoko bardzo podoba mi się możliwości implementowania skryptów (dużo łatwiej i szersze zastosowanie niż w przypadku paneli Siemensa).
    Jednakże wersja Site Edition (Network) to już kompletna paranoja. Samo przywrócenie projektu to jedna wielka loteria... może idea Site Edition jest fajna jednakże ilość błędów skutecznie zniechęca.
  • #24
    AdamczykPiotr
    Level 12  
    Dobry sterownik dużo kosztuje podobnie jak oprogramowanie do niego. Czy to AB czy GE Intelligent Plastforms (dawne GEFanuc) czy Siemens - ceny podobne, funkcjonalność również ale intuicyjność oprogramowania z ogromną przewagą na produkty z USA. Dla mnie seria RX3i od GE to idealne rozwiązanie z najwyższej półki do średnich i dużych aplikacji. Na oprogramowanie narzędziowe jest teraz dobra cena - pełen pakiet licencji do wszystkich sterowników i paneli operatorskich to około 500 PLN
  • #25
    adamac2
    Automation specialist
    Kolega pracuje w astorze:) chyba, że zbieżność nazwisk z autorem tekstów z gazetki Astora:). Więc opinia zrozumiała:)
  • #26
    plccontrols_pl
    Level 10  
    AB i Siemens mają przewagę - AB jest prostszy dla małych/średnich projektów ale w Polsce Siemens jest bardziej dostępny - zwłasza soft step7. Ale Mitsubishi jest też silne - mają coraz lepszy sprzęt i przyjemny soft.
  • #28
    adamac2
    Automation specialist
    A co to za homemade noname :)
  • #29
    matk
    Level 10  
    Koledzy porównują sterowniki Omrona, Siemensa czy Mitsubishi do AB, ich możliwości oraz prostotę programowania.
    Wg mnie sterowniki Ideca a zwłaszcza seria microsmart pentra też jest doskonałą alternatywą przy budowie małych i średnich aplikacji. Cena dużo niższa niż u konkurentów.
    Programuje się go dosłownie banalnie.
    Chciałbym usłyszeć opinię oraz uwagi Kolegów fachowców z większym doświadczeniem.
    Ja jestem samoukiem na Idecu zaczynałem teraz chętnie spróbuję czegoś innego np AB.
  • #30
    adamac2
    Automation specialist
    A czy idec ma wogóle sterowniki modułowe że Pan poleca do średnich aplikacji??? Bo wszystko co widzę w ich ofercie to nano i micro PLC a to troszkę słabo do średnich aplikacji. Widzę że sofcik bardzo offica przypomina:). W poważnym zakładzie nie widziałem takiego sprzętu na oczy i pewnie bardzo długo nie zobaczę szczególnie biorąc pod uwagę że duże fabryki mają raczej politykę korporacyjną co do sprzętu.

    Jeżeli Pan programuje na Idec to raczej właśnie z racji ceny nigdy Pan z własnej woli nie użyje AB czy Siemensa.