Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać...? router+karta sieciowa

18 Lut 2010 10:54 3336 17
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich!!!
    Mam prośbę o poradę, który zestaw router+karta sieciowa będzie lepszy do domu 220m2 (110m2 parter i 110m2 piętro). Zależy mi, żeby sygnał był w całym domu.
    Sprzęt jaki będę użytkował to Apple iMac, którego chcę połączyć po kablu i w jego okolicy ustawić routerek tj. salon (30m2 bez drzwi), drugi stary PC do którego chcę podpiąć kartę sieciową USB no i dwa laptopy po Wi-Fi, ale to opcjonalnie i nie codziennie. Czytałem trochę na temat sprzętu i przyznam, że mam mętlik w głowie...
    Raz w jakimś teście urządzenia wypada idealnie w innym natomiast słabiej a w komentarzach bardzo różne opinie. Ogólnie urządzenia ma być do zastosowań domowych. Usługę internetu mam od Netii na łączu TP jest to 6mb.
    W oko wpadły mi dwa zestawy:

* Linksys WAG160N+WUSB300N
    * D-Link DIR-635+DWA140

Proszę, więc o pomocy, który z tych dwóch byłby lepszy ewentualnie co innego?
    Oba zestawy to jakieś 350zł. i w tych okolicach chciałbym się zmieścić.
    POZDRAWIAM!
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 9  
    nie widzę w tym rankingu wymienionych przeze mnie routerów :) to znaczy, że są słabe??? proszę o podpowiedzi, ponieważ chciałbym dokonać zakupu w najbliżyszm czasie. jeszcze jedno...to, że na dwóch kompach będę miał inne systemy (wind 7 i leo snow) nie ma znaczenia i podłącze je bez problemu do tego samego routera prawda? pytam tak, żeby się upewnić ;)
  • Moderator na urlopie...
    Ja sam mam router linksys wag200g-eu z wbudowanym modemem i daje mi sygnał przez 2 stropy (metraż mam podobny) i 100 m od domu, tylko teraz nie idzie go nigdzie kupić, routerów szukaj linksys/cisco. System nie ma nic do rzeczy w przypadku routera, do karty sieciowej możesz sprawdzić czy są sterowniki na stronie producenta. Do starego komputera kartę sieciową usb odradzam, w starych kompach jest mało portów USB więc po co zapychać jak można pod PCI kartę kupić i wsadzić do budy, karta może być z d-linka (jeśli chodzi o przewodową), kupiłem bratu i na razie zero problemów, poszukam trochę jakichś konkretnych dostępnych modeli i napiszę ci wieczorem

Proponuję router Linksys WAG354G ze względu na wbudowany modem ADSL i konektor RP-SMA + sieciówka D-link DFE 538TX (kablowa) lub TP-Link TL-WN551G (wifi). Cena powinna się zmieścić w 350 zł
  • Poziom 9  
    Halo!!! Użytkownicy zestawów o które pytam...!!! Odezwiecie się? Pomóżcie coś! :) Który z tych dwóch będzie lepszy D-Link czy Linksys?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    Routera d-linka nawet nie rozpatruj, cokolwiek innego jest lepsze, znam dwie osoby które miały router d-linka ale narzekały. Jak już to linksys, z d-linka sieciówki są tylko zdatne ale routery jakieś nieudane robią. A zastanowiłes się nad moją propozycją?
  • Poziom 9  
    Klikam i czytam wszystko co znajdę w necie i wczoraj np. wyczytałem, że D-Link DIR-655 czyli prawie to co DIR-635 tylko biały i stówkę droższy ;) zdobył jakieś nagrody za najlepszy router 2009r!! Coś w tym musi być... więc sam już nie wiem co sądzić o D-Linku?
    Linksysa raczej chwalą no i design ma super :) Nie wiem tylko jak te 2 wewnętrzne anteny mają się do 3 zewnętrznych u konkurenta...???
    Chodzi mi o to, żeby to wszystko hulało. Wolę dołożyć tą stówkę, ale żebym później nie złościł się, że jestem na piętrze z laptopem i zasięg netu tak kiepski, że nawet google ładuje się 5min. Co do propozycji z Linksysem + Tp-Linkiem to mogło by chyba być, ale z samych parametrów tech. inne modele routerów wyglądają lepiej, dlatego pytam o takie które na papierze i w testach czy opiniach klientów sklepów wypadają najlepiej. Nie chodzi mi o modele, które ktoś ma od kilku lat, bo na chwilę obecną są już dużo nowsze i lepsze. Co do karty to mam takie przeświadczenie, że najlepiej współgrać będą ze sobą urządzenia jednej marki, ale może to nie mieć większego znaczenia. Jakoś tak mi się kojarzy ;) Dalej jestem w kropce a net w domu muszę mieć i kupić coś jak najszybciej. Pewnie każdy router Linksysa czy D-Linka spisze się w warunkach domowych, ale jednak sę modele gorsze i lepsze a ja chciałbym wybrać optymalnie zwłaszcza, że to zakup na dobrą chwilę.

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

Tutaj jest zestaw Linksysa o którym myślę za dobre pieniądze.
    Czy ma ktoś taki komplet i może utwierdzić mnie, że warto???
    Link

Dodano po 1 [minuty]:
    Widzę że się uparłeś przy tym routerze :) ta konstrukcja z tego co czytam nie jest zbyt udaną klik I jednak bym ci radził szukać routera z portem RP-SMA i wbudowanym modemem, bo wtedy możesz sobie do routera wstawić taką antenę jaką będziesz chciał i nie musisz kupować modemu. A co do karty sieciowej to mogę się uprzeć żeby była pod port PCI a nie USB i na to na pewno nie będziesz narzekał.
  • Poziom 9  
    W takim razie skoro WAG160N jest kiepski to co z Linksysa, którego chwali większość??? Chodzi mi o router z modemem standard WiFi IEEE 802.11n, bo skoro w iMacu mam "n" w laptopie też to dokupie sieciówkę w "n" do PC i wszystko będzie w najnowszym standardzie :)
    Jak już ktoś wcześniej napisał nie ma co się cofać ;)
    Linksys chwalony, ale który router Annex A będzie najlepszym wyborem???
    Linksys WAG120N...?, Linksys WAG320N...? Nic innego nie widzę...

Dodano po 48 [minuty]:

Wyczytałem gdzieś i to w kilku źródłach, że Linksys WAG160N to młodszy brat WAG200G :) Różni ich tylko nowsza technologia "n", więc myślę, że nie powinno być aż tak, źle jak niektórzy piszą. Wydaje mi się, że dużo zależy od ustawień... Jeśli ktoś je spapra to żadem router nie pomoże. Zawęziłem wybór do Linksysa, ponieważ zwolenników D-Linka nie widze :) Myślę, że zakupię zestaw:
    Linksys WAG160N+WUSB300N i niech się dzieje co chce :P
    Mam nadzieję, że nie bedę żałował... Jak już dokonam zakupu podzielę się wrażeniami z podłączenia, konfiguracji i użytkowania tego zestawu.
    P.s. Jak na tak duże i popularne forum to małe zainteresowanie tematem :)
    Myślałem, że będzie więcej opinii i propozycji...
    DZIĘKI master-007!
    POZDRAWIAM!
    Jakby coś to mogę pomóc w konfiguracji. Z tych pod "n" brałbym WAG120
    PS. Jakoś niepodobni ci bracia. Czekam na opinię :)
  • Poziom 9  
    Młodszy brat ładniejszy :P
    A co do WAG120N to faktycznie myślę, że by mi wystarczył, ale jak dodam do niego osobno zakupioną kartę sieciową to wyjdzie mnie praktycznie tyle co za zestaw WAG160N+WSUB300N.
    Jeśli chodzi o 120 to wyczytałem, że..."Linksys WAG120N owszem owszem posiada obsługę standardu 802.11N, ale radio w tym routerze jest tylko jedno-torowe (mimo iż w samym urządzeniu zamontowane są 2 wewnętrzne anteny) co daje maksymalną przepustowość 150 Mbps. Najważniejszą różnicą jest zastosowany procesor i jego wydajność..." W zasadzie jeśli chodzi o "n" to 160 jest faktycznie pośrednia, bo nie ma tak jak 320 1Ghz i obslugi dwóch pasm 2,4 i 5 oraz USB, ale jest troszkę lepszy od 120 a w zestawie wyjdzie prawie tyle samo.
    W moim przypadku nie potrzeba mi mniej zatłoczonego pasma 5 z tego względu, że odległość od sąsiednich domów jest spora i działka na której stoi mój dom też nie jest mała. USB również nie jest konieczne, ponieważ ani nie będę udostępniał dużych plików ani łączył drukarki itp. Grał w sieci lokalnej też nie będę, więc w zasadzie WAG320N to zbędny wydatek. Myślę, że WAG160N będzie optymalnym rozwiązaniem :) A jak to okarze się w praktyce to zobaczymy ;) Mam nadzieję, że nie będę rozczarowany i sprzęcik się spisze :)
    http://wifia.pl/router-test/test-linksys-wag160n-router-z-nka-i-adsl
  • Poziom 9  
    Witam ponownie po miesięcznej przerwie :)
    Z braku czasu dopiero teraz zakupiłem router i co... od razu mam miejmy nadzieję mały i chwilowy problem... Podłączyłem wszystko tak jak trzeba i niby widzi sieciówkę, która jest włączona niby wszystko jest ok, ale na sam koniec jak wpisuje usługodawcę (netia) i login z hasłem to dioda adsl zielona a dioda internet czerwona i wyskakuje, że nie ma sygnału internetowego :(
    Czy miał ktoś podobną sytuację???
    Nie chciało mi się długo siedzieć i modzić a był już wieczór, więc postanowiłem odłożyć ten problem na dzisiaj. Rano, gdy tylko przyszedłem do pracy siadłem przy kompie i wyczytałem, że przed konfigurację netu należy odpiąć filtr telefoniczny (czego nie uczyniłem). Ktoś inny poradził pominąć instalację z dołączonej płyty tylko podpiąć wszystko tak jak ma być i w przeglądarce wpisać: http://192.168.1.1 i jako hasło i login wpisać: admin a następnie podać te od operatora i powinno działać. Będę musiał spróbować. Jeśli ktoś miałby inne pomysły zanim na weekand odetnę się od możliwości sprawdzenie w internecie bardzo proszę o porady...
    Pozdrawiam!
  • Admin grupy komputery
    qlinx napisał:
    1- wyczytałem, że przed konfigurację netu należy odpiąć filtr telefoniczny (czego nie uczyniłem).
    2- Ktoś inny poradził pominąć instalację z dołączonej płyty tylko podpiąć wszystko tak jak ma być i w przeglądarce wpisać: http://192.168.1.1 i jako hasło i login wpisać: admin a następnie podać te od operatora i powinno działać.

1-Nie, nic nie musisz odpinać.
    2-Tak, konfiguracji dokonujesz przez przeglądarkę.
  • Poziom 9  
    aha... czyli jednak przeglądarka... bez sensu, że nie piszą tego nigdzie, bo już myślałem, że coś z linią jest nie tak a przenosiłem gniazdko i tak się zastanawiałem co przy gniazdku może być nie tak? podłączone kolorkami, więc musi być dobrze :) Wszystkie diody świeciły na zielono tylko internet nie.
    Jak tylko wrócę do domu od razu spróbuje przez safari :)
    Mam nadzieję, że zadziała
    Pozdrawiam!
    1. W gniazdko telefoniczne wkładamy rozgałęźnik, w jedno gniazdo rozgałęźnika wkładamy kabel od routera a w drugie mikrofiltr, potem w gniazdo mikrofiltra wkładamy kabel od telefonu
    2. W instrukcji routera masz podane domyślne IP do logowania, w większości przypadków jest to: 192.168.1.1 Hasło i login do logowania także powinieneś mieć w instrukcji. Domyślnie zazwyczaj jest to tak jak pisałeś "admin".
    Wchodzisz na stronę 192.168.1.1 i podajesz to hasło i login. Otworzy się ekran konfiguracyjny routera.
    3. Wprowadzasz ustawienia (w zakładce setup/basic setup):
    -Encapsulation:RFC 2516 PPPoE, powinno działać także PPPoA (tutaj bywa różnie)
    -Multiplexing: LLC lub VC
    -Qos Type: UBR
    -Autodetect: Disable
    -Virtual Circuit: VPI 0
    VCI 35
    -DSL Modulation: Multimode lub G.dmt
    -Username: twoja nazwa użytkownika otrzymana od netii po rejestracji
    -Password: twoje hasło otrzymane od netii po rejestracji

Jak będziesz miał do wyboru autentykacja/uwierzytelnianie to wybierasz pap/chap

Jeśli się nie rejestrowałeś i nie masz nazwy użytkownika i hasła to musisz najpierw się zarejestrować. czyli wpisujesz username: net24 password: net24
    Może tez być czasem username i pasword : internet
    Zapisz ustawienia klikając save settings
    Po takim ustawieniu wchodzisz na stronę rejestracyjną netii i się rejestrujesz i dostajesz username i password które od teraz ma być ustawione w routerze

A i jeszcze uwaga, nie używaj płyty instalacyjnej dołączonej do routera bo ona jest tylko dla ozdoby :)
  • Poziom 9  
    Dzięki master-007 za dokładny opis ustawień :) Rozumiem, że są one uniwersalne i różnią się tylko loginem i hasłem od operatora?
    Jeszcze pytanko odnośnie łączenia z samym netem już w trakcie użytkowania routera... Czy będzie się on łączył za każdym razem przy starcie systemu czy potrzeba mu coś takiego jak Autoconnect? Nie wiem czy jest na OS X-a?
    Druga sprawa to sieciówka do PC mam tą dedykowaną kupioną w zestawie z WAG160N czyli WUSB300N i do niej też jest osobna CD do instalacji. Zainstaluje ją na kompie i router mi ją znajdzie?
    Zresztą póki co to najważniejsze żebym miał internet na moim iMacu ;) reszta domowników może mieć z opóźnieniem ;) W razie czego będę pytał.
    Dzięki WIELKIE za już...
    P.s. Nic tylko pasuje urwać się z pracy i śmigać do domu konfigurować neta-hehe!! :P
    aaa... co do loginu i hasła to przeszedłem już przez etap początkowy, bo użytkowałem jak dotąd internetu od Netii przez ten ich prześmieszny modem Sagema, który jak już ktoś mądry napisał najlepiej nie wyciągać z opakowania tylko od razu wyrzucić do kosza :)
    Pozdrawiam!
    Tak, w większości przypadków tak jest, że ustawianie różni się tylko hasłem i loginem. Tam gdzie dałem ci do wyboru opcję np. RFC 2516 PPPoE LLC i RFC 2364 PPPoA VC to zależy od danego przypadku więc jak jedno nie zadziała to ustawiasz drugie.

Po połączeniu routera z netem, router cały czas będzie miał neta dopóki zasilacza mu nie odepniesz z prąda lub kabla telefonicznego nie wyciągniesz (to tylko w teorii bo w praktyce zdarzają się awarie łącza i przerwy w dostawach prądu ale to tylko chwilowe i po przywróceniu napięcia lub sygnału telefonicznego router sam automatycznie startuje i łączy się z netem). Router konfigurujesz przez kompa ale działanie routera jest niezależne od działania komputera, bo ustawienia zapisujesz w routerze klikając save settings przy konfiguracji :).

Router nie wyszukuje ci karty, to karta łączy się z routerem który nadaje cały czas :) Ja tam nawet sterowników do sieciówki nie instalowałem i wszystko chodzi, ale jak zainstalujesz to nic złego się nie stanie.

Co do sprzętu sieciowego Sagema to nie będę zabierał zdania bo nie używam, szkoda pieniążków na oszczędzanie ;). A co do wyrzucania to bym jednak tego nie robił bo w umowie możesz mieć zapis że tylko dzierżawisz urządzenie chyba że kupiłeś na własność to już twój wybór co zrobisz.

Jak już szczęśliwie połączysz się z netem to mogę pomóc przy zabezpieczaniu wifi, chociaż sam też na pewno byś sobie poradził bo to trudne nie jest. Wystarczy zmienić domyślne hasło i login routera, zmienić domyślny adres IP routera, zmienić nazwę sieci na inną niż nazwa routera (tudzież inną domyślną), wyłączyć rozgłaszanie nazwy sieci, zmienić kanał rozgłaszania na jakiś rzadko używany, włączyć zabezpieczenie routera WPA2 i ustawić hasło złożone ze znaków losowych od długości np. 16 znaków, ograniczyć dostęp do wybranych MAC adresów i to chyba wszystko :) wszystkie hasła i loginy najlepiej gdzieś sobie zapisz żebyś nie zapomniał i w przyszłości nie musiał resetować routera
  • Poziom 9  
    Witam po weekandzie :) Nie oddzywałem się, ponieważ gdy tylko podłączyłem się do sieci zacząłem badać nowości jakimi dla mnie są przeglądarka Safari i wszystkie inne programy związane z internetem na OS X. Muszę się przyzwyczaić do nowego systemu, ale powoli ogarniam wszystko ;)
    Ustawienia się sprawdziły i internet działa bez zastrzeżeń :)
    Raz jeszcze WIELKIE DZIĘKI master-007! ;)
    Póki co sygnał jest stabilny, bo ani raz nic nie przerwało co miało miejsce przy modemie. Co do karty sieciowej i starego kompa po drugiej stronie domu to full zasięg! Sam się zdziwiłem, ponieważ na obu kompach net śmiga jak nigdy przedtem. Teraz to jest 6mb/s! :) Co do zabezpieczenia wi-fi to ustawiłem hasło 64 znakowe z tego co pamiętam. Jakimś generatorem je wybrałem i przy podłączeniu drugiego kompa pytał o nie, więc chyba jest ok? :) W pobliżu naszego domu jedynie jeden sąsiad mógłby "kraść" mi łącze, ale on akurat nie ma pojęcie co to wi-fi, więc nawet gdybym nic nie zabezpieczał to nie było by problemu ;) Swoją drogą testowaliśmy zasięg routera chodząc po domu z laptopem znajomego (sieciówka w standardzie "g") i był w szoku, że zamiast max ok. 50mb/s praktycznie na całym parterze miał ok. 100mb/s! Na piętrze również zasięg wystarczający. Wszystko działa bez zarzutów. Nawet na zewnątrz domu w promieniu 30m od routera sygnał był elegancki, więc leżąc na leżaku i opalając się przed domem, również można śmigać po sieci ;) Inna sprawa, że wtedy myśli się raczej o zimnym piwku a nie o klikaniu, ale w razie czego możliwości są-hehe! ;) Po pierwszych dwóch dniach jestem w 100% zadowolony z wyboru. Routerek jest ładny co dla mnie ma duże znaczenie ;) no i przede wszystkim działa bez zarzutów. Bez zbędnych kabli, bez przerywania syngały... Wprost tak jak być powinno :)