Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocny napęd czołgu lub ratraka

18 Lut 2010 13:07 2450 2
 • Poziom 1  
  Witam!
  Chciałbym zbudować model zdalnie sterowanego ratraka. Zajmuje sie samochodami RC ale spalinowymi. Niestety ratrak, który chcę zbudowac ma miec napęd elektryczny a ja niestety jestem zielony w tym temacie. Potrzebowałbym aparature 3 lub 4 kanałową. Prosze o propozycje jakiejs niedrogiej aparatury i silników. Chciałbym zeby ten ratrak mógł przepchać lub pociągnąć do kilkunastu kilo. Może być napędzany jednym lub dwoma silnikami. Czekam na propozycje
  pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Proponuję dobrać silnikii z firmy WObit (www.wobit.com.pl). Dobierasz silnik pod względem obciążenia, które chcesz i później masz sugestię dotyczącą sterownika tego silnika. Niestety nie pomogę jeżeli chodzi o RC.
 • Moderator Robotyka
  Jeśli nie ma być innych funkcji, to wystarczy ci aparatura dwukałowa.

  Do tego, poza odbiornikiem dobranym do aparatury:
  Dwa regulatory do silników, dwa silniki. Mikser V-tail, zasilanie.
  Tyle wystarczy do sterowania pojzadem, na zasadzie czołgu. Najdziwniejszy jest Mikser V-tail, czyli mikser obsługujący sterowanie serwomechanizmami usterzenia samolotów typu V. Ale działa on dokładnie tak, jak tego potrzebujesz - za pomocą kierunku i gazu, pozwoli ci sterować pojazdem o dwóch, niezależnych gąsiennicach - jak w czołgu. Jest zbędny, jeżeli kupisz apraturę z komputerem - droższa, ale będzie mieć taki mikser wbudowany w sobie. Wystarczy go włączyć.

  Pozostaje kwestia mechaniki i kosztów. Model zdolny pociągnąć czy popchnąć kilkanaście kilo, to już nie zabawka, lecz całkiem spore wyzwanie. Odpowiednio mocne silniki kosztują. Regulatory do mocnych silników, o dużym prądzie znamionowym - kosztują jeszcze więcej. Do tego zasilanie, najlepiej o wyższym napięciu - co najmniej ok 14,8V. (pakiety li-pol 4S). Też kosztuje...

  Tu nie wystarczą też taniusie przekładnie, czy części z zabawki. Model musi być solidny i mocny.

  Wyposażenie RC - aparatura, odbiornik, mikser - ok. 300zł. regulatory, pewnie co najmniej Jn=100A - też ok. 150-200zł. Silniki... Można wymontować z jakiegoś urządzenia, np wkrętarki... Modelarskie - ok. 200-300zł/szt.
  Do tego dolicz materiały do budowy modelu. Przekładnie, zawieszenie itd. Ponieważ to nie zabawka, lecz model o sporych wymaganiach, więc nie będzie to styropian z listewkami, tylko pewnie stal z aluminium itd. ;) Co najmniej 500zł trzeba szykować.

  Jeszcze tylko kilka-dziesiąt/set godzin pracy... :)

  Da się zrobić. :D